Informacje ogólne

Jedna z największych metropolii całej Afryki położona w pobliżu ujścia Nilu do Morza Śródziemnego, która przez prawie 1000 lat stanowiła stolicę całego Egiptu. Panoramę miasta – dzięki której łatwiej będzie wyobrazić Wam sobie dawny ogrom jednego z najważniejszych ośrodków basenu Morza Śródziemnego – najlepiej obejrzeć z Pałacu Montaza. Dawniej stanowił on jedną z letnich rezydencji egipskiej rodziny królewskiej, obecnie natomiast odwiedzić możecie tu muzeum jej poświęcone.

By przyjrzeć się lokalnemu kolorytowi wybierzcie się także na spacer mierzącą ponad 20 kilometrów promenadą, wzdłuż której znajdują się liczne, pełne palm bulwary oraz długie odcinki piaszczystych plaż. To właśnie przy niej koncentrują się najważniejsze atrakcje miasta – kierując się z Montazy na zachód z pewnością miniecie Królewskie Muzeum Biżuterii, słynną aleksandryjską bibliotekę, bogato zdobiony Meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego czy też Cytadelę Qaitbay. Mimo że miasto uważane jest za Perłę Morza Śródziemnego, oddalcie się też od wybrzeża i wejdźcie w jego centralne dzielnice, gdzie przejechać się możecie najstarszą linią tramwajową w całej Afryce i odwiedzić uważany za jeden z 7 cudów średniowiecznego świata kompleks nekropolii Kaum asz-Szukafa!

Historia Aleksandrii

Starożytna metropolia, prawdziwa legenda, wspaniała i zapierająca dech Aleksandria. Zbudowana została w systemie hippodamejskim ze zwróceniem szczególnej uwagi na rozplanowanie miasta i wygodę mieszkańców. Zgodnie z tradycją miasto zostało założone w 332 roku p.n.e. przez wybitnego stratega Aleksandra Wielkiego i nazwane na jego cześć ̶ Aleksandria, ślady osadnictwa na tym obszarze sięgają jednak wielu lat wstecz, aż do roku 2686 p.n.e. Aleksander Wielki przyczynił się jednak do rozwoju kulturowego miasta – mała wioska rybacka stała się głównym portem łączącym świat grecki ze światem egipskim. Po śmierci Aleksandra Wielkiego rządzący Ptomeleusze wprowadzili elementy architektoniczne w stylu egipskim, jak obeliski i sfinksy, a Aleksandria stała się głównym miastem na trasie łączącej Europę z Azją. To tutaj wielu znakomitych myślicieli i matematyków, jak Archimedes czy Euklides, kształtowało swoje umiejętności oraz dokonywało odkryć na skalę światową. W czasach świetności znajdowała się tu największa biblioteka świata starożytnego, z zawrotną liczbą zbiorów osiągającą 700 000 zwojów papirusu z dziełami literatury. Na wyspie tuż przy wybrzeżu znajdowała się latarnia morska, uznawana za jeden z siedmiu cudów starożytności. W okresie panowania Kleopatry Aleksandria była głównym rywalem Rzymu, jednak już od około 400 roku stopniowo traciła swoją pozycję. Na przestrzeni lat Aleksandria nawiedzana była przez liczne trzęsienia ziemi, które przyczyniły się do uszkodzenia latarni morskiej, a później do jej całkowitego zniszczenia. Miasto ponownie odrodziło się w czasach Napoleona, który dostrzegł potencjał tego miasta i dzięki temu uzyskało ono ponownie status jednego z ważniejszych portów wybrzeża Morza Śródziemnego.

Zwiedzanie Aleksandrii – co warto zobaczyć?

Perła Morza Śródziemnego oferuje wiele zaskakujących atrakcji. Jedną z nich jest najstarszy system tramwajowy w Afryce; polecamy przejazd jedną z dwóch linii, na której kursują piętrowe tramwaje (linia niebieska) – to jedno z trzech miast na świecie, gdzie wciąż możecie je spotkać w użytku.

Kolejnym ciekawym miejscem w Aleksandrii jest most Stanley Bridge wybudowany jako pierwszy w Egipcie nad morzem. Zbudowany w stylu neorenesansowym z charakterystycznymi wieżyczkami, nazywany Mostem Zakochanych, jest jedyny w swoim rodzaju, a jego długość sięga 400 m.

Od czasów starożytnych poziom wody podniósł się o około 6–8 m, w wyniku czego kilka zabytków jest ukrytych pod powierzchnią wody przy Forcie Kaitbeja, gdzie można zanurkować i odkryć prawdziwe skarby, jak Pałac Kleopatry z majestatycznymi sfinksami oraz czerwonymi, granitowymi kolumnami. Pod wodą znajduje się także dawna wyspa Faros, gdzie usytuowana była antyczna latarnia morska. Miejsce to kryje statuy sfinksów oraz pozostałości po latarni morskiej.

