Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Taszkient /Uzbekistan

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Taszkient, od lat 90. ubiegłego wieku stolica niepodległego Uzbekistanu, zamieszkiwana przez blisko trzymilionową społeczność, pozostaje tętniącym życiem centrum kulturowym i handlowym kraju, ciesząc się mianem jednego z najważniejszych miast na mapie Azji. Warto spędzić tu kilka dni i poznać różne oblicza tej metropolii. Współczesne – tętniące energią, pełne muzeów, rządowych instytucji, centrów finansowych i nocnych klubów. Postsowieckie – z typowymi dla tego okresu ikonicznymi budowlami sławiącymi wyższość i potęgę myśli technicznej socjalizmu, jak ogromny Hotel Uzbekistan czy zbudowane w latach 70. ubiegłego wieku przez rosyjskich inżynierów metro o bizantyjskim, pełnym przepychu wystroju, z freskami i zdobnymi żyrandolami zwieszającymi się z wysokich sklepień. W końcu najbardziej autentyczne oblicze, które ewoluowało przez wieki, ale kulturowo pozostało bliskie swoim antycznym źródłom i handlowemu charakterowi miasta ukształtowanemu w czasach świetności Jedwabnego Szlaku, czyli miasto zapełniane każdego dnia przez odzianych w tradycyjne strony rolników i hodowców sprzedających swe towary w cieniu meczetów i na bazarach ukrytych pośród labiryntu zbudowanych z gliny domostw.

Bogata historia liczącego ponad dwa tysiące lat Taszkientu (dosł. „Miasto z Kamienia”), zapisała się na przestrzeni wieków nie tylko architektonicznymi perełkami, jak średniowieczny zespół architektoniczny Hast Imam czy Medresa Kukeldasz, ale też znaczną liczbą starannie utrzymanych parków, ogrodów i fontann, z racji których Taszkient zwany jest „Miastem Ogrodów”. Panoramę miasta można podziwiać z tarasu widokowego 375-metrowej wieży telewizyjnej, najwyższego budynku w Azji Środkowej.

Zwiń
Kiedy jechać do Taszkientu?

Kiedy jechać do Taszkientu?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Uzbekistan – skarby Jedwabnego Szlaku

Od 11900 zł

Uzbekistan - Taszkient, Chiwa, Buchara, Samarkanda

Poznajcie klejnot Azji Środkowej, położony na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, gdzie od setek lat mieszają się wpływy perskie, radzieckie i azjatyckie. Tutejsza różnorodność i niezwykła gościnność mieszkańców z pewnością zrobią na Was wrażenie – w końcu Uzbekistan to kraj najpiękniejszych meczetów, monumentalnych pamiątek po socrealizmie, fascynujących twierdz i najbardziej imponujących stacji metra! Wasza podróż po Uzbekistanie będzie wiodła przez  nowoczesną stolicę kraju – Taszkient, mieniącą się milionami odcieni błękitu meczetów i medres Samarkandę, zachwycającą Chiwę i pełną gwarnych bazarów Bucharę.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Taszkient

Taszkient

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować