Pogoda i temperatury na Bali – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Bali – kiedy jechać na wakacje?

Bali, mała wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, pomiędzy Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urzekających miejsc w Indonezji! Jest jedną z ponad 17 000 wysp składających się na ten kraj, powszechnie rozpoznawaną i najczęściej odwiedzaną przez turystów, którzy szukają tu olśniewających plaż i turkusowych fal, mistycznych świątyń, szmaragdowych pól ryżowych i przebogatej, tajemniczej kultury. Urozmaicone krajobrazy, doskonałe kurorty, w których zakosztować można legendarnej balijskiej gościnności, zregenerować ciało w rewelacyjnych spa i zadbać o dobrostan psychiczny w czasie sesji jogi czy medytacji, fantastyczna kuchnia i kojąca oczy zieleń – wszystko to sprawia, że Bali to wprost wymarzone miejsce na niezapomnianą przygodę… Ale zanim zaczniecie pakować walizki – sprawdźcie, kiedy najlepiej lecieć na Bali!

Bali – Wulkan Batur

Bali – Wulkan Batur

Bali – klimat w Indonezji

Kiedy jechać na wakacje na Bali? Wszystko zależy od Waszych preferencji… i budżetu, bo choć można uznać, że jest to kierunek całoroczny, to jednak każda pora ma swoje zalety i wady. Wyspa położona jest w strefie klimatu równikowego wilgotnego, dlatego przez cały rok spodziewać się tu można wysokich temperatur (26–33°C), nieznacznie niższych w centralnych rejonach wokół Ubud i w górach. W połączeniu z wysoką wilgotnością sprawia to, że roślinność na Bali pleni się bujnie, czyniąc z niej wiecznie zielony, pełen uroku zakątek do spędzenia tu wymarzonego urlopu. Ponieważ Bali leży blisko równika, długość dnia w zasadzie się nie zmienia – najdłuższy dzień w roku ma 12,5 godz., a najkrótszy – 11,5 godz., słońce wstaje około 6:00, zaś zachodzi około 18:30.

Choć na przestrzeni roku temperatury zmieniają się w bardzo ograniczonym stopniu, to jednak znacząco różni się suma opadów, dlatego wyróżnia się tu dwie pory: suchą, trwającą od kwietnia do września i deszczową, przypadającą między październikiem a marcem. Nadejście pory suchej oznacza wzrost liczby dni słonecznych, nawet do 27 w lipcu i sierpniu, lecz szczyt sezonu zbiega się z europejskimi letnimi wakacjami, co oznacza również wzrost liczby odwiedzających. Dlatego uznać można, że najlepszy czas na wizytę na Bali to ​​kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień, kiedy nadal jest słonecznie i ciepło, co daje możliwość rozkoszowania się plażowaniem w miejscach takich jak Seminyak i Nusa Dua, lub odkrywania tropikalnych atrakcji w głębi lądu, np. kulturowej stolicy Bali Ubud czy pięknych pól ryżowych. W tym czasie musicie liczyć się z możliwością pojawienia się szybkich, przelotnych deszczy, lecz niższe koszty zakwaterowania i oraz mniejsze tłumy z pewnością zrekompensują ryzyko opadów. Zapakujcie na wszelki wypadek parasol i kurtkę przeciwdeszczową!

Bali – Ubud

Bali – Ubud

Bali – pora deszczowa w Indonezji

W porze deszczowej, trwającej od października do kwietnia, znacząco rośnie liczba dni z opadami, nawet do 22 w ciągu miesiąca, zwiększa się też wilgotność powietrza, maksymalnie osiągając 80%. Wysoka wilgotność i temperatura przekraczająca 30°C, zniechęcają niektórych turystów do odwiedzania Bali w tym czasie, więc wyspa i jej atrakcje, np. świątynie, jest mniej zatłoczona, a ruch na drogach uspokaja się. Ulewne deszcze mogą trwać całymi dniami – lub znikać już po godzinie, dlatego pora ta będzie odpowiednia na wczasy na Bali dla tych, którym niestraszna nieprzewidywalność pogody, nastawiają się raczej na zwiedzanie i kąpiele w morzu niż na całodzienne wylegiwanie się na plaży, a także liczą się z budżetem – ceny są bowiem w tym czasie znacznie niższe.