Ważnym zabytkiem w Aleksandrii jest Royal Jewelry Museum, gdzie znajdują się cenne zbiory egipskiej rodziny królewskiej. W kolekcji można znaleźć ponad 11 tys. przedmiotów powiązanych z dynastią Muhammada Ali, w tym drogocenną biżuterię z klejnotami, personalizowane szachy oraz zestaw do kawy ze złotymi zdobieniami.

Pogoda w Aleksandrii – kiedy warto odwiedzić?

Szczyt sezonu letniego przypada w Aleksandrii od początku czerwca do połowy października, kiedy temperatura waha się między 27°C a 32°C w dzień. Najbardziej słonecznym miesiącami w roku są czerwiec, lipiec i sierpień, gdy prawie nie występują opady deszczu. Jeśli planujecie kąpiele morskie i nurkowanie, to najcieplejsza temperatura wody w Basenie Morza Śródziemnego występuje od czerwca do sierpnia. Z kolei najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, kiedy temperatura powietrza osiąga maksymalnie 18°–19°C, to również miesiące o największej sumie opadów deszczu. W czasie naszej wiosny i jesieni panuje klimat sprzyjający zwiedzaniu, ponieważ temperatura w Aleksandrii oscyluje na poziomie około 25°C, chociaż mogą wystąpić przelotne deszcze. Temperatura wody w tych miesiącach jednak może nie być satysfakcjonująca do zażywania kąpieli morskich.

Atrakcje, zabytki w Aleksandrii – przewodnik wakacyjny

Fort Kaitbeja (Cytadela Qāitbāy)

Wybudowany na miejscu latarni morskiej, będącej jednym z siedmiu cudów starożytnego świata, pochodzi z XV wieku i mieści się w nim Muzeum Morskie ze skarbami wydobytymi z dna morskiego w pobliżu Aleksandrii. Do zbudowania fortu użyto fragmentów ze słynnej latarni.

Muzeum Narodowe Aleksandrii

Mieści się w budynku dawnego konsulatu amerykańskiego, a jego zbiory nie tylko przedstawiają historię Aleksandrii, ale również znajdziemy tam dzieła z całego Egiptu. Eksponaty muzealne są rozmieszczone na trzech piętrach, od epoki faraonów, przez okres hellenistyczny, do okresu islamskiego.

Biblioteka Aleksandryjska

Nowoczesna interpretacja dawnej skarbnicy wiedzy ̶ wspaniałej Biblioteki Aleksandryjskiej znanej z wielu słynnych dzieł. Obecnie znajduje się tutaj siedem centrów nauki, planetarium, muzea oraz centra konferencyjne. Biblioteka zachwyca swoją architekturą.

Katakumby Kom al-Shuqafa

Niesamowite miejsce ukryte aż do XIX wieku pod powierzchnią ziemi – katakumby były grobowcem rodzinnym, który – mimo że datuje się na II wiek – zachował się w znakomitym stanie. Wykute w skale płaskorzeźby łączą w sobie tradycję i kulturę egipską, grecką oraz rzymską, np. przedstawiając egipskie bóstwa, jak Anubis, w stylu grecko-rzymskim.

Pałac Montazah

Bajkowy pałac położony we wschodniej części Aleksandrii, wraz z przylegającymi do niego ogrodami, którego budowa rozpoczęła się w 1892 roku. Należy zwrócić uwagę na niezwykły i unikatowy ormiańsko-florencki styl architektoniczny. Obecnie pałac jest udostępniony zwiedzającym i mieści się w nim muzeum.

Meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego

Wyjątkowy, bogato zdobiony meczet w sercu Aleksandrii, uważany za jeden z najpiękniejszych na terenie Egiptu, zbudowany został ze szczególną dbałością o każdy fragment. Na jego miejscu wznoszono kilka meczetów, a jego najnowszy wygląd pochodzi z lat 50. XX w. Został nazwany imieniem jednego z czterech religijnych mężów Egiptu, którego krypta znajduje się pod obecnym meczetem.

Luksusowe wakacje w Aleksandrii

Jeśli marzycie o wypoczynku nad Morzem Śródziemnym z orientalną nutką, to Aleksandria będzie znakomitym wyborem. Ekskluzywne wakacje możecie spędzić w znanym i cenionym hotelu Steigenberger Cecil, znajdującym się w centrum miasta, położonym zaledwie kilka minut spacerem od Biblioteki Aleksandryjskiej czy Fortu Kaitbeja. Znakomita lokalizacja oraz elegancki, modernistyczny wystrój sprawił, że jego gośćmi były takie sławy, jak Churchill, Al Capone czy Agatha Christie. Hotel odwiedził również marszałek B.L. Montgomery, na którego część nazwano bar ̶ Monty. Wysoko oceniany przez Gości hotel oferuje doskonałą obsługę i panoramiczny widok na zatokę i miasto.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII