Informacje ogólne

Hiroszima to jedno z tych miejsc, których powszechne postrzeganie jest dla nich trochę krzywdzące. Chyba każdemu miasto to kojarzy się w pierwszej kolejności z tragicznym w skutkach wybuchem bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku, jednak mało kto wie o nim cokolwiek więcej. Tymczasem Hiroszima, nosząca od 1949 roku miano Miasta Pokoju, to o wiele więcej niż pamiątkowy monument w miejscu eksplozji – to pięknie położona miejscowość poprzecinana aż sześcioma odnogami rzeki Ota, otoczona z jednej strony wzgórzami, a z drugiej wodami zatoki Hiroszima, ponad które wystaje kilka niewielkich, malowniczych wysepek. To również kulinarna ciekawostka na mapie Japonii, słynąca z wyjątkowej odmiany okonomiyaki – pszennego naleśnika przypominającego tortillę, z dodatkiem wszystkiego, co wpadnie kucharzowi w ręce, a więc z kapustą, makaronem, bekonem, jajkiem czy płatkami bonito. Przechadzając się dziś schludnymi ulicami Hiroszimy trudno uwierzyć, że niecałe 80 lat temu została niemal zmieciona z powierzchni ziemi.

Zwiedzanie Hiroszimy – co warto zobaczyć?

Hiroszima jest miastem wyjątkowym pod wieloma względami – jest chociażby ostatnim miejscem w Japonii, w którym komunikacja publiczna opiera się na tramwajach. Wynika to z jej położenia, budowa metra w mieście portowym poniosłaby za sobą ogromne koszty. Warto przejechać się jednym z dwóch zabytkowych, przedwojennych składów, które wciąż kursują na regularnych trasach i nazywane są „muzeami na kółkach”. Wybrać się w ten sposób można do Parku Pokoju i znajdującego się obok muzeum upamiętniającego ofiary zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej. Można też zdecydować się na pogodniejszą opcję – odwiedzenie centrum miasta i zapoznanie się z lokalną kuchnią, koniecznie w maleńkiej, tradycyjnej restauracyjce, prowadzonej przez jedną rodzinę od pokoleń. Hiroszima to także punkt wypadowy dla wszystkich, którzy planują odwiedzić Miyajimę i znajdującą się w pobliżu słynną zatopioną bramę torii – jeden z najbardziej pocztówkowych widoków Japonii, ustępujący tylko tokijskim alejom kwitnących wiśni.

Pogoda w Hiroszimie – kiedy jechać na wczasy?

Hiroszima leży w strefie subtropikalnej, a więc w klimacie umiarkowanym, dlatego można ją odwiedzać przez cały rok, należy jednak mieć na uwadze, że latem pogoda może być nieprzyjemna. Od czerwca do września panują tu temperatury przekraczające 30°C, zaś pierwsza połowa tego okresu to pora deszczowa, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a deszcz, choć nie pada codziennie, to może jednak pokrzyżować plany zwiedzania miasta. Zimy są łagodne, temperatura to około 10°C w ciągu dnia i około 1°C w nocy. Najlepszym czasem na wizytę jest zatem wiosna i jesień (październik – listopad i marzec – maj), gdy dobra pogoda i przyjemna temperatura sprzyjają odkrywaniu atrakcji Hiroszimy.

Atrakcje, zabytki w Hiroszimie – przewodnik wakacyjny

Park Pamięci Pokoju w Hiroszimie

Położony w centrum miasta park poświęcony pamięci ofiar wybuchu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku, został zaprojektowany przez Kenzo Tange, do którego innych projektów zalicza się np. Stadion Olimpijski w Tokio, budynek Sądu Najwyższego w Pakistanie czy redakcja hawajskiej gazety Hawaii Hochi. To tutaj co roku odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. W parku znajduje się pomnik Sadako Sasaki, która przeżyła bombardowanie mając 2 lata. W wieku 11 lat zdiagnozowano u niej białaczkę, będącą wynikiem napromieniowania. Dziewczynka, marząca o zostaniu mistrzynią świata w biegach, nadziei na wyzdrowienie szukała w złożeniu 1000 papierowych żurawi, które są uznawane za symbol długowieczności i wedle legendy zapewniają dobre zdrowie i długie życie. Zmarła złożywszy zaledwie 644 ptaki. Naprzeciwko pomnika Sadako, po drugiej stronie rzeki, można zobaczyć Pomnik Pokoju, zwany także Kopułą Bomby Atomowej. Są to ruiny centrum wystawowego zaprojektowanego w 1915 roku przez czeskiego architekta Jana Letzla – jedynego budynku, który przetrwał eksplozję. Hipocentrum wybuchu znajdowało się zaledwie 150 metrów od niego, zburzone zostały wszystkie budynki w promieniu 2 km, gmachowi centrum jednak jakimś sposobem udało się uniknąć całkowitego zniszczenia. W 1996 roku wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Pokoju

Celem tego otwartego w 1955 roku muzeum jest upamiętnienie ofiar wybuchu bomby atomowej oraz edukacja kolejnych pokoleń na temat skutków używania tego rodzaju broni. W latach 2014–2017 muzeum przeszło renowację, która popchnęła je w stronę większej interaktywności. Można tutaj zobaczyć np. osobiste przedmioty należące do ofiar wybuchu, zdjęcia zmarłych w wyniku eksplozji i choroby popromiennej czy makiety obrazujące skalę zniszczeń. Jedna z sekcji została poświęcona wspomnianej już wcześniej Sadako Sasaki. Wiele eksponatów jest dość drastycznych i wywołuje silne emocje w odwiedzających, co wpisuje się w misję muzeum, by skłonić świat do zniszczenia wszystkich rezerw broni nuklearnej i upewnić się, że podobna tragedia już nigdy więcej się wydarzy.

Zamek Hiroszima

Zamek powstał w latach 1591–1599 i przez dziesięciolecia był siedzibą daimyo hanu Hiroszima. Oryginalny budynek został zniszczony 6 sierpnia 1945 roku, obecnie można oglądać jego wierną replikę, zbudowaną w 1958 roku. Co ciekawe, wybuch bomby przetrwały trzy rosnące na dziedzińcu drzewa – eukaliptus, wierzba oraz ostrokrzew, które znajdowały się 740–935 metrów od hipocentrum. Dziś w zamku mieści się muzeum dokumentujące historię miasta przed II wojną światową. Można tu zobaczyć makiety przedstawiające dawną Hiroszimę, obejrzeć autentyczne samurajskie miecze, a nawet… przymierzyć kimono lub samurajską zbroję i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. Z dziedzińca zamku roztacza się wspaniały widok na położone w dole miasto.

Ogród Shukkeien

Ogród Shukkeien został założony przez Asano Nagaakirę, sprawującego urząd daimyo hanu Hiroszima w latach 1619–1632, jako ozdoba jego rezydencji. Przez kolejne lata był stopniowo rozbudowywany i upiększany, jeden z następców Nagaakiry sprowadził nawet z Kioto Shichiroemona Shimizu, mistrza tworzenia ogrodowych krajobrazów, by udoskonalił wspólną pracę kolejnych daimyo. Shukkeien niestety został zniszczony podczas wybuchu bomby atomowej – przetrwało go jedno jedyne drzewo, około 200-letni miłorząb, który opatrzony został pamiątkową tabliczką i rośnie tu do dziś. Po zakończeniu II wojny światowej ogród odbudowano, dla zwiedzających został otwarty w 1951 roku. Jego japońska nazwa oznacza „ogród miniaturowych krajobrazów” i dobrze oddaje to, co można zobaczyć w środku – urocze kapliczki, stawy i wzniesione nad nimi mosty, schludne alejki wijące się między pagórkami. Znajduje się tu również pawilon herbaciany, gdzie można wziąć udział w tradycyjnym rytuale parzenia herbaty.

Miyajima

Nie w samej Hiroszimie, ale nieco poza miastem, leży Itsukushima, zwana powszechnie Miyajimą. Wyspa ta od wieków jest uznawana za świętą – do tego stopnia, że aż do 1878 roku zakazane tu były… narodziny i zgony. Kobiety w zaawansowanej ciąży i osoby starsze musiały opuścić wyspę, gdyż krew towarzysząca porodowi i śmierć uważane są w religii shinto za nieczyste. Dziś wciąż miejsce to postrzegane jest jako odwiedzane przez bogów, dlatego znaleźć tu można liczne kapliczki i świątynie. Największym i najbardziej popularnym chramem jest położony niedaleko przystani Itsukushima-jinja – jego historia sięga VI wieku, a w obecnej formie istnieje od roku 1168. Tuż obok można zobaczyć słynną zatopioną bramę torii, największą w Japonii, której wysokość sięga 16 m, szerokość zaś aż 23 m. Podczas przypływu wydaje ona unosić się na wodzie, zaś w czasie odpływu można podejść do niej suchą stopą. W centrum wyspy wznosi się jej najwyższe wniesienie – góra Misen (535 m n.p.m.). Można się na nią dostać się szlakiem prowadzącym przez las lub kolejką linową, z platformy nieopodal szczytu zaś rozciąga się wspaniały widok na całą zatokę i położoną nad nią Hiroszimę.

Wyjątkowe miejsca w Hiroszimie

W samej Hiroszimie i jej okolicach pełno jest ciekawych i wyjątkowych miejsc, które można odwiedzić podczas podróży. Jednym z nich jest Okunoshima, zwana Wyspą Królików. Dawniej mieścił się tu wojskowy instytut pracujący nad bronią chemiczną, dziś miejsce to – jak sama nazwa wskazuje – zamieszkują króliki. Nikt nie wie, skąd się tutaj wzięły, ale ich populacja przekroczyła już 1000 osobników, a wyspa stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Smakosze z pewnością chętnie odwiedzą Wood Egg Okonomiyaki Museum, gdzie poznać można historię tego niezwykłego przysmaku, a nawet nauczyć się go przyrządzać. Świątynia Mitaki-dera, zbudowana w 809 roku, słynie ze swoich dwóch obliczy – różowego w czasie kwitnienia wiśni i głębokiej czerwieni jesienią, gdy tutejsze klony zaczynają zrzucać liście. Na fanów motoryzacji z kolei czeka Mazda Museum, zlokalizowana przy fabryce pierwszego japońskiego producenta samochodów, któremu udało się wygrać 24-godzinny wyścig Le Mans (rok 1991). W Hiroszimie każdy znajdzie coś dla siebie.

Luksusowe wakacje w Hiroszimie

Nietrudno o zorganizowanie luksusowych wakacji w Hiroszimie – jak w całej Japonii z resztą, co w dużej mierze wynika z mentalności jej mieszkańców. Nieważne, czy zatrzymacie się w tradycyjnym ryokanie, czy w ekskluzywnym hotelu, czy w porze lunchu wejdziecie do prostej budki z ramenem, czy do eleganckiej restauracji – dla pracowników tych miejsc sprawą honoru jest spełnienie wszelkich zachcianek Gości i ich obsługa na najwyższym poziomie. Japonia to także kraj bardzo zaawansowany technologicznie, można się zatem spodziewać wszelkich udogodnień, nawet tych (nomen omen) niespodziewanych, a jej rygorystycznie wychowani mieszkańcy dbają, by ich miasta były czyste i bezpieczne (zgubiony portfel z pewnością będzie na Was czekał na najbliższym posterunku policji, a jego zawartość pozostanie nietknięta). Hiroszima jednak jest pod tym względem wyjątkowa – większość zabudowań została zniszczona podczas wybuchu bomby atomowej i odbudowana z wykorzystaniem najnowszych technologii. Z uwagi na duże znaczenie historyczne miasta i sąsiedztwo będącej ogromną atrakcją Miyajimy, mieści się tu dużo luksusowych hoteli, które prześcigają się jakości proponowanych usług, próbując zadowolić wymagających Gości zmęczonych zgiełkiem Tokio.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII