Informacje ogólne

Położony nad Morzem Czerwonym jedyny port morski Jordanii to zarazem bardzo przyjemny kurort, w którym wypocząć można na jednej z dziesiątek plaż, zarówno w samym mieście, jak i w jego okolicach. Największą atrakcją tego terenu jest ponad 30 miejsc do nurkowania, doskonałych i dla wytrawnych, i dla początkujących płetwonurków. Wyjątkowo czysta i ciepła woda, słońce świecące ponad 300 dni, rafy koralowe i dobra widoczność pod wodą powodują, że wypoczynek w tym miejscu spędzać można cały rok. Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie przygody z rafą koralową będzie wycieczka łodzią ze szklanym dnem lub snorkeling. Dodatkowym atutem tej miejscowości jest fakt, że blisko z niej do innych ciekawych zakątków Jordanii, np. Petry czy Wadi Rum.

Choć miasto nie ma do zaoferowania zbyt wielu zabytków, jego długa – sięgająca czasów biblijnych – historia zaowocowała kilkoma ciekawymi budowlami. Warto przespacerować się do ruin fortu Mameluków, zobaczyć fundamenty miasta-fortecy czy pozostałości bizantyjskiego kościoła z IV wieku – a następnie zagubić się w okolicach targu, gdzie skupiły się dziesiątki barów, knajpek, kawiarenek z nargilami i przekąskami. A może zakupy? Ceny są tu przystępne, ponieważ Akaba jest strefą bezcłową.

Akaba – najważniejsze informacje

Akaba to położony nad zatoką Akaba port, uznawany za jeden z kurortów turystycznych na Bliskim Wschodzie. Większa część wybrzeża została uzyskana przez Jordanię w wyniku wymiany terenu z Arabią Saudyjską. W związku z tym, że państwo to nie jest duże, to blisko stąd do innych, ciekawych atrakcji Jordanii, jak pustynia Wadi Rum czy Petra. Warto pamiętać, że Akaba należy do strefy bezcłowe, co oznacza, że swobodnie możecie dokonać zakupów i jest zdecydowanie taniej niż w innych częściach Jordanii. Pogoda w Akabie praktycznie sprzyja przez cały rok, a turyści mogą cieszyć się wypoczynkiem nad ciepłymi wodami Morza Czerwonego.

Co to znaczy Akaba?

Pierwotnie Akaba nosiła nazwę Elath, wywodzącą się od semickiej nazwy drzewa z rodzaju pistacji, zaś w okresie helleńskim przemianowano ją na Berenice, jednak pierwotna nazwa przetrwała i powróciła pod panowaniem rzymskim jako Aila lub Haila. Krzyżowcy nazwali miasto Elyn. Obecna nazwa al-ʿAqaba jest skrótem od ʿaqabat Aylah, czyli „przełęcz Ayla”, i po raz pierwszy pojawiła się w XII wieku.

Co warto zjeść w Akabie?

Będąc w Akabie warto spróbować lokalnej kuchni, która może przyprawić Was o zawrót głowy mnogością przypraw i zapachów. Rekomendujemy, abyście zaczęli od zimnych przekąsek nazywanych mezze. W ich skład wchodzi kilka mini przystawek, z których najpopularniejszą jest hummus – pasta z ciecierzycy z falafelem, oliwki, tabouleh (sałatka z pomidorem i kaszą bulgur), mujadara (ryż z soczewicą i karmelizowaną cebulką) oraz labaneh (kremowy ser).

Gdy poczujecie większy głód, możecie spróbować takich dań, jak: kofta bi tahini – potrawa przyrządzana w glinianym naczyniu składająca się z małych mięsnych pulpecików z pietruszką i przyprawami w sosie na bazie tahini (pasta na bazie nasion sezamu); sayadieh – mocno przyprawiona ryba z ryżem z dodatkiem kminku oraz smażonej cebuli; mansaf – pieczona jagnięcina wraz z jogurtem, a także dodatkami jak migdały, nasiona sosny i orzechów oraz przypraw; makloubeh – zapiekanka na bazie ryżu, warzyw z kawałkami jagnięciny lub kurczaka.

