Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Wellington /Nowa Zelandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Wellington położone na Wyspie Północnej jest stolicą Nowej Zelandii i jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe stolicą na świecie. Otoczone wzgórzami miasto wraz z portem stanowi malowniczą scenerię dla wielu narodowych atrakcji kulturalnych i artystycznych, takich jak m.in.: Muzeum Narodowe Nowej Zelandii, Nowozelandzka Orkiestra Symfoniczna czy Nowozelandzka Sekcja Baletowa. Wellington stanowiąc centrum kulturalne i rozrywkowe Nowej Zelandii, jest siedzibą wielu muzeów, teatrów i kin, znajduje się tu także najstarszy w kraju ogród zoologiczny.

Architektura miasta to mieszanka wielu stylów XIX i XX wieku; od neogotyku i klasycyzmu przez art deko, po modernizm i postmodernizm, przy czym zdobienia i ornamentyka często nawiązywała do lokalnych wpływów, czego przykładem jest dziewiętnastowieczna Katedra św. Pawła. Na szczególną uwagę zasługują także: dom rodzinny Kathrene Mansfield, reprezentujący jeden z wielu budynków o drewnianych fundamentach; drewniane gmachy Parlamentu Nowozelandzkiego, będące obecnie siedzibą Wydziału Prawa Uniwersytetu Wiktorii; The Colonial Cottage Museum - najstarszy dom w Wellington oraz Futuna Chapel, który jako pierwszy budynek w mieście łączy style architektoniczne różnych kultur i postrzegany jest jako jedna z najoryginalniejszych konstrukcji świata.

Wellington znajduje się na światowej liście miejsc o wysokiej jakości życia. W dzielnicy ekskluzywnych willi mieszka m.in. słynny reżyser Peter Jackson, a samo miasto jest centrum nowozelandzkiego przemysłu filmowego, dzięki któremu zyskało nazwę Wellywood (połączenie nazw Wellington i Hollywood). To w jego pobliżu powstawały zdjęcia do zasypanej Oskarami trylogii filmowej „Władca Pierścieni”, to tu także nakręcono i wyprodukowano wcześniejszy klasyk kinowy autorstwa Jacksona – „King Kong”.

Zwiń
Kiedy jechać do Wellington?

Kiedy jechać do Wellington?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Z wizytą w krainie Hobbitów

Od 12800 zł

Nowa Zelandia - Auckland, Półwysep Coromandel, Rotorua, Napier, Wellington, Nelson, Park Narodowy Paparoa, Park Narodowy Westland, Queenstown, Jezioro Te Anau, Dunedin, Christchurch

Po przeciwnej stronie globu znajdują się dwie wyspy, których naturalne piękno nie ma sobie równych na całym świecie. Nowa Zelandia ocalona od masowej turystyki zachwyca niekończącymi się plażami, fiordami pełnymi delfinów i fok, gejzerami tryskającymi turkusową wodą. Połacie zielonych łąk, lodowce i góry, przy których Alpy wyglądają jak Babia Góra czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym. Zapraszamy do Nowej Zelandii, gdzie liczba owiec wciąż czterokrotnie przekracza liczbę ludności!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Wellington

Wellington

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować