Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Kreta /Grecja

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kreta – największa z greckich wysp, miejsce narodzin i rozwoju antycznej cywilizacji minojskiej, tak piękna, że zapatrzony w nią Ikar podleciał zbyt blisko słońca, przez co jego sklejone woskiem skrzydła roztopiły się, a on przypłacił to śmiercią. Turkusowe zatoki, wenecka architektura, soczyste oliwki, aromatyczne wino, najdłuższy w Europie wąwóz, szerokie plaże i skaliste krajobrazy – w Krecie trudno nie zakochać się od pierwszego wejrzenia. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy woli zwiedzać, plażować, chodzić po górach czy tańczyć do białego rana! Przed wyjazdem warto sięgnąć po mitologię grecką: prócz Ikara bohaterami Krety był król Minos, syn Zeusa i Europy, którego pałacu ruiny są dziś jednym z najchętniej odwiedzanych na wyspie zabytków, Dedal, który wybudował tu labirynt i uwięził w nim Minotaura, wreszcie Tezeusz, który dzięki pomocy Ariadny wydostał się z tegoż labiryntu. Natomiast kontrowersyjny naukowiec Erich von Däniken stwierdził, że Kreta zdobyła tak wielką potęgę jedynie dzięki kontaktom z cywilizacją pozaziemską!

Zapakujcie solidne buty i kostium kąpielowy! Najpierw spacer po stolicy wyspy, Heraklionie, i podziwiane weneckiej twierdzy i muzeum archeologicznego, potem wizyta w Knossos, czerwone dachy Retimno, trekking 18-kilometrowym wąwozem Samaria, a dla odpoczynku – fantastyczne, kuszące drobnym piaskiem i przejrzystą wodą plaże!

Zwiedzanie Krety – co warto zobaczyć?

Magalonissos, czyli Wielka Wyspa, tak Kreta nazywana jest przez Greków. Nazwa ta przylgnęła do wyspy nie bez powodu, gdyż Kreta to największa spośród greckich wysp oraz piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia to ponad 8000 km², a jej linia brzegowa liczy około 1000 km. Stolicą Krety jest zabytkowe miasto Heraklion. Na wyspie wyodrębnione zostały cztery regiony administracyjne (nomosy): Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi. Z Kretą związanych jest wiele legend i mitów, między innymi o królu Minosie, mitycznym władcy Krety, o Dedalu i Ikarze, a także o Tezeuszu i Ariadnie. Olbrzymią sławę wyspie przyniósł archeolog Arthur Evans, który przyczynił się do rozpoczęcia prac nad odkopaniem pałacu w Knossos, obecnie nazywanym pałacem Minosa. Turyści przybywający na Kretę zachwycają się przede wszystkim jej malowniczymi, skalistymi krajobrazami oraz pięknymi plażami. Miłośnicy zwiedzania znajdą tu wiele wspaniałych, owianych tajemnicą zabytków, pochodzących przede wszystkim z kultury minojskiej. Cywilizacja ta zamieszkiwała tereny wyspy już w epoce brązu. Ślady, które pozostały po cywilizacji minojskiej, uważane są za jedne z najstarszych znalezionych śladów przodków człowieka.

Kreta, uważana za królową greckich wysp, jest idealnym kierunkiem zarówno dla zwolenników plażowania, jak i osób preferujących aktywny wypoczynek. Niezwykle urokliwa, a zarazem pełna kontrastów wyspa zachwyci każdego. Krajobraz skalistych wybrzeży w połączeniu z szerokimi, piaszczystymi lub piaszczysto-żwirowymi plażami zapiera dech w piersiach. Plaże zachęcają nie tylko do opalania, ale także do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Niezwykłą atrakcją na wyspie są również trzy plaże, Elafonisi, Falasarna i laguna Balos, na których piasek jest różowy! Olbrzymim atutem Krety są antyczne pozostałości, które zachowały się do dziś, więc jeśli lubisz zwiedzać, na Krecie możesz odnaleźć wiele ciekawych i historycznych miejsc. Górzysty teren i liczne wzgórza sprawiają, że jest to idealne miejsce na trekking i spinaczkę górską. Oczywiście nie można zapomnieć o bujnym życiu nocnym. Najpopularniejsze kurorty nocą tętnią życiem, zachęcając turystów do zabawy aż do białego rana.

Pogoda na Krecie – kiedy jechać na wczasy?

Kreta to wyspa znajdująca się w miejscu, gdzie stykają się dwie strefy klimatyczne – śródziemnomorska oraz podzwrotnikowa. Lata są tutaj gorące i suche, a zimy chłodne i deszczowe. Ze względu na dużą powierzchnię wyspy, występują tu różnice klimatyczne pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią wyspy oraz pogodą na wybrzeżu i w górach. Na wybrzeżu jest znacznie cieplej, a opady są tu niewielkie, natomiast w górach występują opady deszczu, a zimą może spaść śnieg. Sezon turystyczny na Krecie trwa przede wszystkim od maja do października. Jeśli jednak jesteście zwolennikami zwiedzania, a plażowanie nie jest dla Was priorytetem, najlepszą porą na zorganizowanie wyjazdu na Kretę będą kwiecień oraz maj. Jeśli marzycie o najpiękniejszej pogodzie, kąpielach morskich i możliwości wygrzewania się na słońcu, swoją podróż zaplanujcie na lipiec, sierpień lub wrzesień. Temperatura powietrza w tym czasie waha się pomiędzy 27°C a 29°C, a woda ma około 25°C.

Atrakcje, zabytki na Krecie – przewodnik wakacyjny

Pałac w Knossos

Nazywany największym skarbem Krety, Pałac w Knossos to wspaniałe pozostałości zabudowań z okresu rozwoju cywilizacji minojskiej. Pałac, wybudowany mniej więcej w latach 2000–1400 p.n.e., został odkryty dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W czasach swojej świetności budynek był imponujący: jego powierzchnia wynosiła około 20 tys. m², pałac miał kilka kondygnacji, o czym świadczą pozostałości po klatkach schodowych, natomiast w centrum znajdował się dziedziniec. Ściany pokryte były freskami, a kolumny malowane na kolor czerwony. Ruiny pałacu zostały częściowo zrekonstruowane. Historia pałacu związana jest z wieloma greckimi mitami, w tym między innymi z mitem o Minotaurze – prawdopodobnie właśnie pod tym pałacem znajdował się labirynt, który dla Minotaura zaprojektował Dedal.

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria określany jest jako najbardziej malowniczy, a zarazem najdłuższy wąwóz w Europie – jego długość wynosi 18 km. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji Krety. Wąwóz położony jest w Górach Białych, w południowo-zachodniej części wyspy, a od 1962 roku znajduje się pod ochroną, w ramach Parku Narodowego Samarii, gdzie żyje kilka endemicznych gatunków. Przez wąwóz przechodzi jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na wyspie, który rozpoczyna się na wysokości około 1227 m n.p.m., w okolicach wioski Omalos. Przejście wąwozu zajmuje około 5–6 godzin. Wycieczkę do wąwozu zaleca się przede wszystkim osobom z dobrą kondycją, a przed wyprawą warto zaopatrzyć się w wodę, jedzenie oraz wygodne obuwie.

Heraklion

Heraklion, położony na północnym wybrzeżu wyspy, jest największym miastem, a zarazem stolicą Krety. Miasto założone zostało w 824 roku przez Saracenów, lecz swój obecny układ architektoniczny zawdzięcza Wenecjanom, którzy rządzili wyspą w latach 1204–1669. Miasto słynie z pięknego weneckiego portu, Twierdzy Koules z wizerunkiem lwa św. Marka, a także bazyliki św. Marka, Fontanny Morozini czy placu Venizelou. Warto również wstąpić do Muzeum Archeologicznego lub Muzeum Ikon, by bliżej poznać historię wyspy i regionu. W murach starego miasta w bastionie znajduje się grób urodzonego na wyspie poety, Nikosa Kazantzakisa. Miasto Heraklion to niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja dla osób lubiących spacery po urokliwych, wąskich uliczkach, gdzie można usiąść w jednej z tawern lub restauracji, podziwiając uroki krajobrazu wyspy. Jest to też miasto, które podbije serca miłośników zakupów – w jego centrum znajdziecie mnóstwo butików znanych, międzynarodowych marek.

Chania

Chania jest miastem, które z pewnością odwiedzić musicie spędzając wczasy na Krecie! Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu, przez niektórych uważana jest za najpiękniejsze miasto na wyspie. W jej architekturze można dostrzec wiele wpływów tureckich oraz weneckich. Na szczególną uwagę zasługuje port, w XIV wieku wybudowany przez Wenecjan. Miejsce to charakteryzuje się malowniczą wąską zabudową, wypełnioną mnóstwem tawern i kawiarenek. Będąc w Chanii, warto również zobaczyć Bastion św. Mikołaja, Meczet Janczarów, Platia Venizelou, muzeum Archeologiczne, niewielkie Muzeum Morskie oraz wybudowaną w 1923 roku halę targową, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Grecji.

Matala

Matala jest to niewielka miejscowość, która zasłynęła za sprawą organizowanych tu latem koncertów, nawiązujących do lat 60. XX wieku oraz ponad 60 wykutych w wapiennej skale jaskiń, stanowiących jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Krety. Jaskinie te aż do lat 70. ubiegłego wieku były zamieszkane, w tym nawet przed gwiazdy muzyki, Boba Dylana i Janis Joplin. Hipisi nie byli jednak pierwszymi rezydentami Matali. Archeolodzy odkryli, że groty zostały wyrzeźbione 5 tysięcy lat przed naszą erą i służyły jako domy i grobowce. Matala również znalazła swoje miejsce w greckiej mitologii: to właśnie tu miał ponoć przybyć Zeus pod postacią białego byka, wraz z uprowadzoną Europą na swoim grzbiecie. Matala słynie również z pięknej plaży, która objęta jest programem Natura 2000.

Balos

Malownicza laguna Balos, zwana czasami greckimi tropikami, wraz z wyspą Gramvousa znajdują się na północno-zachodnim krańcu wyspy. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na Krecie, na którą wycieczka będzie ukoronowaniem Waszych wakacji na Krecie. Laguna, choć bardzo rozległa, jest również dość płytka, co sprzyja bezpiecznym kąpielom. Woda w tym miejscu zachwyca gamą kolorów – barwy przechodzą od błękitu, poprzez turkus i szmaragd, aż po granat, kontrastując z piękną, białą, piaszczystą plażą. Nieopodal laguny znajduje się archipelag Gramvousa, który składa się z dwóch wysepek: Agria Gramvousa i Imeri Gramvousa.

Agios Nikolaos

Miasteczko Agios Nikolaos jest jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych na Krecie. Położona w Zatoce Mirabello miejscowość określana jest mianem „Saint-Tropez” Krety ze względu na bujne życie nocne oraz liczne rozrywki. Życie toczy się tu głównie wokół jeziora Voulismeni, gdzie według mitologii kąpała się sama Atena. Piękna promenada ciągnąca się nad malowniczą zatoką, liczne starożytne ruiny, Wyżyna Lasithi ze słynnymi wiatrakami oraz jaskinią, w której wychował się Zeus to tylko część atrakcji, jakie w czasie wakacji na Krecie można zwiedzić w Agios Nikolaos.

Lotnisko na Krecie

Na Krecie znajdują się dwa lotniska przystosowane do lądowania samolotów pasażerskich. Główne i największe zlokalizowane jest w stolicy Krety – Heraklionie, jest to też drugie pod względem ruchliwości greckie lotnisko. Port lotniczy w Chanii jest mniejszy, aczkolwiek pełni równie ważną rolą w czasie szczytu wakacyjnego sezonu. Do Chanii przetransportowywani są przede wszystkim pasażerowie planujący pobyt w zachodniej części wyspy. Zarówno z lotniska w Heraklionie, jak i w Chanii przemieścić można się autobusem albo taksówką. Wybierając się w podróż z Planet Escape, będziecie mieć do dyspozycji prywatnego kierowcę, który zawiezie Was z lotniska do hotelu.

Wyjątkowe plaże na Krecie

Elafonisi

Na niewielkiej wysepce Elafonsi, położonej przy południowo-zachodnim brzegu Krety, znajduje się jedna z najpiękniejszych nie tylko greckich, ale także europejskich plaż, na której turkusowe wody Morza Śródziemnego kontrastują z zabarwionym na różowy kolor piaskiem. Na plażę można dostać się pieszo poprzez otaczającą ją od strony Krety płytką lagunę. Miejsce jest doskonale zagospodarowane, wszędzie można znaleźć leżaki z parasolami, toalety i przebieralnie, a także bary z przekąskami

Balos

Plaża Balos, z której rozciąga się widok na wspaniałą lagunę, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych plaż Krety. Płytkie turkusowe wody łączą się z wyjątkowym, biało-różowym piaskiem. Jest to doskonałe miejsce dla plażowiczów poszukujących spokojnego miejsca do wypoczynku. Wizyta na Balos to namiastka egzotyki bez konieczności wyjazdu poza Europę.

Falasarna

Falasarna, długa oraz szeroka plaża, położona jest na zachodnim brzegu Krety, około 50 km od miasta Chania. Znaczna jej część jest piaszczysta, jedynie północne i południowe tereny są kamieniste. Na tej pięknej plaży na Krecie, poza korzystaniem z kąpieli w krystalicznie czystej wodzie oraz wypoczywaniem na leżaku, można uprawiać różne sporty wodne, znajduje się tu również wiele barów plażowych i tawern. Możliwość odpoczynku w tych pięknych okolicznościach przyrody sprawia, że plażę tę odwiedza codziennie wielu turystów.

Vai

Palmowa plaża Vai, znana również pod nazwą Finikodasos, zlokalizowana na półwyspie w północno-wschodniej części Krety, uważana jest za jedną piękniejszych na świecie! Zasłynęła przede wszystkim z rosnącego tu lasu palmowego, największego w Europie. Drzewa dodają plaży uroku, oferując cień i przyjemne warunki do spacerowania. Sławę temu miejscu przyniosła też nakręcona na Vai reklama batonika Bounty. Egzotyczna plaża z białym piaskiem oraz palmy sprawiają, że na plaży można poczuć się jak na Karaibach tym bardziej, że miejsce to zostało nagrodzone Błękitną Flagą. Plaża Vai jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdują się tu liczne bary oraz kawiarnie, kabiny do przebierania się, wypożyczalnie akcesoriów do wypoczynku, a samochód można zaparkować na płatnym parkingu w pobliżu.

Stavros

Kurort Stavros, zlokalizowany około 16 km od miasta Chania, słynie z dwóch wspaniałych plaż. Główna charakteryzuje się białym piaskiem oraz przejrzystą, turkusową wodą. Te zapierające dech w piersiach krajobrazy sprawiły, że plaża została oznaczona Niebieską Flagą, miejsce to zasłynęło również dzięki kręconym tu scenom do filmu „Grek Zorba”, gdzie Anthony Quinn wykonywał słynny grecki taniec Sirtaki (Zorba). Plaża zlokalizowana jest w niezwykle dogodnym miejscu, w zatoce, gdzie plażować można nawet w wietrzne dni. Plaża w Stavros będzie dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, gdyż zejście do morza jest bardzo łagodne i piaszczyste. Na plaży można skorzystać z wypożyczalni leżaków oraz parasoli, a także zjeść obiad w jednej z tawern lub restauracji serwujących znakomite dania lokalnej kuchni. Druga z plaż Stavros znajduje się 300 m od głównej i charakteryzuje się występującym tam gruboziarnistym piaskiem, do dyspozycji turystów również dostępne są leżaki i parasole, a także inne udogodnienia.

Kuchnia na Krecie – co warto zjeść na wyjeździe?

Kuchnia grecka charakteryzuje się przede wszystkim mnogością warzyw i owoców, aromatycznymi przyprawami, a także słynną oliwą z oliwek, a przez naukowców uważana jest nawet za jedną z najzdrowszych oraz najsmaczniejszych na świecie. Na Krecie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja, której nie jada się samotnie – Kreteńczycy najczęściej wybierają się do tradycyjnej greckiej restauracji – tawerny, z rodziną lub grupą przyjaciół. W trakcie takiej wizyty w tawernie możecie zasmakować przepysznych potraw. Jedną z nich jest dakos, czyli jęczmienny suchar skropiony odrobiną wody, podawany z dodatkiem pomidora, oliwy z oliwek oraz lokalnego sera mizithr. Na jego szczycie umieszcza się oliwkę, a całość posypywana jest suszonym oregano i skropiona odrobiną oliwy. Z przystawek warto spróbować także mezedes, które zbliżone są do hiszpańskich tapas. Dolmades, przypominające nasze polskie gołąbki, będą bardzo ciekawym wyborem na obiad lub kolację. Są to małe porcje ryżu z dodatkami, zawijane w liście winogron, skropione octem i oliwą z oliwek. Kolejnym popularnym daniem jest saganaki. Nazwa ta pochodzi od nazwy patelni z dwoma uszami, na której przyrządza się potrawę, której podstawę może stanowić ser bądź owoce morza, w szczególności krewetki. Warto spróbować także dania zwanego kalitsounia, pierożków przyrządzanych na słono lub słodko. W przeciwieństwie do naszych pierogów, kalitsounia nie gotuje się, a smaży na oliwie. Spędzając wakacje na Krecie można również skosztować lokalnej odmiany sałatki horiatiki, w Polsce potocznie zwanej sałatką grecką, która dodatkowo zawiera paximadia, czyli jęczmienne sucharki, a zamiast fety znajdziecie w niej kremowy twaróg mizithra. Podstawę diety na Krecie stanowią także owoce morza, a w szczególności ośmiornice. Kreteńczycy równie chętnie jadają ślimaki, a także świeże ryby.

Wyjątkowe wakacje na Krecie

Największa grecka wyspa – Kreta ma w sobie wszystko, co w Grecji jest najpiękniejsze, począwszy od pięknych, piaszczystych plaż, poprzez starożytne i fascynujące zabytki, malownicze krajobrazy, aż po doskonałą regionalną kuchnię. Jest to idealna propozycja zarówno dla osób preferujących aktywny wypoczynek, jak poszukujących spokoju i relaksu plażowiczów. Wielość atrakcji, jakie oferuje Kreta, sprawia, że jest to idealny kierunek i dla par, i dla rodzin z dziećmi – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Aby wczasy na Krecie pozostały w Waszej pamięci na długo, proponujemy wybór jednego z luksusowych hoteli, które możecie znaleźć w naszej ofercie. Dla najbardziej wymagających Gości dobrym wyborem będą hotele sieci Domes. Dla osób podróżujących z dziećmi szczególnie polecamy pięciogwiazdkowy hotel Domes of Elounda, który posiada szeroką ofertę rekreacyjną oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Hotele Domes Noruz Chania oraz Domes Aulus Elounda będą idealną propozycją dla par, które chcą zrelaksować się w ekskluzywnym oraz nowoczesnym hotelu oferującym zabiegi w spa i bezpośredni dostęp do plaży. Wart polecenia jest również hotel Stella Island Luxury Resort & SPA, który zachwyca nowoczesnym, inspirowanym lokalną architekturą wystrojem. Wszystkie obiekty oferują niezwykle bogatą ofertę gastronomiczną.

Zwiń
Kiedy jechać na Kretę?

Kiedy jechać na Kretę?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Domes Noruz Chania, Autograph Collection 5*

Od 9300 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Domes Noruz Chania, Autograph Collection 5* z przelotem i transferami

Domes Of Elounda, Autograph Collection 5*

Od 9400 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Domes Of Elounda, Autograph Collection 5* z przelotem i transferami

Domes Noruz Chania, Autograph Collection 5*

Od 12400 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Domes Noruz Chania, Autograph Collection 5* z przelotem i transferami

Blue Palace 5*

Od 10300 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Blue Palace 5* z przelotem i transferami

Minos Beach Art 5*

Od 9300 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Minos Beach Art 5* z przelotem i transferami

Minos Palace Adults Only 5*

Od 8000 zł

Grecja - Kreta

7 nocy w hotelu Minos Palace Adults Only 5* z przelotem i transferami

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Kreta

Kreta

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować