Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu
Co warto zobaczyć w Hawanie?
Hawana, stolica gorącej i grzesznej Kuby, która jakby zatrzymała się w czasie – w okresie kolonializmu z przerwą na rewolucję kubańską. Ten stan może nie potrwać jednak długo, odkąd państwo wznowiło relacje dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, więc to już naprawdę ostatni moment na zobaczenie Hawany, która niebawem zmieni się nie do poznania. Co warto w niej zobaczyć podczas wakacji na Kubie? Oto nasz subiektywny przewodnik po kultowych hawańskich atrakcjach.
Masz ochotę na podróż do kraju, który żyje muzyką, a na jego ulicach od wieczora aż po świt rozbrzmiewają dźwięki salsy i rumby?
Hawana – gdzie leży? Podstawowe informacje
Hawana, stolica i największe miasto Kuby (a zarazem największe miasto całych Karaibów), jest położona nad Zatoką Meksykańską, w północno-zachodniej części wyspy. Podzielić ją można z grubsza na trzy części: Habana Vieja, Centro Habana i Habana Nuevo, złożoną z dzielnic Vedado i Miramar. Habana Vieja to pełna uroku kolonialna perełka, podczas gdy Centro Habana pozwala na wgląd w prawdziwe życie Kubańczyków. Habana Nuevo to najmłodsza, najbogatsza, pełna nowoczesnych hoteli i restauracji część miasta. Jeśli podczas Waszych wakacji na Kubie nie przewidzieliście czasu na plażowanie, lecz nabierzecie ochoty na kąpiel w ciepłych wodach Morza Karaibskiego, możecie wybrać się możecie wybrać się na najsłynniejsze w okolicy plaże znajdujące się za miastem. Playas del Este, czyli wschodnie plaże Hawany, oddalone są o 20 kilometrów od centrum i ciągną się przez 24 kilometry wzdłuż wybrzeża prowincji. Do plaż wchodzących w skład Playas del Este należą: Tarara, El Megano, Bacuranao, Santa Maria del Mar, Boca Ciega, Ciega, Guanabo, La Veneciana i Brisas del Mar. Nie bez powodu na szczycie powyższej listy znajduje się Tarara – miasteczko każdego dnia przyciąga amatorów plaż i nadmorskiego relaksu.
Zwiedzanie Hawany – co warto zobaczyć?
Jak zwiedzać Hawanę? Starą, kolonialną część miasta, nazywaną przez miejscowych La Habana Vieja, gdzie znajdziecie piękne budynki o ciekawej architekturze, muzea, restauracje, stylowe kafejki, kolonialne kościoły, nocne kluby czy urokliwe bary, najlepiej przemierzać pieszo. Wędrując po jej zaułkach przekonacie się, że nie bez powodu wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Habana Vieja sąsiaduje z dzielnicą Habana Centro, którą wiele osób uważa za prawdziwe serce Hawany, największą i najgęściej zaludnioną, tętniącą życiem całą dobę. Przespacerujcie się po jej szerokich ulicach, obserwując mieszkających tu ludzi i wczuwając się w panujący tu pełen autentyzmu klimat.
Nie odmawiajcie sobie też przejażdżek zdezelowanymi, zabytkowymi taksówkami! Targujcie się z taksówkarzem ile wlezie, bo Kubańczycy praktycznie zawsze zawyżają ceny. Waszym towarzyszem w zwiedzaniu Hawany podczas podróży na Kubę będzie z pewnością muzyka. W Starej Hawanie będziecie słyszeli latynoskie rytmy wędrując wśród zabytkowych domów, a największe hity poznacie dzięki taksówkarzom. Może i samochody na Kubie to jeżdżące zabytki, ale już Kubańczycy zadbali o to, aby radia działały w nich jak trzeba. Polecamy przejechać się taksówką wzdłuż wybrzeża, a część Maleconu (a może nawet cały, choć pamiętajcie, że to aż 8 kilometrów spaceru) pokonać pieszo, poznając prawdziwe serce miasta.
Pogoda w Hawanie – kiedy jechać na wczasy?
Kiedy jechać do Hawany? Wszystko zależy od Waszych upodobań, budżetu i zaplanowanych aktywności. Temperatury na Kubie zawsze są dosyć wysokie, dlatego znacznie ważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę planując wakacje, jest stopień wilgotności powietrza i suma opadów. Sezon wysoki przypada na okres od listopada do marca, kiedy zmęczeni śniegiem i mrozem turyści z Europy uciekają na ciepłe karaibskie wyspy. Podczas gdy wielu z nich wybiera się do kurortów na północnym wybrzeżu, spora część spędza przynajmniej część swojego czasu w Hawanie. Największą popularnością cieszy się okres świąteczno-sylwestrowy, a zaraz za nim – styczeń, luty i marzec, kiedy jest sucho i niezbyt gorąco. To idealny czas, aby odwiedzić Playas del Este i spróbować swych sił w wielu sportach wodnych. Całkiem niezła pogoda w Hawanie panuje też w kwietniu, kiedy z jednej strony opadów wciąż jest niewiele, a z drugiej – liczba turystów zaczyn spadać. Maj, czerwiec i wrzesień to miesiące, kiedy może popadać, miejcie jednak na uwadze, że nawet w porze deszczowej, trwającej od czerwca do listopada – deszcze są zwykle krótkie, obfite i rzadko trwają przez cały dzień.
Atrakcje, zabytki w Hawanie – przewodnik wakacyjny
Malecon
Słynna promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża daje niezwykłą możliwość wglądu w życie mieszkańców miasta. Malecon to miejsce spotkań, randek i zabawy. Dzieciaki biegają w tę i z powrotem, niektóre z nich łowią ryby, pary przesiadują na murku, grupki znajomych tańczą i plotkują. Wędrując Maleconem można podziwiać krajobraz morski z jednej strony, a z drugiej – zwiedzać podupadłą część miasta z kolonialnymi, nierestaurowanymi budynkami, które wciąż pamiętają czasy swej dawnej świetności.
Morro
Morro to zamek i forteca, które koniecznie musicie zwiedzić, będąc na wakacjach na Kubie. El Morro został wybudowany już w 1589 roku, kiedy Kuba znajdowała się pod panowaniem Hiszpanów. W XVIII wieku natomiast forteca przeszła na krótko w ręce Brytyjczyków. Zamek znajduje się nad samym morzem, ale rozciąga się stąd również przepiękny widok na Hawanę.
Habana Vieja
Najstarsza część miasta, w której należałoby spędzić wiele dni, a nawet tygodni, aby poznać ją w pełni. Szczególnie polecamy Wam poszukiwanie na własną rękę maleńkich, ukrytych w wąskich uliczkach knajpek, które prowadzone są przez rodowitych Kubańczyków. Skosztujcie koniecznie ropa vieja, czyli tradycyjnej potrawki z mięsa i napijcie się nie tylko cuba libre czy mojito, ale też mniej znanego drinka – daiquiri. Oprócz tego warto wybrać się na targ staroci połączony z wielkim, otwartym antykwariatem. Znajdziecie tam książki nie tylko po hiszpańsku, ale też po angielsku. W pobliżu Kubańczycy sprzedają często hiszpańskie empanadas, czyli rodzaj pierożków z ciasta nadziewanych różnego rodzaju mięsem.
Wycieczka na Kubę to podróż do świata, który na naszych oczach bezpowrotnie odchodzi w przeszłość.
Dawna dzielnica chińska
Mało kto wie, że niegdyś na Kubie mieszkała całkiem spora społeczność chińska. Pozostałością po przybyszach z Chin, którzy w większości wyemigrowali już do Stanów Zjednoczonych, jest dzielnica chińska. Z uwagi na brak dawnych mieszkańców tego miejsca, nie poczujecie w pełni atmosfery, która panowała tutaj przed rewolucją kubańską, ale możecie przejść się uliczkami dzielnicy w poszukiwaniu chińskiej knajpki, w której zjecie lunch.
Hotel Nacional
Bez wątpienia najpopularniejszy hotel w Hawanie. Mieszkały w nim takie sławy jak Winston Churchill czy Frank Sinatra. W hotelu znajdziecie zresztą specjalną tablicę poświęconą sławnym gościom, którzy się tu zatrzymywali, a wśród nich jest również wiele aktorek i aktorów z Hollywood. Z hotelu rozciąga się piękny widok na Morze Karaibskie, a z okien wielu apartamentów – również na całe miasto. Wybudowano go w stylu Art Deco z eklektycznymi elementami w 1930 roku. W przypadku tego miejsca macie dwie opcje – wybrać się do hotelu na krótką przechadzkę z przewodnikiem lub bez albo stać się tutejszym gościem, zatrzymując się w Nacional de Cuba na kilka nocy.
Dom Ernesta Hemingwaya
Ten słynny, amerykański pisarz nie bez powodu kojarzony jest z Kubą. Spędził tutaj sporą część swojego życia w domu o nazwie Finca Vigia usytuowanym pod Hawaną. To malownicza willa z pięknym ogrodem, w której znajduje się wiele pamiątek i przedmiotów osobistych pisarza. Dom wybudowany został w latach 80. XIX wieku przez hiszpańskiego architekta. Do Ernesta Hemingwaya należał od 1940 roku i kosztował pisarza ponad 12 tysięcy dolarów. To w tym domu Hemingway napisał swoje najsłynniejsze dzieła: Komu bije dzwon oraz Starego człowieka i morze.
Hawańskie targi
Niejednokrotnie przekonacie się, że Hawanę najlepiej zwiedzać pieszo. Spacerując po kubańskiej stolicy, zwłaszcza w okolicach jej starówki, na pewno natkniecie się na targi staroci, rozmaitości czy książek. Wniebowzięci będą zwłaszcza wielbiciele antyków i pachnących starością książek. Na targach w Starej Hawanie kupicie książki nie tylko hiszpańsko-, ale i anglojęzyczne, czasami też w innych językach. Największy wybór jest zdecydowanie wśród książek o Gabrielu Garcii Marquezie (który przyjaźnił się z Fidelem Castro) oraz o Erneście Hemingwayu, który – jak już wiecie – na Kubie miał dom.
Muzeum Rumu Havana Club
Dwa niepodważalne symbole Kuby to cygara i rum! Historię tego drugiego możecie poznać nieco lepiej w Muzeum Rumu Havana Club, w którym przewodniczka opowie Wam o kubańskim rumie oraz pokaże, jak się go wytwarza. Nieodłącznym elementem wycieczki jest rzecz jasna degustacja rumu w muzealnym barze.
Kabaret Tropicana
Widowisko, które sprawi, że odczujecie na własnej skórze, czym jest kubański temperament i dusza wypełniona muzyką. Ulice pełne latynoskich melodii to jedno, ale nie możecie wyjechać z Hawany nie widząc występu w kabarecie Tropicana! To wielobarwne widowisko odbywa się pod gołym niebem, łącząc muzykę graną na żywo z tańcami latynoamerykańskimi i elementami charakterystycznymi dla kubańskiej kultury. Ceny pokazów zaczynają się od 75 dolarów, najdroższa opcja – sylwestrowa kosztuje 300 dolarów. W czasie wycieczki po Kubie to obowiązkowy punkt na mapie stolicy!
Fabryka cygar w Hawanie
Cygaro to obok rumu jeden z głównych symboli Kuby, więc szkoda byłoby nie zobaczyć, jak produkuje się cygara. Polecamy szczególnie najstarszą z fabryk znajdujących się w Hawanie, czyli Partagas, którą założono pod koniec lat 20. XIX wieku. Której fabryki z tych najbardziej znanych byście nie wybrali – w każdej organizowane są wycieczki i pokazy wytwarzania cygar. W fabrykach znajdziecie też firmowe sklepiki, w których będziecie mogli zaopatrzyć się w wybrane rodzaje cygar, które będą idealną pamiątką z podróży na Kubę. Wizyta w fabryce cygar będzie Was kosztowała około 15 CUC.
Kuchnia w Hawanie – co warto zjeść na wyjeździe?
Kubańska kuchnia pozostaje pod silnymi wpływami kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i karaibskiej, będąc tym samym oryginalną mieszanką smaków, zapachów i aromatów. Co ciekawe, spore braki w zaopatrzeniu i wysokie ceny produktów powodują, że Kubańczycy, wspinając się na wyżyny pomysłowości, potrafią z niewielu produktów przygotowywać pyszne dania. Być może w hawańskich restauracjach nie będziecie mieć możliwości poznania w pełni całego bogactwa kubańskiej kuchni, lecz jeśli stołować się będziecie u Waszych gospodarzy w casas particulares, z pewnością poczujecie jej prawdziwy smak. Choć najważniejszym składnikiem kubańskiej kuchni jest ryż (tani i łatwo dostępny), to jednak charakteru nadają jej przyprawy: kminek, oregano, liście laurowe, cebula i czosnek, a także sok z kwaśnych pomarańczy oraz cytryny. Z przypraw tych wykonuje się sofrito, czyli rodzaj zasmażki, dodawane do fasoli, ryżu z fasolą, mięs oraz sosu pomidorowego. Do najpopularniejszych potraw, których koniecznie skosztować musicie będąc w Hawanie, należy ropa vieja, czyli w dosłownym tłumaczeniu… stare ubranie. To nic innego jak bardzo długo gotowana wołowina, która rozpada się na kawałki, tworząc mało apetyczną, lecz przepyszną mieszankę z sosem pomidorowym. Jednym z podstawowych dań jest też arroz con pollo, czyli barwiony na żółto ryż gotowany z warzywami i kurczakiem, oraz congri – z czarnej fasoli, skórek wieprzowych, bekonu i ryżu oraz przypraw. Typowe dla kuchni kubańskiej, a zwłaszcza dla Hawany, jest picadillo a la habanera – mielona wieprzowina z ryżem, warzywami, cebulą, papryką, pomidorem czy oliwkami. Na pewno traficie też na przygotowywane na różne sposoby banany, które pełnią tu rolę wytrawnych dodatków lub przekąsek, zaś na słodki deser polecamy arroz con leche – pudding ryżowy, flan cubano, czyli rodzaj budyniu czy też turron de mani, baton z mielonych lub całych orzeszków.
Gorące rytmy salsy i rumby, rozkoszne karaibskie plaże, romantyzm i dekadencja Hawany, energetyczna muzyka oraz niezwykle sprzyjająca pogoda.
Jeżeli marzycie o wakacjach na Kubie, zapraszamy na naszą stronę -> KUBA <- znajdziecie tu najważniejsze informacje o tej karaibskiej wyspie, inspiracje i nasze przykładowe oferty.