Informacje ogólne
Stolica i największe miasto Indonezji – będące także jedną z największych aglomeracji na świecie – położone we wschodniej części Jawy. Ze względu na lokalizację, miasto to narażone jest na podtopienia, przez co zgodnie z decyzją rządu w nieodległej przyszłości Dżakarta straci swój status miasta stołecznego na rzecz nowopowstałego ośrodka we wschodnim Borneo. Pomimo słynnych już korków i chaosu, który z pewnością początkowo może nieco przytłaczać, miasto to skrywa ogrom atrakcji i kontrastów. Spowodowane jest to nie tylko kolonialną przeszłością regionu, ale i masowym napływem ludności, która przywiozła ze sobą swoje autentyczne wierzenia, zwyczaje, nowe smaki i zapachy. Czekają tu na Was fascynujące muzea, zabytkowe neogotyckie katedry sąsiadujące z nowoczesnymi meczetami, jak i interesująca chińska dzielnica czy uwielbiane przez miejscowych wysepki Bidadari i Onrust.
Zwiedzanie Dżakarty – co warto zobaczyć?
Dżakarta to nie tylko stolica Indonezji, ale również największe miasto Azji Południowo-Wschodniej, centrum kulturowe i gospodarcze całego archipelagu wysp indonezyjskich. Położona jest w północno-zachodniej części wyspy Jawa i jest najbardziej zurbanizowanym miastem w regionie, a także… najszybciej tonącą stolicą na całym świecie, ze względu na swoje położenie w równinie aluwialnej, czyli miejscu praktycznie całkowicie pozbawionym wzniesień. Miasto jest świetnym portem komunikacyjnym i bazą wypadową do zwiedzania Indonezji, dlatego też najczęściej służy tylko jako punkt przesiadkowy do dalszej podróży i nieczęsto wybierane jest jako miejsce docelowe. Wiele osób uważa, iż miasto jest pozbawione uroku, wiecznie zakorkowane, architektonicznie nieuporządkowane, a co więcej – nieprzyjemnie pachnące (ze względu na tę cechę nadano mu jakże urokliwą nazwę „wielki durian”). Niemniej jednak, pomimo tej niezachęcającej składanki „przymiotów”, będąc w tej części Azji nie warto pomijać Dżakarty, a samemu doświadczyć jej nieco specyficznego klimatu oraz aglomeracyjnej wibracyjności i monumentalności, a także zachwycić się jej kulturowym bogactwem i skosztować wysublimowanej kuchni.
Dżakarta to miejsce kontrastów – z jednej strony może zachwycać starym, kolonialnym budownictwem z ikonicznymi monumentami, a z drugiej przytłaczać lub intrygować industrializmem, a wraz z nim wyłaniającymi się na pierwszy plan drapaczami chmur, zatłoczonymi ulicami i wszechobecnym pośpiechem. To także mieszanka kultur i smaków całej Indonezji, które przenikają się wzajemnie i skondensowane są w tej jednej metropolii. Miasto można pokochać lub znienawidzić, ale najlepiej przekonać się samemu, która z grup jest nam bliższa i podczas eksplorowania Indonezji poświęcić na zwiedzanie Dżakarty chociażby kilka dni.
Pogoda w Dżakarcie – kiedy jechać na wczasy?
Dżakarta, jak większość miast tropikalnych, całorocznie odnotowuje wysokie temperatury sięgające 35°C, a także cechuje się dużą wilgotnością na poziomie 75–85%. Wynika to nie tylko z położenia równikowego, w strefie klimatów tropikalnych, ale także wiejącego w tym regionie monsunu, który jest przyczyną występowania pór suchych i deszczowych. W mieście można wyróżnić porę suchą trwającą od maja do września oraz dłuższą porę deszczową od października do maja, kiedy to deszcze mogą być ulewne, a niebo częściej zachmurzone. W podróż warto zabrać parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ w Dżakarcie deszcz pada dosyć często.
Lotnisko w Dżakarcie
W Dżakarcie znajdują się dwa lotniska międzynarodowe. Port lotniczy Soekarno–Hatta jest największym portem lotniczym w Indonezji, posiada 3 terminale i znajduje się 20 km na północ od miasta. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, ilość obsłużonych na nim ludzi sięgnęła prawie 55 mln! Lotnisko Halim–Perdanakusuma czasy świetności utraciło w 1985 roku po budowie lotniska Soekarno, które przejęło większość jego połączeń i dzisiaj obsługuje ono głównie loty krajowe.
Atrakcje, zabytki w Dżakarcie – przewodnik wakacyjny
Muzeum Narodowe Indonezji
W XVIII wieku w Europie miała miejsce rewolucja intelektualna i zaczęto skupiać się na rozwoju wiedzy naukowej. Wówczas tereny dzisiejszej Indonezji były skolonizowane przez Holendrów, którzy założyli na tych ziemiach holenderskie stowarzyszenie naukowe i rozpoczęli gromadzić przeróżne zbiory. Za czasów brytyjskich rządów (XIX wiek) dobudowano nowe budynki i dzisiaj w muzeum znajduje się aż 19 000 obiektów z przeróżnych okresów historycznych. W muzeum oglądać można monety, herby czy ceramikę, a także różnorodne wystawy czasowe. Co ciekawe, przed samym budynkiem muzealnym znajduje się posąg słonia z brązu, prezent od tajskiego króla Ramy V, który odwiedził muzeum w 1871 roku.
Plac Merdeka
Samo słowa „merdeka” z indonezyjskiego oznacza wolność, dlatego też nie bez przyczyny plac, na którym najczęściej odbywają się demonstracje obywatelskie i przeróżne wiece, posiada nazwę tę, a nie inną. Miejsce to powstało w czasach, gdy tereny te były kolonią holenderską. Pierwotnie wypasano tu bawoły wodne, zaś w XIX wieku przeobrażono je w główny plac ceremonialny. W latach 1961–1976 wzniesiono na środku placu, na życzenie ówczesnego prezydenta Sukarno, pomnik upamiętniający walkę o niepodległość. Począwszy od lat 90. XX wieku plac zaczął przechodzić transformację. Rozebrano wiele budynków i zaczęto z powrotem przekształcać miejsce w park, by dzisiaj służył on jako miejsce spotkań rodzinnych, pikników czy imprez krajowych. Wokół placu znajduje się wiele budynków rządowych i kulturalnych.
Masjid Istiqlal
To największy meczet w Azji Południowo-Wschodniej, który symbolizuje uzyskanie niepodległości przez państwo. Jego budowę rozpoczęto w 1961 roku i zakończono po 17 latach. Mieści on ok. 120 tysięcy wiernych, posiada 7 wejść, których nazwy odnoszą się do imion Allaha, a także ogród.
Ragunan Zoo
Ogród zoologiczny, którego otwarcie nastąpiło w 1864 roku, co czyni go najstarszym zoo w całej Indonezji. Znajduje się na południu miasta i łatwo można dostać się do niego komunikacją miejską. Żyje w nim ponad 2000 zwierząt, a wśród nich można znaleźć takiego osobnika, jak chociażby waran z komodo!
Wyjątkowe miejsca w Dżakarcie
Pchli targ Menteng
Perełka na mapie miasta, dla tych którzy uwielbiają lokalny koloryt, kicz i przedmioty, które nie zawsze mają określone funkcje użytkowe; dobrze odnajdą się tam również fani ulicznego targowania.
Kota Tua
Wyjątkowa dzielnica na mapie miasta, z kolonialną zabudową z XVII wieku. W przeszłości było to centrum historycznego miasta Batawia, które posiadało nawet swój własny zamek. W pierwszej dekadzie XXI wieku rewitalizowano tę część miasta, by dzisiaj można było oglądać architekturę starego miasta. Mieści się tam m.in. poczta, budynek banku, kawiarnia i kilka muzeów.
Wyspy Seribu
Należący do Dżakarty archipelag wysp na Morzu Jawajskim, których jest aż kilkaset, ale nie wszystkie z nich mają swoje określone nazwy, a tylko 11 z nich jest zamieszkanych. W przeszłości pełniły one rolę defensywną i znajdowały się na nich bastiony ochronne, dzisiaj zaś to miejsce na wypoczynek z rajskimi plażami i zachwycającymi rafami koralowymi, które oglądać można w trakcie snorkelingu. By dostać się na wyspy, należy mieć zarezerwowany hotel na jednej z nich i udać się do portu w północnej części miasta, a następnie popłynąć promem lub łódką. Przy odrobinie szczęścia można udać się z lokalnym rybakiem na inne, mniejsze wysepki, by obejrzeć ich bogactwo, co powinno kosztować mniej niż 100 000 IDR.
Plaża Ancol
Dżakarta nie posiada wielu plaż i nie należą one do najpiękniejszych, jakie możecie zobaczyć w Indonezji, natomiast jeśli potrzebujecie odrobiny wytchnienia po całym dniu zwiedzania miasta, wybierzcie się na piaszczystą plażę Ancol. Jest to świetne miejsce dla rodzin, ponieważ mieści się tam wiele obiektów kulinarnych i sportowych, a od czasu do czasu organizowane są również wydarzenia rozrywkowe. Niestety, by korzystać ze wszystkich plażowych udogodnień, należy wnieść opłatę w wysokości ok. 25 000 rupii.
Kuchnia w Dżakarcie – co warto zjeść na wyjeździe?
Kuchnia jawajska jest bardzo zróżnicowana i mocno zależna od konkretnego regionu wyspy. Im dalej na wschód, tym ostrość potraw wzrasta, a na północy i w centralnej części wyspy jest pikantna, ale także bardziej słona. Podstawą większości dań, która prawie zawsze pojawia się na talerzu jest ryż, serwowany zarówno w daniach wytrawnych, jak i na słodko (czasem zastępowany jest ziemniakami lub makaronem). Ciekawą potrawą z jego wykorzystaniem jest lontong, czyli ryż zawinięty w skórkę od banana, następnie gotowany. W Dżakarcie warto posmakować chociażby takich potraw, jak smażony banan z chili czy ketoprak – wegetariańskie danie z tofu, ryżem, gotowanym jajkiem, fasolą i sosem orzechowym. Odważni mogą również zasmakować naleśników z durianem, który uznawany jest za najbardziej śmierdzący owoc świata.
Luksusowy pobyt w Dżakarcie
Dżakarta jest aglomeracją, którą Warto odwiedzić podczas pobytu w Indonezji, chociażby na jedną lub dwie noce, by samemu zasmakować niecodziennego klimatu wielkiego, azjatyckiego miasta. Dobrym wyborem na Wasz krótki pobyt w Dżakarcie jest zakwaterowanie w luksusowym czterogwiazdkowym hotelu FM7 Resort, tuż przy lotnisku. Hotel posiada basen z jacuzzi i cztery restauracje, a także nowoczesne, minimalistycznie urządzone pokoje.
Kiedy jechać?
Galeria