Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Chiwa /Uzbekistan

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Położona pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum Chiwa to najstarsze i najlepiej zachowane miasto Jedwabnego Szlaku, legendarnej drogi handlowej o długości blisko 12 tysięcy kilometrów, łączącej przez stulecia Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Ichon Kuala – otoczone blisko dwukilometrowym, potężnym murem z gliny – doskonale zachowane warowne Stare Miasto, którego centrum stanowi nigdy nie ukończony, wielobarwny, 28-metrowy minaret Kalta Minor, zachwyca wymyślną orientalną architekturą rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy” – zębatymi zwieńczeniami murów, meczetami, strzelistymi minaretami, bogatą ornamentyką wnętrz i turkusowymi kopułami zdobionymi perskimi ceramicznymi płytkami. Ze względu dużą koncentrację historycznych budowli na niewielkim obszarze Chiwę często określa się mianem miasta-muzeum. Budowle, które koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie zwiedzania to, poza minaretem Kalta Minor, twierdza Khuna Ark z wieżą widokową, meczet Juma z ponad 200 bogato zdobionymi kolumnami, medresa Mohammed Amin Khan, 45-metrowy minaret Islam Khoja czy będące celem pielgrzymek mauzoleum Pakhlavana Mahmuda, patrona miasta.

Warto wiedzieć, że Chiwa była jednym z głównych centrów handlu niewolnikami w Azji Środkowej. Ich źródło stanowili między innymi pojmani na Jedwabnym Szlaku podróżnicy i drobni handlarze. By nie umrzeć z głodu, musieli oni żebrać o jałmużnę u przechodniów. Nieszczęśników złapanych w czasie ucieczki przybijano ku przestrodze za uszy do Bramy Południowej miasta.

Zwiń
Kiedy jechać do Chiwy?

Kiedy jechać do Chiwy?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Uzbekistan – skarby Jedwabnego Szlaku

Od 11900 zł

Uzbekistan - Taszkient, Chiwa, Buchara, Samarkanda

Poznajcie klejnot Azji Środkowej, położony na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, gdzie od setek lat mieszają się wpływy perskie, radzieckie i azjatyckie. Tutejsza różnorodność i niezwykła gościnność mieszkańców z pewnością zrobią na Was wrażenie – w końcu Uzbekistan to kraj najpiękniejszych meczetów, monumentalnych pamiątek po socrealizmie, fascynujących twierdz i najbardziej imponujących stacji metra! Wasza podróż po Uzbekistanie będzie wiodła przez  nowoczesną stolicę kraju – Taszkient, mieniącą się milionami odcieni błękitu meczetów i medres Samarkandę, zachwycającą Chiwę i pełną gwarnych bazarów Bucharę.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Chiwa

Chiwa

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować