Marrakesz – największe atrakcje. Informacje praktyczne

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Marrakesz jest jak miejsce, które widzisz w snach. Miasto, które kiedyś poznałeś i zawsze chciałeś tam wrócić

Yves Saint Laurent

Marrakesz – największe atrakcje. Informacje praktyczne

Marrakesz, tętniące życiem miasto o egzotycznej aurze, kusi podróżników zapachami przypraw, kolorami bazaru i dźwiękami tradycyjnej muzyki. Położony w sercu Maroka, ten zakątek Północnej Afryki jest fascynującym celem podróży. Przybycie do Marrakeszu oznacza wejście w świat magicznych meczetów, labiryntów medyn, uroczych ogrodów i tętniącego życiem placu Dżami al-Fana, który ożywa po zachodzie słońca. To miasto pełne kontrastów, gdzie współistnieją tradycja i nowoczesność, zanurzając odwiedzających w długiej i bogatej historii, kulturze Berberów i wpływach arabskich. Przemierzając wąskie uliczki medyny, wznosząc się w górę nad basztami minaretów i oddając się rozkoszom marokańskiej kuchni, można dotknąć ducha i magii tego niezwykłego miasta. 

Zapraszamy Was do odkrycia piękna i unikalności Marrakeszu – miejsca, które zapewni niezapomniane doświadczenia dla wszystkich zmysłów i głębsze zrozumienie tego fascynującego kraju. Przygotujcie się na podróż do Maroka, pełną egzotyki, magii i nieustającego zaskoczenia, gdy razem wkroczymy do serca Marrakeszu.

KIEDY JECHAĆ DO MARRAKESZU?

Najlepszy czas na wycieczkę do Marrakeszu to wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad), kiedy temperatura jest łagodna, a pogoda jest przyjemna. Wiosna jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ krajobrazy są pełne zieleni i kwiatów, a średnie temperatury wynoszą około 20–25°C. To doskonały czas na odkrywanie medyny i zwiedzanie zabytków, unikając przy tym upałów, które mogą występować w lecie. Jesień również oferuje przyjemną pogodę, ze średnimi temperaturami w granicach 20–30°C. To okres, kiedy miasto jest mniej tłoczne niż w pełnym sezonie letnim, a podróżni mogą cieszyć się spokojniejszymi spacerami po medynie i odkrywaniem lokalnych atrakcji.

W lecie (czerwiec – sierpień) Marrakesz doświadcza wysokich temperatur, które mogą sięgać nawet 40°C. Jeśli tolerujecie gorące warunki, możecie odwiedzić miasto w tym okresie, ale konieczne jest zachowanie ostrożności i unikanie bezpośredniego działania słońca w najgorętszych godzinach. Zimą (grudzień – luty) Marrakesz może być chłodniejszy, zwłaszcza wieczorami i nocą, ze średnimi temperaturami w granicach 10–15°C. Mimo to, zimowe miesiące nadal przyciągają turystów, którzy cenią sobie mniejsze tłumy i korzystają z niższych cen.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MARRAKESZU – WAKACJE W MAROKU

Marrakesz jest miastem, które obfituje w niezwykłe atrakcje i miejsca warte odwiedzenia. Oto kilka z największych atrakcji, które czekają na podróżników w tym magicznym marokańskim mieście:

Serce Marrakeszu: Medyna

Wycieczkę po Marrakeszu warto rozpocząć od serca miasta – Medyny. To starożytna część miasta, która ożywa niezwykłym urokiem i tradycyjnym charakterem, labirynt wąskich uliczek, tajemniczych zaułków i dziedzińców, które przenoszą podróżników w magiczny, orientalny świat. Medyna jest znana ze swojej autentyczności i unikalnego charakteru, który odzwierciedla długą historię Maroka. Jej historyczne mury, pochodzące z XIII wieku, otaczają to miejsce, tworząc atmosferę tajemnicy i odrębności od reszty miasta.

Podczas spaceru po medynie można zanurzyć się w bogactwie marokańskiej kultury i historii. Znajdziecie tu tradycyjne bazary, znane jako souki, gdzie handlarze oferują szeroki wybór produktów rzemieślniczych, od ręcznie wykonanych wyrobów skórzanych i dywanów po ceramikę, biżuterię, tkaniny, porcelanę i przyprawy. To doskonałe miejsce, aby poszukiwać pamiątek i doświadczyć autentycznego marokańskiego handlu.

W Medynie nie brakuje również pięknych meczetów, pałaców i dziedzińców, które warto odwiedzić. Meczet Koutoubia, z imponującym minaretem, jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Pałac Bahia imponuje swoimi misternymi zdobieniami, pięknymi ogrodami i dziedzińcami. Madrasa Ben Youssef, dawna teologiczna szkoła, zachwyca swoimi zdobieniami z kafli, rzeźbionymi detalami i spokojną atmosferą.

Kolory, dźwięki  i aromaty Marrakeszu – Plac Dżami al-Fana

Plac Dżami al-Fana w Marrakeszu to niezwykłe miejsce, serce marokańskiej kultury, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ekscytujący do odwiedzenia centralny punkt miasta. Plac ożywa zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Oferuje on niepowtarzalne widowisko, pełne energii i hałasu, gdzie można poczuć pulsujący rytm Marrakeszu i doświadczyć autentycznego charakteru tego miejsca. W ciągu dnia plac zamienia się w labirynt straganów i kramów, gdzie handlarze oferują szeroki wybór lokalnych produktów. Możesz znaleźć tu wszystko, od egzotycznych przypraw, świeżych owoców i soków po tradycyjne wyroby rzemieślnicze, biżuterię, tekstylia i wiele więcej. To doskonałe miejsce na zakupy i odkrywanie lokalnych smaków i zapachów.

Jednak prawdziwa magia Placu Dżami al-Fana ożywa po zachodzie słońca. Wieczorem plac zamienia się w tętniące życiem centrum rozrywki, gdzie występują różnorodni artyści uliczni. Akrobaci, tancerze, muzykanci, storytellerzy i żonglerzy tworzą niezapomniane przedstawienia, które przyciągają uwagę tłumów. Ich kunszt, barwne stroje i niezwykłe umiejętności sprawiają, że każdy wieczór na Placu Dżami al-Fana jest wyjątkowy. Dodatkowo, wieczorem pojawiają się na placu stoiska z tradycyjną kuchnią marokańską. To doskonała okazja, aby spróbować autentycznych potraw, takich jak tadżin (gulasz gotowany w glinianym naczyniu), kuskus, grillowane mięso czy świeże owoce. Smaki i aromaty tych potraw przenoszą podróżników w kulinarne przygody Maroka.

Marrakesz – Plac Dżami al-Fana

Marrakesz – Medyna

Meczet Koutoubia

Meczet Koutoubia, czyli Meczet Księgarzy jest jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków tego magicznego miasta. Jego imponujący minaret dominuje nad panoramą Marrakeszu, stanowiąc nie tylko ważne miejsce kultu, ale również ikonę architektoniczną i historyczną. Minaret Koutoubia jest nie tylko najwyższym punktem w Marrakeszu, ale także symbolem miasta. Jego smukła konstrukcja składa się z trzech ozdobnych części, zakończonych iglicą, charakterystyczną dla architektury muzułmańskiej. Meczet Koutoubia został zbudowany w XII wieku i jest uważany za jeden z najstarszych meczetów w Marrakeszu. Jego nazwa „Koutoubia” pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „meczet książek” lub „meczet handlarzy książek”, co nawiązuje do przylegających do niego targów, gdzie dawniej sprzedawano manuskrypty. Meczet Koutoubia zachwyca swoją harmonijną architekturą, która jest typową reprezentacją stylu almorawidzkiego. Jego ceglana fasada jest bogato zdobiona ornamentami, a liczne okna i łuki tworzą elegancką kompozycję. Centralny dziedziniec meczetu jest otoczony pięknymi ogrodami, dodającymi uroku temu miejscu.

Warto zaznaczyć, że meczet Koutoubia jest miejscem sakralnym dostępnym tylko dla wyznawców islamu, nie otwiera on swoich drzwi dla osób spoza tej religii. Niemniej jednak, turyści mogą podziwiać jego architekturę z zewnątrz, ciesząc się wspaniałym widokiem na meczet i minaret.Początek formularza

Pałac Bahia – perła architektury Marrakeszu

Pałac Bahia, swoją nazwę zawdzięcza arabskiemu słowu „bahia”, czyli „piękna” lub „jasna”, co idealnie odzwierciedla jego niezwykłe piękno i blask. Ten majestatyczny pałac został zbudowany pod koniec XIX wieku dla władcy Maroka, Ahmeda ibn Muhammada el-Bascha. Pałac Bahia był planowany jako rezydencja dla jego żon i konkubin, a także jako miejsce spotkań dyplomatycznych i ceremonii państwowych. Wejście do pałacu prowadzi przez obszerną bramę, a po przekroczeniu progu zostajemy przeniesieni w świat orientalnego przepychu, misternych zdobień i wspaniałej architektury. Kompleks pałacowy składa się z serii dziedzińców, sal, ogrodów i pawilonów, które roztaczają się na powierzchni około osiemnastu akrów.

Warto zwrócić uwagę również na piękne ogrody pałacowe. Wśród bujnej roślinności, fontann i kwiatów można znaleźć ukryte patio, które zaprasza do odpoczynku i kontemplacji. Pałac Bahia jest nie tylko miejscem piękna architektonicznego, ale także przyjemności dla zmysłów.

Odkryj tajemnice Pałacu el-Badi

Pałac el-Badi to  zabytek, który zachwyca swoją monumentalną architekturą i bogatą historią. Jego imponujące ruiny stanowią świadectwo dawnej świetności i wspaniałości marokańskiego królestwa. Zbudowany w XVI wieku przez sułtana Ahmeda al-Mansura, pałac el-Badi funkcjonował pierwotnie jako rezydencja królewskiego dworu oraz miejsce spotkań dyplomatycznych i ceremonii państwowych. Nazwa „el-Badi” oznacza „nadzwyczajny” lub „cudowny”, co doskonale oddaje atmosferę tego niegdyś wspaniałego pałacu.

Choć pałac został zniszczony i częściowo zdewastowany na przestrzeni wieków, jego ruiny wciąż przyciągają uwagę. Centralnym punktem kompleksu był dziedziniec, który otaczały wysokie mury z pięknymi rzeźbionymi detalami. Wokół dziedzińca znajdowały się pomieszczenia, sale audiencyjne, apartamenty, a nawet basen. Warto zauważyć, że pałac el-Badi był znany z swojej bogatej dekoracji, z której niestety niewiele zostało. Jednak kilka elementów, takich jak marmurowe kolumny, rzeźby i zdobienia, nadal przetrwały, pozwalając sobie wyobrazić, jak piękny musiał być ten pałac w czasach świetności. Wśród atrakcji pałacu el-Badi znajduje się również podziemne skrzydło, które było kiedyś miejscem przechowywania skarbów królewskich. Podziemia ukrywają tajemnicze korytarze i komnaty, które dodają atmosferze tajemniczości i intrygi.

Marrakesz – Meczet Koutoubia

Marrakesz – Jardin Majorelle

Grobowce Saadytów

Grobowce te są symbolem potęgi i znaczenia dynastii Saadytów, której członkowie byli władcami Maroka w XVI i XVII wieku. Zlokalizowane na terenie dzisiejszego kompleksu medresy Moulay Ismail, grobowce Saadytów zostały odkryte w 1917 roku. Od tego czasu stały się ważnym miejscem kultu i pamięci dla Marokańczyków.

Wchodząc na teren grobowców Saadytów, od razu można poczuć mistycyzm i piękno tego miejsca. Grobowce są imponującymi przykładami architektury muzułmańskiej, z elementami zdobień i ornamentów, które wzbudzają zachwyt. Wewnątrz grobowców można znaleźć marmurowe komnaty, w których spoczywają członkowie dynastii Saadytów. Grobowce, ze względu na bogactwo i znaczenie tej rodziny, są pięknie zdobione. Elementem wielu grobowców są marmurowe płyty z inskrypcjami i wspaniałe mozaiki, które dodają imponującego wyglądu temu miejscu.

Serce nauki i sztuki Marrakeszu – Medresa Ben Youssef

Medresa Ben Youssef to dawna teologiczna szkoła muzułmańska, która stanowi prawdziwą perłę architektury islamskiej i marokańskiego rzemiosła. Medresa została zbudowana w XIV wieku i odgrywała kluczową rolę w edukacji i kształceniu islamskim. Nazwa madrasy pochodzi od sąsiedniego meczetu Ben Youssefa, który pierwotnie był głównym meczetem miasta, założonym przez sułtana Almoravidów Alego ibn Yusufa.

Wchodząc do Medresy Ben Youssef, od razu można poczuć ducha historii i nauki. Jej centralny dziedziniec jest pięknie zdobiony kafelkami, rzeźbami i drewnianymi detalami, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wokół dziedzińca znajdują się liczne małe sale, które służyły jako miejsce nauki dla studentów. Wnętrza medresy są ozdobione misternymi ornamentami i rzeźbami. Wiele z tych zdobień przedstawia motywy geometryczne, arabeski i inskrypcje z Koranu. Każdy detal i element architektoniczny w medresie Ben Youssef odzwierciedla bogactwo i wirtuozerię marokańskiego rzemiosła.

Najważniejszym pomieszczeniem w medresie jest wyjątkowo imponująca sala modlitewna. Jej sklepienie i ściany są bogato zdobione mozaikami i rzeźbami, tworząc wspaniałą atmosferę duchowej kontemplacji. Medresa Ben Youssef ma również liczne sale mieszkalne dla studentów, które zachowują atmosferę minionych czasów. W tych skromnych pomieszczeniach można poczuć ducha niegdysiejszej edukacji i życia codziennego.

Jardin Majorelle

Jardin Majorelle to magiczne miejsce, które zachwyca swoją egzotyczną roślinnością, niezwykłymi kolorami i harmonią natury. Ogród został stworzony przez francuskiego artystę Jacquesa Majorelle’a w latach 20. XX wieku. Jego główną inspiracją były podróże do Maroka i fascynacja kulturą tego kraju.

Jardin Majorelle jest prawdziwą oazą spokoju wśród zgiełku Marrakeszu. Głównym elementem ogrodu jest niezwykła kolorystyka – intensywny odcień niebieskiego, znany jako „Błękit Majorelle”, który zdobi większość budynków i elementów architektonicznych. Ten unikalny kolor sprawia, że miejsce to staje się jeszcze bardziej magiczne i niezapomniane. Spacerując po ścieżkach ogrodu, można podziwiać różnorodność roślinności, w tym palmy, kaktusy, bambusy i egzotyczne kwiaty. Wokół znajdują się małe stawki, fontanny i rzeźby, które dodają romantycznego uroku temu miejscu.

W samym sercu Jardin Majorelle znajduje się budynek, który pełnił funkcję studia artysty. Obecnie mieści on Muzeum Berberów, prezentujące kolekcję tradycyjnych marokańskich artefaktów i sztuki berberyjskiej. Jardin Majorelle stał się szczególnie znany dzięki Yvesowi Saint Laurentowi, sławnemu projektantowi mody, który w 1980 roku kupił Jardin Majorelle i odrestaurował go. Dzisiaj Jardin Majorelle jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Marrakeszu i stanowi trwałe dziedzictwo po słynnym projektancie mody i jego nierozerwalnej więzi z tym miastem.

WYCIECZKA – SAFARI PO PUSTYNI

Z Marrakeszu można zorganizować wycieczkę na pustynię, a konkretnie na Saharę. Jest to jedno z najpopularniejszych i najbardziej ekscytujących doświadczeń, które można przeżyć podczas pobytu w Marrakeszu. Wycieczki zazwyczaj obejmują przejazd przez malownicze krajobrazy Atlasu Wysokiego, odwiedziny tradycyjnych wiosek berberyjskich, przystanek w oazach oraz nocleg w luksusowych namiotach beduińskich na pustyni. W zależności od preferencji, można wybrać wycieczkę na jeden dzień lub kilka dni, z możliwością noclegu na pustyni. Długie wycieczki pozwalają zanurzyć się w atmosferze pustyni, zwiedzić kolejne piaskowe wydmy i poznać kulturę i styl życia pustynnych plemion.

NOCLEG W RIADZIE

Riady w Marrakeszu są charakterystycznym elementem architektury i kultury tego marokańskiego miasta. Riad to tradycyjny marokański dom z wewnętrznym dziedzińcem lub ogrodem, który stanowi oazę spokoju i ucieczkę od zgiełku miejskiego życia. Te piękne i historyczne budynki mają swoje korzenie w arabskiej i berberyjskiej tradycji. Typowy riad składa się z dwóch lub więcej pięter, z których każde otacza wewnętrzny dziedziniec. Dziedziniec jest sercem riadu i jest często ozdobiony fontanną, kolorowymi kafelkami zwanymi zellij, egzotycznymi roślinami i detalami architektonicznymi. Wokół dziedzińca znajdują się pokoje, które są zwykle pięknie urządzone w tradycyjnym marokańskim stylu, z charakterystycznymi elementami, takimi jak rzeźbione drewniane drzwi, metalowe lampy i tkaniny o intensywnych kolorach.

Riady w Marrakeszu często pełnią rolę luksusowych hoteli lub pensjonatów, oferujących Gościom nie tylko wyjątkowe zakwaterowanie, ale także niezapomniane doświadczenia. W wielu riadach można podziwiać piękno tradycyjnej marokańskiej architektury, delektować się lokalnymi smakami i aromatycznymi potrawami w restauracji, zrelaksować się przy basenie lub na tarasie z widokiem na miasto, a także skorzystać z usług spa i zabiegów relaksacyjnych.

Riady często znajdują się w historycznych częściach miasta, blisko głównych atrakcji turystycznych, takich jak Medyna czy Plac Dżami al-Fana. Są one idealnym miejscem na pobyt dla tych, którzy pragną doświadczyć autentycznego marokańskiego stylu życia i zanurzyć się w miejscowej kulturze.

Marrakesz – Tadżin

Medyna w Marrakeszu – stoisko z przyprawami

CO PRZYWIEŚĆ NA PAMIĄTKĘ Z PODRÓŻY DO MARRAKESZU?

Podczas wakacji w Marrakeszu można znaleźć wiele wyjątkowych pamiątek, które przypomną Ci o magicznym doświadczeniu w tym marokańskim mieście. Oto kilka sugestii:

Marokańskie dywany: Maroko słynie z produkcji pięknych ręcznie tkanych dywanów.

Ceramika: Ręcznie malowane marokańskie talerze, miski, dzbanki i inne przedmioty z ceramiki to piękna pamiątka.

Latarnie i lampiony: Kolorowe lampiony i metalowe latarnie są charakterystycznymi elementami marokańskiego designu. Dodają one magii i przytulności do wnętrza.

Marokańskie przyprawy: Maroko słynie z bogatej kuchni i aromatycznych przypraw. Przywieźcie ze sobą mieszanki przypraw, takie jak ras el hanout czy harissa, aby dodać smak Maroka do swoich potraw.

Wyroby ze skóry: Marokańskie skórzane wyroby, takie jak torby, pasy czy pantofle, są wysokiej jakości i wykonane tradycyjnymi technikami. To nie tylko praktyczne pamiątki, ale także wyraz marokańskiego rzemiosła.

Sztuka rękodzielnicza: W Marrakeszu można znaleźć rękodzielnicze wyroby, takie jak ręcznie tkane materiały, haftowane poduszki, wyroby metalowe czy drewniane rzeźby.

Biżuteria: Marokańska biżuteria, tak jak srebrne naszyjniki, bransoletki i pierścionki, jest piękna i charakteryzuje się unikalnym stylem.

Olejki arganowe: Marokański olej arganowy to naturalny kosmetyk, który ma liczne właściwości pielęgnacyjne. To doskonały produkt do pielęgnacji skóry i włosów.

Herbaty i naczynia do parzenia: Marokańska herbata jest ważnym elementem kultury. W Marrakeszu można kupić herbaty w pięknych opakowaniach wraz z tradycyjnymi szklankami i dzbanuszkiem.

Naczynia do gotowania: Jeśli jesteście miłośnikami kuchni, warto zakupić tradycyjne marokańskie przybory do gotowania, takich jak tadżin (lub tażin, gliniane naczynie do duszenia potraw), młynek do przypraw czy tradycyjne noże kuchenne.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.