Kiedy jechać do Namibii?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Kiedy jechać do Namibii?

Namibia, enigmatyczna i różnorodna, stanowi jeden z najbardziej unikalnych krajobrazów Afryki. Pustynia Namib, jedna z najstarszych i najsuchszych na świecie, to miejsce,  gdzie wznoszą się spektakularne wydmy Sossusvlei. Te gigantyczne, pomarańczowe piaski kontrastują z błękitem nieba, tworząc krajobrazy godne najlepszych fotografii. Park Narodowy Etosza, jeden z najważniejszych rezerwatów dzikiej przyrody w Afryce, obejmuje sawanny i słone bagna, oferując schronienie dla m.in. słoni, nosorożców, żyraf, zebr, gepardów i lwów. Obszar ten jest jednym z najbardziej dostępnych i bogatych w dziką przyrodę miejsc na kontynencie, przyciągając miłośników przyrody z całego świata.

Namibia jest również krajem o zróżnicowanej mozaice kulturowej. Plemiona takie jak Herero i Himba stanowią niewielki fragment bogactwa etnicznego, które definiuje tożsamość kraju. Każda grupa wnosi do kultury Namibii swoją unikalną historię, tradycje i obyczaje, co czyni ją fascynującym miejscem do odkrywania aspektów kulturowych. Nie można zapomnieć o wpływie kolonializmu, który pozostawił w Namibii ślady zarówno w architekturze, jak i strukturze społecznej. Miasta takie jak Swakopmund i Lüderitz są świadectwem tego złożonego dziedzictwa, mieszając niemiecką architekturę kolonialną z afrykańskim krajobrazem i kulturą.

Co ważne, Namibia również angażuje się w turystykę zrównoważoną, prowadząc różne programy ochrony dzikiej przyrody i wspierania lokalnych społeczności. Takie podejście nie tylko zwiększa świadomość ekologiczną, ale także oferuje podróżującym bardziej autentyczne i zrównoważone doświadczenia.

POGODA W NAMIBII

Pogoda w Namibii to kluczowy czynnik, który może wpłynąć na jakość doświadczeń turystycznych w tym unikalnym kraju Afryki Południowej. Kiedy jest najlepszy moment, aby się tam udać? Czy istnieje „idealny” czas na obserwowanie dzikich zwierząt, trekking przez pustynię czy podziwianie kosmicznych krajobrazów? W tym artykule przyjrzymy się warunkom pogodowym w Namibii w różnych porach roku, aby pomóc Wam zdecydować, kiedy najlepiej zaplanować swoją podróż. Czy warto udać się na safari w porze deszczowej, kiedy zieleń jest bardziej bujna i zwierzęta gromadzą się wokół wodopoju? A może lepiej jest odwiedzić pustynię w porze suchej, kiedy temperatury są bardziej łagodne? Jeżeli planujecie podróż do Namibii, ten artykuł dostarczy Wam niezbędnych informacji, które pomogą podjąć decyzję, kiedy najlepiej wyruszyć w drogę.

Klimat Namibii

Klimat Namibii jest głównie pustynny i suchy, z dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą. Opady deszczu są rzadkie i występują głównie w północno-wschodnich regionach kraju podczas sezonu deszczowego, który trwa od listopada do kwietnia. Na południu i zachodzie kraju, zwłaszcza w pustynnych regionach Namib i Kalahari, opady są skąpe. Temperatury w ciągu dnia mogą być ekstremalnie wysokie, często przekraczające 30°C, podczas gdy noce mogą być chłodne, nawet zimne, zwłaszcza na wyżynach i w pustynnych regionach.

Kiedy jechać w podróż do Namibii?

Jeśli chodzi o najlepszy czas na odwiedziny, to generalnie uważa się, że okres od maja do października (pora sucha) jest najlepszy dla większości aktywności na świeżym powietrzu, takich jak safari i trekking. Temperatury są wtedy umiarkowane, a ryzyko opadów minimalne.

Kiedy jest pora sucha w Namibii?

Pora sucha w Namibii trwa od maja do października i jest uważana za najlepszą porę na podróż do tego kraju. W tym czasie można spodziewać się przyjemnych temperatur i minimalnych opadów. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany obserwacją ptaków lub chce zobaczyć roślinność w pełnym rozkwicie, wówczas lepszy będzie sezon deszczowy (pamiętać jednak należy, że w porze deszczowej niektóre drogi mogą być nieprzejezdne).

Pogoda i temperatury w Namibii w poszczególnych miesiącach

Namibia – pogoda w styczniu

W styczniu w Namibii panuje letni sezon deszczowy, co oznacza, że temperatury są zwykle wyższe i występują opady deszczu. W północnych i centralnych regionach kraju można spodziewać się temperatur w ciągu dnia w zakresie od 25°C do 35°C (na pustyni Namib nawet 40°C) , podczas gdy na południu i zachodzie, w tym w regionach pustynnych, temperatury mogą być nieco niższe. Sezon deszczowy jest także okresem, w którym wilgotność powietrza jest wyższa, szczególnie w północno-wschodnich regionach kraju. Mimo że opady są zwykle krótkotrwałe i występują głównie w formie popołudniowych burz, mogą wpływać na jakość dróg i dostępność niektórych atrakcji turystycznych. Jeśli chodzi o wybrzeże, wpływ zimnego Prądu Benguelskiego sprawia, że temperatury są generalnie niższe, a mgła przybrzeżna jest częsta. Na wybrzeżu można spodziewać się temperatur w zakresie od 15°C do 25°C.

Namibia – pogoda w lutym

W lutym w Namibii nadal panuje sezon deszczowy, co skutkuje podobnymi warunkami pogodowymi jak w styczniu. Jest to jeden z najcieplejszych i najbardziej wilgotnych miesięcy w roku, szczególnie w północno-wschodnich i centralnych regionach kraju. Temperatury w ciągu dnia mogą osiągać wartości od 25°C do nawet 38°C w niektórych wewnętrznych regionach. Nocne temperatury są generalnie umiarkowane, często oscylujące wokół 15–20°C. W tym okresie występują też sporadyczne, ale intensywne opady deszczu, głównie w formie popołudniowych burz. Jeśli chodzi o wybrzeże i regiony południowe, wpływ zimnego Prądu Benguelskiego nadal utrzymuje temperatury w zakresie umiarkowanym. Na wybrzeżu można spodziewać się temperatur w zakresie od 15°C do 25°C, z częstą mgłą przybrzeżną.

Namibia – pogoda w marcu

W marcu w Namibii wciąż panuje sezon deszczowy, ale zwykle jest to miesiąc przejściowy, gdy intensywność opadów zaczyna się zmniejszać, a temperatura staje się nieco bardziej znośna w porównaniu z szczytowym latem. W północnych i centralnych regionach kraju, temperatury w ciągu dnia zwykle wahają się od około 25°C do 35°C. Noce są z reguły umiarkowane, z temperaturami od około 15°C do 20°C. Opady deszczu są jeszcze możliwe, ale zwykle są mniej intensywne i częste niż w styczniu i lutym. Na wybrzeżu i w południowych regionach kraju wpływ zimnego Prądu Benguelskiego nadal sprawia, że temperatury są stosunkowo umiarkowane. Można spodziewać się temperatur w zakresie od 15°C do 25°C wzdłuż wybrzeża, gdzie mgła przybrzeżna wciąż jest powszechnym zjawiskiem.

Namibia – pogoda w kwietniu

Kwiecień w Namibii zazwyczaj oznacza koniec sezonu deszczowego, co przekłada się na stopniowe ustępowanie opadów i zwykle bardziej stabilne warunki pogodowe. Jest to również czas, gdy temperatury zaczynają się obniżać, co sprawia, że podróżowanie po kraju staje się przyjemniejsze. W północnych i centralnych regionach Namibii temperatury w ciągu dnia zwykle wahają się od około 20°C do 30°C. Noce są chłodniejsze w porównaniu do letnich miesięcy, z temperaturami od 10°C do 18°C. Opady deszczu są rzadsze, ale nadal możliwe, zwłaszcza na początku miesiąca. Wzdłuż wybrzeża można spodziewać się temperatur od 14°C do 24°C. Mgła przybrzeżna nadal może występować, ale z mniejszą częstotliwością.

Namibia – pogoda w maju

Maj to miesiąc, gdy Namibia wkracza w porę suchą, co oznacza, że jest to generalnie jeden z bardziej stabilnych miesięcy pod względem pogody. Opady są rzadkie, a dni są zwykle słoneczne z jasnym niebem. Jest to atrakcyjny czas na odwiedziny, szczególnie jeśli planujecie safari czy inne aktywności na świeżym powietrzu. W północnych i centralnych regionach kraju temperatury są umiarkowane, zwykle oscylujące w ciągu dnia w zakresie od 20°C do 28°C. Noce bywają chłodne, zwłaszcza na obszarach wyżynnych, gdzie temperatury mogą spaść do około 10°C. Dzień na wybrzeżu jest zazwyczaj chłodniejszy w porównaniu z interiorem, z temperaturami w zakresie od 15°C do 25°C. Mgła przybrzeżna jest mniej prawdopodobna niż w innych porach roku, ale nadal może wystąpić.

Maj jest doskonałym czasem na obserwowanie dzikiej przyrody, w tym zwierząt takich jak lwy, słonie i różne gatunki antylop, które zwykle zbierają się wokół wodopojów, co ułatwia ich obserwację. Krajobrazy są nadal stosunkowo zielone po sezonie deszczowym, co dodaje im dodatkowego uroku.

Namibia – pogoda w czerwcu

Czerwiec w Namibii oznacza początek zimy na południowej półkuli i jest to jeden z najchłodniejszych miesięcy. Jest to również część suchej pory, więc możecie spodziewać się niewielkich opadów i jasnego nieba. Dzięki temu jest to idealny czas na obserwację dzikiej przyrody i podróże po kraju. Temperatury w ciągu dnia są umiarkowane i zwykle wahają się między 18°C a 25°C, w zależności od regionu. Na pustyni Namib i ogólnie wewnątrz lądu temperatury mogą być nieco wyższe. Noce są znacznie chłodniejsze, z temperaturami spadającymi nawet do 0°C, szczególnie na wyżynach i w regionach pustynnych. Na wybrzeżu wpływ zimnego Prądu Benguelskiego może wprowadzać mgłę i niższe temperatury, często w zakresie od 12°C do 20°C. Mgła ta jest zjawiskiem częstym wzdłuż wybrzeża i może się rozciągać na znaczne odległości w głąb lądu.

Czerwiec jest jednym z najlepszych miesięcy na safari, zwłaszcza w parkach narodowych takich jak Etosza, gdzie zwierzęta zbierają się wokół wodopojów, co ułatwia ich obserwację.

Namibia – pogoda w lipcu

Lipiec to miesiąc zimowy i w Namibii oznacza chłodniejsze noce i umiarkowane dni. Jest to również środek suchej pory roku, więc opady są rzadkie i dni są zwykle słoneczne z klarownym niebem. W ciągu dnia temperatury są dość umiarkowane, zwykle w zakresie od 18°C do 25°C, w zależności od regionu. Wnętrze kraju, w tym pustynia Namib, często doświadcza cieplejszych temperatur, zwłaszcza w południe. Jednak noce są zdecydowanie chłodne, z temperaturami spadającymi nawet poniżej zera, zwłaszcza na wyżynach i w pustynnych regionach. Wpływ zimnych prądów przy wybrzeżu powoduje chłodniejsze temperatury – od ok. 12°C do 20°C. w tym czasie można na wybrzeżu spodziewać się mgieł.

Dla entuzjastów safari lipiec jest jednym z najlepszych miesięcy do odwiedzenia Namibii. Jest to idealny czas na zwiedzanie parków narodowych, takich jak Etosza, gdzie zwierzęta, m.in. lwy, słonie i różne gatunki antylop, zbierają się wokół wodopojów, co ułatwia ich obserwację.

Namibia – pogoda w sierpniu

Sierpień w Namibii to miesiąc, kiedy zimowa aura zaczyna się zmieniać, ale nadal jest to sezon suchy z niewielką ilością opadów. Dzięki temu sierpień jest jednym z najbardziej dogodnych miesięcy na podróżowanie po kraju, zarówno jeśli chodzi o warunki pogodowe, jak i możliwości obserwacji dzikiej przyrody. W ciągu dnia temperatury są generalnie przyjemne i oscylują od 20°C do 28°C, zależnie od regionu. Na pustyni Namib oraz w innych rejonach kraju położonych w głębi lądu temperatury są zazwyczaj wyższe. Noce są nadal chłodne, ale nie tak zimne jak w czerwcu i lipcu; temperatury mogą jednak w dalszym ciągu spaść poniżej 10°C, szczególnie na wyżynach i w rejonach pustynnych. Wybrzeże Atlantyku jest pod wpływem zimnych prądów, co sprawia, że temperatury są tam niższe, zwykle od 15°C do 22°C. Mgła jest również dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie w godzinach porannych.

Sierpień jest doskonałym czasem na zwiedzanie parków narodowych, w tym słynnego Parku Narodowego Etosza. Zbliża się koniec suchej pory, więc zwierzęta są bardziej skoncentrowane wokół wodopojów, co sprawia, że są łatwiejsze do zobaczenia i fotografowania.

Namibia – pogoda we wrześniu

We wrześniu w Namibii zauważalne są pierwsze oznaki nadchodzącej pory letniej. Jest to miesiąc przejściowy między suchą a wilgotną porą roku, co oznacza, że warunki są generalnie bardzo dobre dla różnych form turystyki, od safari po trekking i fotografię krajobrazową. Dzienny zakres temperatur zaczyna się zwykle od około 20°C i może sięgać nawet 30°C w niektórych regionach wewnętrznych. Nocą temperatury są umiarkowane, choć na wyżynach i pustynnych obszarach mogą być niższe, zwykle oscylujące wokół 10°C–15°C. Wybrzeże nadal pozostaje pod wpływem zimnego Prądu Benguelskiego, co oznacza umiarkowane temperatury i poranne mgły. Temperatury w rejonie wybrzeża wahać się będą w granicach 16°C do 24°C.

We wrześniu jest również doskonała widoczność i niewielka ilość opadów, co sprzyja obserwacji dzikiej przyrody. Jest to szczególnie korzystne dla osób zainteresowanych zwiedzaniem parków narodowych, takich jak Etosza, gdzie zbiorniki wodne zaczynają wysychać, a zwierzęta gromadzą się wokół pozostałych źródeł wody.

Namibia – pogoda w październiku

Październik w Namibii jest miesiącem, w którym zauważalne są pełne oznaki zbliżającej się pory deszczowej. Mimo to, jest to wciąż okres o stosunkowo małej ilości opadów, co sprawia, że podróżowanie po kraju jest nadal atrakcyjne. Trzeba jednak przygotować się na wyższe temperatury i zwiększoną wilgotność, szczególnie w regionach wewnętrznych. W ciągu dnia temperatury często oscylują w granicach 25–35°C, a w niektórych regionach, takich jak pustynia Namib czy regiony na północy kraju, mogą być nawet wyższe. Nocą temperatury są zwykle umiarkowane, w zakresie od 15°C do 20°C, chociaż mogą być niższe na wyżynach i w regionach południowych. Wybrzeże Atlantyckie pozostaje umiarkowanie chłodne, z temperaturami w zakresie od 17°C do 25°C. W godzinach porannych nadal mogą występować mgły, szczególnie w rejonach przybrzeżnych.

Październik jest również ostatnim miesiącem, który jest idealny dla obserwacji dzikiej przyrody, zwłaszcza w takich parkach jak Etosza. Zbiorniki wodne są na ogół suche lub prawie suche, a zwierzęta gromadzą się wokół pozostałych źródeł wody, co ułatwia ich obserwację.

Namibia – pogoda w listopadzie

Listopad w Namibii to początek pory deszczowej, zwanej też „małą porą deszczową” (ang. „small rains”). Oznacza to zmiany w krajobrazie: zaczynają się zielenić trawy, drzewa kwitną, a zwierzęta migrują w poszukiwaniu świeżych pastwisk. W tym czasie można spodziewać się popołudniowych burz, które zwykle są krótkotrwałe, ale intensywne. Temperatury zaczynają się wahać: w dzień mogą sięgać od 25°C do nawet 35°C, w zależności od regionu, zaś nocą spadać około 15–20°C. W regionach przybrzeżnych temperatury są zazwyczaj niższe i wynoszą od 18°C do 25°C.

W listopadzie zaczynają się też gromadzić chmury, co może wpłynąć na jakość obserwacji nieba. Jednak dla miłośników fotografii, burze i zmieniające się warunki atmosferyczne mogą stanowić niezwykłą okazję do uchwycenia spektakularnych widoków i krajobrazów.

Namibia – pogoda w grudniu

Grudzień w Namibii to miesiąc, który zazwyczaj w pełni wprowadza kraj w porę deszczową. To okres, kiedy trawy stają się bardziej soczyste, rzeki napełniają się wodą, a zwierzęta są bardziej aktywne, wykorzystując dostępność świeżej paszy i wody. Pora deszczowa, mimo że urozmaica krajobraz, może również utrudniać poruszanie się po niektórych obszarach, zwłaszcza w odległych regionach z gorszą infrastrukturą drogową. Jeżeli chodzi o temperatury, grudzień to jeden z cieplejszych miesięcy w Namibii. Średnia temperatura powietrza w dzień wynosi od 25°C do 35°C, z wyższymi temperaturami na południu i niższymi wzdłuż wybrzeża oraz w regionach górskich. W nocy temperatura spada do około 15–20°C, co sprawia, że wieczory i noce są raczej umiarkowane. Deszcze w grudniu są zwykle krótkotrwałe, ale mogą być intensywne, często przychodzące w formie popołudniowych burz. Jest to również czas, gdy wilgotność powietrza zwykle rośnie, co może być nieco niewygodne, zwłaszcza w północnych regionach kraju.

Temperatura Oceanu Atlantyckiego –  Namibia

Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim wzdłuż wybrzeża Namibii jest zazwyczaj niska, głównie z powodu Prądu Benguelskiego, który jest zimnym prądem morskim płynącym z Antarktydy w kierunku północnym wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. Temperatury wody zwykle wahają się od około 12°C do 18°C, w zależności od lokalizacji i pory roku.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.