Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu
Jak się przygotować do podróży do Omanu?
Oman to jedyne państwo na „O”. Czy to już czyni go wyjątkowym? Zanim odkryjecie Oman dla siebie, zanim obadacie wszystkie jego smaczki i tajemnice, poczytajcie, jak się do tego przygotować. Jest jak orientalna oaza na mapie popularnych wakacyjnych kierunków, w której jeszcze tchnie świeżością, a uśmiech mieszkańców jest pięknie autentyczny.
Co warto zobaczyć w Omanie? Największe atrakcje Omanu
Noc na pustyni pod gwiazdami. Aby przeżyć taką przygodę najlepiej pojechać do wioski Bidiyah, wrót pustyni Wahiba Sands, wjechać w głąb obejmującego 12 km² morza ceglano-złotego piachu, najlepiej autem 4×4, zabrać ze sobą namiot i jakąś apkę do odczytywania konstelacji gwiazd. Dopóki się nie ściemni, poszaleć na wydmach, obejrzeć zjawiskowy zachód słońca, a potem przeżyć jedną z najbardziej niezapomnianych nocy.
Co to jest Wadi? To dolina, która potrafi ciągnąć się przez dziesiątki kilometrów przez nieprzyjazny, pustynny krajobraz. W otoczeniu wysokich klifów kryje się jej serce – oaza z przejrzystą, turkusową wodą, rzeczką, strumieniem, a często basenem, do którego aż chce się wskoczyć dla ochłody. Śmiało, to czysta przyjemność! Jednymi z najpopularniejszych jest Wadi Shab i Wadi Bani Khalid.
Rock Garden Duqm, znane również jako skalne zoo, pustynny wiatr rzeźbił przez ponad 40 milionów lat. To obowiązkowy punkt programu dla wielbicieli natury, księżycowych krajobrazów i miejsc nietypowych.
Targi zwierząt. Nie chcielibyście kozy? A może kupicie wielbłąda? Jeżeli pojawicie się z samego rana w czwartek na targu w Siwie lub w piątkowy poranek w Nizwie, będziecie mieli szansę kupić dla siebie coś z żywego inwentarza. No dobrze, nie musicie nic kupować, oglądanie też jest niebagatelną atrakcją. A zamiast czterech kopyt zaopatrzcie się w aromatyczne przyprawy, soczyste owoce i słodkie daktyle.
Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie błyszczy kryształami Swarovskiego i barwnymi mozaikami. Jego pięć strzelistych minaretów symbolizuje pięć filarów islamu. Wielki Meczet nie jest wielki tylko z nazwy. Jest trzeci co do wielkości na świecie i powstał na – bagatela – 416 tys. m² w otoczeniu pięknie zaprojektowanych terenów zielonych. Nad perskim dywanem w głównej sali pracowało 600 szwaczek przez 4 lata. Jest co oglądać i czym się zachwycać, a wstęp jest bezpłatny.
Czy do Omanu potrzebna jest wiza?
Nie. Jeżeli wybieracie się do Omanu na dwa tygodnie i krócej. Musicie mieć przy sobie potwierdzenie rezerwacji hotelu, dowód ubezpieczenia zdrowotnego oraz bilet powrotny. Jeżeli Wasze wakacje będą przekraczać 14 dni, konieczne będzie wyrobienie wizy w Ambasadzie Omanu w Berlinie lub online.
Kiedy jechać do Omanu?
Najlepszy czas na wakacje w Omanie to zdecydowanie nasza zima. Pomiędzy listopadem a marcem temperatury najbardziej sprzyjają zwiedzaniu i wahają się pomiędzy 22 a 27°C, jest słonecznie i sucho. Pozostałe pory roku przynoszą upały nawet do 40°C. W marcu odbywają się najciekawsze festiwale, jak Holi, Oman World Folk Music Festival oraz Sultan Camel Race Cup, podczas którego przeprowadzany jest wielbłądzi konkurs piękności. Temperatura wody oscyluje na przestrzeni roku od 24 do 31 °C.