Pogoda i temperatury na Bali w ciągu roku

Bali – pogoda w styczniu

Styczeń na Bali to sam szczyt pory deszczowej i zarazem najbardziej mokry miesiąc, kiedy krótkich tropikalnych ulew (a przynajmniej mżawki) można spodziewać się nawet kilka razy dziennie, a poziom wilgotności jest bardzo wysoki. Temperatury utrzymują się na poziomie 23–33°C, natomiast w wyższych regionach wokół wulkanu Batur są niższe i w nocy mogą spaść do 15°C. Jednak, jak to w tropikach bywa, choć deszczowych dni jest 27 w miesiącu, to w najbardziej nieoczekiwanych momentach spomiędzy chmur może wyłonić się słońce. Choć nie jest to najlepszy czas na plażowanie i nurkowanie czy snorkeling, jako że woda po opadach jest mętna, to niewątpliwą zaletą wyjazdu na Bali w styczniu są zdecydowanie niższe ceny oraz możliwość zwiedzania największych atrakcji wyspy w spokoju, bez tłumu towarzyszących turystów. Warto w tym czasie zobaczyć np. Banyumala Twin Falls, zachwycający podwójny wodospad, przez który jednak w porze suchej nie zawsze przepływa wystarczająca ilość wody, by w pełni docenić jego piękno, natomiast styczniowe deszcze sprawiają, że spadające z zielonego zbocza rwące kaskady nabierają dramatyzmu.

Bali – Ubud, Monkey Forest

Bali – Ubud, Monkey Forest

Bali – pogoda w lutym

W lutym na Bali trwa wciąż pora deszczowa, z gorącymi i wilgotnymi dniami przerywanymi intensywnymi tropikalnymi opadami i temperaturami utrzymującymi się na poziomie 26–30°C. Liczba dni deszczowych w lutym wynosi 22. Podobnie jak w styczniu, turystów jest niewielu, ceny niższe, a główne atrakcje wyspy – cudownie puste. Choć nie jest to dobra pora na wędrówkę na wulkan Batur lub zwiedzanie pól ryżowych wokół Ubud, ponieważ trasy mogą stać się naprawdę śliskie i błotniste, to jednak jeśli zdecydujecie się na urlop na Bali w lutym, możecie spędzić czas zwiedzając świątynie, zafundować sobie masaż balijski, spędzić dzień w spa lub wykąpać się jednym z najpiękniejszych wodospadów na Bali, Sekumpul Waterfall!

Bali – Green Bowl Beach

Bali – Green Bowl Beach

Bali – pogoda w marcu 

Marzec na Bali to kolejny miesiąc, w którym można spodziewać się popołudniowych opadów, jednak jako że jest to już okres przejściowy miedzy porą deszczową i suchą, dni deszczowych jest już nieco mniej niż w styczniu. Jest gorąco, temperatura wzrasta średnio do 31°C, a wilgotność może nieco dawać się we znaki, dlatego w poszukiwaniu orzeźwienia można wybrać się w głąb lądu, np. do Ubud, gdzie jest odrobinę chłodniej. To dobry czas na lekcję gotowania, sesję jogi i zwiedzanie świątyń, a także na rozkoszowanie się wspaniałą zielenią, najbardziej bujną o tej porze roku. Miejcie na uwadze jedynie to, że w marcu lub kwietniu przypada Nyepi, balijski Dzień Ciszy, podczas którego wyspa na 24 godziny dosłownie się wyłącza: światła są przyciemnione, firmy zamykają się, a transport ustaje, co może stanowić pewne wyzwanie – tym bardziej, że dla turystów nie robi się wyjątku. Dni poprzedzające Nyepi wypełnione są hucznymi paradami, podczas których strzelają fajerwerki i płoną kukły złych duchów, dlatego możecie wykorzystać to święto, by wyciszyć się, zrelaksować, wyspać i cieszyć się wszechogarniającą ciszą. 

Bali – Świątynia Uluwatu

Bali – Świątynia Uluwatu

Bali – pogoda w kwietniu

Pogoda na Bali w kwietniu zaczyna sprzyjać tym urlopowiczom, którzy nie przepadają za tropikalnymi ulewami. Pora deszczowa dobiega końca, więc szanse na opady w tym miesiącu zaczynają się zmniejszać – w porównaniu z marcem, kiedy pada 20 dni, w kwietniu pokropić może zaledwie 9 dni w miesiącu. Będziecie cieszyć się głównie słonecznymi dniami, a temperatury osiągną pułap 34°C – kwiecień to najcieplejszy miesiąc na Bali! Największy ruch panuje tu w okresie świąt wielkanocnych, ale w pozostałej części miesiąca gości jest jeszcze nieco mniej. Dzięki temu, że nad wybrzeżem słabiej wieje wiatr, rośnie przejrzystość wody i warunki do nurkowania i snorkelingu stają się coraz lepsze, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu. W kwietniu na Bali odbywa się też Bali Spirit Festival, największy w Azji festiwal jogi, sztuki i muzyki, oraz Ubud Food Festival, podczas którego pokosztować można najlepszych na wyspie potraw i napojów. 

Balijczycy uwielbiają świętować!

Balijczycy uwielbiają świętować!

Bali – pogoda w maju

Temperatura na Bali w maju, podobnie jak i w kwietniu, sięga 32°C, zaś liczba dni deszczowych spada do 8. Możecie spodziewać się suchej i słonecznej pogody, co zapewnia doskonałe warunki do nurkowania i wspinaczki górskiej, a także surfingu – kwiecień i maj przynoszą wspaniałe fale na plażach skierowanych w zachodnią stronę, takich jak Canggu, Uluwatu, Kuta i Bingin. Przy temperaturach na Bali pnących się wysoko po skali termometru, ochłoda w orzeźwiającym morzu z pewnością będzie przyjemna! Dodatkowym atutem wakacji na Bali w maju jest to, że szczyt sezonu jeszcze się nie zaczął, dlatego wciąż nie ma tu zbyt wielu turystów, a dla miłośników kina prawdziwą gratką będzie Bali International Indigenous Film Festival, odbywający się Ubud międzynarodowy festiwal filmowy, podczas którego zobaczyć można dziesiątki filmów z całego świata.

Bali – pogoda w czerwcu

Krótka odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej jechać na Bali? W czerwcu! W czerwcu pogoda na Bali to prawdziwa idylla, ze stałym nasłonecznieniem i cudownie ciepłą średnią temperaturą 27°C. Warunki atmosferyczne nad wyraz sprzyjają wypoczynkowi, a ponieważ to wciąż nie jest szczyt sezonu, będziecie mogli cieszyć się mniej zatłoczonymi hotelami, plażami i restauracjami. Czerwiec jest też dobrym miesiącem na urlop na Bali dla wszystkich zainteresowanych tutejszą kulturą – od czerwca do połowy lipca trwa tu bardzo interesujący Bali Arts Festival, na którym podziwiać można najrozmaitsze przykłady balijskiej sztuki.

Bali – Tegallalang, pola ryżowe

Bali – Tegallalang, pola ryżowe

Bali – pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień na Bali to szczyt sezonu, przygotujcie się więc na prawdziwy nawał turystów, zarówno w głównych atrakcjach turystycznych, jak i na plażach, gwałtownie rosnące ceny oraz spory ruch. Ale – coś za coś! Wakacyjny sezon na Bali to niemal wyłącznie słoneczne dni, z bardzo rzadkimi opadami, nader przyjemna temperatura, nie spadająca poniżej 22°C  i nie przekraczająca 29°C. Stwarza to doskonałe warunki do aktywności takich jak wędrówka na wulkan Batur o wschodzie słońca, piesze i rowerowe wycieczki, żeglarstwo, zwiedzanie tarasów ryżowych, surfing lub nurkowanie – przejrzystość wody jest w tych miesiącach doskonała! Sierpień jest najbardziej słonecznym miesiącem w roku, ze średnio 10 godzinami nasłonecznienia w ciągu dnia, będziecie więc  cieszyć się idealnymi warunkami do plażowania. Żeby uniknąć zalewających Bali turystów, proponujemy wybrać się na wciąż mało popularną wysepkę Nusa Lembongan, przy południowo-wschodnim wybrzeżu Bali – to spokojne miejsce, gdzie plaże wciąż są dziewicze, widoki spektakularne, a idylliczną atmosferę podkreślają iście bajkowe wschody i zachody słońca.

Bali – Wulkan Batur

Bali – Wulkan Batur

Bali – pogoda we wrześniu

Podobnie jak czerwiec, wrzesień jest jednym z najlepszych miesięcy na wczasy na Bali! Nadal jest stosunkowo sucho (liczba dni, w których może delikatnie popadać, nie przekracza ośmiu), z dużą ilością słońca i bezchmurnym niebem, a temperatury wynoszą średnio 27°C. Koniec europejskich wakacji oznacza, że ​​liczba odwiedzających zacznie się zmniejszać – plaże na południowym wybrzeżu staną się mniej zatłoczone, a podczas zwiedzania świątyń i miast będzie mniej tłumów.

Bali – Jimbaran

Bali – Jimbaran

Bali – pogoda w październiku i listopadzie

Październik to już oficjalny początek pory deszczowej na Bali, choć wciąż jeszcze możecie liczyć na około 18 słonecznych dni, przeplatanych krótkimi opadami deszczu. Temperatury w październiku zaczynają rosnąć, nawet do 34°C, zwiększa się też wilgotność powietrza, to jednak wciąż doskonały czas na nurkowanie i snorkeling, np. w Parku Narodowym Zachodniego Bali. W listopadzie pora deszczowa jest już w pełnym rozkwicie, więc szczególnie pod koniec miesiąca musicie uzbroić się w peleryny lub parasole, ponieważ mocne i intensywne ulewy mogą zaskoczyć Was w każdym momencie. W tym czasie wspinaczki górskie i trekking na wulkan Batur nie są raczej zalecane, ponieważ po deszczach robi się ślisko i błotniście. W zamian za to jednak – woda w oceanie jest ciepła i przyjemna, możecie więc pokusić się o pokonanie rosnącego do 33°C listopadowego upału, pływając, surfując lub nurkując! Dodatkowym atutem wyjazdu na Bali w październiku lub listopadzie jest możliwość wzięcia udziału w pasjonującym wydarzeniu kulturalnym Makepung Buffalo Races, czyli wyścigach bawołów, połączonych z osobliwym pokazy mody, podczas którego rolnicy ozdabiają zwierzęta ornamentami, nakryciami głowy i dzwoneczkami w nadziei na zdobycie tytułu „Najlepiej Ubranego Bawołu”!

Bali – pogoda w grudniu

Grudzień na Bali to duża szansa na przelotne opady deszczu (22 deszczowe dni w miesiącu), choć nadal możecie cieszyć się długimi okresami nasłonecznienia i bardzo wysokimi temperaturami, do 33°C. Wraz z pogarszającymi się warunkami na morzu i coraz silniejszymi wiatrami na południowym wybrzeżu widoczność w wodzie staje się coraz bardziej ograniczona. Jednak pomimo deszczowej pogody okres świąteczny i noworoczny cieszy się dużą popularnością, dlatego turystów jest wielu, a hotele dość zatłoczone.

Bali – Lovina Beach

Bali – Lovina Beach

Temperatura wody na Bali

Oblewane wodami Morza Balijskiego Bali, pełne przyjemnych i zróżnicowanych plaż, zdecydowanie sprzyja uprawianiu sportów wodnych! W czasie pory suchej, kiedy deszczu jest niewiele, widoczność w morzu jest bardzo dobra, dlatego to świetny czas na nurkowanie i snorkeling, gdy natomiast padają deszcze i woda staje się bardziej mętna, można zadowolić się po prostu kąpielą. Maj i czerwiec to najlepsze miesiące na nurkowanie, od kwietnia do października na zachodnim wybrzeżu panują doskonałe warunki do surfingu, podczas gdy od listopada do marca lepsze fale występują na wschodnim wybrzeżu. Temperatura wody na przestrzeni roku zmienia się nieznacznie, od 28°C do 30°C, dlatego tym akurat, wybierając termin na wczasy na Bali, nie musicie się sugerować!

Bali – Seminyak

Bali – Seminyak

Aga Spiechowicz

Aga Spiechowicz

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".