Informacje ogólne

Nawet jeśli nie jesteście fanami filmów science-fiction, to na pewno przynajmniej słyszeliście tytuły takie jak „Czerwona Planeta”, „Marsjanin” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny”. Co – prócz tematyki – łączy te filmy? Każdy z nich, przynajmniej częściowo, kręcony był w Wadi Rum – największej jordańskiej pustynnej dolinie, nader chętnie porównywanej do Marsa lub Księżyca. Jej ukształtowanie – zachwycające formacje skalne i zmieniający kolory w zależności od pory dnia piasek – powodują, że ta wadi należy do jednej z największych naturalnych atrakcji Jordanii. Czerwone zabarwienie piachu, surowe, pozaziemskie krajobrazy, jakby wyrzeźbione ze skały wieże, łuki, półki i mosty, pamiętające dawne wieki pozostałości starożytnych kultur, rozgwieżdżone nocą niebo i przytulne namioty gościnnych Beduinów tworzą mieszankę, dzięki której Dolina Księżycowa może stać się najważniejszym przystankiem w Waszej podróży po Jordanii.

Wadi Rum swoją sławę zawdzięcza brytyjskiemu oficerowi T.E. Lawrence'owi, który opisał ją w już wręcz kultowej książce „Siedem filarów mądrości”. W 2011 roku obszar ten wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy przemierzają go samochodami 4x4, na wielbłądach lub galopując na szlachetnych koniach arabskich, biwakują pod gwiazdami, wspinają się na skałki i poznają życie tutejszych Beduinów. Co ciekawe, tylko oni – czyli odwieczni mieszkańcy tych ziem – mogą mieszkać i pracować na Wadi Rum.

Wadi Rum – praktyczne informacje

Jordańska pustynia Wadi Rum została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku jako obszar chroniony. Jest to największa pustynna dolina w Jordanii, zachwycająca ukształtowaniem niezwykłych formacji skalnych wyrzeźbionych przez wiatr, do których można zaliczyć łuki, półki, mosty i wieże. Dodatkową atrakcją jest sam… piasek! Zmienia on kolor w zależności od pory dnia, przechodząc z mocnych odcieni czerwieni po intensywny pomarańcz, a niekiedy ukazuje swoje oblicze w odcieniach różu, prezentując przez cały dzień niesamowity, naturalny spektakl.

Zanim księżycowo-marsjańskie krajobrazy przyczyniły się do rozpowszechnienia wadi na skalę światową, została ona rozpowszechniona dzięki książce „Siedem filarów mądrości” brytyjskiego oficera T.E. Lawrence’a. W tej wybitnej powieści znajdziecie wspomnienia z okresu Rewolty Arabskiej oraz wnikliwą analizę kultur arabskich.

Udając się na Wadi Rum warto skorzystać z noclegu w namiocie Beduinów. Na terenie obszaru chronionego panują proste warunki, jednak jeśli poszukujecie większego komfortu, zdecydowanie możemy Wam polecić Sun City Camp, który oferuje zakwaterowanie zarówno w namiotach beduińskich, jak i częściowo przezroczystych kopułach, doskonałych do obserwacji rozgwieżdżonego, czystego od zanieczyszczeń świetlnych nieba. Przejażdżka jeepem 4x4 lub jazda na wielbłądzie wśród niezwykłych form piaskowca rzeźbionego wiatrem przez wiele wieków zachwyca widokami, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej.

Miłośnicy wspinaczki mogą rozkoszować się pejzażami roztaczającymi się z wybranych formacji skalnych, jednak należy pamiętać, że aby uprawiać tą aktywność na obszarze chronionym, należy poruszać się z wykwalifikowanym przewodnikiem. Na Wadi Rum nie ma wyraźnie wyznaczonych tras wspinaczkowych, co uniemożliwia wyprawy na własną rękę.

Pogoda na Wadi Rum – kiedy odwiedzić?

Najlepsze miesiące, aby odwiedzić Wadi Rum w Jordanii, to okres od marca do maja oraz od września do listopada. Temperatura w tym czasie w dzień nie jest zbyt wysoka, przeważnie oscylując w okolicy 25°C, a nocą spada w okolice 10°C. Jednak są to miesiące wysokiego sezonu, więc spodziewać się można zwiększonej ilości turystów. W okresie wiosennym, po sporadycznych deszczach, na Wadi Rum można zobaczyć rozkwitające dzikie kwiaty – to wyjątkowe zjawisko, ponieważ przez większość czasu na pustyni panuje surowy, suchy klimat.

Dla zainteresowanych wspinaczką idealne będą miesiące od marca do maja oraz od września do listopada. W maju i wrześniu zalecamy uprawiać wspinaczkę na Wadi Rum przed południem, zanim zrobi się naprawdę gorąco.

Najzimniejszymi miesiącami są grudzień, styczeń oraz luty, wtedy też temperatura w nocy może spaść nawet do 0°C. Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, ponieważ w dzień pogoda nie osiąga wysokich temperatur, zazwyczaj maksymalnie do 16°C. W tym okresie jest stosunkowo więcej pochmurnych dni oraz można spodziewać się zwiększonej ilości opadów deszczu.

Z kolei najmniej rekomendowanymi miesiącami są miesiące letnie, od czerwca do sierpnia, kiedy temperatura w dzień osiąga ponad 34°C. Zestawiając tak wysoką temperaturę z brakiem cienia oraz mocno nagrzanym piaskiem otrzymujemy pogodę mocno niesprzyjającą, aby rozkoszować się widokami na pustyni.

Jak dojechać do pustyni Wadi Rum?

Na pustynię Wadi Rum najłatwiej dojechać wypożyczonym samochodem, ale jeśli nie macie takiej możliwości, to można dotrzeć tu również busami firmy JETT, kursującymi z większych miast w Jordanii. Najczęściej jest to tylko jeden kurs dziennie, więc godzinę odjazdu należy sprawdzić odpowiednio wcześniej; z Petry oraz Akaby są bezpośrednie połączenia, a jeśli podróżujecie z Ammanu, czeka Was przesiadka w Petrze. Lokalne taksówki oferują przejazdy na popularnych trasach do Wadi Rum, jednak cena przejazdu będzie wyższa niż busem.

Zwiedzanie Wadi Rum. Co warto zobaczyć?

Zwiedzając Wadi Rum udajcie się do najatrakcyjniejszych punktów, jakie oferuje ta piękna pustynia. Zobaczycie tutaj nie tylko skarby natury, ale również będzie to spotkanie z historią wykutą w skale. Zachęcamy Was do sprawdzenia, czy jest to faktycznie najpiękniejsza pustynia na świecie!

Inskrypcje Anfishieh

Inskrypcje naskalne, przedstawiające karawany wielbłądów, walczących żołnierzy, a także zwierzęta, najprawdopodobniej pochodzą z czasów nabatejskich lub thamudejskich.

Dom Lawrence’a

Miejsce legenda, pozostałości budynku, w którym miał najprawdopodobniej mieszkać T. E. Lawrence, słynny brytyjski oficer biorący udział w Arabskiej Rewolcie. Przez Beduinów miejsce to określane jest słowem tłumaczonym jako „mały pałac”. Badania archeologiczne wykazały, że są to pozostałości po cysternie z czasów nabatejskich.

Skalny grzyb

Słynna formacja skalna w kształcie przypominającym grzyb, wyrzeźbiona przez siły natury w Rezerwacie Przyrody Wadi Rum.

Burdah Arch

Jeden z trzech imponujących mostów, znajdujący się na obszarze chronionym w Wadi Rum. Dodatkowo jest to jeden z najwyższych, naturalnych mostów na świecie wyrzeźbiony przez siły natury.

Siedem filarów mądrości

Formacja skalna nazwana na cześć książki napisanej przez T.E. Lawrence’a o tej samej nazwie.


Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII