Informacje ogólne

Góra Synaj, znana także jako Góra Mojżesza lub Dżabal Musa, to mierzący 2285 m n.p.m. szczyt położony na półwyspie Synaj w Egipcie. Utożsamiana jest z biblijną górą Synaj, na której według Starego Testamentu, Jahwe przekazał Mojżeszowi tablice zawierające dziesięć przykazań, co czyni ją miejscem licznych pielgrzymek. U jej podnóża znajduje się zabytkowy klasztor św. Katarzyny, najstarszy istniejący do dziś klasztor chrześcijański.

Gdzie znajduje się góra Synaj?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż tak naprawdę nikt nie wie, gdzie znajduje się biblijna, „właściwa” góra Synaj. Mocnym kandydatem do tego miana jest sąsiednia Góra Świętej Katarzyny, a także Dżabal al-Lauz w Arabii Saudyjskiej, niektórzy zaś spekulują, że leży ona całkowicie poza półwyspem Synaj, na co rzekomo miałaby wskazywać dokładna analiza biblijnego opisu. Niezależnie jednak od wszystkich sporów i hipotez, to Dżabal Musa obecnie dzierży miano prawdziwej góry Synaj i jako jedyna z kandydatów może poszczycić się trwającą już XVII wieków tradycją pielgrzymkową. Znajduje się w południowej części półwyspu, w pobliżu miejscowości Święta Katarzyna oraz około 3 godziny jazdy od popularnego kurortu Sharm el-Sheikh.

Czy można wejść na górę Synaj?

Góra Synaj jest otwarta dla zwiedzających i pielgrzymów. Wydeptywany przez ostatnie 1700 lat szlak jest prosty i dostępny praktycznie dla każdego, a na szczyt można się dostać dwiema trasami. Większość pielgrzymów wybiera drogę zwaną Wielbłądzią Ścieżką, która jest nieco dłuższa, ale zapewnia o wiele łagodniejsze podejście. Jej pokonanie zajmuje 2–3 godziny, a większą część trasy można również przebyć na wielbłądzie. Druga trasa jest o wiele popularniejsza jako droga powrotna. Jest krótsza, ale trudniejsza, składa się z 3750 stopni, z których niektóre mają nawet metr wysokości – stąd jej nazwa: Schody Pokutne. Popularne są wycieczki wyruszające bardzo wcześnie, by ze szczytu góry oglądać wschód słońca nad pustynią.

Gdzie znajduje się Góra Świętej Katarzyny?

Góra Świętej Katarzyny położona jest tuż obok góry Synaj, oba szczyty w linii prostej dzielą niecałe 3 km. Na jej szczycie znajduje się niewielka kapliczka poświęcona św. Katarzynie z Aleksandrii. Wzniesiono ją, by upamiętnić miejsce, w którym według tradycji, anioły złożyły ciało osiemnastoletniej Katarzyny, skazanej na śmierć za krytykowanie prześladowania chrześcijan, na przełomie III i IV wieku. Poświęcony jej jest również klasztor znajdujący się u stóp góry, oraz pobliskie miasteczko noszące nazwę Święta Katarzyna.

Jak wysoka jest góra Synaj?

Góra Synaj mierzy 2285 m n.p.m. i jest „przeciętniakiem” wśród szczytów swojego pasma górskiego. Znajdująca się obok Góra Świętej Katarzyny sięga 2629 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem półwyspu Synaj, a także całego Egiptu.

Historia klasztoru św. Katarzyny

Początki klasztoru sięgają 337 roku n.e., kiedy to cesarzowa Helena, matka Konstantyna I Wielkiego, nakazała wzniesienie kapliczki upamiętniającej miejsce, w którym Mojżeszowi ukazał się Anioł Pański w postaci gorejącego krzewu. Większość pozostałych zabudowań została wzniesiona na rozkaz cesarza Justyniana I, wtedy również monaster otoczono murami obronnymi, by chronić go przed zagrożeniem ze strony plemion koczowniczych. W X wieku na szczycie Góry Świętej Katarzyny odkryto relikwie świętej, które przetransportowano do położonego u stóp góry klasztoru i złożono w złotej trumnie. Od tego czasu monaster zaczęto łączyć z kultem św. Katarzyny. Również w okolicach X wieku wybudowano niewielki meczet, dzięki czemu rzadko dochodziło do ataków muzułmanów, a także kaplicę katolicką. W 2000 roku świątynię odwiedził Jan Paweł II, zaś w 2002 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie klasztor należy do prawosławnych Greków, mieszka w nim około 20 mnichów, którzy otwierają drzwi dla zwiedzających między 9:30 a południem. Nie pobierają opłaty za wejście, ale należy pamiętać o ubiorze odpowiednim dla miejsca kultu religijnego.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII