Informacje ogólne
Hoi An sprawia wrażenia miasta, które zastygło w bezruchu dwieście, trzysta lat temu. To jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast w całych Indochinach: znajduje się tu aż 844 zabytkowych obiektów! Urokliwa plątanina uliczek, klimatyczne restauracyjki i kawiarnie, galerie i sklepy rzemieślników oraz piękna chińska architektura, która zachowała się głównie dzięki polskiemu konserwatorowi – Kazikowi Piotrowskiemu. Tutaj też odkryjecie wszelkie uroki niezrównanej wietnamskiej kuchni: lokalne przysmaki zachwycą Was prostymi, ale zaskakującymi połączeniami smaków. Przekonacie się, że jedną z największych przyjemności podróży po Wietnamie jest właśnie jedzenie. Natomiast spragnieni plaży i morza odnajdą je na pobliskiej trzykilometrowej plaży Cua Dai.
Hoi An – co warto zobaczyć?
Most Japoński
Jeśli zadajecie sobie pytanie, co zobaczyć w Hoi An, to z pewnością Most Japoński powinien znaleźć się na pierwszym miejscu. Wedle legendy, na wietnamskiej ziemi leżał kiedyś potwór tak wielki, że jego łeb znajdował się w Indiach, a ogon w Japonii, natomiast każdy ruch powodował katastrofy naturalne. Aby więc unieruchomić potwora, wzniesiono nad jego cielskiem most z kaplicą buddyjską. Tyle legenda. W rzeczywistości most wybudowali w latach 1593–95 japońscy kupcy, aby połączyć dwie dzielnice miasta – japońską i chińską. Mostu strzegą figury psa i małpy, czczone w Japonii i prawdopodobnie symbolizujące, według kalendarza księżycowego, znaki zodiaku odpowiadające latom jego budowy. W świątyni Cao, dobudowanej w 1653 roku, mieści się wizerunek boga Tran Vo Bac De, który jest opiekunem żeglarzy oraz kontroluje zmiany pogody i klęski żywiołowe.
Old House of Tan Ky
Zbudowany w XVIII wieku dom kupiecki, zamieszkany od siedmiu pokoleń, to wprawdzie nie najstarszy budynek w mieście, ale jeden z najlepiej zachowanych, z wystrojem niemal niezmienionym od początku XIX wieku. Jego architektura to mieszanka trzech stylów: wietnamskiego, chińskiego i japońskiego. Cztery pomieszczenia, które się w nim znajdują, urządzone są antykami z ciemnego drewna. W pokoju przy ulicy przyjmowano niegdyś kupców, dalej w głębi znajduje się salon, dziedziniec i sypialnia, w której urządzono niewielki sklepik. Na uwagę zasługują mozaikowe zdobienia na ścianach i meble. Co ciekawe, w domu nie ma okien – światło wpada jedynie przez dziedziniec bez dachu.
Muzeum Galeria "Precious Heritage by Rehahn"
Jedną z nowszych i ciekawszych atrakcji Hoi An jest "Precious Heritage by Rehahn". Położone w starej Dzielnicy Francuskiej muzeum oferuje niespotykane, prawdziwie unikatowe doświadczenie. Francuski fotograf Réhahn spędził 9 lat na dokumentowaniu szybko zanikających tradycji, strojów i rzemiosł w sumie 54 wietnamskich grup etnicznych, od M'Nong i Chams na południu, przez Kinh i O'dus, po Thais i H'Mong na północy. Wpadł na ten pomysł w 2013 roku, podczas podróży na spotkanie z plemionami północnego Wietnamu, kiedy stał się świadkiem nie tylko różnorodności i bogatej kultury tych grup, ale także ulotności ich dziedzictwa. Zauważył, że w miarę rozwoju i bogacenia się kraju tradycyjne stroje, dialekty, obrzędy i wiedza przodków zanikają, podjął więc decyzję o ich utrwaleniu – zarówno na fotografii, jak i kolekcjonując kostiumy, na ogół ofiarowywane mu przez wodzów wiosek. The Precious Heritage Project otwarte zostało 1 stycznia 2017 roku. Na przestrzeni 500 metrów kwadratowych prezentowanych jest ponad 200 fotografii członków każdej grupy w tradycyjnych strojach, a obok fotografii pokazano ponad 65 autentycznych strojów plemiennych. Objaśnienia dostępne są w języku angielskim, francuskim i wietnamskim, i zgodnie z wolą Réhahna wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Hala zgromadzeń Phuc Kien
Stare Miasto pełne jest imponujących budowli, które pozostawiła po sobie społeczność chińska. Na szczególną uwagę zasługują hale zgromadzeń, w których spotykali się imigranci z różnych części Chin, cechujące się podobnym układem: ozdobną bramą prowadzącą na rozległy dziedziniec będący miejscem spotkań oraz ukrytą z tyłu świątynią. Najbardziej okazałą z hal jest ta wzniesiona przez kupców pochodzących z prowincji Fukian (Phuc Kien). Zbudowana w 1697 roku jest przykładem klasycznej chińskiej architektury. Na uwagę zwracają przede wszystkim zdobienia o motywach zwierzęcych, które mają swoją symbolikę: ryba w fontannie symbolizuje uczonych, jednorożec to mądrość, smok oznacza moc, a żółw długowieczność. Główna świątynia poświęcona została bogini morza Thien Hau, a w głębi kaplicy znajdują się ołtarze ku czci boga dobrobytu i bogini płodności.
Stare Miasto
Hoi An to jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast w całych Indochinach i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Wietnamie. W 1999 roku zarówno miasteczko, jak i pobliskie ruiny My Son, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – i nie dziwota, znajduje się tu bowiem aż 844 zabytkowych obiektów! Od XVI do XVIII wieku, zanim linia brzegowa cofnęła się kilkanaście kilometrów, był to jeden z głównych ośrodków handlowych Azji, natomiast dziś to urocza miejscowość, gdzie podczas spaceru podziwiać można architekturę pełną wpływów chińskich i japońskich. Stare miasto Hoi An to plątanina uliczek z mnóstwem pięknej zabudowy, gdzie na każdym kroku wyrastają małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także sklepy z pamiątkami i warsztaty krawieckie.
Pogoda w Hoi An
W Centralnym Wietnamie, czyli tu, gdzie leży Hoi An, wyróżnia się dwie pory roku: suchą, trwającą od stycznia do sierpnia, i deszczową, od września do grudnia. Średnie temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25°C–27°C. W Hoi An najlepsza pogoda jest w okresie od stycznia do kwietnia i od sierpnia do września, natomiast naszym latem może być nieco za sucho i za gorąco. Jeśli nie przeszkadzają Wam krótkie, tropikalne ulewy, możecie też wybrać się w podróż w październiku i listopadzie, nie zapomniawszy tylko o spakowaniu porządnej peleryny przeciwdeszczowej!
Kiedy jechać?
Galeria