Wiza do Indii: ile kosztuje, wymagane dokumenty

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wiza do Indii: ile kosztuje, wymagane dokumenty

Indie to kraj, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Najludniejsza demokracja świata, siódmy pod względem powierzchni kraj na świecie ma bogatą historię, której zawdzięczamy imponujące twierdze (jak choćby dwa Czerwone Forty, wpisane na listę UNESCO: w Delhi i w Agrze czy fort w Gwalior), świątynie, mnóstwo świątyń (to tutaj powstały dwie wielkie religie: hinduizm i buddyzm!) czy grobowce (sławny Tadż Mahal czy Grobowiec Humajuna). Choć Indie powszechnie nie kojarzą się jako plażowy kierunek, wbrew pozorom można tu znaleźć ładne plaże (w Kerali – Kovalam i Varkala; na Goa, nie wspominając o rajskich plażach na Andamanach oraz Lakszadiwach). Co więcej, podczas jednej podróży do Indii możecie odpocząć na plaży i poszaleć na nartach w Himalajach. Bogactwo kulturowe Indii przekłada się też między innymi na pyszne jedzenie i barwne festiwale, których co najmniej kilka odbywa się w każdym miesiącu – przykładowo: festiwal Ratha Jatra w Puri (pochód z barwnymi rydwanami) czy sierpniowy Vallam Kali w Kerali (wyścigi łodzi wiosłowych).

O Indiach można pisać wiele i długo. Dziś – tuż przed rozpoczęciem sezonu wyjazdowego do tego kraju (o tym, kiedy jechać do Indii, przeczytacie tutaj: POGODA)  – chcielibyśmy udzielić Wam kilku wskazówek, jak najłatwiej wyrobić wizę do tego kraju. Jeśli więc planujesz wycieczkę do Indii, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Dla obywateli wielu krajów, w tym Polski, którzy chcą wybrać się w podróż do Indii w celach turystycznych, biznesowych, medycznych i konferencyjnych, indyjski rząd uruchomił specjalną stronę, na której bez wizyty w ambasadzie, a nawet wychodzenia z domu, za pomocą Internetu można uzyskać pozwolenie na wjazd do tego kraju – tak zwaną e-wizę. Jest to właściwie promesa wizowa, dzięki której do paszportu urzędnicy wbiją nam pieczątką właściwą wizę, z którą możemy przekroczyć granicę.

W poniższym artykule skupimy się na warunkach uzyskania e-wizy turystycznej do Indii.

Wizę taką można uzyskać na okres trzydziestu dni, jednego roku lub pięciu lat. Wiza miesięczna uprawnia do dwukrotnego wjazdu, z roczną i pięcioletnią można przekraczać granicę wielokrotnie, ale jeden pobyt nie może przekraczać 90 dni. Oprócz e-wizy potrzebny jest także paszport ważny co najmniej kolejne sześć miesięcy od daty wjazdu, dwie puste, sąsiadujące strony na pieczątki z wizą, bilet na podróż powrotną i – cytując tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – „wystarczającą ilość pieniędzy na pobyt”. Wniosek o wizę należy złożyć najpóźniej 4 dni przed przyjazdem, najwcześniej – z wyprzedzeniem 117 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że e-wiza posiada pewne ograniczenia. Po pierwsze, nie jest ważna na terytorium ośmiu północno-wschodnich stanów, graniczących z Chinami, Birmą, Bangladeszem i Nepalem, czyli: Arunachal Pradesh, Assam, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Sikkim i Tripura. Po drugie, jej posiadacze mogą wjechać do Indii tylko poprzez określone punkty graniczne. Na szczęście takich miejsc jest sporo: 28 lotnisk (Delhi, Mumbaj, Chennai, Kalkuta,  Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hajdarabad, Koczin, Goa,  Ahmadabad, Amritsar, Gaya, Dźajpur, Lucknow, Tiruchirapalli, Varanasi, Calicut, Mangaluru, Pune, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati,  Chandigarh, Visakhapatnam, Maduraj, Bhubaneswar, Port Blair) oraz 5 portów: Mumbaj, Koczin, Marmagao, Chennai, New Mangalore. Punktów wyjazdowych jest więcej, bo aż 89.

Krok 1: przygotowanie dokumentów

Przed wypełnianiem formularza wizowego dobrze jest wykupić bilety do Indii – w kwestionariuszu wizowym zostaniemy poproszeni o wpisanie miejsca przyjazdu  i przewidywane miejsce, w którym będziemy opuszczać kraj (o to nie musicie się martwić, jeśli planujecie swoje wakacje w Indiach z Planet Escape – wykupimy dla Was bilety), przygotować skan zdjęcia oraz najważniejszej strony paszportu, zawierającej dane osobowe, numer dokumentu, zdjęcie. Skan powinien być w formacie PDF, minimalny dopuszczany rozmiar pliku to 10 KB, a maksymalny – 300 KB. Także osobno załączane zdjęcie musi spełniać kilka wymogów:

  • Fotografia musi przedstawiać twarz na wprost, od czubka głowy po brodę, na jasnym tle. Oczy powinny być otwarte. Do zdjęcia nie wolno zakładać okularów.
  • Szerokość zdjęcia powinna być taka sama, jak długość. Na fotografii nie powinno być ramek ani cieni.
  • Plik powinien być w formacie JPEG, w rozmiarach 10 KB – 1 MB.

Krok 2: składanie wniosku

Wniosek o e-wizę składa się na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Po przygotowaniu wymienionych wyżej plików (oraz kupieniu biletów lotniczych) możemy rozpocząć uzupełnianie formularza. Należy kliknąć w przycisk ‘Apply here for e-visa’ znajdujący się w lewym dolnym rogu strony. Zarówno strona, jak i formularz są w języku angielskim. Kwestionariusz składa się z dziewięciu podstron; na stronie szóstej trzeba załączyć przygotowane wcześniej skany strony paszportu oraz zdjęcia. W każdej chwili można przerwać wypełnianie wniosku: system przesyła wówczas na nasz adres e-mail indywidualny numer, przy pomocy którego możemy się ponownie zalogować w dogodnym dla nas czasie i dokończyć uzupełnianie.

Po prawidłowym i zatwierdzonym przez system wypełnieniu formularza można od razu przejść do płatności. Każdy wniosek wizowy ma swój indywidualny numer, dzięki któremu po wypełnieniu i zapłaceniu możemy sprawdzać status naszego podania przez przycisk ‘Check your Visa Status’.

Krok 3: płatność

Polacy, podobnie jak obywatele innych krajów Europy, przy składaniu wniosku muszą za indyjską e-wizę zapłacić. Warto pamiętać, że wpłaty trzeba dokonać co najmniej 4 dni przed planowanym przylotem do Indii. Od września 2019 roku ceny wiz zmalały – wcześniej bez względu na okres pobytu trzeba było zapłacić 80 USD. Obecnie stawka różni się w zależności od tego, na jak długo chcemy wyrobić e-wizę i – przy wizach miesięcznych – w której części roku chcemy pojechać. Ceny są następujące:

  • e-wiza 30-dniowa od kwietnia do czerwca: 10 USD
  • e-wiza 30-dniowa od lipca do marca: 25 USD
  • e-wiza roczna: 40 USD
  • e-wiza pięcioletnia: 80 USD.

Do tej ceny należy też doliczyć opłaty transakcyjne (opisane poniżej). Po zrobieniu przelewu trzeba odczekać dwie godziny na zmianę statusu płatności.

Są dwie opcje płatności za e-wizę:

  1. Przez SBIePay – system płatności on-line State Bank of India – Narodowego Banku Indyjskiego, największego banku w tym kraju. Umożliwia płatność kartami kredytowymi Visa oraz Master Card i przez PayPal. Przy płatności kartą pobierane jest dodatkowo 2,5% prowizji, przy użyciu PayPal – 3,5% (prowizje zawierają podatek).
  2. Przez Axis Bank Payment Gateway – system płatności on-line indyjskiego banku Axis. Można tu zapłacić przy pomocy karty kredytowej Visa, Mastercard i Maestro oraz kart debetowych Visa i Mastercard. Do kosztów wizy doliczana jest opłata maksymalnie 2,5% plus podatek (niestety nie podano jego wysokości).

Wyrobienie e-wizy do Indii można też komuś zlecić – w sieci swoje usługi oferują pośrednicy, którzy zrobią to za nas. Ceny zaczynają się od 89 zł (plus koszty wizy). Ale uwaga! Pośrednicy często zawyżają kwotę opłaty dla rządu indyjskiego, dzięki czemu ich prowizja jest w rzeczywistości wyższa.

Nawet jeśli nie znacie angielskiego, pytania z kwestionariusza można przetłumaczyć za pomocą translatora. Uwaga na strony, które podszywają się pod oficjalną, rządową stronę https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html do składania wniosków o e-wizę.

Krok 4: wydruk e-wizy

Po upewnieniu się w zakładce ‘Verify Payment’, że nasza płatność została zaksięgowana, wystarczy tylko poczekać na e-maila potwierdzającego przyznanie e-wizy. Zazwyczaj trwa to mniej niż 24 godziny. Wówczas po zalogowaniu się na stronę można wydrukować naszą e-wizę, którą trzeba wziąć ze sobą w podróż.

Udanych wakacji w Indiach!

Ola

Ola

Ciekawa świata, zamieszkujących go ludzi i ich kultur. Wielbicielka czytania, seriali i muzyki alternatywnej.

!
Ta strona używa plików cookies.