Filmowa wycieczka po Nowym Jorku

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Filmowa wycieczka po Nowym Jorku

Nie ma chyba na świecie drugiego takiego miasta, które „wystąpiłoby” w tylu filmach czy serialach. Spacerując po Nowym Jorku zapewne nie raz będziecie mieć wrażenie, że kojarzycie dane miejsce, ławkę, ulicę czy restaurację. Dlaczego więc, w trakcie wycieczki po Manhattanie, oprócz zwiedzenia świetnych muzeów czy galerii, nie wybrać się na spacer śladami swoich ulubionych filmowych bohaterów? Zapraszamy na wycieczkę po filmowym Nowym Jorku!

Spacer po filmowych miejscach Nowego Jorku proponujemy rozpocząć od jednej z części Manhattanu – Tribeki. Dlaczego właśnie od tej? Znajduje się tutaj chyba najbardziej znana na całym świecie remiza strażacka. Swoją sławę zawdzięcza filmowi Pogromcy Duchów z 1984 roku. Remiza  położona jest przy 8-14 North Moore Street i Varick Street.

Następnie udajcie się na 195 Springs Street w Soho. Zlokalizowana jest tam włoska restauracja Mezzogiorno , która „zagrała” w filmie Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze i Demi Moore. Czy pamiętacie scenę, w której medium, grane przez Whoopi Goldberg,  przekonuje główną bohaterkę tym, że ma kontakt z jej zmarłym mężem?

Jeżeli jesteście fanami serialu Przyjaciele, wybierzcie się do Greenwich Village. Tam na rogu ulic Grove i Bedford  znajduje się budynek, który został wykorzystany przez twórców filmu (mimo że sam serial kręcony był w studiu w Los Angeles). Co ciekawe, na parterze zlokalizowana jest kawiarnia, w której przesiadywała szóstka serialowych przyjaciół. Niestety, tak naprawdę, miejsce to zostało wymyślone. W rzeczywistości mieści się tu Little Owl, restauracja, która pojawiła się również w filmie Życie od kuchni z Catherine Zeta-Jones w roli głównej.

Kawałek dalej znajdują się prawdopodobnie najbardziej znane schody w Nowym Jorku, przynajmniej dla fanek serialu Seks w wielkim mieście. Chodzi oczywiście o schody do kamienicy , w której mieszkała bohaterka grana przez Sarah Jessikę Parker – Carrie. Dom Carrie położony jest przy 66 Perry Street. Fanki serialu były na tyle uciążliwe dla jego mieszkańców, że zabroniono im wchodzenia na schody, a w zamian za zrobienie zdjęcia, turyści proszeni są o pozostawienie datku dla bezdomnych. Jeżeli jesteście fanami serialu, to nie lada atrakcją będzie wypicie kawy w Magnolia Bakery ,  do której Carrie wraz z przyjaciółkami przyjeżdżała na kawę właśnie i babeczki. Knajpka znajduje się 3 minuty spacerem od domu Carrie, na rogu Bleecker i West 11 Street.

Aby zobaczyć kolejne miejsca, musicie udać się na Midtown Manhattan. Koniecznie wybierzcie się na East 34 Street – gdzie znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków w Nowym Jorku – Empire State Building . Swój debiut zaliczył w filmie King Kong z 1933 roku. Miejsce to możecie rozpoznać również w scenach z Supermena z Christopherem Reevem, Bezsenności w Seattle z Meg Ryan i Tomem Hanksem czy w Dniu niepodległości z Willem Smithem.

Jakieś 2 km na północ od Empire State Building znajduje się kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić. Na naszej liście nie mógł nie znaleźć się hotel The Waldorf Astoria , który zlokalizowany jest przy 301 Park Avenue. Hotel jest tak piękny, że nie powinno Was zdziwić liczba nakręconych tu scen filmowych. Wspomnieć należy chociażby Zapach kobiety z Alem Pacino, Ojca Chrzestnego, Rodzinę Soprano, Księcia w Nowym Jorku z Eddim Murphy czy Depresję gangstera z Robertem de Niro.

Na rogu Lexington Avenue i East 52 Street  kręcono Słomianego wdowca, w którym zagrała Marylin Monroe. Pamiętacie scenę, gdy Marylin wychodzi z teatru, a podmuch wiatru wydostający się z kratki metra podwiewa jej sukienkę? Kawałek dalej, przy East 57th Street znajduje się inny znany hotel – Four Seasons . To właśnie tu kręcono Wilka z Wall Street. Jeżeli przespacerujecie się kawałek dalej, na  róg 727 5 Avenue (East) i West 57 Street , będziecie mieć okazję zobaczyć miejsce, gdzie nakręcono jedną z najbardziej znanych scen w historii kina – chodzi oczywiście o film Śniadanie u Tiffany’ego. Bohaterka filmu Holly Golighty, grana przez Audrey Hepburn, uwielbia ten sklep i zachodzi do niego, by z fascynacją wpatrywać się w jego wystawę.

Niedaleko znajduje się restauracja The Russian Tea Room  –  przy West 57 Street. Otwarta w 1927 roku, była ulubionym miejscem nie tylko rosyjskich emigrantów, ale również gwiazd filmowych i telewizyjnych. Lokal ten możecie zobaczyć m.in. w filmie Manhattan Woody’ego Allena. Co ciekawe, w szatni lokalu pracowała kiedyś  Madonna.

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia Central Parku , jednej z największych atrakcji Nowego Jorku. Filmowych miejsc w parku jest naprawdę dużo! Przy fontannie Bethesda, która znajduje się w samym sercu parku, kręcono sceny m.in. do takich filmów, jak Kevin sam w domu,  Kiedy Harry poznał Sally (przy okazji tego filmu warto wspomnieć restaurację The Katz, w której kręcono sceny do tego filmu,  i która słynie z  najlepszego na świecie pastrami!)  i Okup. Przepiękne sceny kręcone w Central Parku zobaczyć można również w musicalu Hair, w filmach Cudowne dziecko, czy Superman, a także w serialach Anioły w Ameryce i Plotkara.

Jeżeli zainspirowaliście się i macie ochotę wybrać się w podróż do USA i Nowego Jorku, koniecznie sprawdźcie naszą ofertę!

http://planetescape.pl/kraj/usa-hawaje/

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.