Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Santorini /Grecja

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Magiczna wyspa Santorini, której złota przeszłość owiana jest gęstą mgłą tajemnicy. To prawdopodobnie tutaj znajdowała się legendarna Atlantyda, a pozostałości wysoko rozwiniętej kultury można oglądać po dziś dzień w prehistorycznych i antycznych osadach. Wyspa w zamierzchłych czasach została zniszczona przez potężny wybuch wulkanu, którego erupcja uważana jest za jedną z najsilniejszych i najtragiczniejszych w dziejach ludzkości. Dzięki ciągłej aktywności wulkanicznej obfituje w fantastyczne krajobrazy, w tym białe, czarne i czerwone plaże. Można spacerować tu po sypkim pumeksie podczas trekkingu po malowniczej, stromej kalderze. Wewnątrz archipelagu znajdują się dwie nowe wysepki, które stale rosną, a w ich okolicy chętni zaczerpną kąpieli w gorących źródłach. Z tej półksiężycowej kaldery spływają ku Morzu Egejskiemu urocze białe domki i kościoły o niebieskich kopułach przyklejone do wulkanicznych skał – symbole nie tylko Santorini i Grecji, ale i całej Europy. Pocztówkowe miasteczka i wioski, takie jak Oia, Thira czy Imerovigli są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży świata. Podziwianie zachodów i wschodów słońca nad tym zarówno sielskim, jak i surowym miejscem jest niezapomnianym przeżyciem.

Zwiedzanie Santorini – co warto zobaczyć?

Ta słynna grecka wyspa położona jest na północ od wybrzeży Krety. Oblewana przez wody Morza Egejskiego, od wieków stanowiła coś więcej niż tylko wulkaniczny skrawek lądu. Utożsamiana z mityczną Atlantydą jest uznawana za jeden z europejskich symboli, a jej białe domki, spływające ze stromej kaldery, jednej z największych na świecie, to naprawdę bajeczny widok. Przyklejone do skał budynki kontrastują z ciepłymi kolorami klifów i błękitem morza. Gdzieniegdzie na tle białych połaci miejscowości przebijają się niebieskie kopuły kościółków, których jest tu więcej niż dni w roku – aż około 450. Pocztówkowe wioski i miasteczka przyciągają do siebie niezmiennie od lat rzesze turystów z całego świata. Wąziutkie uliczki, wyłożone brukiem lub wapienną gładzią meandrują między uroczą architekturą, a spacerom towarzyszą zapierające dech w piersi widoki. Wakacje na Santorini sprawią, że zakochacie się w Grecji od pierwszego wejrzenia i będziecie chcieli wracać tu jak najczęściej!

Pogoda na Santorini – kiedy jechać na wczasy?

Klimat na Santorini, największej i najbardziej wysuniętej na południe wyspie Cyklad, jest wyjątkowo przyjemny i zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Zimy są łagodne i deszczowe, natomiast lata – ciepłe i słoneczne, lecz nie upalne. Począwszy od maja, na Cykladach (a więc także Santorini) wieje meltemi, północny wiatr, który może sprawić, że powietrze będzie wydawać się chłodniejsze niż wskazują termometry, a morze nieco się wzburzy. Średnie temperatura wahają się od 12°C w styczniu i lutym, do 26,5°C w lipcu i sierpniu. Opady na Santorini zdarzają się jesienią i zimą, w szczególności od października do marca, od kwietnia do września pada bardzo rzadko, a latem, od czerwca do sierpnia, prawie nigdy. Zimą, od grudnia do połowy marca, temperatury są dość przyjemne, ale nie można wykluczyć wiatru i deszczu, czasami zdarzają się też chłodne dni z wiatrem północnym, podczas których maksymalna temperatura utrzymuje się poniżej 10°C. Ze względu na położenie, śnieg na Santorini zdarza się rzadziej niż na innych wyspach Cyklad, jednak czasami wyspę pokrywa biały puch, jak to miało miejsce w lutym 2004 i 2008 roku. Od czerwca do połowy września jest ciepło i słonecznie, a wiatr przynosi orzeźwienie. W wakacje na Santorini słońce świeci nawet 12 godzin dziennie! Temperatura wody najwyższa jest od lipca do września i osiąga nawet 24,5°C, dlatego najlepszy czas na wczasy na plaży na Santorini to lato, od czerwca do połowy września. Wiosną i jesienią, zwłaszcza w kwietniu i maju oraz od połowy września do połowy października, panują przyjemne temperatury, a pogoda na Santorini często będzie słoneczna, choć mogą zdarzyć się też krótkie okresy niepogody.

Atrakcje, zabytki na Santorini – przewodnik wakacyjny

Oia

Co zobaczyć na Santorini, najpiękniejszej wyspie w Europie? Na pewno słynącą z białych domków i kościołów z niebieskimi kopułami pocztówkową miejscowość Oia, którą przecinają, kręte, wąskie chodniki i liczne schodki. Idealną porą na wizytę w Oia jest wieczór, kiedy odpływają statki wiozące turystów, którzy przyjeżdżają na jednodniową wycieczkę na Santorini, a wioska pustoszeje. Jednak tym, co wyróżnia Oię spośród innych miejscowości, są nieprawdopodobnie piękne zachody słońca, które najlepiej podziwiać z Castle Of Oia – ruin średniowiecznej bizantyjskiej fortecy, oraz Blue Dome Church, prawosławna świątynia o niebieskich kopułach, wspaniale dopełniająca ten niezwykły pejzaż.

Imerovigli

Nazwa Imerovigli pochodzi od słowa „vigla”, czyli miejsce widokowe – i doskonale odzwierciedla jej urodę! Tradycyjne białe domki, niebieskie dachy i kopuły, przytulne tawerny, z których roztaczają się wspaniałe widoki na morze i kalderę – wszystko to sprawia, że Imerovigli jest jedną z kilku najbardziej ikonicznych miejscowości Santorini. Jedną z atrakcji jest też malownicza skała Skaros, na której wizyta na niej to nie tylko świetna okazja do obcowania z powulkaniczną formacją, ale także do podziwiania zachodów i wschodów słońca. Dawniej na skale stał zbudowany w XIII wieku zamek, po którym dziś pozostały jedynie szerokie, kamienne schody.

Thira

Stolica Santorini, Thira, to pełne uroku, niewielkie miasteczko, zbudowane na zboczu wygasłego wulkanu, gdzie z punktów widokowych przy dobrej widoczności można dostrzec wybrzeża Krety oraz oglądać jedną z najpiękniejszych panoram obejmujących cały archipelag. Eleganckie sklepy i butiki, w których kupić można wspaniałe pamiątki, tawerny z rozpływającymi się w ustach owocami morza, galerie sztuki i charakterystyczna dla Cyklad biało-niebieska architektura – wszystko to srawia, że Thira jest obowiązkowym punktem podczas wczasów na Santorini. Polecamy szczególnie widokową przejażdżkę Santorini Cable Car, kolejką gondolową łączącą górną część miasteczka z położonym u stóp klifu portem.

Akrotiri

Na Santorini jest co zwiedzać! Wybierzcie się na przykład do Akrotiri, miejscowości położonej w południowej części wyspy, która została zasypana popiołem po wybuchu wulkanu w XVII wieku p.n.e. Gdy pod warstwą wulkanicznego popiołu archeolodzy odnaleźli pozostałości domostw z freskami ilustrującymi życie mieszkańców, Akrotiri zaczęto nazywać „Greckimi Pompejami”. Niedaleko wioski znajduje się jedna z najstarszych w Grecji latarni morskich, zbudowana pod koniec XIX wieku.

Pyrgos

Dawna stolica wyspy słynie z weneckiej twierdzy, będącej główną atrakcję miasta, zwanej Kasteli Pyrgo, z której rozciągają się malownicze widoki na okolicę. Możecie też odwiedzić tu pochodzący z X wieku kościół Theotokaki z pięknymi freskami oraz muzeum sztuki bizantyjskiej. Jeśli w czasie wycieczki zgłodniejecie, zajdźcie do jednej z tawern i zamówcie wyśmienite greckie specjały i lokalne wino!

Lotnisko na Santorini

Na Santorini znajduje się jedno lotnisko międzynarodowe, położone w miejscowości Kamari, około 6 km od stolicy wyspy, Thiry. Lotnisko jest malutkie – w jednym momencie może maksymalnie obsłużyć zaledwie sześć samolotów! Dolecicie tu m.in. bezpośrednim lotem z Krakowa, a na lotnisku możecie wypłacić pieniądze z bankomatu, wypożyczyć samochód, skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi oraz kantoru wymiany walut.

Wyjątkowe plaże na Santorini

Vlychada Beach

Ta wulkaniczna plaża na południowym wybrzeżu to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż na Santorini! Spore białe klify poprzecinane są fascynującymi formami przypominającymi płaskorzeźby obramowującymi plażę, która początkowo jest kamienista, lecz dalej pojawia się także piasek.

Red Beach

Czerwona plaża, znajdująca się na południowym wybrzeżu, to miejsce niezwykłe i egzotyczne, przypominające marsjański wręcz krajobraz! Wysokie, intensywnie ceglastoczerwone klify zbudowane są z materiału wulkanicznego, a swój nietypowy kolor zawdzięcza reakcji z wodą morską wytworzył w tym miejscu Dynamiczny krajobraz robi naprawdę spore wrażenie.

Aspiri

Mała, usypana z okrągłych, jasnych kamieni plaża, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu w pobliżu wioski Akrotiri, dostępna jest jedynie drogą morską. Wędrując wytyczonym szlakiem można oglądać ją z góry klifu, a strome białe ściany, opadające do morza oraz wystające znad tafli skały wyjątkowo malowniczo kontrastują z błękitem nieba i wody.

Kamari

Kamari to zarówno plaża, jak i największy kurort na Santorini, dlatego na samotność liczyć tu nie możecie, ale na nieustającą zabawę – jak najbardziej! Infrastruktura na tej usłanej egzotycznym czarnym piaskiem plaży jest bardzo dobra, dlatego to doskonałe miejsce, by wybrać się tu na lunch lub drinka.

Monolithos

Bardzo przyjemna, piaszczysto-żwirkowa plaża położona na południowym wschodzie, obok wioski o tej samej nazwie. Przestronna i czysta, bardzo dobrze nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ zejście do wody jest bardzo łagodne, a morze dość długo pozostaje płytkie.

Kuchnia na Santorini – co warto zjeść na wyjeździe?

Sekret tkwi w prostocie! Tradycyjna kuchnia na Santorini to dobrze wszystkim znane smaki, które tu jednak nabierają nowego wyrazu. Taki na przykład pomidor. Na pewno każdy doskonale zna malutkie pomidorki koktajlowe, ale czy wiecie, że pochodzą one właśnie z Santorini? Swój niepowtarzalny smak zawdzięczają uprawie na suchej, wulkanicznej glebie, która nie potrzebuje dużo wody, co jest ważne o tyle, że na wyspie deszcze padają tylko okresowo. Pomidorkami koktajlowymi można się delektować w sałatkach, suszonymi na słońcu, w puszkach, jako koncentratem pomidorowym lub nawet na słodko. Specjalnością Santorini, której podczas wycieczki na Santorini zdecydowanie powinniście spróbować, są placki pomidorowe, podawane w każdej tawernie. Ciekawe potrawy można też przygotowywać z białego bakłażana o owocowym i łagodnym smaku, znacznie słodszym niż bakłażan fioletowy – to m.in. sałatki, pyszna pasta zwana melitzanosalata oraz oczywiście słynny grecki specjał, mussaka, której bakłażan jest głównym składnikiem. Bardzo smaczną potrawą jest fava, czyli pasta z łuskanego grochu, którą podaje się jako przystawkę w każdej tradycyjnej tawernie, często przyprawioną cebulą, ziołami i lokalnymi kaparami, a czasem greckimi oliwkami. Pyszny smak, jedwabista konsystencja i prostota przygotowania to trzy powody, dla których jest to jedno z najpopularniejszych dań na wyspie Santorini. Co ciekawe, pierwsze ślady uprawy tego grochu pochodzą już sprzed 3500 lat! Skosztujcie też chloro, czyli domowego, kwaśnego sera z mleka koziego, którego nie znajdziecie nigdzie poza Santorini, a także unikatowego wina – wyspa ma długą tradycję winiarstwa, a dzięki bogatemu, wulkanicznemu podłożu produkuje się tu unikatowe odmiany o wybornym smaku i aromacie.

Luksusowe wakacje na Santorini

Na Santorini luksus niejedno ma imię! Wyspa należy do jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie, dlatego wczasy na Santorini nieodmiennie łączą się z ekskluzywnymi, butikowymi hotelami, które prześcigają się w uprzyjemnianiu Gościom pobytu. Te najlepsze zachwycają doskonałym dostosowaniem swej architektury do tradycyjnych biało-błękitnych domków, wysmakowanymi wnętrzami i bardzo przemyślnym doborem dodatków. Niektóre, jak na przykład przeznaczony tylko dla dorosłych Gości luksusowy hotel Mystique a Luxury Collection czy też wytworny Canaves Oia Suites urządzone są z ascetyczną elegancją, w jasnych barwach, dla których idealnym dopełnieniem jest lazur wody i nieba. Inne, jak jeden z najlepszych luksusowych hoteli na Santorini Istoria, A Member Of Design Hotels czy klimatyczny pięciogwiazdkowy hotel Vedema, A Luxury Collection Resort, położony na terenie ponad 400-letniej winiarni, stawiają na szyk w stylu barefoot luxury. Tylko od Was zależy, czy wycieczkę na Santorini zdecydujecie się spędzić w wykutych w skale kaldery białych grotach, w prywatnej willi z własnym basenem, czy też w położonym na szczycie klifu hotelu z zapierającym dech w piersi widokiem. Nie polecamy natomiast decydować się na pobyt all inclusive na Santorini – znajdziecie tu rewelacyjne restauracje, serwujące tak urozmaicone i pyszne potrawy, że ograniczanie się do kuchni wyłącznie hotelowej byłoby niedopatrzeniem!


Zwiń
Kiedy jechać na Santorini?

Kiedy jechać na Santorini?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Istoria 5*

Od 9900 zł

Grecja - Santorini

7 nocy w hotelu Istoria 5* z przelotem i transferami

Santorini Secret Suites & Spa 5*

Od 15200 zł

Grecja - Santorini

7 nocy w hotelu Santorini Secret Suites & Spa 5* z przelotem i transferami

Charisma Suites 4*

Od 10150 zł

Grecja - Santorini

7 nocy w hotelu Charisma Suites 4* z przelotem i transferami

Canaves Oia Epitome 5*

Od 15900 zł

Grecja - Santorini

7 nocy w hotelu Canaves Oia Epitome 5* z przelotem i transferami

Greckie wakacje – Mykonos i Santorini exclusive

Od 16950 zł
Exclusive

Grecja - Mykonos, Santorini

Złociste plaże, słońce, urocze białe domki, orzeźwiająca morska bryza i wyjątkowy smak oliwek – wakacje w Grecji to przepis na urlop doskonały! Na początek Mykonos, Mała Wenecja oblewana szafirowymi wodami Morza Egejskiego, mekka amatorów zabawy, przyciągająca celebrytów z całego świata. A później – Santorini, najpiękniejsza wyspa Grecji! Przed Wami wypoczynek nad prywatnym basenem, urzekające wschody i zachody słońca oraz widoki, które na zawsze pozostają w pamięci!

Wakacje w Grecji – Ateny i Santorini

Od 10300 zł

Grecja - Ateny, Santorini

Wybierzcie się na niezapomniane, romantyczne wakacje do Grecji! Zachwyćcie się starożytnymi Atenami – kolebką kultury i nauki, gdzie co krok widać ślady chwalebnej przeszłości. Tu każdy zaułek był świadkiem wielkiej historii i cywilizacji helleńskiej. Przemierzając miasto podziwiajcie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytki, by później zapuścić się w labirynt krętych uliczek, schodów, klimatycznych knajpek i sklepików na Place. A po Atenach – Santorini, najpiękniejsza wyspa Grecji! Przed Wami wypoczynek do wtóru szumiących fal błękitnego Morza Egejskiego, urzekające wschody i zachody słońca oraz widoki, które na zawsze pozostają w pamięci!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele na Santorini

Zwiń
Santorini

Santorini

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować