Pogoda i temperatury na Alasce – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Alasce – kiedy jechać na wakacje?

Alaska, znana jako „Ostatnia Granica” i największy stan Stanów Zjednoczonych, jest jednym z najbardziej niezwykłych i dzikich miejsc na Ziemi. Z ogromnymi lodowcami, majestatycznymi górami, dziewiczymi lasami i urokliwymi wybrzeżami, Alaska zaprasza do przeżywania niesamowitych przygód i odkrywania niezapomnianych krajobrazów. Ten niezwykły region przyciąga podróżników z całego świata, oferując nie tylko piękno natury, ale także bogatą kulturę tubylczych mieszkańców i fascynującą historię poszukiwaczy złota.

Pogoda na Alasce jest dynamiczna i kapryśna, zaskakując odwiedzających swoimi skrajnościami i nagłymi zmianami. Od lodowatych temperatur zimowych po łagodne lato pełne północnego słońca, Alaska oferuje niezwykłe doświadczenie klimatyczne. Zapraszamy w podróż przez nieprzewidywalną pogodę Alaski, tak aby jak najlepiej przygotować się na wizytę w tym fascynującym i wyjątkowym miejscu.

“Podróż na Alaskę to spotkanie z dziką pięknością, gdzie góry sięgają nieba, lodowce tryskają błękitnym światłem, a przyroda wciąż pozostaje surowa i niezbadana.” – John Muir

Alaska – klimat

Klimat Alaski jest bardzo zróżnicowany ze względu na jej rozległość geograficzną. Ogólnie rzecz biorąc, Alaska cechuje się chłodnym i kontynentalnym klimatem, z wyraźnymi sezonami. Zimy są długie, surowe i mroźne, natomiast lata są stosunkowo krótkie i łagodne. Na południowym wybrzeżu Alaski, gdzie wpływ ma ciepły prąd morski, klimat jest nieco łagodniejszy. Latem temperatury wahają się między 15 a 25°C, podczas gdy zimą spadki temperatur mogą sięgnąć nawet -10°C. Opady są tu dość obfite przez cały rok, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W środkowej i północnej części Alaski, gdzie dominuje tundra i góry, klimat jest bardziej kontynentalny. Tutaj zimy są ekstremalnie zimne, z temperaturami spadającymi poniżej -20°C, a czasami nawet do -40°C. Lata są krótkie, z temperaturami w granicach 10–20°C. Opady są tu zwykle niższe niż na wybrzeżu. Na północy Alaski, w regionie Arktyki, panuje klimat polarny, charakteryzujący się długimi, mroźnymi zimami i krótkimi, chłodnymi latami. Temperatury zimą mogą spaść poniżej -30°C, a latem nie przekraczają często 10°C.

Pogoda i temperatury na Alasce w ciągu roku

Alaska – pogoda w styczniu

W styczniu pogoda na Alasce jest bardzo zimna i surowa. To jeden z najzimniejszych miesięcy w roku. Średnie temperatury na większości obszarów spadają poniżej zera – w środkowej i północnej części stanu mogą spaść nawet poniżej -20°C. Na wybrzeżu południowym, zwłaszcza w okolicach Anchorage, temperatura może utrzymywać się blisko zera lub powyżej niego. W styczniu Alaskę często nawiedzają gwałtowne burze śnieżne i silne wiatry, opady śniegu są częste, a krajobraz pokryty jest białym puchem. Dni są krótkie, a noce długie, ponieważ Alaska znajduje się na północnej półkuli, blisko koła podbiegunowego. Warto zauważyć, że w styczniu na Alasce występuje tzw. noc polarna, kiedy to słońce nie wschodzi na niektórych obszarach przez kilka tygodni. Jednak na południu Alaski, na przykład w Anchorage, słońce wciąż wschodzi na krótki okres, zapewniając trochę światła w ciągu dnia.

Alaska – pogoda w lutym

W lutym na Alasce panują dalej bardzo zimne warunki pogodowe. To nadal jest okres zimowy, a temperatura utrzymuje się na niskim poziomie. Średnie temperatury w większości regionów Alaski w lutym wynoszą poniżej zera. Na obszarach środkowych i północnych można spodziewać się temperatury nawet poniżej -20°C, podczas gdy na wybrzeżu południowym, szczególnie w okolicach Anchorage, temperatura może oscylować wokół zera lub być nieco powyżej niego. Opady śniegu nadal są częste. W lutym nadal występują gwałtowne burze śnieżne i silne wiatry, co może utrudniać podróżowanie. Dni wciąż są krótkie, a noce długie, choć zaczyna się zauważać stopniowy wzrost długości dnia w porównaniu do stycznia. W lutym można również spotkać się z zjawiskiem nocy polarnej na niektórych obszarach Alaski.

Alaska – pogoda w marcu

W marcu na Alasce zaczyna się stopniowy przejściowy okres wiosenny, ale nadal można spodziewać się zimowych warunków pogodowych. Temperatury w marcu są nieco wyższe niż w poprzednich miesiącach, ale nadal utrzymują się na niskim poziomie – wahają się między -10°C a 0°C. Na obszarach środkowych i północnych można wciąż doświadczać temperatur poniżej zera, podczas gdy na południowym wybrzeżu temperatura może wynosić kilka stopni powyżej zera. Opady śniegu nadal występują, chociaż ich ilość może być nieco niższa niż w poprzednich miesiącach. Marzec jest również miesiącem, w którym można doświadczyć zjawiska znanego jako „breakup” – okres topnienia śniegu i lodu. To może prowadzić do rozlewów rzek i tworzenia się rozległych błot. Długość dnia zwiększa się, a noce stają się krótsze. Nadal można doświadczyć zjawiska zorzy polarnej. Na południu Alaski dni stają się coraz dłuższe i można cieszyć się większą ilością światła słonecznego.

Alaska – pogoda w kwietniu

W kwietniu na Alasce nadal można spodziewać się chłodnej pogody, choć temperatury zaczynają nieznacznie wzrastać w porównaniu do poprzednich miesięcy. Jednak warunki pogodowe mogą być wciąż zróżnicowane, a na obszarach górskich i północnych nadal utrzymuje się zima. Średnie temperatury w kwietniu na Alasce wahają się między -5°C a 5°C. Na północy i w górach można doświadczyć temperatur poniżej zera, podczas gdy na południu wybrzeża temperatura może sięgać kilku stopni powyżej zera. Wciąż mogą występować opady śniegu, choć ich ilość zazwyczaj zmniejsza się w porównaniu do zimowych miesięcy. Kwiecień jest okresem, w którym postępuje topnienie śniegu i lodu, a rzeki i jeziora zaczynają stopniowo odsłaniać się spod pokrywy lodowej.

Alaska – pogoda w maju

Średnie temperatury w maju na Alasce wahają się między 5°C a 15°C. Na obszarach górskich i na północy można spodziewać się niższych temperatur, podczas gdy na południowym wybrzeżu temperatura może sięgać wyższych wartości. Opady atmosferyczne są zróżnicowane w zależności od regionu: na obszarach górskich można spodziewać się opadów śniegu, szczególnie na wyższych wysokościach, natomiast na wybrzeżu i w dolinach częściej występują opady deszczu. Maj jest również okresem, w którym postępuje topnienie śniegu i lodu.  Długość dnia znacznie się powiększa, a noc staje się krótsza: na północy Alaski słońce może świecić przez większość nocy, tworząc tzw. dzień polarny. Na południowym wybrzeżu, jak w Anchorage, dni stają się dłuższe, a noc jest krótka. Maj na Alasce to okres, w którym przyroda budzi się do życia – drzewa i rośliny zaczynają kwitnąć, a na polach można zaobserwować odrodzenie po długiej zimie. W tym okresie można spotkać wiele gatunków zwierząt, jak niedźwiedzie i orły.

Alaska – pogoda w czerwcu

 W czerwcu na Alasce następuje przejście do letnich warunków pogodowych. Jest to okres, w którym dni stają się dłuższe, a temperatura rośnie stopniowo, co sprzyja aktywności na świeżym powietrzu i odkrywaniu uroków tej pięknej krainy. Średnie temperatury w czerwcu na Alasce wahają się między 10°C a 20°C, choć warto pamiętać, że mogą występować różnice w zależności od regionu i wysokości nad poziomem morza. Na południowym wybrzeżu, jak w Anchorage, temperatura może osiągać wyższe wartości, podczas gdy w obszarach górskich lub na północy można spodziewać się nieco niższych temperatur. Opady atmosferyczne w czerwcu na ogół są umiarkowane, choć na Alasce zawsze warto być przygotowanym na niespodziewane zmiany pogody. W dolinach i na wybrzeżu często występują opady deszczu, podczas gdy na wyższych wysokościach lub w okolicach lodowców można spodziewać się opadów śniegu. Czerwiec to również okres, w którym przyroda na Alasce rozkwita w pełni – drzewa i rośliny są w pełnym rozkwicie, a łąki pokrywają się kolorowymi kwiatami. Wiele gatunków zwierząt, takich jak łosie, niedźwiedzie czy orły, spotkać można w ich naturalnym środowisku. Długość dnia w czerwcu jest największa. Na północy kraju występuje tzw. biała noc, kiedy słońce nie zachodzi przez dłuższy czas. Na południowym wybrzeżu dni są długie, a noc jest krótka.

Alaska – pogoda w lipcu

W lipcu na Alasce panuje lato, które jest relatywnie ciepłe, szczególnie w południowej części stanu. Średnie temperatury w tym okresie wynoszą od około 15°C do 25°C, chociaż mogą sięgać nawet wyżej, zwłaszcza w obszarach nadbrzeżnych. Nocne temperatury utrzymują się na poziomie około 10°C do 15°C. W lipcu na Alasce jest długie, jasne dni, a czasami można doświadczyć zjawiska znanego jako dzień polarny.

Alaska – pogoda w sierpniu

W sierpniu na Alasce nadal panuje lato, a pogoda jest zazwyczaj ciepła i przyjemna. Średnie temperatury wahają się od około 15°C do 20°C, choć w niektórych regionach mogą osiągać wyższe wartości. Nocne temperatury utrzymują się na poziomie około 10°C do 15°C. W sierpniu dni są długie, a słońce jest obecne przez większość czasu.

Alaska – pogoda we wrześniu

We wrześniu na Alasce zazwyczaj zaczyna się sezon jesienny, a temperatury zaczynają obniżać się w porównaniu do letnich miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, w tym czasie Alaskę cechuje chłodna pogoda, zwłaszcza na północy. W południowej części Alaski, jak w Anchorage czy Juneau, temperatury mogą wynosić od 10°C do 15°C w ciągu dnia, ale nocą mogą spaść do około 5°C lub nawet niżej. W północnych rejonach, jak Fairbanks czy Barrow, temperatury mogą być jeszcze niższe, osiągając średnio od 0°C do 10°C w ciągu dnia, a nocą często spadają poniżej zera. Warto również pamiętać, że wrzesień jest okresem, w którym na Alasce mogą występować już obfite opady deszczu i śniegu, zwłaszcza na wybrzeżu i w górach.

Alaska – pogoda w październiku

W październiku na Alasce zaczyna się sezon jesienno-zimowy, a temperatury zazwyczaj obniżają się jeszcze bardziej w porównaniu do września. Jest to miesiąc, w którym Alaskę zaczyna obejmować chłodne i zimne powietrze. W południowej części Alaski, w Anchorage czy Juneau, średnie dzienne temperatury w październiku wynoszą około 5°C do 10°C. Nocą temperatury spadają poniżej zera, osiągając około -1°C do -5°C. Mogą również występować obfite opady deszczu, a w górach nawet pierwsze opady śniegu. Na północy Alaski, w rejonach takich jak Fairbanks czy Barrow, temperatury są jeszcze niższe. Średnie dzienne temperatury w październiku mogą oscylować w zakresie od -5°C do 5°C. Nocą temperatury spadają poniżej zera, osiągając średnio od -10°C do -5°C.

Alaska – pogoda w listopadzie

W listopadzie na Alasce następuje przejście głębiej w sezon zimowy, a temperatury stają się jeszcze niższe w porównaniu do października. W południowej części, w Anchorage czy Juneau, średnie dzienne temperatury w listopadzie wynoszą zwykle od -2°C do 4°C. Nocą temperatury spadają poniżej zera, osiągając średnio od -7°C do -2°C, a Alaskę pokrywa coraz grubsza warstwa śniegu. Na północy, w rejonach takich jak Fairbanks czy Barrow, temperatury są jeszcze niższe. Średnie dzienne temperatury w listopadzie mogą wynosić od -15°C do -5°C. Nocą temperatury spadają jeszcze bardziej, osiągając od -20°C do -10°C. W tych rejonach można spodziewać się obfitych opadów śniegu i silnych wiatrów. Warto zauważyć, że dni stają się znacznie krótsze, a noc trwa dłużej. Na niektórych obszarach Alaski, zwłaszcza na północy, można doświadczyć „polar night” (polarnej nocy), gdy słońce nie wschodzi przez dłuższy okres, a dzień jest zdominowany przez ciemność.

Alaska – pogoda w grudniu

W grudniu na Alasce panuje głęboka zima, a temperatury są zazwyczaj bardzo niskie. Jest to jeden z najzimniejszych miesięcy na Alasce i wymaga odpowiedniego przygotowania i ubrania w ciepłą  odzież. W południowej części Alaski, w Anchorage czy Juneau, średnie dzienne temperatury wynoszą zwykle od -5°C do -2°C, zaś nocą spadają poniżej zera, osiągając średnio od -10°C do -5°C. Opady śniegu są częste, a Alaskę pokrywa warstwa śniegu. Na północy, w rejonach takich jak Fairbanks czy Barrow, temperatury są jeszcze bardziej ekstremalne – średnie dzienne temperatury w grudniu mogą wynosić od -15°C do -10°C, a nocą spadają do średnio od -25°C do -15°C. W tych rejonach występują obfite opady śniegu, a zimowe warunki są surowe. Warto zauważyć, że w grudniu dni są bardzo krótkie, a noc trwa przez większość doby. W zimie na Alasce wieją również silne wiatry, które mogą znacząco wpływać na odczucie temperatury.

Noc polarna na Alasce

W rejonach północnej Alaski, jak Fairbanks czy Barrow, noc polarna może występować przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. To zjawisko jest związane z szerokością geograficzną tych obszarów, znajdujących się blisko lub na kołach podbiegunowych. W Fairbanks, które leży na szerokości geograficznej około 64°N, noc polarna rozpoczyna się zwykle pod koniec listopada i trwa do początku stycznia. Oznacza to, że przez ten czas słońce nie wschodzi nad horyzontem, a dzień jest zdominowany przez ciemność. W Barrow (obecnie Utqiaġvik), leżącym na szerokości geograficznej około 71°N, noc polarna zaczyna się zwykle pod koniec listopada i trwa do początku stycznia. Jednak na najbardziej północnym obszarze Alaski noc polarna może być znacznie dłuższa, trwając nawet przez 65 dni. Warto zauważyć, że w południowej części Alaski, na przykład w Anchorage czy Juneau, noc polarna nie występuje w takiej skali jak na północy. Tam dni są znacznie krótsze w zimie, ale słońce nadal wschodzi i zachodzi codziennie.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.