Możecie spędzić wakacje w Omanie tylko w lipcu lub sierpniu? Nic straconego. To idealny czas na wizytę w południowym rejonie. Od czerwca do września monsuny przemieniają te okolice w zieloną oazę pełną szmaragdowych strumieni, tryskających wodospadów i kwitnących kwiatów. Właśnie wtedy turyści z całego Półwyspu Arabskiego i nie tylko, przyjeżdżają w okolice Dhofar odetchnąć od pustynnego skwaru. Czas od lipca do września to również najlepsza pora na wizytę w rezerwacie żółwi Ras Al Jinz i obserwację wspaniałego spektaklu rodzącego się żółwiego życia.
Co spakować na wycieczkę do Omanu?
Jedziecie do pustynnego, gorącego kraju, także przyda się krem z wysokim filtrem UV, kapelusz na głowę i wygodne, sportowe sandały. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze dostosowanym do lokalnej kultury i waszej wygody. Nie zapomnijcie o dokumentach podróży i ważnym paszporcie.
Warto wyposażyć się w specjalny adapter do gniazdka elektrycznego. W Omanie standardowe gniazdka elektryczne są w typie G, czyli takie same jak w Wielkiej Brytanii – 3 prostokątne bolce. Weźcie aparat fotograficzny, bo fantastyczne krajobrazy będą czekać na Was na każdym kroku. Jeżeli planujecie camping na pustyni, nie zapomnijcie o lekkim śpiworze i latarce, przyda się też scyzoryk turystyczny. Większość sprzętu turystycznego możecie wypożyczyć na miejscu. Omańczycy uwielbiają spędzać czas na łonie natury, biwakują w towarzystwie rodziny i znajomych, rozbijają wielkie obozowiska i celebrują wspólnie spędzany czas.
Spokojne wybrzeże Omanu to przepiękne plaże i relaks w niezmąconej ciszy. Wybierzcie się na niezapomniane wakacje do Omanu, a poznacie prawdziwą arabską kulturę!
Szczepienia potrzebne do Omanu?
Urlop w Omanie nie wiąże się z koniecznością wykonania szczepień. Oczywiście zawsze warto zabezpieczyć się przed podróżą podstawowymi szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy i tężcowi, a także durowi brzusznemu, ale nie są one wymagane. W Omanie nie ma zagrożenia malarią, a opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Do apteczki zapakujcie podstawowe leki przeciwbólowe, węgiel na biegunkę oraz środki opatrunkowe. W czasie upałów należy pić dużo płynów, chronić głowę przed słońcem, a skórę przed poparzeniem słonecznym, trzymać się podstawowych zasad higieny i cieszyć się wakacjami.
Bezpieczeństwo w Omanie
Nie bez powodu Oman nazywany jest „oazą spokoju na Bliskim Wschodzie” i najbardziej bezpiecznym z państw arabskich. Ludzie są bardzo pokojowo nastawieni, przestępczość pospolita oczywiście istnieje jak wszędzie, ale jeżeli zachowacie minimum ostrożności, nic Wam nie grozi. Pamiętajcie, żeby nie kusić przysłowiowego losu, nie obnosić się z drogą biżuterią czy wysokiej klasy sprzętem fotograficznym i uszanować lokalną kulturę ubierając się stosownie do miejscowych zwyczajów. Na pustyni żyją jadowite węże i skorpiony, uważajcie na nie szczególnie jeżeli planujecie nocleg w namiocie w pustynnym rejonie. Nie musicie natomiast bać się komarów i przenoszonych przez nie chorób. Pogoda w Omanie potrafi być nieprzewidywalna, zdarzają się powodzie i osuwiska. Również piękne wadi może okazać się śmiertelną pułapką. Nie planujcie tej atrakcji po ulewnych deszczach. Masy wody spływające z wyżej położonych terenów mogą wywołać w wadi tzw. powódź błyskawiczną (flash flood).
Czy w Omanie są atrakcje dla dzieci?
Po Omanie można w łatwy i przyjemny sposób podróżować z dzieckiem. Miejscowi są bardzo przyjaźnie nastawieni do najmłodszych turystów, kraj należy do jednych z najbezpieczniejszych, a wśród krajów muzułmańskich niemal nie ma pod tym względem sobie równych. Wypożyczcie samochód i w drogę. Dzieciaki, szczególnie te starsze, będą zafascynowane omańską kulturą. Wszystko przecież jest tu takie inne od tego, co znają z polskiego podwórka. Zabierzcie je do tradycyjnej restauracji. Nie będą się musiały stresować, jeżeli nie opanowały jeszcze trudnej sztuki jedzenia nożem i widelcem. Tu z powodzeniem można używać rąk zamiast sztućców. Ubierzcie je w tradycyjny strój omański. Dziewczynki poczują się jak orientalne księżniczki. Wybierzcie się razem na zakupy pamiątek. Na lokalnym suku znajdziecie całe mnóstwo ubrań, dodatków i różnych, kolorowych bibelotów. Pustynia Wahiba to olbrzymia piaskownica. Można się na niej wyszaleć dowoli, ścigać się samochodem terenowym albo przejechać się na wielbłądzie. Mali pasjonaci przyrody powinni odwiedzić rezerwat Ras Al Jinz, w którym podczas fascynującej nocnej wyprawy można stać się częścią kręgu żółwiego życia. Wzdłuż 1700 km wybrzeża znajdziecie wiele spotów nurkowych i snorkelingowych. Pływanie z rurką wśród kolorowych rybek będzie jednym z niezapomnianych wspomnień Waszej pociechy z wycieczki do Omanu.
Jak wypożyczyć samochód w Omanie?
Jeżeli marzy Wam się odkrycie prawdziwego Omanu, dotarcie do uroczych kamiennych wiosek, ukrytych gajów palmowych i bezkresnych pustynnych terenów wynajęcie samochodu 4X4 jest idealnym rozwiązaniem. Tylko tak dostaniecie się w piękne góry Sayq, pełne niesamowitych struktur geologicznych oraz krętych dróg. Przygoda zaczyna się poza utartym szlakiem! Jeżeli nie macie czasu lub ochoty na bezdroża, możecie wynająć mniejszy samochód. Wyjdzie taniej, a drogi pomiędzy głównymi miastami są w idealnym stanie, dobrze oświetlone, z poboczami, w sam raz dla osób, które nie czują się pewnie prowadząc samochód w obcym kraju. W większości miejsc bez problemu zaparkujecie samochód, a do tego zrobicie to bezpłatnie. Samochód możecie wynająć na lotnisku lub w jednej z wielu agencji w każdym większym mieście. Koszt zależy od typu samochodu, na jaki się zdecydujecie, a benzyna jest znacznie tańsza niż w Polsce.
Kuchnia w Omanie
Czego spróbować w Omanie? Zacznijcie od kawy. Tutejsza zaparzana jest z kardamonem, często z dodatkiem cynamonu i wody różanej. Pije się ją małymi porcjami, bez cukru, za to przegryzając daktylami. A tych w Omanie jest… 250 gatunków! Podstawą każdej kuchni jest oczywiście chleb. Omański jest cienki niemal jak papier, chrupiący, podawany często z miodem, śmietaną lub innymi dodatkami. Niby to tylko mąka, woda i sól, a smakuje wybornie. Kuchnia omańska to mieszanka różnych tradycji kulinarnych. W restauracjach królują dania indyjskie, pakistańskie, irańskie, północnoafrykańskie i śródziemnomorskie. Na każdym kroku zjecie wszelkiego rodzaju dania z grilla, z których najpopularniejsze są w Omanie szaszłyki. A co z oryginalną kuchnią Omanu? Polecamy shuwę! To danie, które przygotowuje się tylko na szczególne okazje, ale dostaniecie je też w restauracjach specjalizujących się w kuchni lokalnej. To mięso jagnięce lub wielbłądzie (przeważnie) doprawiane w tradycyjny sposób i pieczone w liściach bananowca. Spróbujcie też maleh. Historia tej potrawy sięga czasów karawan, przypomina indyjskie biriani, a jej najważniejszym składnikiem jest suszona ryba.
