Co wiedzieć przed wyjazdem do Malezji? Najważniejsze informacje

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Co wiedzieć przed wyjazdem do Malezji? Najważniejsze informacje

Malezja, zlokalizowana w sercu Azji Południowo-Wschodniej, jest jednym z tych miejsc, które trudno jest zdefiniować jednym słowem czy nawet jednym zdaniem. Tu, w jednej chwili możesz znajdować się w zgiełku metropolii Kuala Lumpur, z jej futurystycznymi wieżowcami i tętniącymi życiem barami, a w następnej chwili znaleźć się w tropikalnej dżungli Borneo, pełnej egzotycznych zwierząt i roślin. Ale to tylko początek. Od piaszczystych plaż Langkawi, przez historyczne miasta Melaka i George Town, aż po wspaniałe wyspy Sipadan, Malezja oferuje podróżnikom szeroką gamę doświadczeń. Kraj ten jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, z licznych rezerwatów przyrody i parków narodowych, gdzie można odkrywać lokalną florę i faunę, aż po majestatyczne góry takie jak Kinabalu, które wyzwalają adrenaliny u każdego, kto je zdobywa. Nie można też zapomnieć o bogatej mozaice kulturowej Malezji, gdzie malajscy, chińscy i indyjscy wpływy spotykają się i mieszają, tworząc unikalną tapiserię obyczajów, kuchni i tradycji. Festiwale religijne, różnorodna kuchnia, muzyka i tańce, a także architektura odzwierciedlają tę różnorodność i dodają krajowi niewiarygodnej głębokości.

PODRÓŻ DO MALEZJI – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Planowanie podróży do Malezji może być równie ekscytujące, co sam wyjazd. Ten fascynujący kraj, z jego bogatą kulturową mozaiką i różnorodnymi krajobrazami, oferuje mnóstwo atrakcji dla każdego podróżnika. Ale jak się właściwie przygotować do tej ekscytującej podróży? Tak różnorodny kraj jak Malezja wymaga pewnej staranności w planowaniu, a odpowiednie przygotowanie może znacząco wpłynąć na jakość Waszego pobytu. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem: od najważniejszych szczepień, przez lokalne zwyczaje i przepisy, aż po wskazówki dotyczące pakowania i komunikacji. Chcemy, aby Wasze wakacje w Malezji były nie tylko niesamowitym doświadczeniem, ale również bezproblemową i komfortową przygodą.

Czy jesteście gotowi zanurzyć się w tę egzotyczną kulturę, podziwiać oszałamiające krajobrazy i smakować jedne z najbardziej zróżnicowanych kulinarnych specjałów świata? Oto przewodnik, jak najlepiej przygotować się do podróży do Malezji.

WIZA DO MALEZJI

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Malezji na pobyt turystyczny do 90 dni. Wymagany jest paszport, który powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Malezji. Po przybyciu do Malezji, oficerowie imigracyjni mogą zapytać o cel wizyty, czas pobytu i mogą również zażądać przedstawienia biletu powrotnego. Dlatego warto mieć ze sobą wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzić nasze intencje turystyczne, takie jak rezerwacje hotelowe czy plan podróży.

WYCIECZKA DO MALEZJI – NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ?

SZCZEPIENIA WYMAGANE

Jeżeli przed przyjazdem do Malezji podróżujecie przez kraj, w którym występuje żółta febra (np. niektóre kraje Ameryki Południowej i Afryki), wówczas władze Malezji mogą wymagać od Was międzynarodowego certyfikatu szczepienia przeciwko żółtej febrze (tzw. żółtej książeczki). W takim przypadku musicie być zaszczepieni co najmniej 10 dni przed wycieczką do Malezji.

Kraje endemicznego występowania żółtej febry: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea-Bissau, Kenia, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Sudan Południowy, Togo, Uganda, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela.

Jeżeli podróżujecie do Malezji z Europy lub przez kraj w którym nie występuje ta choroba – szczepienie nie jest wymagane.

SZCZEPIENIA ZALECANE PRZED WYJAZDEM DO MALEZJI

Przed podróżą do Malezji zaleca się konsultację z lekarzem specjalizującym się w medycynie podróży, aby dokładnie ustalić, jakie szczepienia są wymagane lub zalecane w indywidualnym przypadku. Oto niektóre z najczęściej zalecanych szczepień:

Żółtaczka typu A i B: Zaleca się szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B, zwłaszcza jeżeli planujecie podróżować poza główne trasy turystyczne.

Dur brzuszny: To szczepienie jest często zalecane dla osób, które planują dłuższy pobyt w Malezji lub będą podróżować w mniej higienicznych warunkach.

Biegunka podróżnych: Chociaż nie ma szczepionki specyficznie przeciwko biegunce podróżnych, można rozważyć szczepienie przeciwko cholery i E. coli, które również może zapewnić pewien poziom ochrony przed biegunką.

Wścieklizna: Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest zazwyczaj zalecane tylko dla osób, które planują dłuższy pobyt w Malezji i mogą być narażone na kontakt ze zwierzętami.

Japońskie zapalenie mózgu: Jest to rzadkie, ale poważne schorzenie, i szczepienie może być zalecane dla osób, które spędzą dużo czasu na wiejskich obszarach Malezji, zwłaszcza w okresie sezonowych epidemii.

Należy pamiętać, że niektóre szczepienia wymagają serii dawek podawanych w określonym czasie przed wyjazdem, więc warto zorganizować wizytę u lekarza kilka tygodni lub nawet miesięcy przed planowaną datą podróży do Malezji.

MALARIA W MALEZJI

Ryzyko zakażenia malarią w większych miastach i popularnych miejscach turystycznych jak Kuala Lumpur, Penang czy Langkawi jest generalnie niskie. Wysokie ryzyko występuje natomiast w niektórych regionach malezyjskiego Borneo, takich jak Sarawak i Sabah, gdzie występują regiony lasów tropikalnych. Dla osób podróżujących do obszarów zwiększonego ryzyka zakażenia, zaleca się profilaktykę antymalaryczną w formie tabletek, którą należy rozpocząć przed wyjazdem, kontynuować w trakcie pobytu i po powrocie. Leki takie jak Malarone, Doxycycline czy Lariam są często stosowane w profilaktyce antymalarycznej, ale wybór leku powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem.

Poza farmakologiczną profilaktyką, zaleca się również środki ostrożności mające na celu unikanie ukąszeń przez komary, które są wektorami malarii. Należy do nich stosowanie repelentów, noszenie odzieży z długimi rękawami i nogawkami, a także korzystanie z moskitier i klimatyzacji w miejscach noclegowych.

DENGA – CZY WYSTĘPUJE W MALEZJI?

Tak, denga jest chorobą która występuje w Malezji. Ryzyko zakażenia jest wyższe w sezonie deszczowym, który w Malezji może się różnić w zależności od regionu. Objawy dengi mogą obejmować gorączkę, ból głowy, ból stawów i mięśni, nudności i wymioty, a w cięższych przypadkach mogą wystąpić komplikacje takie jak krwawienie i wstrząs. Nie ma specyficznego leczenia dla dengi, a leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów.

Jeśli planujecie podróż do Malezji, warto podjąć pewne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia dengą. Należą do nich stosowanie repelentów na bazie DEET, noszenie odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz unikanie obszarów o dużym zagęszczeniu komarów, jeżeli to możliwe. Niektóre regiony Malezji prowadzą programy kontroli komarów i edukacyjne kampanie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się dengi, ale pomimo tych działań, ryzyko zakażenia nadal istnieje. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wyjazdem i poznać najnowsze informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w danym regionie.

KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE NA BORNEO?

Wyspa ma dwa główne sezony: suchy i deszczowy. Sezon suchy, trwający od maja do września, jest zazwyczaj uważany za najlepszy czas na odwiedzenie Borneo, szczególnie jeśli planujecie aktywności na świeżym powietrzu, takie jak wędrówki, nurkowanie czy obserwacja dzikiej przyrody. Temperatury są wtedy umiarkowane, a ryzyko opadów znacznie niższe.

Sezon deszczowy, od listopada do marca, przynosi z sobą intensywne opady deszczu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie oznacza to jednak, że podróż w tym czasie jest niemożliwa. W rzeczywistości, lasy deszczowe są wówczas pełne życia, a wiele gatunków roślin i zwierząt można obserwować tylko w tym okresie. Dodatkowo, w tym czasie jest mniej turystów, co oznacza mniej tłoków i niższe ceny.

LANGKAWI – KIEDY JECHAĆ?

