Chiny – wspaniała podróż do Państwa Środka!

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Chiny – wspaniała podróż do Państwa Środka!

Od kiedy linia lotnicza Air China uruchomiła regularne połączenie Warszawa – Pekin, Chiny jeszcze nigdy nie były tak blisko. Wymarzony odpoczynek jest niespełna 9 godzin od nas! Wystarczy tylko chcieć, a chcieć warto bo Państwo Środka to wymarzona destynacja na podróż.

Chiny to 3. kraj na świecie pod względem zajmowanej powierzchni i 1. pod względem ilości mieszkańców.  W 2017 roku zamieszkiwało go ponad 1,3 miliarda ludzi. Rozległość terenu tego kraju sprawia, że jego poszczególne części różnią od siebie nie tylko pod względem klimatu, ale także pod względem kultury, języka (różne dialekty) i preferencji kulinarnych. Wszędzie natomiast można spotkać uśmiechniętych mieszkańców, którzy pomimo braku znajomości języka angielskiego, starają się jak mogą, aby pomóc turystom. Jeżeli w Waszej grupie znajdzie się choć jedna blondynka, możecie być pewni, że zwiedzając atrakcje turystyczne Chin, sami staniecie się jedną z nich ? oczywiście dla rdzennych mieszkańców.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pekinu. Pierwszym łupem naszych spragnionych egzotyki oczu padł Stadion Narodowy, który w 2008 roku gościł najlepszych sportowców globu na odbywającej się tutaj letniej olimpiadzie. Budowa ”ptasiego gniazda” trwała 4 lata, a sam obiekt jest teraz jednym z najbardziej charakterystycznych budowli w Chinach i na świecie.

 

Ptasie gniazdo – Stadion Olimpijski

Będąc w Chinach nie sposób nie wybrać się na Wielki Mur Chiński. W pobliżu Pekinu jest kilka lokalizacji, w których moża podziwiać ten obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Najbliższym i najbardziej popularnym wśród turystów jest Badaling. Długość całego muru to ponad 6200 km, a swój obecny kształt uzyskł za czasu panowania dynastii Ming w XV wieku.

Wielki Mur Chiński ma ponad 6200 km!

W okresie świąt Wielki Mur jest wręcz oblegany przez Chińczyków

Jednym z najważniejszych i najwspanialszych zabytków w samym Pekinie jest Zakazane Miasto. Ogromny kompleks o długości ponad 1 km i szerokości 700 m powstał na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming w XV wieku. Obiekt wielokrotnie odbudowywany jest dziś dostępny dla zwiedzających jako muzeum.

Zakazane Miasto ciężko uwiecznić na jednej fotografii – jednym z lepszych miejsc do spróbowania tej sztuki jest Park Jingshan znajdujący się po jego północnej stronie

Park Jingshan – centralny punkt Pekinu

W Zakazanym Mieście można z łatwością spędzić kilka godzin

Lwy chińskie (zwane też psami Fo) są symbolem dostojeństwa i potęgi. Para lwów znajduje się przy więkości bram chińskich zabytków. Lew trzyma łapę na kuli z wizerunkiem kwiatu życia, Lwica natomiast pod łapą ma młode lwiątko

Nieopodal Zakazanego Miasta znajduje się Park Beihai z Białą Pagodą

Pałac Letni w Pekinie to miejsce odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing. Kompleks zajmuje aż 70 tysięcy m2 i jest kolejnym pewnym punktem na mapie podróżujących po Chinach! Przechadzając się po ogromnym parku można przenieść się w czasie do XVII wieku.

Pałac Letni – kompleks położony nad jeziorem Kunming

Letnia rezydencja cesarzy to miejsce niezwykle malownicze

Oczywiście nie można zwiedzać najpiękniejszych części świata z pustym brzuszkiem ?. Szczęśliwie się składa, że kuchnia chińska jest bardzo bogata w smaki, a do tego jest jedną z najbardziej znanych na całym świecie. Bo w którym większym mieście na świecie nie ma przynajmniej jednej chińskiej restauracji!?

Wiele chińskich dań powstaje na bazie zup z makaronem lub ryżem

Chińczycy często siadają razem do posiłków zamawiają wiele różnych dań i dzielą się nimi

Warto spróbować też wina ryżowego

Kaczka po pekińsku – obowiązkowy punkt w każdym kulinarnym przewodniku

Na straganach na ulicy Wangfujing w Pekinie można spróbować wielu chińskich specjałów. Raj dla smakoszy!

Po zwiedzaniu Pekinu i jego okolic, udaliśmy się na południe Chin do jednego z najbardziej malowniczych części Państwa Środka – Guilin (region autonomicznym Kunagsi). Miasto zamieszkuje ok. 750 tysięcy mieszkańców i jest znane przede wszystkim z malowniczych terenów znajdujących się w sąsiedztwie płynącej tamtędy rzeki Li.

Rzeka Li w okolicy Yangshuo – miejscowości położonej ok. 70 km od Guilin

Pagody Słońca i Księżyca w Guilin

Skała o nazwie „Trąba Słonia” – Guilin

Ok. 80 km na północny zachód od Guilin znajduje się miejscowość Longsheng słynąca z przepięknych tarasów ryżowych

Tarasy ryżowe Longsheng

Jadąc do Guilin istnieje spore prawdopodobieństwo, że choć przez chwilę znajdziecie się w Guangzhou – czyli Kantonie. Warto zarezerwować sobie 1 dzień i pospacerować po tym mieście.

Guangzhou (Kanton) to jedno z największych miast w Chinach i na świecie

Chiny to ogromy kraj i nie ma szansy zwiedzić wszystkiego w 2 tygodnie. Na szczęście już po pierwszej wizycie na pewno będziecie mieli ochotę na kolejną podróż do tego miejsca, w którym wszyscy do siebie się uśmiechają i są chętni do pomocy, zwłaszcza jeżeli widzą europejskie twarze. My na pewno tam wrócimy!

Dagmara

Dagmara

Podróże to moja pasja! Nie umiem określić dokładnie momentu w moim życiu, w którym to zrozumiałam, ale na pewno było to w poprzednim stuleciu. Ciekawość świata oraz chęć poznania nowych miejsc i kultur sprawia, że marzę o kolejnych wyprawach. Na mojej liście są środkowa i południowa Afryka oraz Australia, którą najchętniej przemierzyłabym na rowerze... Im więcej podróżuję, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że przybywa miejsc, które chciałabym zobaczyć!

!
Ta strona używa plików cookies.