Informacje ogólne
Korfu, zielona wyspa rzucona na przestwór błękitnego Morza Jońskiego, to połączenie pięknych krajobrazów, złotych skał, strzelistych cyprysów, seledynowych zboczy, turkusowo-zielonych zatok, oryginalnej architektury i fascynujących zabytków. Piaszczyste plaże, wyjątkowo przyjemny klimat, fantastyczne, butikowe hotele i wyborna kuchnia – wszystko to sprawia, że wakacje na Korfu to niczym niezakłócona przyjemność. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo: zarówno amatorzy plażowania, zwiedzania i nocnego życia nie będą się nudzić! Przespacerujcie się po wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta Korfu, popływajcie na plaży Porto Timoni, zwiedźcie przyklejony do skalistego klifu zamek Angelokastro, jeden z najważniejszych i najbardziej widowiskowych zabytków Korfu, zajrzyjcie do któregoś z monastyrów, podziwiajcie widok z najwyższego punktu wyspy – Pantokratora, lub po prostu wypoczywajcie przy basenie z kieliszkiem żywicznej retsiny!
Zwiedzanie Korfu – co warto zobaczyć?
Korfu to jedna z najpiękniejszych wysp Grecji! Znajdziecie tu niezapomniane, zapierające dech w piersiach krajobrazy, pasma górskie i plaże, a mieszanka historii i wpływów kulturowych – francuskich, angielskich, weneckich i oczywiście greckich pozwoli Wam zrozumieć, w jaki sposób powstała i rozwinęła się cywilizacja Wysp Jońskich. Historia Korfu sięga starożytności i mitologii, a jej nazwa, po grecku Kerkyra, wywodzi się od noszącej to imię nimfy Korkiry, w której zakochać miał się bóg morza, Posejdon. To od nich właśnie wywodzą się mityczni Feakowie, według Odysei Homera szczęśliwy lud zamieszkujący wyspę Scheria, identyfikowaną dziś właśnie z Korfu, słynący z budowy statków „szybkich jak myśl” i nie potrzebujących sterników, ponieważ same odnajdowały cel podróży. To na pokładzie takiego właśnie statku, ofiarowanego przez króla Alkinoosa, Odyseusz powrócił na Itakę.
Dziś Korfu to miejsce ulubione przez turystów, pełne najrozmaitszych atrakcji – od wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starego Miasta stolicy wyspy, przez piękne, piaszczyste i kamieniste plaże, frapujące muzea, po doskonałą kuchnię, imprezy muzyczne, festiwale i obchody karnawałowe. Edward Lear, słynny angielski poeta i rysownik, autor limeryków, tak opisywał magię Korfu: „To wszystko aż trudno sobie wyobrazić: splendor gajów oliwnych i ogrodów pomarańczowych, błękit nieba, fiolet gór, wyłaniających się z morza mieniącego się niczym pawie pióra i inkrustowanych linią srebrnego śniegu...”. Sprawdźcie sami, co zwiedzić na Korfu i jakie są najpiękniejsze miejsca tej mitycznej wyspy!
Pogoda na Korfu – kiedy jechać na wczasy?
Na Korfu panuje klimat śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Średnia dzienna temperatura waha się od 9,5°C w styczniu do 27°C w sierpniu. Wiosna, od połowy marca do maja, jest łagodna, a choć początkowo zdarzają się opady, to wraz z nadejściem kwietnia pogoda staje się coraz ładniejsza. Maj to dobry miesiąc na wakacje na Korfu, jeśli chcecie uniknąć skwaru i natłoku turystów. Lato, od czerwca do sierpnia, jest gorące i słoneczne: temperatura maksymalna dochodzi do 35°C a podczas największych upałów osiąga nawet 40–42°C. Na szczęście bryza morska przynosi ulgę, a w razie potrzeby można się ochłodzić w morzu. Ta część Grecji znajduje się poza obszarem, w którym wieje chłodne meltemi, więc morze jest tutaj cieplejsze. Jesień, od września do listopada, jest przyjemna, a wrzesień bywa jeszcze bardzo słoneczny, jednak już od października zaczynają się dość obfite opady deszczu. Zima, przypadająca od grudnia do połowy marca, jest łagodna, choć nieco surowsza niż na południowych wyspach Grecji; ponadto zwłaszcza w grudniu i styczniu pada deszcz, w nocy możliwe są lekkie przymrozki, a na wzgórzach może nawet padać śnieg. Jeśli wczasy na Korfu chcecie spędzić na pływaniu w morzu, warto zaplanować wyjazd na okres od lipca do września, kiedy temperatury wody wynoszą 24,5–26°C (czerwiec i październik, kiedy morze ma ok. 22°C, będzie idealny dla tych wczasowiczów, którzy są nieco bardziej odporni lub po prostu lepiej znoszą niższe temperatury). Jaki jest więc najlepszy czas na wyjazd na Korfu? Sezon na wakacje na plaży trwa od czerwca do sierpnia, choć także i w pierwszej połowie września pogoda często bywa wyjątkowo przyjemna, jeśli natomiast planujecie piesze wędrówki i spacery po wyspie, możecie wybrać się na Korfu od połowy kwietnia do połowy czerwca, aby uniknąć upałów, które na ogół występują w pełni lata.
Atrakcje, zabytki na Korfu – przewodnik wakacyjny
Kerkyra
Kerkyra, czyli największe miasto i stolica Korfu, to miejsce przesiąknięte niepowtarzalnym klimatem, które pochwalić się może pięknymi zabudowaniami pochodzącymi z różnych epok – ruinami starożytnych helleńskich świątyń, kamiennymi średniowiecznymi i weneckimi twierdzami, uroczymi neoklasycystycznymi pałacami i eleganckimi, włoskimi kamieniczkami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stare Miasto, w obrębie którego znajduje się wiele zabytkowych budynków, kościołów, pomników i pałaców. Koniecznie odwiedzić musicie starą i nową fortecę, z których rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolic, Esplanadę, czyli główny i największy plac miasta oraz wznoszący się tuż obok niej zbudowany w XIX wieku przez Brytyjczyków pałac, a także imponującą XVII-wieczną fontannę Kremasti.
Paleokastritsa
Urocza miejscowość Paleokastritsa słynie szczególnie ze wznoszącego się na wzgórzu monasteru Panagia Theotoku z XVIII wieku, w którym obecnie znajduje się muzeum sztuki bizantyjskiej, zawierające między innymi cenne ikony, księgi i klejnoty. Warto wspiąć się tu choćby dla pięknego widoku na morze, rozpościerającego się ze szczytu. Inną atrakcją tej części Korfu są położone w skalistym wybrzeżu Paleokastritsy groty, z których trzy najsłynniejsze można zobaczyć podczas rejsu zwykłą łódką lub łodzią ze szklanym dnem.
Achillion – pałac Sisi
Słynąca z urody cesarzowa Elżbieta, znana jako Sisi, po raz pierwszy przyjechała na Korfu w latach 60. XIX wieku, by w tutejszym łagodnym klimacie wyleczyć się z gruźlicy. Zauroczona wyspą, przybyła tu znów po śmierci swego jedynego syna, w roku 1890, i na jego cześć wzniosła pałac, którego motywem przewodnim jest mit o Achillesie. Pałac stał się letnią rezydencją Sisi, która zapraszała tutaj rodzinę i przyjaciół oraz artystów, malarzy, muzyków. Na terenie rezydencji oraz ogrodu znajduje się wiele rzeźb, w tym posąg Achillesa i sceny z wojny trojańskiej. Po śmierci Sisi pałac kupił niemiecki cesarz Wilhelm II, którego siostra Zofia była królową Grecji, natomiast w czasach I wojny i II światowej budowla służyła za szpital wojskowy, dzięki czemu uniknęła bombardowania; później przeszła w ręce Greków. Obecnie na terenie posiadłości działa muzeum, organizowane są tu też koncerty, wystawy, a nawet śluby, nic więc dziwnego, że w sezonie ta atrakcja Korfu cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Angelokastro
Jednym z najciekawszych miejsc na Korfu jest Angelokastro, czyli Zamek Aniołów, przypominająca gniazdo bizantyjska twierdza zbudowana na najwyższym wzgórzu w okolicy Peleokastritsy. Zamek, wzniesiony w XIII wieku, pełnił funkcję obronną i ostrzegawczą, a podczas najazdów Turków odegrał znaczącą rolę w odparciu ataku, był również schronieniem dla okolicznych mieszkańców. W jego obrębie znajduje się kościół, skalna kaplica oraz wieże, a budowla stanowi dziś jeden z najważniejszych i najbardziej widowiskowych zabytków Korfu.
Pontikonissi, czyli Mysia Wyspa
Mysia Wyspa, czyli Pontikonissi, położona u wybrzeży Korfu, miała być inspiracją do stworzenia obrazu „Wyspa Umarłych” Arnolda Bocklina. Wedle legendy Pontikonissi to statek Odyseusza, który Posejdon, w zemście za oślepienie swego syna Polifema, zamienił w kamień. Na wyspie, w otoczeniu sosen i cyprysów, kryje się malutka bizantyjska kaplica Pantokratora z XI wieku. Nazwa Pontikonissi (w jęz. greckim „pondiki” oznacza myszy) nawiązuje do jej kształtu – jeśli wysilicie wyobraźnię i spojrzycie na wysepkę z lotu ptaka, być może dojrzycie zarys myszki!
Pantokrator
Najwyższy punkt i jedna z atrakcji Korfu, o wysokości 906 m n.p.m., na którego szczyt można dojechać kilkoma drogami, np. wąską, krętą i malowniczą droga 25 serpentyn – i zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ rozpościerają się stąd fantastyczne panoramy na wyspę Korfu, Morze Jońskie, a także nieodległą Albanię oraz kontynentalną Grecję. Na szczycie wznosi się piękny XVII-wieczny klasztor Chrystusa Pantokratora.
Kanoni i Vlacherna
Co warto zobaczyć na Korfu? Kanoni i Vlachernę! Kanoni to miejscowość i półwysep na wschodnim wybrzeżu, z której podziwiać można zarówno Mysią Wyspę, jak i Vlachernę, wysepkę, na której w XVII lub XVIII wieku wzniesiono charakterystyczny biały monastyr i kościółek, będący dziś symbolem Korfu i jedną z najpopularniejszych atrakcji. Vlacherna połączona jest z lądem wąską groblą, z której można obserwować lądujące i startujące na pobliskim lotnisku samoloty.
Lefkimmi
Drugie co do wielkości miasto na Korfu to przyjemna i popularna miejscowość wypoczynkowa, w której znajdziecie ładną, piaszczystą i kamienistą plażę, tawerny, restauracje i sklepy. Ciekawa, tradycyjna zabudowa i porośnięte winnicami i gajami oliwnymi wzgórza dodają miejscu uroku i sprawiają, że spacery po okolicy są dużą przyjemnością, a zwiedzanie Korfu staje się niezapomnianą przygodą!
Lotnisko Korfu
Jedną z ciekawszych i bardziej zaskakujących atrakcji na Korfu jest tutejsze... lotnisko! Niewielki międzynarodowy port lotniczy położony jest 3 km od miasta Korfu, a jego jedyny pas startowy znajduje się na sztucznie usypanej grobli, dzięki czemu podczas startu i lądowania można ulec złudzeniu, że lot zaczyna się i kończy się w Morzu Jońskim. Dla nieprzygotowanych na ten widok – mocne wrażenia gwarantowane! Co ciekawe, przy każdym starcie i lądowaniu ruch samochodowy na znajdującej się w pobliżu drodze jest wstrzymywany. Dolecicie tu przede wszystkim lotami czarterowymi, a na lotnisku możecie wypłacić pieniądze z bankomatu, skorzystać z kantoru wymiany walut, zrobić niewielkie zakupy lub zjeść coś w jednej z restauracji.
Wyjątkowe plaże na Korfu
Barbati
Ta niewielka miejscowość położona u podnóża najwyższej na wyspie góry Pantokrator, w otoczeniu bujnych, zielonych gajów oliwnych, słynie z najpopularniejszej na Korfu kamienistej plaży Gold Beach. Na tej nagrodzonej prestiżową nagrodą ekologiczną Niebieską Flagą plaży można uprawiać rozmaite sporty wodne, opalać się i pływać, a gdy znudzą się Wam morskie aktywności – wybierzcie się na przechadzkę w góry!
Agios Stefanos
W tej malutkiej, położonej na zachodnim wybrzeżu wiosce, do której dojechać można krętą drogą ze stolicy wyspy, znajdziecie piękną, długą, piaszczystą plażę, odznaczoną Błękitną Flagą. To jedna z ładniejszych piaszczystych plaż na Korfu, a ponieważ dojazd do niej jest dość skomplikowany, na pewno nie spotkacie tu tłumów!
Arillas
W poszukiwaniu piaszczystych plaż na Korfu wybrać się możecie do Arillas, miejscowości położonej na zachodnim brzegu wyspy, słynącej z pięknej i długiej, odznaczonej Błękitną Flagą plaży. Miejsce to ulokowane jest pomiędzy dwoma cyplami, zapewniającymi osłonę przed wiatrami, dzięki czemu można tu cieszyć się zarówno doskonałymi warunkami do pływania i snorkelingu, jak i uprzyjemniającym opalanie się zaciszem.
Peroulades i Logas Beach
Wypoczywając w północno-zachodniej części wyspy wybierzcie się koniecznie do niewielkiej nadmorskiej miejscowości Peroulades, słynącej z malowniczych klifów powstałych z białych skał wapiennych, tworzących piękne naturalne wzory. U stóp klifu znajduje się wąski piaszczysty pas, Logas Beach, który jest świetnym miejscem do odpoczynku i plażowania.
Acharavi
Jeśli na urlop na Korfu wybierzecie położoną na północnym wybrzeżu miejscowość Acharavi, będziecie mieć możliwość wypoczynku i opalania się na bardzo długiej piaszczystej plaży, rozciągającej się u podnóża wzgórz, z których rozpościera się ładny widok na okolicę. W miasteczku znajdziecie dodatkowo mnóstwo barów, restauracji i sklepików, zaś w pobliżu znajdują się łaźnie rzymskie, świątynia poświęcona Apollinowi oraz park wodny.
Kuchnia na Korfu – co warto zjeść na wyjeździe?
Podczas wakacji na Korfu nie może zabraknąć najsłynniejszych greckich potraw i tradycyjnych dań! Cudowny zapach jedzenia płynący z przeróżnych tawern na pewno skusi Was do odkrywania lokalnych smaków i niezapomnianej kuchni śródziemnomorskiej. A jest w czym wybierać! Na początek oczywiście przystawki, tak liczne i urozmaicone, że na dobrą sprawę głód zaspokoić można tylko nimi. O ile tzatziki, krem-sos z jogurtu, czosnku i ogórka, klopsiki z ziemniaków, cukinii, ryby i przypraw czy też dolmadakię, czyli liście winorośli faszerowane ryżem i mielonym mięsem, zjecie w całej Grecji, o tyle numbulo i burduni charakterystyczne są już tylko dla Korfu. Numbulo to szynka przygotowywana z wędzonej polędwicy wieprzowej, natomiast burduni, którą je się smażoną i pokrojoną w małe plasterki, przypomina nieco kaszankę – przyrządza się ją z krwi wieprzowej, wątróbek, cebuli i przypraw. Po przystawkach przychodzi czas na tradycyjną grecką sałatkę z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki, sera feta, czarnych oliwek i oliwy z oliwek, a następnie danie mięsne, np. souvlaki (szaszłyk), stifado (cielęcinę gotowaną z cebulą i sosem pomidorowym), giouvetsi (jagnięcinę gotowaną z ryżem) lub bifteki (klops z mielonego mięsa faszerowany serem, cebulą i papryką, a następnie grillowany). Dla Korfu charakterystyczne jest sofrito (cielęcina z winnym sosem, czosnkiem i białym pieprzem) oraz pastitsada (mięso cielęce lub drobiowe ze świeżymi pomidorami, cynamonem, winem, cebulą i różnymi przyprawami). Ponieważ Korfu jest wyspą, znajdziecie tu też niezliczone wariacje na temat ryb i owoców morza, np. lokalnie przygotowywane bourdeto, rodzaj zupy rybnej w pikantnym sosie z czerwonej papryki, cebuli, soli i oliwy z oliwek, czy też bianco, które składa się z różnych rodzajów ryb gotowanych z winem, sokiem z cytryny, czosnkiem i octem. Urlop na Korfu będzie przyjemnością też dla wegetarian – warzywa podawane są tu nie tylko jako dodatek, lecz bardzo często są też głównym składnikiem dań. To na przykład pyszne pieczone bakłażany imam, nadziewane cebulą i pomidorami, briam, czyli zapiekane ziemniaki, bakłażany, cukinia i pomidory, czy też nadziewane pomidory i papryka. A co na deser...? Będzie słodko, tłusto, niezdrowo i pysznie! Gdy zajrzycie do cukierni, znajdziecie zarówno tradycyjną baklavę, jak i typową dla Korfu sicomadę, rodzaj ciasta przygotowanego z suszonych fig, migdałów, skórki pomarańczowej, pieprzu, cynamonu, wina i ouzo, czy tsaletię – rodzaj smażonego i posypanego cukrem chleba z rodzynkami i kukurydzą. A na lepsze trawienie tych wszystkich przysmaków polecamy unikatowy likier Kum Quat, produkowany z rosnącej jedynie na Korfu i Sycylii (w Europie) odmiany mandarynki kumkwat, oraz produkowane na wyspie wina, np. czerwone petrokoritho, fraula i skopelitiko lub białe kakotrygis, martzavi i robola.
Luksusowe wakacje na Korfu
Gdzie najlepiej spędzić wakacje na greckiej wyspie Korfu, jeśli priorytetem jest luksus, wykwint i elegancja? Spośród najrozmaitszych noclegów na Korfu wybraliśmy dla Was prawdziwe perełki, dostosowane do najrozmaitszych potrzeb i gustów. Na pewno warte polecenia są luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele sieci Domes, czyli Domes Miramare Corfu oraz Domes of Corfu. Pierwszy z nich, przeznaczony wyłącznie dla dorosłych Gości, to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na wyspie Korfu, z prywatną plażą i restauracją nagrodzoną gwiazdką Michelin, z którego urządzonych z ascetyczną elegancją pokoi roztaczają się wspaniałe widoki na błękit Morza Jońskiego. Domes of Corfu z kolei to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek, tuż przy jednej z najsłynniejszych plaż wyspy, w którym zamieszkać można w apartamencie typu swim up, z dostępem do współdzielonego basenu. Osobom szukającym kameralnego wypoczynku, w spokojnym otoczeniu wyłącznie dorosłych, polecamy wykwintny pięciogwiazdkowy hotel MarBella Nido Suite Hotel & Villas – Adults Only, należący do prestiżowego stowarzyszenia The Small Luxury Hotels of the World. Pragnąc natomiast spędzić ekskluzywne wakacje na Korfu z dziećmi warto rozważyć rozległy, lecz pięknie położony hotel Angsana Corfu, w którym młodsi znajdą rozrywkę w klubie dla dzieci, a starsi zrelaksują się w spa i pokosztują wykwintnych przysmaków śródziemnomorskiej kuchni w restauracji prowadzonej przez chefa nagrodzonego gwiazdką Michelin.
Kiedy jechać?
Galeria