Spragnieni napijcie się świeżo wyciskanych soków, a także dwóch najpopularniejszych napoi z Bliskiego Wschodu, czyli herbaty z miętą oraz kawy z kardamonem przyrządzanej w tygielku na rozgrzanym piasku. To smak prawdziwej Jordanii, słodkiej i otulającej intensywnym aromatem. Knafeh to typowo jordański przysmak na słodko, smażony, polewany dużą ilością miodu i posypywany orzechami, a najczęściej pistacjami. Drugim bardzo słodkim, ale jakże smacznym deserem jest baklava, z orzechami, pistacjami i również mocno zatopiona w miodzie.

Nad jakim morzem leży Akaba?

Akaba leży nad brzegiem Morza Czerwonego, a dokładnie w Zatoce Akaba. To doskonałe miejsce do pływania i nurkowania – woda przeważnie jest przejrzysta, a rafa koralowa nie zniszczona. Jeśli nie lubicie pływać, możecie wybrać się na przejażdżkę łodzią ze szklanym dnem i w ten sposób podziwiać barwne korale i ławice równie kolorowych ryb.

Zwiedzanie miasta Akaba – co warto zobaczyć?

Miasto nie obfituje w wiele popularnych atrakcji, jednak jest kilka ważnych punktów, do których warto się udać. Pierwszym z nich jest dawny Fort Mameluków – budowla z XV wieku, zbudowana z jasnego kamienia. Tuż za nim zobaczycie wysoki na 137 m maszt flagowy z powiewająca na wietrze flagą Wielkiej Rewolty Arabskiej. Gorzej zachowane atrakcje to ruiny bizantyjskiego kościoła z IV wieku oraz pozostałości po mieście-porcie Aila. Zachęcamy Was też do zwiedzenia meczetu Sharifa Hussein bin Ali Mosque, uważanego za najbardziej elegancki i bogato zdobiony meczet w Akabie. Na granicy z Ejlatem znajduje się sanktuarium dla ptaków migrujących z Europy do Afryki i Azji.

Pogoda w Akabie – kiedy jechać na wczasy?

Pogoda w Akabie sprzyja wypoczynkowi przez cały rok, jednak podczas letnich miesięcy jest bardzo gorąco, a bliskość morza wcale nie obniża temperatury i nie staje się ona przyjemniejsza. Optymalne miesiące do odwiedzenia są w czasie trwania naszej wiosny oraz jesieni. Temperatura w tym okresie waha się od 25 do 30°C, a więc to idealny czas na wypoczynek i plażowanie. Ten czas pozwoli Wam na uniknięcie największych tłumów, które odwiedzają Akabę podczas szczytu sezonu. Zimą, począwszy od grudnia do marca, temperatura oscyluje w granicach 16–18°C, a wieczory bywają bardzo chłodne. Miesiące zimowe charakteryzują się większą ilością opadów, a także mniejszą ilością słońca podczas dnia.

Nurkowanie w Akabie

Nurkowanie w Akabie jest popularną aktywnością wybieraną przez turystów, ponieważ znajduje się tutaj ponad 30 miejsc nurkowych, a wzdłuż wybrzeża można skorzystać z oferty licznych szkół nurkowania. Położona nad zatoką Morza Czerwonego Akaba posiada przy swoim brzegu niezwykły ekosystem podwodny z setkami gatunków kolorowych ryb oraz 240 gatunkami koralowców tworzących niesamowite struktury. Rafy koralowe są mniej spektakularne niż na wybrzeżu egipskim, jednak dzięki temu są mniej wyeksploatowane. Nurkując w zatoce Akaby można podziwiać: zatopiony wrak statku Cedar Pride będącym libańskim frachtowcem, który spłonął w 1982 roku, a leży na głębokości 10–20 metrów głębokości; wrak samolotu, w którego wnętrzu można spokojnie się poruszać, leżący na ok. 23 metrach, i najciekawszy amerykański czołg M40, zatopiony na głębokości tylko 6 metrów, a więc dostępny jest także dla mniej zaawansowanych nurków.

Te trzy najbardziej popularne miejsca nurkowe zostały naturalnie porośnięte koralowcami i stworzyły niesamowitą aurę tajemniczości. Jednak to nie koniec atrakcji, ponieważ takich zatopionych pojazdów wojskowych jest o wiele więcej. Zanurkujcie i zobaczcie na własne oczy niesamowity, podwodny świat Akaby.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII