Informacje ogólne
Chichen Itza to prekolumbijska historia ukryta przez wieki wśród bujnej dżungli Jukatanu. Największe miasto Majów w Meksyku, składające się z 26 obiektów archeologicznych, położone jest w odległości ok. 200 km od Cancun i ok. 150 km od Tulum. Kompleks ten jest bezdyskusyjnie uznawany za kolebkę cywilizacji Majów i z tego powodu w 2007 roku został wpisany na listę Nowych 7 Cudów Świata. Zachwyci Was przede wszystkim piramidą Kukulkan o wysokości 30 metrów, Świątynią Wojowników czy Cenotą Sagrodo. Jako że w przeszłości było to jedno z najważniejszych miast ceremonialnych Majów, to właśnie tutaj zobaczycie niezwykłe budowle i miejsca kultu. Dziś miejsce to fascynuje swoją przeszłością, ale też inspiruje, a spacerując po kompleksie przeniesiecie się do tętniącego życiem świata Majów.
Co oznacza Chichen Itza?
Chichen Itza w jezyku Majów tłumaczone jest zazwyczaj „u źródeł Itza”, „źródła ludu Itza” lub „ujście studni Itza”.
Jak dojechać do Chichen Itza?
Dwa najpopularniejsze środki transportu, którymi możecie dotrzeć do Chichen Itza, to bus lub wypożyczone auto. Z turystycznej miejscowości Cancun dojedziecie do Chichen Itza bezpośrednim autobusem, w ciągu trzygodzinnej podróży z przystankiem w Valladolid. Podróż wypożyczonym samochodem na trasie Cancun – Chichen Itza zajmuje ok. 2 godz. Z turystycznej mekki, jaką jest Tulum, do Chichen Itza nie ma bezpośredniego połączenia transportem publicznym, możecie się tu jednak dostać z przesiadką w Valladolid. Bus z Tulum do Valladolid kursuje co około 2 godz., z Valladolid do Chichen Itza jeździ kilka busów dziennie, a taka podróż trwa ok. 50 min. Alternatywą dla transportu zbiorowego jest wypożyczenie auta z lokalnej wypożyczalni.
Kto zbudował Chichen Itza?
Kompleks Chichen Itza został wybudowany przez Majów, a jego historia sięga roku 500, gdy rolnicze plemię Itza rozpoczęło kontynuowaną do roku 800 budowę pierwszych obiektów. W 1000 roku rozbudowę miasta przejęło silniejsze plemię Tolteków, którego wpływy architektoniczne zauważyć można na wielu budowlach kompleksu. Dzisiejszy wygląd Chichen Itza pochodzi z 1200 roku. Około 1500 roku miasto z niewiadomych powodów zaczęło się wyludniać.
Kiedy jechać do Chichen Itza?
Najlepiej wybierzcie się na wycieczkę do Chichen Itza w miesiącach od listopada do kwietnia, ponieważ w tym czasie trwa pora sucha. Wtedy też unikniecie gwałtownych opadów deszczu i szczytu sezonu letniego, w którym występują wysokie temperatury. Swoją podróż do Chichen Itza najlepiej zaplanujcie podczas równonocy wiosennej lub jesiennej, ponieważ wówczas będziecie mieć okazję doświadczyć niesamowitego naturalnego spektaklu światła i cienia. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od pory roku zawsze należy wziąć ze sobą butelkę wody oraz wygodne buty, a w ciepłych miesiącach pamiętajcie o kapeluszu.
Chichen Itza – atrakcje
Piramida Kukulkan
Została nazwana przez Hiszpanów El Castillo, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza zamek. Piramida schodkowa, podzielona na dwie części: platformę (24 m) i nadbudowaną świątynię (6 m ), dominuje nad całym terenem Chichen Itza i symbolizuje kalendarz Majów, z odwzorowaniem 365 dni w postaci 365 schodów, wliczając schody świątyni. Dwa razy w roku, podczas równonocy wiosennej i jesiennej, cień schodów układa się w kształt węża, od którego piramida wzięła swoją nazwę. Jest to zachwycające zjawisko, ukazujące wybitną znajomość matematyki i astronomii przez Majów.
Kukulkan Nights
Wydarzenie, które odbywa się tylko nocą – pokaz światła i dźwięku tworzy niesamowitą atmosferę, a piramida Kukulkan staje się sceną dla projekcji obrazów.
Tzompantli
Tzompantli to dosłownie ściana czaszek, inaczej zwana świątynią czaszek, najstarszy tego typu obiekt odkryty na terenie Jukatanu. Cechuje się charakterystycznym prostokątnym kształtem o wymiarach 60x12 m. Ozdobiona jest rzeźbionymi czaszkami i orłami, które rozrywają klatki piersiowe ludzi, aby zjeść ich serca. W przeszłości platforma ta używana była do ukazywania głów ofiar. Mimo tej mrocznej historii warto zwrócić uwagę na misterność zdobień.
Cenote Sagrodo
Naturalna wapienna studnia krasowa o głębokości 35 metrów i średnicy około 60 metrów. Była ona częścią kultu ofiarnego Majów: na początku wrzucano do niej w ramach ofiary cenne rzeczy, jak biżuteria, ceramika i złote przedmioty, zaś po jakimś czasie praktyki te zostały rozszerzone o ofiary z ludzi. Najczęściej ofiarami byli żołnierze, dzieci i dziewczęta – archeolodzy odkryli tam ponad 200 szkieletów. Jako jedna z niewielu cenot nie nadaje się do pływania, co jest związane z jej historią.
Świątynia Wojowników
Zwana inaczej świątynią tysiąca kolumn, jest drugim najbardziej rozpoznawalnym obiektem historycznym w Chichen Itza. Na ścianach świątyni wyrzeźbione są postacie wojowników, od których wzięła swoją nazwę. Mimo że kolumn jest aż 200, to każda z nich zawiera staranny grawer przedstawiający wizerunki kapłanów i wojowników. Zewnętrzne ściany budowli świątyni zdobią majańskie motywy. To jedyna świątynia w kompleksie Chichen Itza, w której pomieścić się mogła większa liczba ludzi.
Kiedy jechać?
Galeria