Informacje ogólne

Zwiedzanie zamków obronnych w Jordanii – co warto zobaczyć?

Jordania jest kolebką starożytnych cywilizacji, które pozostawiły niezwykłe ślady w historii kraju, sięgającej aż XIII wieku p.n.e. Słynie z niesamowitych nabatejskich zabytków oraz pięknych pustynnych widoków, a charakterystycznym elementem w jej architekturze są m.in. zamki oraz twierdze. Większość z nich została wybudowana między VII i VIII wiekiem, w czasie panowania kalifów z dynastii Umajjadów. Zamki służyły jako punkty obronne, do celów rolniczych i gospodarczych oraz jako miejsca spotkań czy schronienie, były budowane również w czasie trwania wypraw krzyżowych. Do najważniejszych i najbardziej popularnych turystycznie zamków obronnych można zaliczyć Shobak oraz Kerak.

Jordania – zamki obronne i krótka historia krucjat

W średniowieczu ogromne poruszenie w świecie chrześcijańskim spowodowało zdobycie Jerozolimy przez muzułmanów w 638 roku i ponowne przez Turków seldżuckich w 1072 roku. Chęć odzyskania Ziemi Świętej z rąk muzułmanów doprowadziła do zainicjowania wypraw krzyżowych. Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia krucjat było wystąpienie cesarza Bizancjum Aleksego I z prośbą o pomoc w walkach z muzułmanami. 27 listopada 1095 roku, na koniec synodu zwołanego do Clermont, papież Urban II wezwał wiernych, aby ruszyli na pomoc walczącemu z Turkami władcy Cesarstwa Bizantyńskiego i w ten sposób w 1096 roku rozpoczęły się tak zwane „święte wojny”. Jordania znalazła się w centrum historycznych zmagań. Zainteresowanie krzyżowców skupiło się wówczas na ochronie drogi do Jerozolimy, co skłoniło króla Baldwina I do zbudowania linii fortec w centralnej części Jordanii. W ten sposób zbudowano najbardziej znaczące zamki – Kerak i Shobak, które można oglądać i podziwiać po dziś dzień.

Zamek Shobak – historia i ważne informacje

Zamek Shobak został wzniesiony w 1115 roku przez króla Baldwina I i jest najstarszym z zamków obronnych Jordanii. Nosi też dwie inne nazwy, Montreal lub Krak de Montréal, a zbudowany został w strategicznym miejscu, na wzgórzu powyżej szlaków handlowych między Syrią a Półwyspem Arabskim. Konstrukcja i położenie zamku zapewniało samowystarczalność: wewnątrz znalazły się tunele oraz dwa wykute w skałach zbiorniki na wodę, pożywienie zapewniał natomiast okoliczny pas żyznej ziemi. Dzięki temu, podczas ataku pod wodzą Saladyna, zamek Shobak bronił się prawie dwa lata. Po kapitulacji został zajęty i przebudowany przez Mameluków. Na terenie zamku można podziwiać potężne mury, wieżę strażniczą, bramę wjazdową i dobrze zachowane podziemne przejście, prowadzące do zbiorników wodnych na dnie.

Zamek Kerak – historia i ważne informacje

Zamek Kerak był jednym z najpotężniejszych w Jordanii. Krzyżowcy, którzy trafili do Al-Karak około 1142 roku, wznieśli na wzgórzu wielką fortecę, zwaną Crac de Moabit. Początkowo mieli swoją siedzibę w zamku Shobak, jednak po wybudowaniu Keraku przenieśli tam swoją kwaterę. Kerak stanowił część fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją i szybko stał się jedną z najważniejszych twierdz obronnych Królestwa Jerozolimskiego – był z trzech stron otoczony przepaściami, co utrudniało jego zdobycie. Kerak został doskonale zlokalizowany, górował nad Drogą Królewską, gdzie przebiegał szlak handlowy oraz pielgrzymkowy do Mekki. W 1182 roku zamek został zdobyty przez wojska Saladyna, a następnie mocno zmodernizowany. W XIII i XIV wieku dobudowano część fortyfikacji, a także pogłębiono fosę, jednak trzęsienia ziemi w regionie spowodowały, że Kerak uległ częściowemu zniszczeniu. Po zamku pozostały ruiny, które można zwiedzać, zaś w podziemiach znajduje się muzeum zamkowe.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII