Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Samarkanda /Uzbekistan

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Samarkanda – obiekt westchnień podróżników z całego świata. Założona ponad 500 lat p.n.e., swoje apogeum przeżywała w czasie rozkwitu handlu na Jedwabnym Szlaku. Okryta sławą jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata i legendarnej stolicy imperium Timura Chromego, zwanego Tamerlanem, bezlitosnego zdobywcy rozległych obszarów Azji Środkowej, Persji, Iraku i Zakaukazia. Kilkukrotnie niszczona, odradzała się jak feniks z popiołów rządzona przez Persów, Greków, Turków, Mongołów, Arabów i Rosjan. Z początkiem XXI wieku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powoli odzyskuje dawny blask. Oprócz szlachetnej w formie architektury znajdziecie tu również mozaikę najróżniejszych nacji – Uzbeków, Rosjan, Azerów, Ormian, Persów i Tatarów – co zawsze stanowiło znak rozpoznawczy miasta.

Samarkanda to niewątpliwie kulturowa stolica Uzbekistanu. Sercem miasta jest orientalny, działający na wyobraźnię Registan – zniewalająco piękny, elegancki kompleks architektoniczny złożony z przestronnego publicznego placu i otaczających, wyłożonych kolorową mozaiką budynków zdobnych wyszukanymi portalami, strzelistymi minaretami, lśniącymi, idealnie ukształtowanymi kopułami. W czasach świetności Jedwabnego Szlaku plac mieścił liczne karawanseraje i rynki handlowe goszczące podróżnych i kupców z całego świata. W Samarkandzie znajduje się też jeden z najpiękniejszych meczetów – Bibi Khanym, wystawna nekropolia dostojników timurydzkich Szach-i-Zinda zwaną Aleją Mauzoleów, liczne medresy i pomniejsze meczety oraz Mauzoleum Gur-i Mir, miejsce spoczynku Tamerlana, pod którego rządami miasto stanowiło oazę poezji, malarstwa i kaligrafii.

Zwiń
Kiedy jechać do Samarkandy?

Kiedy jechać do Samarkandy?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Uzbekistan – skarby Jedwabnego Szlaku

Od 11900 zł

Uzbekistan - Taszkient, Chiwa, Buchara, Samarkanda

Poznajcie klejnot Azji Środkowej, położony na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, gdzie od setek lat mieszają się wpływy perskie, radzieckie i azjatyckie. Tutejsza różnorodność i niezwykła gościnność mieszkańców z pewnością zrobią na Was wrażenie – w końcu Uzbekistan to kraj najpiękniejszych meczetów, monumentalnych pamiątek po socrealizmie, fascynujących twierdz i najbardziej imponujących stacji metra! Wasza podróż po Uzbekistanie będzie wiodła przez  nowoczesną stolicę kraju – Taszkient, mieniącą się milionami odcieni błękitu meczetów i medres Samarkandę, zachwycającą Chiwę i pełną gwarnych bazarów Bucharę.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Samarkanda

Samarkanda

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować