Pogoda i temperatury w Argentynie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Argentynie – kiedy jechać na wakacje?

Od pulsujących ulic Buenos Aires, gdzie tango i futbol są równie namacalne jak aromat asado, przez majestatyczne Andy, po niekończące się równiny Pampy i dzikie wybrzeża Patagonii – Argentyna oferuje kalejdoskop doświadczeń, który zaspokoi najbardziej różnorodne gusta. Ten kraj, bogaty w naturalne cuda i stanowiący kulturową mozaikę, wydaje się być stworzony do niezwykłych podróży i odkrywczych wypraw. Jednak Argentyna to nie tylko krajobrazy i muzyka. To naród złożony i skomplikowany, z historią pełną triumfów i tragedii, dążeń i tęsknot. Oto wprowadzenie do fascynującego świata Argentyny, który rozciąga się daleko poza stereotypy i zaprasza do głębszego zrozumienia jego kultury, ludzi i polityki. Czy jesteście gotowi na podróż do kraju, gdzie każdy region opowiada własną, unikalną historię?

Planując podróż do Argentyny, jednym z kluczowych czynników, który warto wziąć pod uwagę, jest pogoda. Kraj ten, rozciągający się od tropikalnej północy do lodowatej południowej Patagonii, oferuje szeroką gamę warunków klimatycznych, co sprawia, że wybór odpowiedniego terminu na wakacje w Argentynie może być wyjątkowo skomplikowany. Czy lepiej jest doświadczyć zimowego uroku Buenos Aires, kiedy miasto jest mniej zatłoczone i pełne lokalnych atrakcji? A może wybrać się na trekking w Andach podczas suchego sezonu? A co z poszukiwaniem dzikiej przyrody w wilgotnych lasach tropikalnych na północy kraju? Odpowiedzi na te pytania są tak zróżnicowane jak sama Argentyna.

W tym artykule przyjrzymy się różnym regionom tego fascynującego kraju, porównamy warunki pogodowe i podpowiemy, które miesiące są najbardziej odpowiednie dla różnych typów aktywności. Ten przewodnik pomoże Wam zrozumieć, kiedy najlepiej odwiedzić Argentynę, aby w pełni cieszyć się jej niezwykłą różnorodnością.

POGODA W ARGENTYNIE

Argentyna – klimat

Klimat Argentyny jest bardzo zróżnicowany, ponieważ kraj ten rozciąga się na ogromnym obszarze i obejmuje wiele różnych regionów geograficznych. W północnej części kraju, w regionie Gran Chaco, panuje gorący i suchy klimat, a temperatury mogą osiągać nawet 40°C w ciągu dnia. W centralnej części Argentyny, w okolicach Buenos Aires, klimat jest umiarkowany, z ciepłymi latami i chłodnymi zimami.

Na południu kraju, w Patagonii, panuje chłodny klimat morski, a temperatury mogą spaść poniżej zera w ciągu zimy. Region ten jest także narażony na silne wiatry i opady deszczu oraz śniegu. W Andach, na zachodzie kraju, panuje klimat górski, a temperatury są znacznie niższe niż na poziomie morza, szczególnie na wysokościach powyżej 3 tysięcy metrów.

Kiedy jechać w podróż do Argentyny?

Najlepsze miesiące na podróż do Argentyny to marzec, kwiecień, maj, wrzesień i październik. W tym okresie temperatury są łagodne, a opady deszczu nie są zbyt częste. To idealny czas na zwiedzanie miast, wędrówki po parkach narodowych i korzystanie z różnych atrakcji turystycznych. W tym okresie krajobrazy Argentyny są pełne kolorów, a wiele festiwali i imprez odbywa się na świeżym powietrzu.

Okres letni, czyli od grudnia do lutego, to czas wysokich temperatur i tłumów turystów. Jest to idealny czas na plażowanie i wakacje w regionie Mendozy, gdzie można skosztować wina i udać się na wycieczkę po winnicach. Zima, czyli od czerwca do sierpnia, to czas niskich temperatur i dużej ilości opadów śniegu w południowej części kraju i w Patagonii. Jest to idealny czas na aktywności zimowe.

Kiedy jechać na wycieczkę do Patagonii?

Jeżeli planujesz wycieczkę do Patagonii, najlepszym czasem na odwiedzenie tego regionu są miesiące letnie od listopada do marca. W tym okresie dni są dłuższe i cieplejsze, co sprawia, że warunki do trekkingu i innych aktywności na świeżym powietrzu są optymalne. Wiosna (wrzesień – listopad) i jesień (marzec – maj) również są dobre, jeżeli chcecie uniknąć tłumów i cieszyć się bardziej spokojną atmosferą, choć pogoda może być bardziej zmienna. Zima (czerwiec – sierpień) w Patagonii jest surowa i wiele atrakcji jest niedostępnych, jednak dla odważnych to czas na wyjątkowe doświadczenie krajobrazu pokrytego śniegiem.

Patagonia jest przede wszystkim rajem dla miłośników przyrody. Od majestatycznych lodowców takich jak Perito Moreno, przez spektakularne góry jak Fitz Roy, aż po dziką faunę, w tym pingwiny, wieloryby i guanako, region ten oferuje nieskończenie wiele atrakcji. Jeżeli jesteś zapalonym wędkarzem, rzeki i jeziora Patagonii zapewniają znakomite warunki do wędkarstwa muchowego. Krótko mówiąc, Patagonia jest miejscem, które zapewnia jedne z najbardziej niezapomnianych doświadczeń dla każdego, kto kocha przyrodę i poszukuje przygody.

Kiedy jechać na wycieczkę do Buenos Aires?

Jeśli planujecie wycieczkę do Buenos Aires, idealnym czasem na odwiedzenie tego fascynującego miasta są miesiące wiosenne od września do listopada oraz jesienne od marca do maja. W tym czasie pogoda w Buenos Aires  jest umiarkowana, co sprawia, że można komfortowo zwiedzać i korzystać z atrakcji na świeżym powietrzu. Lato, od grudnia do lutego, bywa gorące i wilgotne, ale również mniej zatłoczone, podczas gdy zima, od czerwca do sierpnia, jest chłodniejsza, ale też mniej turystyczna.

Niezależnie od pory roku, Buenos Aires oferuje mnóstwo do zobaczenia i doświadczenia. Polecamy odwiedzić Teatro Colón, jeden z najważniejszych teatrów operowych na świecie, czy też podziwiać dzieła sztuki w muzeum MALBA. Miłośnicy tanga nie mogą opuścić miasta bez wzięcia udziału w wieczornej milondze. Gastronomia również jest niewątpliwą atrakcją, z klasycznymi stekami serwowanymi w tradycyjnych restauracjach parrilla i smacznymi empanadas dostępnymi na każdym rogu. Na zakończenie, dzielnica La Boca z jej kolorowymi domami i ulicą El Caminito to jedno z tych miejsc, które najlepiej oddają ducha Buenos Aires.

Argentyna – pogoda w styczniu

 • Buenos Aires i Pampa: styczeń jest jednym z najgorętszych i najwilgotniejszych miesięcy w Buenos Aires i regionie Pampy. Temperatury mogą sięgać nawet 30–35°C. Wysoka wilgotność może sprawiać, że upały są trudne do zniesienia.
 • Patagonia: na południu kraju, w regionie Patagonii, styczeń to okres, kiedy dni są najdłuższe i najcieplejsze, chociaż wciąż mogą wystąpić zmienne warunki. Temperatury w ciągu dnia mogą wynosić od 15 do 25°C, ale noce są chłodniejsze.
 • Andy: w tym regionie, styczeń to pora deszczowa. Chociaż dni są ciepłe, z temperaturami oscylującymi wokół 20–25°C, to również czas, kiedy można spodziewać się opadów i zmiennej pogody.
 • Północna Argentyna: w północnych regionach, takich jak Jujuy i Salta, styczeń to także pora deszczowa. Temperatury są wysokie, często przekraczające 30°C, ale opady mogą utrudniać niektóre działania na świeżym powietrzu.

Argentyna – pogoda w lutym

 • Buenos Aires i Pampa: luty jest podobny do stycznia i charakteryzuje się gorącą, wilgotną pogodą. Temperatury często wynoszą między 25 a 35°C, a wysoka wilgotność może sprawiać, że odczuwanie ciepła jest mniej komfortowe.
 • Patagonia: w lutym w Patagonii dni są wciąż stosunkowo długie i ciepłe, chociaż warunki pogodowe mogą być zmienne. Temperatury w ciągu dnia zwykle oscylują między 15 a 25°C, ale noce mogą być chłodne.
 • Andy: luty to w regionie Andów okres deszczów. Temperatury są umiarkowane, często wynoszące około 20–25°C, ale zmienne warunki i opady deszczu są normą. To nie jest idealny czas na trekking czy wspinaczkę górską.
 • Północna Argentyna: w północnych regionach, takich jak Jujuy i Salta, luty również przynosi deszcze i ciepłe temperatury. Można się spodziewać temperatur powyżej 30°C, a czasami nawet burz.

Argentyna – pogoda w marcu

 • Buenos Aires i Pampa: temperatury zaczynają się obniżać, ale wciąż są stosunkowo wysokie, zwykle w zakresie 20–30°C. Wilgotność też zwykle zaczyna się zmniejszać, co sprawia, że jest to dość przyjemny czas na odwiedzenie tego regionu.
 • Patagonia: w marcu dni zaczynają się skracać, a warunki stają się mniej przewidywalne. Temperatury mogą oscylować między 10 a 20°C, a noce są chłodniejsze. To jest jednak jeden z ostatnich miesięcy, w których można odwiedzić ten region przed zimowym sezonem.
 • Andy: marcowy okres deszczów zaczyna się kończyć, ale wciąż jest to miesiąc z dużą ilością opadów, zwłaszcza na północy. Temperatury są umiarkowane, zwykle w zakresie 15-25°C.
 • Północna Argentyna: w północnych regionach, takich jak Jujuy i Salta, marzec oznacza koniec pory deszczowej. Temperatury są wysokie, ale nie tak jak w środku lata, zwykle oscylując wokół 25–30°C.

Argentyna – pogoda w kwietniu

 • Buenos Aires i Pampa: w kwietniu temperatury są zwykle umiarkowane, w zakresie 15–25°C. To jedna z najlepszych por do zwiedzania miasta, gdyż nie jest ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno, a wilgotność jest niższa niż w sezonie letnim.
 • Patagonia: w kwietniu dni są coraz krótsze i chłodniejsze, a temperatury mogą wahać się od 5 do 15°C w zależności od lokalizacji i pory dnia. Jeżeli planujesz odwiedzić Patagonię, warto być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe.
 • Andy: kwiecień jest zwykle jednym z ostatnich miesięcy, kiedy można wybrać się na trekking w Andach przed nadejściem zimy. Temperatury są umiarkowane, zwykle w zakresie 15–20°C, ale w górach mogą wystąpić znaczne wahania temperatur.
 • Północna Argentyna: na północy kraju, w regionach takich jak Jujuy i Salta, kwiecień to czas umiarkowanych temperatur i mniejszych ilości opadów. Temperatury zwykle wynoszą od 20 do 30°C, co sprawia, że jest to atrakcyjny czas na zwiedzanie.

Argentyna – pogoda w maju

 • Buenos Aires i Pampa: w maju dnia są coraz chłodniejsze, z temperaturami zwykle w zakresie 10-20°C. Jest to dobra pora do zwiedzania dla osób, które wolą umiarkowane temperatury i mniejsze tłumy.
 • Patagonia: w maju zaczyna się zima w Patagonii, co oznacza krótkie dni i niższe temperatury, od 0 do 10°C, a w górach nawet mniej. To nie jest najlepszy czas na wycieczkę do Patagonii, chyba że jesteście zainteresowani zimowymi sportami lub chcecie zobaczyć niektóre krajobrazy w ich zimowej okazałości.
 • Andy: maj to już początek zimy, co oznacza niższe temperatury i zmienne warunki. W tym okresie temperatury mogą spadać poniżej zera, zwłaszcza na dużych wysokościach. Trekking i wspinaczka stają się trudniejsze.
 • Północna Argentyna: Na północy kraju, maj to okres umiarkowanych temperatur i niskiej wilgotności. Temperatury w dzień są zwykle w zakresie 15–25°C, co sprawia, że jest to dobra pora na zwiedzanie.

Argentyna – pogoda w czerwcu

 • Buenos Aires i Pampa: w tym regionie czerwiec jest jednym z chłodniejszych miesięcy, z temperaturami zwykle oscylującymi między 5 a 15°C. Jest to dobra pora na zwiedzanie miasta, jeżeli nie przeszkadza Wam chłodniejsza pogoda.
 • Patagonia: w Patagonii czerwiec to już pełna zima, z krótkimi dniami i temperaturami często poniżej zera. To jest sezon na zimowe sporty, takie jak narciarstwo i snowboarding, ale niekoniecznie najlepsza pora na trekking czy zwiedzanie.
 • Andy: w Andach czerwiec to również zima, z chłodnymi i często mroźnymi warunkami, zwłaszcza na dużych wysokościach. To nie jest idealna pora na trekking czy wspinaczkę górską, chyba że jesteście dobrze przygotowani na zimowe warunki.
 • Północna Argentyna: czerwiec to czas umiarkowanych do chłodnych temperatur. W ciągu dnia temperatury zwykle oscylują między 10 a 20°C, ale noce mogą być znacznie chłodniejsze.

Argentyna – pogoda w lipcu

 • Buenos Aires i Pampa: lipiec to jeden z najchłodniejszych miesięcy w regionie Pampy i Buenos Aires. Temperatury zwykle wahają się między 5 a 15°C. Jest to jednak dobra pora na kulturalne doświadczenia, takie jak odwiedzanie muzeów i teatrów, ponieważ nie jest zbyt gorąco na spacery po mieście.
 • Patagonia: w Patagonii lipiec to szczyt sezonu zimowego, z temperaturami, które często spadają poniżej zera. To doskonała pora dla miłośników sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboarding.
 • Andy: lipiec to również sezon zimowy, z chłodnymi i surowymi warunkami. Temperatury mogą być bardzo różne w zależności od wysokości, ale często są poniżej zera, zwłaszcza w nocy. To nie jest najlepsza pora na trekking czy wspinaczkę, chyba że jesteście ekspertami w dziedzinie ekspedycji zimowych.
 • Północna Argentyna: na północy kraju, w regionach takich jak Jujuy i Salta, lipiec to jeden z chłodniejszych miesięcy, ale warunki są zwykle bardziej umiarkowane niż w innych częściach kraju. Temperatury zwykle wahają się między 10 a 20°C, co sprawia, że jest to dobra pora na odwiedzenie tych regionów.

Argentyna – pogoda w sierpniu

 • Buenos Aires i Pampa:  sierpień to wciąż dość chłodny miesiąc, z temperaturami wahającymi się między 8 a 18°C. Zima zaczyna się kończyć, więc można spodziewać się coraz więcej słonecznych dni, choć nadal warto być przygotowanym na chłodniejsze noce.
 • Patagonia: w Patagonii sierpień to ostatni miesiąc głębokiej zimy. Temperatury zwykle są poniżej zera lub niewiele wyższe. Dni są krótkie, ale dla miłośników sportów zimowych to wciąż dobra pora na odwiedziny.
 • Andy: w Andach w sierpniu zima zaczyna się powoli kończyć, ale warunki są nadal surowe, zwłaszcza na wyższych wysokościach. Temperatury mogą być bardzo różne, ale noce są zazwyczaj mroźne.
 • Północna Argentyna: na północy, w regionach takich jak Jujuy i Salta, sierpień jest jednym z chłodniejszych miesięcy, ale jest to relatywnie umiarkowane w porównaniu z resztą kraju. Temperatury zazwyczaj wahają się między 10 a 22°C, co sprawia, że jest to doskonała pora na odwiedzenie tych regionów.

Argentyna – pogoda we wrześniu

 • Buenos Aires i Pampa: we wrześniu temperatury zaczynają rosnąć, zwykle wahając się między 10 a 20°C. Jest to dobra pora na odwiedzenie miasta i okolic, ponieważ dni są coraz dłuższe i cieplejsze, ale jeszcze nie tak gorące jak w środku lata.
 • Patagonia: we wrześniu w Patagonii zaczyna powoli kończyć się zima. Temperatury wynoszą zwykle od 5 do 15°C, a dni stają się dłuższe. To dobra pora na odwiedziny, jeżeli chcecie uniknąć tłumów turystów i nie przeszkadzają Wam chłodniejsze noce.
 • Andy: w Andach wrzesień to początek wiosny, ale warunki pogodowe mogą być bardzo różne w zależności od wysokości. Na niższych wysokościach temperatury zaczynają rosnąć, ale na wyższych mogą być jeszcze dość surowe.
 • Północna Argentyna: Na północy kraju (np. Salta), wrzesień to miesiąc umiarkowanych temperatur i relatywnie niskiej wilgotności. Temperatury wahają się zwykle między 15 a 25°C, co sprawia, że jest to doskonała pora na zwiedzanie i trekking.

Argentyna – pogoda w październiku

 • Buenos Aires i Pampa: październik to jeden z przyjemniejszych miesięcy do odwiedzin. Temperatury zwykle wahają się między 13 a 24°C, co sprawia, że jest to doskonała pora na zwiedzanie i korzystanie z miejskich atrakcji.
 • Patagonia: w Patagonii październik to miesiąc, w którym wiosna jest w pełni i przyroda budzi się do życia. Temperatury zwykle oscylują między 8 a 17°C, a dni są coraz dłuższe. Jest to dobra pora na trekking i inne aktywności na świeżym powietrzu, ale pamiętajcie, że pogoda może być zmienna.
 • Andy: w Andach październik to również wiosenny miesiąc, z coraz cieplejszymi temperaturami, szczególnie na niższych wysokościach. Jednak warunki pogodowe mogą być różne w zależności od wysokości i lokalizacji, więc dobrze jest być przygotowanym na różne okoliczności.
 • Północna Argentyna: na północy kraju, w regionach takich jak Jujuy i Salta, październik to jedna z cieplejszych por roku. Temperatury mogą sięgać od 20 do 30°C, co sprawia, że jest to doskonała pora na zwiedzanie, choć warto pamiętać o wysokim nasłonecznieniu i potencjalnie wysokiej wilgotności.

Argentyna – pogoda w listopadzie

 • Buenos Aires i Pampa: listopad to miesiąc, w którym temperatury zwykle wahają się między 15 a 25°C. To doskonała pora na zwiedzanie, ponieważ warunki są ciepłe, ale nie duszne. Oczekujcie jednak sporadycznych deszczy.
 • Patagonia: w listopadzie Patagonia doświadcza coraz cieplejszych dni, z temperaturami w zakresie od 10 do 20°C. Dni są coraz dłuższe i słoneczniejsze, co sprawia, że jest to doskonała pora na trekking i eksplorację naturalnych cudów regionu.
 • Andy: w Andach listopad to czas, kiedy wiosna przechodzi w lato. Na niższych wysokościach temperatury mogą być wysokie, ale na wyższych mogą być jeszcze dość niskie, zwłaszcza w nocy. To dobra pora na trekking i wspinaczkę, ale bądźcie przygotowani na zmienne warunki pogodowe.
 • Północna Argentyna: w regionach takich jak Jujuy i Salta, listopad to początek sezonu deszczowego. Temperatury są zwykle ciepłe, wahając się od 20 do 30°C, ale wilgotność zaczyna rosnąć. Jeśli planujecie wycieczkę do Argentyny, w tych regionach należy być przygotowanym na deszcze.

Argentyna – pogoda w grudniu

 • Buenos Aires i Pampa: grudzień to ciepły i wilgotny miesiąc, z temperaturami oscylującymi w granicach 20–30°C. To czas licznych festiwali i imprez na świeżym powietrzu, ale warto być też przygotowanym na okazjonalne opady deszczu.
 • Patagonia: w grudniu Patagonia oferuje długie, słoneczne dni i umiarkowane temperatury, zwykle między 10 a 24°C. To doskonały czas na trekking, zwiedzanie i obserwację przyrody, choć pogoda może być zmienna.
 • Andy: grudzień to miesiąc ciepły i zazwyczaj suchy w Andach, szczególnie na niższych wysokościach. Wyżej warunki są chłodniejsze, ale generalnie sprzyjają trekkingowi i wspinaczkom. Temperatury są zwykle w zakresie od 15 do 25°C w zależności od wysokości i lokalizacji.
 • Północna Argentyna: na północy kraju, w regionach takich jak Jujuy i Salta, grudzień to okres intensywnych deszczy i wysokiej wilgotności. Temperatury zazwyczaj wynoszą od 25 do 35°C. Chociaż to czas deszczy, to jednak krajobrazy są wówczas niezwykle zielone i bujne.

Argentyna, z jej zróżnicowanym krajobrazem i klimatem, oferuje różne atrakcje w zależności od pory roku. Wybierając odpowiedni czas na wizytę, warto uwzględnić region i oczekiwania. Od gorących pustyń na północy po chłodne, wietrzne obszary Patagonii na południu – każdy miesiąc przynosi coś wyjątkowego w tej fascynującym kraju!

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.