Langkawi, popularna wyspa turystyczna należąca do Malezji, znajduje się na Morzu Andamańskim i jest znana ze swoich pięknych plaż, luksusowych kurortów i bogatych atrakcji turystycznych, takich jak Geopark Langkawi czy kolejka linowa SkyCab. Jak w przypadku większości tropikalnych miejsc, Langkawi ma dwa główne sezony pogodowe: suchy i deszczowy.

Sezon suchy trwa od listopada do kwietnia i jest uważany za najlepszy czas na odwiedzenie Langkawi. Pogoda jest wówczas najbardziej stabilna, z najmniejszą ilością opadów i umiarkowanymi temperaturami. Jest to idealny czas na korzystanie z plaż, nurkowanie, żeglarstwo oraz zwiedzanie. Ceny w tym okresie są jednak zazwyczaj wyższe, a atrakcje turystyczne mogą być bardziej zatłoczone. Sezon deszczowy na Langkawi, który zwykle rozpoczyna się w maju i trwa do października, charakteryzuje się wyższą wilgotnością i częstymi, choć zwykle krótkotrwałymi, ulewami. Choć jest to czas, w którym można oczekiwać niższych cen i mniej tłoków, pewne atrakcje, takie jak wycieczki morskie, mogą być ograniczone z powodu pogody.

WZGÓRZA KAMERONA – KIEDY JECHAĆ?

Wzgórza Kamerona (Cameron Highlands) to region w Malezji znany ze swojego chłodniejszego klimatu, malowniczych plantacji herbaty, kwiatów i warzyw, a także różnorodności dzikiej przyrody i szlaków turystycznych. Jest to popularne miejsce zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Malezji, chcących uciec od gorącego i wilgotnego klimatu nizin. Generalnie, najlepszymi miesiącami są luty, marzec i kwiecień, kiedy pogoda jest stosunkowo stabilna i sucha, a temperatury są umiarkowane. Jest to idealny czas na spacerowanie po plantacjach herbaty, wędrówki i obserwację przyrody.

Mimo że sezon deszczowy w Wzgórzach Kamerona, trwający zwykle od listopada do stycznia, nie jest tak intensywny jak w innych częściach Malezji, może on utrudnić niektóre aktywności na świeżym powietrzu i sprawić, że szlaki turystyczne będą błotniste. Jeżeli jednak preferujesz mniej zatłoczone atrakcje i niższe ceny, podróż w tym okresie może być dla ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że podczas sezonu deszczowego krajobrazy są znacznie bardziej bujne i soczyste.

Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów, warto zwrócić uwagę na to, że różne gatunki kwitną w różnych okresach roku. Na przykład, kwiaty takie jak róża, lawenda czy chryzantema kwitną przez większą część roku, więc jeśli chcesz je zobaczyć, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu z wyborem terminu.

TRANSPORT W MALEZJI – JAK SIĘ PRZEMIESZCZAĆ?

Transport w Malezji jest dość zróżnicowany i oferuje wiele opcji przemieszczania się, zarówno w miastach, jak i między różnymi regionami kraju. Pociągi, autobusy, taksówki i samochody wynajem są tylko niektórymi z dostępnych środków transportu. Jeżeli chodzi o duże miasta jak Kuala Lumpur, istnieje dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej, w tym metro (LRT), monorail i autobusy. Taksówki i usługi ridesharing takie jak Grab są również powszechne i stosunkowo niedrogie. Warto jednak upewnić się, że taksówkarz włącza licznik albo negocjować cenę przed rozpoczęciem podróży.

Dla dłuższych tras międzymiastowych, autobusy są jednym z najbardziej ekonomicznych opcji. Są one zazwyczaj dobrze wyposażone i komfortowe. Pociągi są również popularne, zwłaszcza dla podróży na północ i południe kraju, z opcjami różniącymi się pod względem komfortu i ceny. Malezja ma również kilka lotnisk, co ułatwia szybkie przemieszczanie się na dłuższe odległości.

Jeżeli preferujecie większą swobodę, wynajem samochodu jest również opcją, choć należy pamiętać, że ruch drogowy w Malezji jest lewostronny. Drogi są generalnie w dobrym stanie, ale styl jazdy może być dla niektórych osób wyzwaniem. Jeżeli planujesz wyprawę na Borneo, wynajem samochodu 4×4 może być konieczny w zależności od Waszego celu podróży.

