Pogoda i temperatury na Mauritiusie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Mauritiusie – kiedy jechać na wakacje?

Jeśli marzą Wam się rajskie wakacje, na pięknej piaszczystej plaży z widokiem na turkusowe wody oceanu, to Mauritius jest kierunkiem właśnie dla Was! Pogoda na Mauritiusie sprzyja podróżnym, ponieważ można tu w zasadzie wyjeżdżać przez cały rok, najlepiej jednak wybrać się tu w okresie od kwietnia do listopada. Są to miesiące, w trakcie których na wyspie panuje pora sucha, ryzyko opadów jest najmniejsze, a temperatury są idealne do plażowania oraz aktywnego zwiedzania.

Ta niewielka, lecz urokliwa wysepka położona w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego jest idealnym miejscem na romantyczne wakacje we dwoje. Wspólnie spędzone chwile przy bajkowym zachodzie słońca pozostaną w Waszej pamięci na długo! Mauritius to nie tylko krajobrazy oraz luksusowe hotele – wyspa zachwyca również bogactwem przyrody i oferuje także szereg atrakcji, począwszy od nurkowania na rafie kolorowej, poprzez windsurfing, rejsy łodzią podwodną, a nawet piesze wycieczki w głąb dżungli. Sprawdźcie, kiedy jest najlepsza pora, by wybrać się w ekskluzywną podróż na Mauritius!

Północny Mauritius

Północny Mauritius

Mauritius – klimat 

Mauritius to wyspa, która leży na półkuli południowej, a więc pory roku przebiegają odwrotnie niż w Europie. Kiedy u nas panuje zima, na Mauritiusie mamy pełnię lata. Podczas gdy my cieszymy się latem, na wyspie jest pora zimowa. Definicja zimy w tym regionie odbiega jednak od tej, jaką znamy z naszych realiów. Na Mauritiusie panuje klimat podzwrotnikowy. W zależności od pory roku temperatury wahają się: od około 22 do 35°C latem oraz od 18 do 26°C zimą. Ze względu na położenie geograficzne pogoda na Mauritius bywa trudna do przewidzenia. Temperatury w poszczególnych częściach wyspy mogą się różnić, nie są to jednak różnice znaczące – gdy temperatura w Grand Baie czy Port Louis wynosi 29°C (czyli od grudnia do marca), to w górach Chamarel będzie o ok. dwa stopnie chłodniej.

Stosunkowa bliska odległość wyspy od równika powoduje, że doba na Mauritiusie trwa około 12 godzin niemal przez cały rok. Różnica pomiędzy najdłuższym a najkrótszym dniem wynosi tylko 2 godziny 26 minut.

Opadów na wyspie możemy spodziewać się przez cały rok, jednak tutejsza pora letnia, która jest zdecydowanie cieplejsza, jest również bardziej obfita w deszcze – najwięcej opadów przypada w okresie od stycznia do marca. Zima na Mauritiusie jest porą suchą, dlatego też od maja do listopada opady są znacznie mniejsze. Na zachodnim wybrzeżu notuje się mniej opadów niż na wschodnim. Najbardziej wilgotnym, a zarazem najchłodniejszym obszarem na Mauritiusie jest centralna część wyspy oraz położone na południu góry Chamarel, które tej zwiększonej wilgotności zawdzięczają bujną zieloną roślinność kiedy cyklony napływają znad Oceanu Indyjskiego.

Na Mauritiusie możliwe jest wystąpienie huraganów i cyklonów. Najbardziej wietrzny sezon trwa od grudnia do marca. Wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się silnych i gwałtownych wirów powietrznych, czyli cyklonów, łączących się często z długotrwałymi opadami. Ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu, silniejsze podmuchy wiatru na wschodzie wyspy mogą pojawić się od czerwca do sierpnia. Południowe wybrzeże wyspy jest najbardziej narażone na występowanie wiatrów.

Wybierając porę wyjazdu należy zwrócić uwagę, na jakim wybrzeżu planujecie swój odpoczynek. Wybrzeże wschodnie, które jest bardziej wietrzne będzie idealnym kierunkiem od listopada do kwietnia, natomiast wybrzeże zachodnie oraz północne, gdzie panują łagodniejsze warunki oraz wyższa temperatura, gości turystów przez cały rok.

Mauritius kusi piaszczystymi plażami

Mauritius kusi piaszczystymi plażami

Pogoda i temperatury na Mauritiusie w ciągu roku 

Mauritius – pogoda w styczniu 

Początek stycznia jest porą, gdy na Mauritiusie jest jeszcze wielu turystów, którzy spędzali tu święta Bożego Narodzenia. Choć jednak temperatura w styczniu na Mauritiusie jest wysoka (do 30°C) i panuje tu lato, to jednak nie jest to najlepszy miesiąc, by wyruszyć w podróż. Jest to pora deszczowa – duża wilgotność, gwałtowne ulewy oraz prawdopodobieństwo wystąpienia cyklonu nie zachęcają do wyjazdów w tym kierunku.

Mauritius – pogoda w lutym 

Podobnie jak styczeń, luty również nie jest dogodnym momentem, by wybrać się na Mauritius. Jest to wyjątkowo gorący okres, który  poza wysokimi temperaturami powietrza i wody, charakteryzuje się również wysoką wilgotnością powietrza. Jest to czas kiedy na wyspie mogą występować cyklony, dlatego odradzamy podróżowanie w tym czasie.

Mauritius – pogoda w marcu

W marcu na Mauritiusie wciąż jeszcze panuje pora deszczowa. Miesiąc ten jest bardzo gorący, więc będzie to dobry czas dla osób, którym zależy na wysokich temperaturach. Istnieje jednak prawdopodobieństwo występowania cyklonów. W marcu na Mauritiusie nie ma zbyt wielu turystów, zatem możliwe jest skorzystanie z wielu atrakcji bez tłumów i kolejek. Również ceny wyjazdów w tym czasie mogą być znacznie niższe niż w sezonie turystycznym. Na przełomie marca i lutego na Mauritiusie obchodzone jest hinduistyczne święto Holi, czyli festiwal kolorów organizowany z okazji początku wiosny.

Mauritius – pogoda w kwietniu 

Jest to miesiąc nieco chłodniejszy niż poprzednie, jednak nadal bardzo ciepły. Temperatury oscylują w granicach 29-30°C. Kwiecień charakteryzuje się również wysoką temperaturą wody, ok. 27°C. W tym okresie na Mauritiusie zwiększa się ilość turystów.

Mauritius – Chamarel

Mauritius – Chamarel

Mauritius – pogoda w maju 

To jeden z najlepszych miesięcy, by wybrać się na wakacje na Mauritius! W maju temperatury na Mauritiusie są bardzo przyjemne (ok. 25°C), natomiast wilgotność powietrza jest znacznie niższa. Również ryzyko wystąpienia opadów jest mniejsze niż w poprzednich miesiącach. Maj to dogodny czas nie tylko na plażowanie, ale również na aktywne zwiedzanie wyspy.

Mauritius – pogoda w czerwcu 

Czerwiec na Mauritiusie zbliżony jest do maja, lecz jest wtedy nieco chłodniej. W tym czasie panują doskonałe warunki do zwiedzania wyspy. Średnia temperatura wynosi 24°C. W czerwcu na Mauritiusie możemy liczyć na wiele przyjemnych, ciepłych i słonecznych dni. Należy jednak pamiętać o ciepłym nakryciu spędzając wieczory na świeżym powietrzu.

Mauritius – pogoda w lipcu i sierpniu 

W lipcu oraz sierpniu na Mauritiusie panuje zima, nie oznacza to jednak bardzo drastycznych zmian w prognozie pogody. Temperatura delikatnie spada, utrzymując się w okolicach 23°C. Na wyspie panuje w tym czasie pora sucha, więc prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest niewielkie, nasilić mogą się natomiast pasaty. Temperatura wody zbliżona jest w tym okresie do temperatury powietrza. Miesiące te są dobrym wyborem dla osób, które źle znoszą upały, lecz chciałyby zwiedzić Mauritius.

Mauritius – pogoda we wrześniu 

Pogoda we wrześniu na Mauritiusie sprzyja turystom. Temperatura rośnie i jest o kilka stopni wyższa niż w lipcu i sierpniu. Jest to również dogodny termin biorąc pod uwagę opady, które są w tym czasie najniższe w skali całego roku. We wrześniu zaczynają słabnąć pasaty, co sprawia, że jest to fantastyczny czas nie tylko na plażowanie, ale również na podróżowanie po wyspie. W trakcie pobytu na Mauritiusie na przełomie sierpnia i września, turyści mają okazję wraz z mieszkańcami celebrować państwowe święto Ganeśćaturthi, czyli hinduistyczny festiwal ku czci boga Ganesha.

Mauritius – pogoda w październiku 

Październik na Mauritiusie to gwarancja wysokich temperatur i pięknej pogody. Jest to okres, kiedy odczuwalne są już fale upałów, które na dobre zagoszczą na wyspie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Turyści bardzo chętnie odwiedzają Mauritius w październiku. Zachęcająca jest nie tylko pogoda, ale także obchodzone w tym czasie hinduskie święto światła Diwali, podczas którego na całej wyspie zapalane są świece i lampiony.

Plaże na Mauritiusie sprzyjają kąpieli i wypoczynkowi

Plaże na Mauritiusie sprzyjają kąpieli i wypoczynkowi

Mauritius – pogoda w listopadzie 

Listopad uważa się za doskonały czas na wyjazd na Mauritius. Kiedy w Europie doskwiera deszczowa i ponura jesień, na Mauritiusie można w tym czasie spędzić prawdziwie tropikalne wakacje. W ciągu dnia temperatury utrzymują się na poziomie około 30°C. W listopadzie poza temperaturą zaczyna rosnąć także wilgotność powietrza. 

Mauritius – pogoda w grudniu 

Grudzień na Mauritiusie oznacza lato w pełni. Wysokie temperatury i tropikalny klimat przyciągają w tym czasie wielu turystów. W grudniu możliwe są także większe niż w poprzednich miesiącach opady. Nie są one jednak niczym uciążliwym, gdyż oczyszczają powietrze i dają orzeźwienie. Grudzień to wyjątkowy miesiąc ze względu na święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Na Mauritiusie można celebrować ten czas  w szczególny sposób, na przykład opalając się na jednej z pięknych piaszczystych plaż.

Le Morne

Le Morne

Temperatura wody na Mauritiusie 

Pory roku nie będą miały dużego znaczenia, jeśli zależy Wam na kąpieli w oceanie, gdyż nawet w miesiącach zimowych temperatura wody nie spada poniżej 22°C, zaś latem (czyli od stycznie do marca) sięga nawet 27°C. Jednak nie tylko wysoka temperatura wody na Mauritiusie jest przyczyną, dla której warto wybrać ten kierunek na wakacje – otaczająca prawie całą wyspę rafa koralowa sprawia,  że ocean jest tu spokojny, pozbawiony fal… i rekinów. Należy pamiętać też o dość silnych przypływach i odpływach, które mają swoje złe i dobre strony. Dobrą jest to, że podczas odpływu zobaczyć można rafę bez konieczności nurkowania – a nawet przejść z jednej wysepki na drugą (z Ile aux Cerfs na Ile de l´Est), złą – że pływanie w tym czasie może być utrudnione.

Północny Mauritius

Północny Mauritius

Zuza

Zuza

Absolwentka amerykanistyki, pasjonatka podróży (nawet tych niedalekich) i miłośniczka kotów, która nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy oraz muzyki z najnowszej playlisty na Spotify. Wolne chwile po pracy spędza trenując na siłowni, eksperymentując w kuchni lub oglądając seriale.

!
Ta strona używa plików cookies.