Iran wita Was z otwartymi ramionami, uchylając drzwi do swych pachnących orientalnymi przyprawami tajemnic.
Jak ubierać się w Omanie?
Oman jest krajem muzułmańskim, a jego mieszkańcy ściśle przestrzegają islamskiego kodeksu postępowania, który określa również sposób ubierania się. Mężczyźni noszą długie białe szaty zwane dishdasha, kobiety szczelnie zakrywają swoje ciało, a na głowę zakładają lihaf. Nie znaczy to, że przyjezdni powinni ubierać się tak samo jak mieszkańcy. Omańczycy są przyzwyczajeni do widoku turystów ubranych w zachodnim stylu. Pamiętajcie jednak, że w dobrym tonie jest unikanie zbytniej ekspozycji ciała i noszenie ubrań opinających kształty. W tym gorącym kraju najlepiej sprawdzą się długie, powiewne spódnice za kolana, lekkie bluzki lub koszule zasłaniające ramiona oraz luźne, długie spodnie. Warto wybierać naturalne tkaniny takie jak len. Nie zapomnijcie o nakryciu głowy. Jest niezbędne nie tylko ze względów religijnych czy kulturowych, ale jako ochrona głowy przed mocnymi promieniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet jest noszenie lekkiej chusty w plecaku, aby móc ją założyć, gdy znajdziecie się w bardziej konserwatywnych miejscach lub podczas zwiedzania meczetu. Jeżeli macie w planie dużo zwiedzania i aktywności pomyślcie o wygodnych, sportowych sandałach.
A co z kostiumami kąpielowymi? Wszystko zależy od miejsca, w którym chcecie pływać i plażować. W miejscowościach turystycznych i przy hotelach znajdziecie miejsca, w których bikini nie będzie nikogo gorszyć. Na plażach, na których kapią się głównie miejscowi i w niektórych wadi, możecie spotkać się z informacją, że wymaganym strojem do pływania jest koszulka i spodenki do kolan.
Co przywieźć z Omanu?
Na pewno jego smaki i zapachy. Nad omańskim targowiskiem tańczy łuna przeróżnych wonności: kardamonu, cynamonu, kuminu, gałki muszkatołowej, kadzideł oraz orientalnych perfum. Tych ostatnich wystarczy tylko kropelka, tak bardzo są intensywne. Omańska kawa ma niespotykaną intensywność i aromat, a jej picie dla Omańczyków jest specjalnym rytuałem. Paczuszkę kawy polecamy zabrać ze sobą do kraju. Najlepiej razem z opakowaniem halwy. Ten pyszny deser różni się od chałwy, którą znacie. Ma galaretowatą konsystencję i wypełniony jest daktylami, orzechami i miodem, który w Omanie ma wyjątkowy smak i sam w sobie jest super pamiątką z wakacji. Jeżeli macie ochotę wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę orientu, kupcie wspaniałą lampę albo wzorzystą tkaninę. Łowcy ciekawostek kulturowych powinni wzbogacić swoje zbiory o handżar i kummę. Handżar to zakrzywiony sztylet, który mężczyźni noszą za ozdobnym pasem w trakcie ważnych uroczystości i świąt. To symbol siły i męskości. Kumma natomiast jest haftowanym nakryciem głowy. Przyda się nie tylko jako niepowtarzalna pamiątka z Omanu, ale także ochroni Wasze głowy przed palącym omańskim słońcem.
Robiąc zakupy pamiętajcie, że nie wszystko będziecie w stanie zabrać do domu. W Waszym bagażu nie powinny znaleźć się wyroby ze skóry dzikich zwierząt, muszli i koralowców, a handżar samolotem przewieziecie tylko w bagażu rejestrowanym.
Jedno jest pewne! Z podróży po Omanie przywieziecie wspaniałe wspomnienia i być może kontakty do nowych przyjaciół. Omańczycy słyną przecież z gościnności i serdeczności. Już teraz zapraszają Was do swego kraju, w którym nie tylko nazwa jest wyjątkowa. Czy już jesteście spakowani?