W przypadku podróży morskich, istnieje kilka opcji takich jak promy i łodzie, które są używane głównie dla przemieszczania się między wyspami, na przykład z Półwyspowej Malezji na Langkawi czy z Kota Kinabalu na wyspy w okolicach Sabah.

Wybierając się na wakacje z biurem podróży Planet Escape, możecie liczyć na wyjątkowo komfortową formę podróżowania – do Waszej wyłącznej dyspozycji będzie prywatny kierowca. Nie będziecie musieli martwić się o rozkłady jazdy komunikacji publicznej czy negocjowanie cen z taksówkarzami. Kierowca, który jest do Waszej dyspozycji, zapewni szybki i bezpieczny transport do hoteli czy na lotniska, co pozwoli Wam skupić się na samym doświadczeniu podróżniczym. Dzięki tej usłudze możecie w pełni wykorzystać czas spędzony na wakacjach, nie martwiąc się logistyką.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WAKACJE W MALEZJI – KARTY, WALUTA, BANKOMATY

W Malezji oficjalną walutą jest ringgit malezyjski (MYR), a pieniądze można wypłacić z licznie rozlokowanych bankomatów w całym kraju. Bankomaty są łatwo dostępne w miastach, na lotniskach oraz w popularnych miejscach turystycznych. Na obszarach wiejskich dostęp do bankomatów może być ograniczony, więc warto zabrać ze sobą gotówkę na wszelki wypadek.

Jeśli chodzi o karty płatnicze, Malezja jest stosunkowo nowoczesna i wiele miejsc akceptuje płatności kartą. Wielkie sieci jak Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane, zwłaszcza w hotelach, większych sklepach i restauracjach. Niektóre mniejsze sklepy i stragany mogą preferować gotówkę, więc warto mieć przy sobie pewną ilość pieniędzy w tej formie. Przed podróżą dobrze jest poinformować swój bank o planowanym wyjeździe, aby uniknąć sytuacji, w której karta zostanie zablokowana z powodu podejrzanych transakcji zagranicznych. Dodatkowo, warto sprawdzić, jakie opłaty są naliczane za transakcje zagraniczne, zarówno w przypadku wypłat z bankomatu, jak i płatności kartą. Niektóre bankomaty mogą też naliczać własne opłaty za wypłatę, dlatego warto się zorientować, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki. Podczas korzystania z bankomatów i płatności kartą, warto być ostrożnym i dbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak zakrywanie klawiatury podczas wprowadzania PIN-u czy kontrola, czy terminal do płatności nie został w żaden sposób zmodyfikowany.

INTERNET I TELEFONY W MALEZJI

W Malezji komunikacja telefoniczna jest na ogół dobra, z rozbudowaną infrastrukturą i szerokim zasięgiem sieci. W większych miastach oraz popularnych destynacjach turystycznych zazwyczaj nie ma problemu z zasięgiem, choć w bardziej odległych rejonach, takich jak wiejskie obszary Borneo, może on być ograniczony.

Oto kilka praktycznych porad, jeśli chodzi o korzystanie z telefonów i Internetu podczas wycieczki do Malezji:

 • Zakup lokalnej karty SIM: Po przybyciu na lotnisko, najłatwiejszym i najtańszym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu i usług telekomunikacyjnych jest zakup lokalnej karty SIM. Operatorzy takie jak Maxis, Digi i Celcom oferują różne pakiety, które zwykle zawierają nielimitowane połączenia i SMS-y oraz określoną ilość danych. Upewnij się, że twój telefon jest odblokowany, aby można było go używać z różnymi kartami SIM.
 • Korzystanie z Wi-Fi: Wiele miejsc takich jak kawiarnie, restauracje i hotele oferuje bezpłatne Wi-Fi. Jednak jakość i prędkość mogą być zróżnicowane. W przypadku korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak unikanie wprowadzania poufnych danych.
 • Roaming: Korzystanie z roamingu jest zazwyczaj znacznie droższe niż zakup lokalnej karty SIM. Jeśli jednak zdecydujecie się na tę opcję, skontaktujcie się z własnym operatorem przed wyjazdem, aby dowiedzieć się o kosztach i ewentualnych pakietach roamingowych.
 • Aplikacje komunikacyjne: Korzystanie z aplikacji do komunikacji jak WhatsApp, Skype czy Viber może być wygodnym sposobem na pozostanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.
 • Zabezpieczenia i prywatność: Podczas korzystania z sieci Wi-Fi, szczególnie publicznych, warto korzystać z sieci VPN (Virtual Private Network) dla dodatkowego poziomu bezpieczeństwa.
 • Przechowywanie danych i kopie zapasowe: Zawsze dobrze jest mieć kopię zapasową ważnych dokumentów i danych w chmurze lub na zewnętrznym dysku, na wypadek utraty urządzenia.
 • Wtyczki w Malezji: W Malezji najczęściej spotykanym typem wtyczki elektrycznej jest wtyczka typu G, która jest identyczna z tymi używanymi w Wielkiej Brytanii. Jest to wtyczka z trzema prostokątnymi bolcami ustawionymi w formie trójkąta.

CZY W MALEZJI JEST BEZPIECZNIE?

Malezja jest uznawana za stosunkowo bezpieczną destynację turystyczną, ale jak w każdym miejscu na świecie, istnieją pewne ryzyka, o których warto wiedzieć i które można zminimalizować przez odpowiednie przygotowanie i zachowanie. Malezja jest krajem o niskim poziomie przestępczości zorganizowanej, ale drobne przestępstwa takie jak kieszonkowiec czy kradzież torebek zdarzają się, zwłaszcza w tłocznych, turystycznych miejscach i dużych miastach. Dlatego zawsze warto być ostrożnym i trzymać swoje cenne przedmioty w bezpiecznym miejscu. Ochrona osobista zaczyna się od prostych działań: nie pozostawianie torby na krześle w restauracji, nie noszenie na sobie dużej ilości gotówki i zawsze zachowanie ostrożności w tłumie.

Jeśli chodzi o zdrowie, warto przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem i zdecydować, czy wymagane są jakieś szczepienia. Malaria i denga występują w niektórych regionach, więc środki przeciwko komarom są zdecydowanie zalecane. Dodatkowo, standardy higieny, zwłaszcza w zakresie jedzenia i picia, mogą być różne. Woda z kranu generalnie nie jest zalecana do picia, a jedzenie najlepiej spożywać w sprawdzonych miejscach.

Malezja jest krajem muzułmańskim i ważne jest, aby być świadomym kulturowych norm i oczekiwań, zwłaszcza w kontekście ubioru i zachowania w miejscach publicznych. Warto również unikać dyskusji na tematy polityczne i religijne, które mogą być drażliwe.

Oszustwa i różnego rodzaju pułapki na turystów również się zdarzają. Najlepszą obroną jest zdrowy rozsądek i sceptyczne podejście do ofert, które wydają się zbyt dobre, żeby były prawdziwe.

NA CO UWAŻAĆ PODCZAS PODRÓŻY NA BORNEO?

Borneo, dzielące się między Malezję, Indonezję i Brunei, jest domem dla jednych z najbardziej różnorodnych ekosystemów na świecie, a jego dzikie i niezbadane tereny są celem dla wielu podróżników i miłośników przyrody. Jednak jak w każdym regionie o unikalnym charakterze i różnorodności, istnieją pewne ryzyka związane z podróżowaniem. Jeżeli chodzi o przestępczość, Borneo jest generalnie uważane za stosunkowo bezpieczne miejsce, szczególnie w porównaniu z innymi regionami Azji Południowo-Wschodniej. Oczywiście, jak wszędzie, zaleca się podstawowe środki ostrożności, takie jak nie pozostawianie cennych przedmiotów w widocznym miejscu i unikanie niebezpiecznych okolic po zmroku.

W odniesieniu do zdrowia, przed podróżą na Borneo zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia, czy są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Malarią i dengą są rzadkie, ale nie nieznane, dlatego warto zawsze być przygotowanym i używać środków odstraszających komary.

UBEZPIECZENIE

Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży Planet Escape, nie musicie martwić się o dodatkowe koszty ubezpieczenia zdrowotnego – jest ono już wliczone w cenę Waszej wyprawy. Ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać przed wyjazdem za granicę, a dzięki ofercie Planet Escape, macie to już z głowy. Często podróżujący wiedzą, że nawet najlepiej zorganizowane wakacje mogą być narażone na różnego rodzaju niespodziewane sytuacje, począwszy od drobnych urazów, aż po poważne przypadki medyczne. Mając już w pakiecie ubezpieczenie zdrowotne, możecie podróżować z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa, wiedząc, że w razie potrzeby otrzymacie niezbędną opiekę medyczną.

Co więcej, biuro podróży Planet Escape współpracuje z renomowaną firmą ubezpieczeniową – Signal Iduna, co gwarantuje wysoki standard świadczonych usług. Od momentu przekroczenia granicy, przez cały czas trwania wyjazdu, jesteście objęci kompleksową ochroną, co pozwoli w pełni zrelaksować się i cieszyć planowanym wypoczynkiem.

OBYCZAJE W MALEZJI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS PODRÓŻY?

Malezja to kraj o bogatej mozaice kulturowej, w którym żyją obok siebie Malajczycy, Chińczycy, Hindusi i przedstawiciele innych grup etnicznych. Ta różnorodność kulturowa sprawia, że jest to fascynujący kraj do odwiedzenia, ale wymaga również od podróżujących pewnej wrażliwości na lokalne obyczaje i tradycje.

Malezja to kraj muzułmański, więc warto zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, szczególnie w miejscach sakralnych. Dla kobiet zaleca się noszenie długich spódnic lub spodni i unikanie wyzywających strojów, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach. Nie jest to jednak reguła dotycząca całego kraju; w dużych miastach jak Kuala Lumpur styl ubierania jest znacznie bardziej zróżnicowany.

Tradycyjne pozdrowienie w Malezji to „salam sejahtera”, ale podróżnicy są często witani standardowym „hello”. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre formy kontaktu fizycznego, takie jak podawanie ręki, mogą być różnie interpretowane w zależności od kontekstu kulturowego i religijnego. Na przykład, konserwatywne muzułmanki mogą woleć unikać kontaktu fizycznego z mężczyznami, którzy nie są ich krewnymi.

Jeżeli chodzi o jedzenie, warto wiedzieć, że wiele potraw jest przygotowywanych zgodnie z zasadami halal, co oznacza, że są one dopuszczalne dla muzułmanów. Alkohol jest dostępny, ale jego spożycie jest ograniczone w pewnych miejscach i okolicznościach. Ponadto, publiczne spożywanie alkoholu jest generalnie źle widziane.

Odwiedzając domy prywatne, dobrą praktyką jest zdejmowanie butów przed wejściem. Podczas rozmów unika się tematów potencjalnie kontrowersyjnych, takich jak religia czy polityka. Jeśli jesteś zaproszony na uroczystość czy spotkanie, spóźnienie uważane jest za brak szacunku, więc stawiaj się punktualnie.

Kwestie dotyczące różnic w obyczajach mogą być bardziej subtelne i zależne od regionu, do którego się udasz, ale zawsze warto być uprzedzonym i szanować lokalną kulturę. Dzięki temu podróż po Malezji będzie nie tylko przyjemniejsza, ale również znacznie bardziej pouczająca.

CO PRZYWIEŹĆ Z MALEZJI NA PAMIĄTKĘ?

Malezja oferuje mnóstwo unikatowych pamiątek, które odzwierciedlają bogactwo kulturowe i naturalne tego fascynującego kraju. Jeśli szukacie autentycznych produktów, można zainteresować się batikiem, tradycyjną techniką malowania na tkaninach, popularną zwłaszcza na wschodniej stronie półwyspu Malezja oraz na Langkawi. Wyroby z batiku są dostępne w formie chust, sukienek, koszul i innych elementów odzieży. Rękodzieło z bambusa i rattanu także jest często spotykane, a wyplatane kosze, maty i meble są nie tylko piękne, ale i praktyczne. Drewniane rzeźby i maski są również powszechne i mogą być wspaniałą pamiątką odzwierciedlającą lokalne tradycje i wierzenia.

Malezja jest również znana ze swojej kuchni, więc warto rozważyć zakup miejscowych przypraw, sosów czy herbat. Na przykład, sos sojowy produkowany w Malezji ma specyficzny smak i może być świetnym dodatkiem do domowej spiżarni. Ponadto, czekolady z dodatkiem owoców egzotycznych czy herbaty z różnymi aromatami są łatwe do spakowania i cieszą się dużą popularnością.

Jeżeli jesteś miłośnikiem biżuterii, warto zwrócić uwagę na produkty wykonane z miejscowego srebra i złota. W Malezji produkowane są również piękne perełki, więc może to być dobra okazja do zakupu wyjątkowego naszyjnika czy bransoletki.

Pamiętajcie, że przy wyborze pamiątek warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie i upewnić się, że nie są one wykonane z zagrożonych gatunków roślin czy zwierząt.

CZEGO NIE MOŻNA WYWOZIĆ Z MALEZJI?

Z Malezji nie można wywozić pewnych przedmiotów i substancji, a nieprzestrzeganie tych ograniczeń może skutkować surowymi konsekwencjami prawnymi. Oto kilka przykładów:

 • Narkotyki: Malezja ma surowe prawa dotyczące narkotyków i ich wywozu. Posiadanie, handel czy wywóz narkotyków są surowo karane, a w ekstremalnych przypadkach grozi za to kara śmierci.
 • Produkty z zagrożonych gatunków: Jest nielegalne wywożenie produktów wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym z kości słoniowej, skóry węża czy rekina. Te ograniczenia są zgodne z konwencją CITES, regulującą międzynarodowy handel dzikimi gatunkami zwierząt i roślin.
 • Kulturowe i historyczne dziedzictwo: Wywożenie antyków i przedmiotów o znaczeniu historycznym lub kulturowym jest zwykle zabronione bez odpowiednich zezwoleń.
 • Broń i amunicja: Bez specjalnego pozwolenia nie można wywozić broni i amunicji.
 • Produkty militarne: Wywożenie jakichkolwiek produktów czy materiałów o potencjalnym zastosowaniu wojskowym jest zabronione bez odpowiednich zezwoleń.
 • Rośliny i nasiona: Niektóre rośliny, nasiona i produkty roślinne mogą być zabronione do wywozu ze względu na zagrożenie dla roślinności w innym kraju. Zawsze dobrze jest skonsultować się z odpowiednimi urzędami w tej sprawie.
 • Leki: Niektóre leki, nawet jeśli są dostępne bez recepty w Malezji, mogą być kontrolowane w innych krajach. Upewnij się, że masz ze sobą odpowiednią dokumentację, jeśli planujesz je wywieźć.

JEDZENIE W MALEZJI. JAKICH SPECJAŁÓW KUCHNI MALEZYJSKIEJ SPRÓBOWAĆ PODCZAS WAKACJI W MALEZJI?

Kuchnia malezyjska jest fascynującą mieszanką wpływów kulturowych, włączając w to elementy kuchni chińskiej, indyjskiej, tajskiej i jawajskiej. To prawdziwy raj dla miłośników jedzenia, oferujący bogatą paletę smaków i aromatów. Poniżej kilka dań i przekąsek, które warto spróbować podczas podróży do Malezji:

 • Nasi lemak to narodowe danie Malezji i absolutny must-try. To proste, ale wyjątkowo smaczne danie składa się z ryżu gotowanego w mleczku kokosowym, serwowanego z anchois, orzeszkami ziemnymi, jajkiem na twardo, ogórkami i pikantnym sosem sambal.
 • Satay to kolejne popularne danie, czyli grillowane kawałki mięsa (najczęściej kurczaka, wołowiny lub baraniny) podawane na bambusowych patyczkach. Satay zazwyczaj serwuje się z pikantnym sosem orzechowym.
 • Roti canai to indyjski chleb, który stał się jednym z najpopularniejszych przysmaków w Malezji. Jest to miękki, rozciągliwy chleb, który zazwyczaj podaje się z dhal (pikantnym sosem z soczewicy) lub innymi sosami.
 • Char kway teow to smażone makaronowe danie z krewetkami, jajkiem, kiełbasą i różnymi warzywami. Jest to jeden z najbardziej popularnych malezyjskich fast-foodów.
 • Rendang to jedno z najbardziej znanych dań kuchni malezyjskiej, zwłaszcza wśród miłośników kuchni indonezyjskiej. Jest to danie na bazie mięsa duszonego w gęstym, pikantnym sosie z mleka kokosowego.

Jeżeli jesteście miłośnikami egzotycznych owoców, Malezja oferuje szeroką gamę egzotycznych owoców takich jak durian, mangostan czy rambutan. Warto również spróbować lokalnej kawy i herbaty, zwłaszcza teh tarik, czyli herbaty z mlekiem, którą “ciągnie się”, przelewając ją z jednego naczynia do drugiego, co nadaje jej charakterystyczną piankę.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.