Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Buchara /Uzbekistan

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Jedno z najważniejszych miast Jedwabnego Szlaku, założone pośrodku pustyni blisko dwa tysiące lat temu, którego okres świetności przypadł na okres VIII-IX wieku. Dzięki Persom zyskała wysoki status ośrodka naukowego, zaś po podążających za karawanami samozwańczymi prorokami, ascetami i „świętymi” odziedziczyła niezliczone szkoły koraniczne i mauzolea. Nie brakuje tu również meczetów oraz krytych bazarów, niegdyś ściśle wyspecjalizowanych w handlu określonymi towarami, dzisiaj oferujących przysłowiowe „mydło i powidło” w orientalnym wydaniu. W centrum Buchary znajduje się również mnóstwo większych i mniejszych restauracji i knajpek, gdzie za niewygórowane kwoty można odkrywać smaki uzbeckiej kuchni.

W mieście koniecznie należy odwiedzić Maghoki-Attar, najstarszy meczet w Azji Centralnej, wybudowany w XII wieku, który pieczołowicie odrestaurowano po trzęsieniu ziemi w 1860 roku. Zbudowano go w miejscu, gdzie wcześniej istniały świątynie – buddyjska i, zniszczona przez Arabów, zoroastriańska. Kolejnym zabytkiem nie do pominięcia jest misternie zdobiony, niezwykłej urody 1000-letni Minaret Kalan, nazywany też „Minaretem Śmierci”, gdyż przez stulecia zrzucano z niego zbrodniarzy, i latarnią pustyni, gdyż palące się na nim olejne pochodnie wskazywały drogę kupcom zmierzającym w stronę Buchary. Imponujące wrażenie robią też Twierdza Ark – miasto w mieście, rezydencja władców Buchary aż do V wieku n.e. oraz Pałac Letni – położona na przedmieściach letnia rezydencja ostatniego władcy Buchary łącząca w sobie elementy architektury europejskiej i orientalnej. Synkretyczna perełka czy kicz? Zdecydujecie sami na miejscu…

Zwiń
Kiedy jechać do Buchary?

Kiedy jechać do Buchary?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Uzbekistan – skarby Jedwabnego Szlaku

Od 11900 zł

Uzbekistan - Taszkient, Chiwa, Buchara, Samarkanda

Poznajcie klejnot Azji Środkowej, położony na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, gdzie od setek lat mieszają się wpływy perskie, radzieckie i azjatyckie. Tutejsza różnorodność i niezwykła gościnność mieszkańców z pewnością zrobią na Was wrażenie – w końcu Uzbekistan to kraj najpiękniejszych meczetów, monumentalnych pamiątek po socrealizmie, fascynujących twierdz i najbardziej imponujących stacji metra! Wasza podróż po Uzbekistanie będzie wiodła przez  nowoczesną stolicę kraju – Taszkient, mieniącą się milionami odcieni błękitu meczetów i medres Samarkandę, zachwycającą Chiwę i pełną gwarnych bazarów Bucharę.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Buchara

Buchara

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować