Informacje ogólne
Seul to miasto pełne rozmachu, ogromne i gęsto zaludnione, które już od lat wyznacza kierunek rozwoju Korei Południowej, nie zapominając o swej dumnej, bogatej przeszłości. W tej jednej z najstarszych osad w Azji skorzystać można z najszybszego na świecie Internetu, a 100-piętrowe drapacze chmur górują nad tysiącletnimi buddyjskimi świątyniami. Ponad 10 milionów mieszkańców z takim samym zaangażowaniem pracuje, jak i szuka rozrywek, a życie nocne nie ustaje aż do wczesnych godzin porannych.
Liczba możliwości zagospodarowania sobie czasu przyprawić może o zawrót głowy! Chcecie poznać urok i bogactwo seulskiej przyrody? Bukhansan Mountain to jedyny na świecie park narodowy położony na terenie miasta, a Seul Forest nad rzeką Han to wspaniała enklawa bujnej roślinności, usiana barwnymi plamami kaczek mandarynek, których piękno konkurować może jedynie z urodą rozkwitających w kwietniu kwiatów wiśni. Seul ma też bogatą ofertę dla amatorów kultury: nie sposób ominąć kompleksu pałacowego Changdeokgung, na który składają się wspaniałe, królewskie budowle, z których najstarsze liczą już sobie ponad 500 lat, lub Koreańskiego Muzeum Narodowego – największej w kraju skarbnicy zabytków, przedmiotów kultu i eksponatów przywołujących historię i tradycje kraju. Niezapomnianym przeżyciem jest też wędrówka po wąskich uliczkach i klimatycznych herbaciarniach Insadong, a doświadczeniem z kategorii oryginalnych, niecodziennych turystycznych przygód jest wizyta w strefie zdemilitaryzowanej, na ciągnącej się na styku obu Korei najbardziej ufortyfikowanej granicy świata, gdzie uzbrojeni żołnierze z północy i południa w złowieszczym milczeniu patrzą sobie w oczy. Seul – co zobaczyć, spróbować, doświadczyć?
Zwiedzanie Seulu – co warto zobaczyć?
Wycieczka do Seulu stwarza okazję do poznania Korei z dwóch stron, tej tradycyjnej i tej nowoczesnej. W stolicy zachowało się wiele zabytków, jak świątynia Jangmo, klimatyczna dzielnica Bukchon, czy pałace władców Gyeongbokgung i Changdeokgung. Nie przegapcie ceremonii zmiany warty, która odbywa się codziennie o 10:00 i 14:00 przy głównej bramie pałacu Gyeongbokgung. Strażnicy ubrani są w stroje czasów królewskiej dynastii Joseon, a wydarzeniu towarzyszy tradycyjna muzyka. A teraz czas na nowoczesną odsłonę! Dongdaemun Design Plaza, to centrum sztuki z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i niesamowitą futurystyczną architekturą, choć pewnie nie wyskoczy Wam jako pierwsza pozycja, gdy w Google wpiszecie „Seul atrakcje turystyczne”. Ale naprawdę warto! W Lotte World Mall znajdziecie ogromne akwarium, park rozrywki wzorowany na parku Disneya, wielkie centrum handlowe oraz fenomenalny taras widokowy na szczycie najwyższego wieżowca Korei – Lotte World Tower. Dzielnica Gangam – to mekka wielbicieli luksusu, drogich ubrań i kosmetyków i fanów Starcrafta. W okolicy Seulu znajduje się też Park Narodowy Bukhansan wpisany do księgi rekordów Guinnessa, jako… najczęściej odwiedzany park narodowy świata. A gdy już zobaczycie najciekawsze miejsca stolicy, spróbujcie jej doświadczyć – wybierzcie się na koreańskiego grilla, pomyszkujcie na targowisku, zobaczcie tradycyjny taniec i pójdźcie na koncert K-popu.
Pogoda w Seulu – kiedy jechać na wczasy?
Najprzyjemniej miasto zwiedza się wiosną – w maju i czerwcu, oraz jesienią – od września do października. Dni są pełne słońca, ale nie ma upałów, które towarzyszą wakacyjnym miesiącom. Temperatura waha się w granicach 20–27°C, a deszcze są sporadyczne. W mieście odbywa się wówczas wiele imprez plenerowych i festiwali, jak np. Seoul International Fireworks Festival. Jeżeli nie przeszkadzają Wam chłodniejsze temperatury, warto przyjechać do Seulu na przełomie marca i kwietnia, kiedy miasto, za sprawą drzew wiśniowych, zakwita na różowo.
Kuchnia Seulu – czego warto spróbować?
Esencją koreańskiej kuchni jest kimchi – to kiszona kapusta pekińska z różnymi dodatkami, jak ryż, soja, papryczka chili czy ostrygi. Nie bez powodu danie zostało wpisane na listę UNESCO. Podobnie jak w innych kuchniach azjatyckich podstawą diety mieszkańca Seulu jest ryż, który podaje się niemal do każdego posiłku. Wycieczka do Seulu to okazja, aby podejrzeć koreański sposób biesiadowania. Koreańczycy chętnie jedzą wspólnie zamówione potrawy. Idealnie w takiej sytuacji sprawdza się banchan. To małe porcje różnych dań, miseczki i talerzyki pełne najrozmaitszych smakołyków, jak: mięso z grilla (gogigui), słynna wołowina bulgogi, żeberka (kalbi), pasta z batatów (goguma) i wiele innych. Spróbujcie koreańskiej wersji gorącego kociołka (jeongol) pełnego mięsa lub ryb, tofu, warzyw i grzybów. Co ciekawe, w dawnych czasach była to potrawa zarezerwowana tylko dla elit. Bibimbap to danie legenda. Po koreańsku oznacza po prostu „mieszany ryż”, a dodaje się do niego cały wachlarz przysmaków okraszonych pastą gochujang. Niektóre potrawy mogą Was zaskoczyć, jak np. kkori gomtang – zupa na ogonach wołowych, hoe, czyli koreańskie sashimi, do którego trafiają różne stwory morskie oraz sannakji – uwaga! żywa ośmiornica okraszona olejem sezamowym i cebulą dymką.
Luksusowe wakacje w Seulu
Gangnam Style – pamiętacie światowy hit południowokoreańskiego piosenkarza Psy? Swego czasu świat oszalał na jego punkcie. O czym jest ten kawałek? Gangnam to jedna z dzielnic Seulu – bardzo bogata, pełna luksusu i przepychu, a Gangam style to po prostu luksusowy styl życia. Chcecie wybrać się na luksusowe wakacje w Seulu i poczuć się jak celebryta? Zafundujcie sobie wizytę w Jenny House, u fryzjera gwizd, odwiedźcie flagowe salony kosmetyczne i obowiązkowo wybierzcie się na zakupy wokół Garosu-gil i Apgujeong Rodeo Street. To zagłębie luksusowych marek jak Chanel, Hermes czy Dior, a także świetne sklepy ze stylowymi gadżetami i designerskimi rzeczami do wystroju wnętrz. Seul wycieczka tylko dla bogatych turystów? Nawet jeżeli nie chcecie nic kupować, to same wystawy i wnętrza sklepów robią oszałamiające wrażenie. W stolicy Korei jest do wyboru jest wiele eleganckich, luksusowych hoteli, a wspaniałe restauracje kuszą wyjątkowymi smakami, przyrządzanymi przez genialnych szefów kuchni.
Wyjątkowe miejsca w Seulu
Stolica Korei Południowej jest pełna atrakcji. Poniżej zamieściliśmy nasz subiektywny spis najciekawszych miejsc. Pamiętajcie, że Seul jest też fascynującym miastem do spacerowania. Warto zgubić się w alejkach parków, kolorowych uliczkach i zwyczajnych dzielnicach mieszkalnych tej gwarnej metropolii. Z pewnością odkryjecie wiele ciekawostek, których nie ma w żadnym przewodniku.
Pałac Gyeongbokgung
To jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Korei Południowej. Pałac Gyeongbokgung został zbudowany w roku 1394 przez króla Taejo, uznawanego za założyciela dynastii Joseon. To za czasów panowania tej dynastii stolica Korei Południowej została przeniesiona do Seulu, a pismo chińskie zastąpiono rodzimym. Pałac dwukrotnie był niemal doszczętnie burzony przez Japończyków, dlatego dzisiejsze budynki w dużej części są rekonstrukcją dawnej posiadłości. Na przekór burzliwym dziejom Gyeongbokgung, zwany też Pałacem Północnym, uznawany jest za kulturalne serce Seulu i miejsce o wyjątkowej randze historycznej.
Korea Południowa: wioska Bukchon w Seulu
Wioskę Bukchon znajdziecie pomiędzy pałacem Gyeongbokgung, a Changdeokgung. Choć, przez specyficzny klimat nazywana jest wioską, to po prostu zabytkowa dzielnica Seulu, w której na co dzień mieszkają ludzie, jest wiele klimatycznych hotelików, restauracji i herbaciarni. To, co jest w niej wyjątkowe, to stare domy typu hanok, pochodzące jeszcze z czasów dynastii Joseon. Budowano je z gliny, kamienia i drewna oraz przykrywano charakterystycznymi, zakrzywionymi dachami z ceramiczną dachówką. Drzwi i okna hanoków wykonane są z tradycyjnego koreańskiego papieru, nasączonego olejem. Wizyta w wiosce to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w tradycyjnej koreańskiej kulturze.
Seul — świątynia Jongmyo
Jangmo jest najstarszą świątynią konfucjańską w Korei Południowej i jednocześnie jedną z najstarszych na świecie. Przez stulecia panujący władca odwiedzał ją, aby prosić przodków o ochronę ludu i kraju. Rytuałom towarzyszyła muzyka, śpiew i taniec. Co ciekawe, te tradycyjne ceremonie odbywają się po dziś dzień, a Królewski Rytuał Przodków został uznany za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Korei.
Pałac Changdeokgung w Seulu
Spośród innych koreańskich pałaców, wyróżnia go sekretny ogród Huwon, do którego wstęp miała tylko rodzina królewska i wysocy rangą urzędnicy. Zwiedzając pałac warto zwrócić uwagę na charakterystyczne figurki Japsang, które używano tylko i wyłącznie do dekorowania siedzib królewskich. Przedstawiają 9 zwierząt, w tym: smoka, feniksa, lwa, żyrafę, konika morskiego, haetae (mitycznego lwa-jednorożca) i małpę, symbolizują autorytet władców i pełnią funkcję szamańską odganiając złą energię i nieszczęścia. W przypadku Pałacu Changdeokgung spisały się na medal, bo obecnie uchodzi on za najlepiej zachowany pałac królewski w Korei Południowej, a jego wartość historyczną doceniła organizacja UNESCO.
Wieża N Seul — najwyższy punkt Seulu i wielka atrakcja
Wasza wycieczka do Seulu nie może obyć się bez rzutu oka z góry na tę fascynującą metropolię. Choć w wielu miastach znajdują się wieże widokowe, nie każda robi tak piorunujące wrażenie, jak N Seul. Zbudowano ją na szczycie wzgórza Namsan. Już sam widok ze wzgórza jest niesamowity, a co dopiero po wjechaniu na szczyt wieży, która ma – bagatela – 237 m! Panoramiczny widok Seulu można oglądać z kilku tarasów widokowych, w tym z obrotowej restauracji. W środku znajduje się też cyfrowa instalacja prezentująca historię Korei. Na wzgórze Namsan zawiezie Was kolejka linowa, która rusza ze stacji Myeongdong.
Dzielnica Myeongdong w Seulu
Dlaczego gwarna i tłoczna dzielnica Myeongdong jest tak słynna? Można tu kupić dosłownie wszystko, od ubrań i gadżetów luksusowych, światowych marek po lokalny street food na ogromnym, całodobowym targu Namdaemun Market. Dwa razy w roku: od końca marca do połowy kwietnia wiosną i we wrześniu, odbywa się tu festiwal Myeongdong, pełen występów artystycznych, muzyki i pokazów mody. Seul co zobaczyć w Myeongdong? Warto zajrzeć do tutejszej katedry, najstarszego katolickiego kościoła w Korei i wjechać kolejką linową na wzgórze Namsan, z którego roztacza się nie tylko wspaniała panorama na dzielnicę, ale i na cały Seul.
Park Yeouido Hangang
Obszar Yeouido początkowo był piaszczystą wyspą na rzece Hangang. Później zbudowano tu pierwsze koreańskie lotnisko. Pozostałością po nim jest pomnik Koreańskich Sił Powietrznych. Dziś Park Yeouido to jedna z ulubionych przestrzeni rekreacyjnych mieszkańców Seulu. W tajemniczym ogrodzie można obserwować przyrodę, zrelaksować się na trawiastych łąkach, a także uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych i ważnych ceremoniach. Sceneria parku zmienia się wraz z nastającymi po sobie się porami roku. Najpiękniej jest tu w czasie kwitnienia wiśni. Yeouido słynie z ciekawych festiwali: Hangang Yeouido Spring Flower Festival i Seoul International Fireworks Festival odbywają się odpowiednio w kwietniu i październiku każdego roku.
Akwarium morskie COEX w Seulu
Wizyta w Akwarium morskim w Seulu to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Do zwiedzania udostępnionych jest 14 stref tematycznych, które zamieszkuje ponad 650 gatunków zwierząt lądowych oraz ryb. Część wystawy można oglądać spacerując podwodnym tunelem i poczuć się, jak podczas wędrówki po dnie oceanu. Koniecznie weźcie udział w karmieniu płaszczek, rekinów, fok lub sympatycznych pingwinów. Wakacje w Seulu to wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o życiu w oceanie. COEX odkrywa przed Wami także tajemnice Amazonii – od fascynujących węgorzy elektrycznych, które wywołują dreszcze na plecach, po największą słodkowodną rybę świata zwaną pirarucu.
Ihwa Mural Village
Spacerując po jednej z najbardziej klimatycznych dzielnic Seulu trudno sobie wyobrazić, że jeszcze nie tak dawno była przeznaczona do rozbiórki. Od zawsze zamieszkiwali ją robotnicy i biedniejsza warstwa mieszkańców, których nie było stać na mieszkanie w centrum. Mimo skromnych warunków, mieszkali w dzielnicy zwanej daldongnae, czyli w „księżycowej wiosce”. Uważano bowiem, że jest stąd bliżej do księżyca. Nic dziwnego, Ihwa Mural Village leży na stokach wzgórza Naksan, niedaleko pałacu Changgyeonggung. W 2006 roku przekształcono biedną dzielnicę w artystyczne serce miasta pełne ciekawych instalacji, rzeźb i murali, a atmosfera dzielnicy zapada w pamięci na długo.
Kiedy jechać?
Galeria