Najlepsze atrakcje Polinezji Francuskiej – co warto zobaczyć?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najlepsze atrakcje Polinezji Francuskiej – co warto zobaczyć?

Polinezja Francuska to niewielkie wysepki pośrodku Oceanu Spokojnego, z których każda zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem: to kolorowe rafy, soczyście zielona roślinność, przejrzyste laguny oraz nieziemsko piękne plaże. By się tam dostać, będziecie musieli odbyć niekrótką podróż, ale krajobrazy wysp Bora Bora, Moorea czy Tahiti wynagrodzą Wam trudy całej przeprawy, a w Waszej pamięci wyjątkowe obrazki długo powracać będą w formie magicznych wspomnień! Odkryjcie piękno Polinezji Francuskiej z Planet Escape i poznajcie niesamowite atrakcje, jakie kryje ten region Pacyfiku!

Bora Bora – zrelaksuj się na jednej z najpiękniejszych plaż świata

Miękki piasek pod stopami, ciepła woda oceanu, turkusowa laguna oraz luksusowe hotele – witajcie na Bora Bora! Jej rajskość opisywał już w połowie XX wieku James Michener w „Opowieściach Południowego Pacyfiku”, a dzisiaj zdanie prawie każdego, kto odwiedził tę niewielką wysepkę (mniejszą od samego miasta Kraków ponad 10 razy) pozostaje niezmienione i tylko entuzjastyczne opowieści o raju na ziemi mnożą się bez końca.

Śnieżnobiałe plaże z drobnym piaskiem to jedna z wyjątkowych wizytówek wyspy. W końcu nie sposób być w Polinezji i nie zanurzyć się w przejrzystych wodach jej oceanu! Nie uświadczycie tutaj długich plaż, które ciągną się kilometrami – Bora Bora to nieduża wyspa, natomiast każdy na pewno znajdzie dla siebie ustronny kawałek plaży.

Swoją przygodę z rajskimi plażami w czasie wycieczki na Polinezję Francuską zacznijcie od południa wyspy i słynnej Matira Beach. O szmaragdowym kolorze wody, białym piasku i soczyście zielonej roślinności nie musimy chyba wspominać – przyjmijcie to za pewnik! Plaża rozciąga się na długość ok. 2 km i jest publiczna, dlatego warto przespacerować się między jej krańcami. Zajmie Wam to zaledwie 30 minut! Znajdziecie tam centrum nurkowania oraz kilka barów z przekąskami. Koniecznie przejdźcie również na wschodnią stronę wybrzeża wyspy (ok. 200-300 m drogi), gdzie znajduje się kontynuacja plaży Matira. To właśnie przy tej plaży znajduje się słynny hotel InterContinental Le Moana z bungalowami położonymi na wodzie! Większość plaż na Bora Bora przynależy jednak do danego hotelu, stąd też swoją prywatną plażą mogą poszczycić się takie obiekty jak Four Seasons, InterContinental Thalasso, St. Regis czy Le Meridien. Każda z nich jest wyjątkowa!

Zobacz wieloryby u wybrzeży wyspy Moore’a

Na południowy wschód od Bora Bora mieści się wyspa Moorea. To właśnie w pobliżu niej szczęśliwcy mogą zaobserwować, a nawet popływać z humbakami, które od lipca do listopada przypływają w te okolice, by wychować swoje młode. Na miejscu znajdziecie wiele firm oferujących takie ekspedycje. Niektóre proponują prywatne wycieczki z biologiem oraz kamerzystą, który zarejestruje na wideo Waszą przygodę. Koszt takiej wycieczki z prywatną łódką dla maks. 6 osób to ok. 700 USD za pół dnia oraz 1100 USD za cały dzień. Swoje niezapomniane przeżycie możecie zarezerwować chociażby na stronie https://moorea-ocean-adventures.com/. Należy jednak pamiętać, że zobaczenie danego gatunku wieloryba nie jest gwarantowane. To naturalne środowisko tych ssaków, dlatego musicie to uszanować i być cierpliwymi. Niemniej jednak, takie doświadczenie może być niepowtarzalną okazją do zobaczenia tych olbrzymich ssaków, dlatego będąc na wakacjach w Polinezji Francuskiej warto wziąć pod uwagę tę aktywność.

Wejdź na punkt widokowy Belvedere na wyspie Moore’a

Będąc na wyspie Moorea nie można zapomnieć o punkcie widokowym Belvedere, z którego rozpościerają się widoki na niezwykle barwną zatokę Opunohu, ale także na Zatokę Cooka. Na górę prowadzi kręta droga, która sama w sobie jest już spektakularna. Możecie pokonać ją pieszo lub samochodem. Często przy drodze jest możliwość zakupu świeżych owoców lub przekąsek, natomiast nie gwarantujemy, że danego dnia akurat będą one sprzedawane. Trekking powinien zająć Wam ok. 1 godz., ponieważ długość całej trasy to ok. 4,5 km. To świetny pomysł na „odpoczynek” od rajskiego plażowania i spędzenia aktywnie swojego poranka lub popołudnia!

Spróbuj lokalnych specjałów na targu Papeete na Tahiti

Papeete to stolica Polinezji Francuskiej znajdująca się na wyspie Tahiti. Znajduje się tutaj wyjątkowy targ, który może stanowić wspaniały wstęp do Waszej podróży, bowiem gdzie jak nie w takim miejscu, najlepiej zanurzyć się w lokalnym kolorycie, kulturze oraz kuchni? Znajdziecie tu świeżo wyciskane soki, przeróżne warzywa i owoce, które prawdopodobnie ujrzycie i skosztujecie tutaj po raz pierwszy raz w życiu, domowe wyroby, owoce morza i wiele innych, lokalnych produktów. Poranny spacer pośród alejek targowych na pewno pobudzi Wasze zmysły i zaspokoi pragnienie poobcowania z polinezyjską kulturą.

Zanocuj u Marlona Brando na wyspie Tetiaroa

Czy wiecie, że słynny amerykański aktor Marlon Brando, który tworzył role w takich klasykach kina jak chociażby „Ojciec Chrzestny” czy „Czas Apokalipsy”, był założycielem i właścicielem jednego z najbardziej luksusowych hoteli na świecie? Co więcej, czy wiecie, że macie możliwość zatrzymania się tam na wakacje podczas swojej podróży po Polinezji Francuskiej? To Was zaskoczyliśmy! Wyspa Tetiaroa, znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Tahiti, należała do Marlona Brando aż przez 36 lat. Na tej niewielkiej atolowej wyspie znajduje się zaciszny obiekt The Brando, który wpasowuje się w krajobraz miejsca, a jego główną ideą jest „zaoferowanie każdemu gościowi doświadczenia neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla”. W tym celu podejmowane są tam liczne, pozytywne środowiskowo działania, takie jak: inwestycje w energię odnawialną, selektywne zarządzanie odpadami, ogród ekologiczny, centrum sortowania czy system klimatyzacji wody morskiej. Transfery na wyspę są niestety nadal organizowane prywatnymi samolotami, co poniekąd zaburza całość tego „ekologicznego ładu”. Właściciele piszą jednak, że „wciąż muszą podejmować pewne wysiłki” w celu redukcji dwutlenku węgla i wśród kwestii problematycznych wymieniają chociażby problem transportu.

Na wyspie Tetiaroa zamieszkacie w jednej z 35 prywatnych willi pokrytych strzechą, które otaczają tropikalne zarośla. W restauracji szef kuchni rozpieści Wasze kubki smakowe kuchnią polinezyjsko-francuską, a w spa, które znajduje się w koronach drzew (!), oddacie się polinezyjskim rytuałom pielęgnacyjnym. The Brando zapewnia także szereg różnorodnych aktywności, dlatego na pewno nie będziecie się tutaj nudzić. W trakcie pobytu możecie przepłynąć się łódką wokół atolu i zaobserwować miejscową faunę i florę, popływać kajakiem, zwiedzić wyspę rowerem lub popłynąć w miejsce, gdzie początkowo mieszkał Marlon Brando. Jedno jest pewne – wrócicie z tego miejsca wyciszeni i wypoczęci!

Najlepsze spoty nurkowe

Świat podwodny Oceanu Spokojnego to bogactwo kolorowych raf, niesamowitych gatunków ryb czy świecącego planktonu. W skrócie można stwierdzić, że to królestwo morskiej bioróżnorodności! Wiele centrów nurkowania oferuje tutaj wycieczki dla tych bardziej lub mniej zaawansowanych, dlatego będąc pod opieką najbardziej doświadczonych nurków, zdecydowanie warto odkryć także podwodny świat Polinezji Francuskiej.

Dla początkujących sugerujemy wybrać Punkt Anau, czyli miejsce znajdujące się we wschodniej części wyspy Bora Bora, a dokładnie w jej lagunie. Amatorzy sportu nie będą musieli nurkować w otwartych wodach oceanu, ale będą mieli okazję popodziwiać tutaj nie tylko piękną rafę koralową, ale także diabły morskie, czyli manty. Po zachodniej stronie wyspy w Teavanui Pass możecie popływać z małymi rekinami, a także zobaczyć niebieskie koralowce. Na wyspie Moorea w punkcie Haapiti możecie natomiast zaobserwować kilka rodzajów rekinów. Średnio zaawansowanym polecamy zanurkować w lagunie wyspy w kształcie serca – Tapiti, która znajduje się na północ od Bora Bora. Między sierpniem a listopadem szczęśliwcy będą mieli okazję zobaczyć tam humbaki! By zaobserwować rekiny można zanurkować w punkcie Tapu, natomiast w punkcie Muri Muri można popływać z rekinami, a nawet spotkać żółwie. Zaawansowani nurkowie śmiało mogą udać się do punktu Tupitipiti, gdzie odkryją podwodne jaskinie oraz kaniony, a także zobaczą olbrzymie wargacze garbogłowe.

Zobacz wodospady Faarumai

W północnej części Tahiti znajdują się trzy wodospady Faarumai, które otacza bujna, egzotyczna roślinność. Do wodospadów prowadzi asfaltowa droga zakończona parkingiem, skąd od pierwszej kaskady Vaima Hutu dzieli Was zaledwie kilka minut spaceru. Po odpoczynku, możecie wybrać się na kolejną, 30-minutową wędrówkę, by dotrzeć do kolejnych dwóch wodospadów – Haamaremare Rahi oraz Haamaremare Iti. Nie zapomnijcie o zabraniu repelentu na wody oraz butelki wody – wilgotność powietrza daje się tam naprawdę we znaki. Jeśli nie będziecie posiadać wypożyczonego samochodu, możecie skorzystać z usług lokalnych biur turystycznych lub taksówkarzy.

Wybierz się na trekking na Magiczną Górę na wyspie Moore’a

Pragniecie na chwilę uciec od rajskiego wybrzeża wyspy Moorea i spędzić aktywnie swój wakacyjny dzień? Udajcie się do zatoki Opunohu, a przy restauracji Fare Tutava skręćcie w boczną uliczkę. Po  500 metrach ujrzycie parking, a wstęp będzie Was kosztował około 200 CFP. Tu rozpoczniecie swój półgodzinny trekking lub wynajmiecie jeepa, by dotrzeć na szczyt! Z góry będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na lagunę oraz tropikalną roślinność.

Odwiedź farmę czarnych pereł na Tahiti i plantację wanilii na Tahaa

Perły Tahitian są towarem luksusowym używanym przez najlepszych światowych jubilerów, dlatego ich uprawą zajmują się tylko odpowiednio przeszkoleni specjaliści. Na farmie Fakarava możecie poznać tajniki tej profesji i zobaczyć, w jakich warunkach środowiskowych powstają tak piękne, różnokolorowe klejnoty, które cieszą się swoją reputacją wśród złotników na całym świecie. Historia firmy Tahia sięga swoimi początkami lat 90., kiedy Tahia Haring założyła swój pierwszy butik na wyspie Tahiti. Szybko stał się on popularny i kolejne jego filie otworzono na wyspie Moorea oraz na Bora Bora, a potem także w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Azji. Tahia ze swoim mężem otworzyli także galerię sztuki, a ich butiki znajdują się aktualnie w jednych z najbardziej luksusowych hoteli w Polinezji Francuskiej.

Ciekawym miejscem może okazać się również farma wanilii Tahaa! Możecie dostać się do niej, wybierając jeden z rejsów u lokalnych przewodników. Gdy dotrzecie na miejsce, ujrzycie bujny ogród

I będziecie mieli możliwość skosztowania tropikalnych owoców. Następnie weźmiecie udział w fantastycznym spacerze, któremu będzie towarzyszyć prelekcja dotycząca naturalnych sposobów uprawy wanilii. Będziecie mogli zaobserwować ten proces, a pod koniec wycieczki zakupić także waniliowe wyroby!

Wybierz się na Otemanu – szczyt wygasłego wulkanu na Bora Bora

Góra Otemanu to najwyższy szczyt wyspy Bora Bora, który wznosi się na ponad 700 m n.p.m. i jest widoczny prawie z każdego zakamarka wyspy! Turyści nie mogą dotrzeć na sam szczyt, ponieważ jest to wygasły wulkan (ostatnia erupcja miała miejsce 3 miliony lat temu), którego niektóre ściany są bardzo strome. Istnieje jednak wiele tras z punktami widokowymi, które gwarantują niesamowite pejzaże. Mimo że góra nie jest wysoka, trasa jest dosyć wymagająca i momentami wsparcie lin jest niezbędne, dlatego jeśli nie jesteście choć trochę doświadczeni we wspinaczkach, zalecamy udać się na górę z miejscowym przewodnikiem. Po drodze zobaczycie jaskinię Anau, przy której będziecie mogli odpocząć. Taka wspinaczka wraz z zejściem zajmie Wam około 5-6 godzin, dlatego musicie odpowiednio się do niej przygotować. Pamiętajcie również, by nie wybierać się na szlak zaraz po ulewie – jest to niebezpieczne.

 

Ania S.

Ania S.

Absolwentka studiów eurazjatyckich, na których zgłębiała wiedzę o państwach Europy Wschodniej, Kaukazu czy Azji Centralnej. W wolnych chwilach ulepsza swój poziom języka rosyjskiego, łapie najciekawsze momenty aparatem fotograficznym lub śledzi podróże swoich ulubionych twórców internetowych. Uwielbia odwiedzać nowe miejsca, planować wyjazdy od zera i szukać najbardziej budżetowych alternatyw.

!
Ta strona używa plików cookies.