Informacje ogólne
Park Narodowy Yala to jeden z dwóch najstarszych parków na Sri Lance, drugi pod względem wielkości i mogący się pochwalić największą liczbą odwiedzających. Jeśli podczas Waszej wycieczki macie czas na odwiedzenie tylko jednego z 26 cejlońskich rezerwatów przyrody – wybierzcie ten. Jeśli nie macie czasu na żaden – również wybierzcie ten i znajdźcie na niego czas, nawet kosztem innych atrakcji. Żaden wyjazd na Sri Lankę nie będzie kompletny bez wizyty w tym miejscu i zapewniamy Was, że nawet jeśli będziecie musieli nieco zmienić plan wakacji dla Yala, nie będziecie tego żałować.
Safari po Parku Narodowym Yala
Safari w Parku Narodowym Yala możecie łatwo dostosować do swoich potrzeb. Park składa się z 5 bloków, z których dla odwiedzających otwarte są dwa – blok I i blok III. Blok I jest mniejszy, ale popularniejszy, gdyż zamieszkuje go większa różnorodność zwierząt; tutaj będziecie mieli największe szanse na wypatrzenie lamparta, ale też towarzyszyć Wam będzie duża liczba innych jeepów z turystami. Blok III ma większą powierzchnię, więc safari tutaj wydaje się bardziej prywatne, ale mniejsza liczba wodopojów utrudnia obserwację zwierząt. Czas safari i jego długość również możecie w pewnym stopniu modyfikować – do wyboru macie safari poranne, wieczorne, całodniowe lub rozpoczynającą się długo przed wschodem słońca wyprawę w poszukiwaniu lampartów. Jeśli się na nią zdecydujecie, będziecie mogli zauważyć, że Wasz kierowca często rozmawia przez telefon w czasie jazdy – to nie brak szacunku, a zbieranie informacji od innych pracowników parku w kwestii aktualnego miejsca pobytu tych majestatycznych kotów.
Jak dostać się do Parku Narodowego Yala?
Wejście do parku znajduje się w miejscowości Tissamaharama, do której można dostać się busem (jeśli macie mocne nerwy i niestraszna Wam brawurowa jazda zgodnie z zasadą „większy może więcej”) lub taksówką. Jeśli będziecie jechać z lotniska w Kolombo, trasa zabierze Wam około 4 godzin i ze względu na ukształtowanie wyspy, będzie wiodła wybrzeżem, przez kilka ciekawych miasteczek, jak chociażby Galle. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie więc przenocowanie w okolicy parku i wybranie się na safari następnego dnia.
Pogoda w Parku Narodowym Yala – kiedy jechać na wczasy?
Park Narodowy Yala można odwiedzać przez cały rok, poza wrześniem, kiedy jego bramy pozostają zamknięte dla turystów na czas niezbędnych napraw i rewitalizacji. Najpopularniejszym okresem jest czas europejskich wakacji, który odpowiada porze suchej, zapewniającej dobrą pogodę – dodatkowo niższy poziom wody w wodopojach sprawia, że łatwiej dostrzec gromadzące się przy nich zwierzęta. Z drugiej strony wysokie temperatury powodują, że w najcieplejszych godzinach dnia często chowają się one w zaroślach szukając cienia. Od stycznia do marca występuje większe prawdopodobieństwo opadów, ale niższe temperatury zachęcają zwierzęta do większej aktywności. Jest to najlepszy czas na oglądanie dumy parku – lampartów, również w tych miesiącach można zobaczyć liczne ptaki, które uciekły tu z północy przed zimą.
Park Narodowy Yala – jakie zwierzęta można w nim spotkać?
Największą atrakcją Parku Narodowego Yala są lamparty – szacuje się, że blok I zamieszkuje około 25 osobników (cały park ok. 300–350), co czyni ich populację jedną z najgęstszych na świecie, a zatem relatywnie łatwą do obserwacji. Łącznie w parku występują 44 gatunki ssaków, 47 gatunków gadów (w tym 6 endemicznych), 18 gatunków płazów (2 endemiczne), 21 gatunków ryb i 215 gatunków ptaków (7 endemicznych). Oprócz wspomnianych lampartów, do najciekawszych przedstawicieli tutejszej fauny należą słonie, wargacze leniwe, makaki rozczochrane, łaskuny cejlońskie, koty cętkowane, krokodyle różańcowe i niemrawce cejlońskie. W okolicach wybrzeża ma zwyczaj pojawiać się 5 zagrożonych wyginięciem gatunków żółwi morskich, zaś wśród ptaków można wypatrzyć żołny, kormorany, czaple, pelikany, marabuty, wężówki oraz licznych przedstawicieli wilgowatych.
Atrakcje w Parku Narodowym Yala – przewodnik wakacyjny
Safari w Yala jest atrakcją samą w sobie, jednak można nadać mu dodatkowej głębi wynajmując przewodnika. Nie tylko zwiększy to Wasze szanse na wypatrzenie króla parku – lamparta – ale będziecie także mogli do woli korzystać z wiedzy i doświadczenia przewodnika, zasypując go pytaniami i słuchając jego opowieści. W zależności od pory roku będziecie mieli okazję zobaczyć też kilka innych atrakcji, jak chociażby zimujące tu ptaki z północnej części kontynentu, czy kilka gatunków zagrożonych wyginięciem żółwi morskich. Jeśli wybierzecie się do bloku III, który odwiedza mniejsza ilość turystów, będziecie mogli doświadczyć jazdy przez ciągnącą się po horyzont sawannę bez towarzyszącego Wam tłumu innych jeepów, co również może stać się niezapomnianym przeżyciem. Atrakcją innego rodzaju będzie nocleg u lokalnej rodziny i możliwość zapoznania się z miejscową kulturą i kuchnią.
Jak przygotować się do wyjazdu na safari w Parku Narodowym Yala?
O organizację safari w Parku Narodowym Yala można poprosić w każdym obiekcie noclegowym w pobliżu, oferują ją nawet niewielkie homestay’e. Co prawda do parku można wjechać tylko z kierowcą, polecamy jednak wynajęcie także przewodnika – koszt takiej usługi nie jest wysoki, a dodatkowa para doświadczonych oczu, które są w pełni skupione na wypatrywaniu zwierząt, może przesądzić o tym, czy zobaczycie kryjącego się w zaroślach lamparta, czy nie. Na safari zabierzcie wodę i nakrycia głowy, a także lornetki – nie każdy kierowca posiada sprzęt do wypożyczenia, a nawet jeśli tak jest, to będziecie musieli dzielić się miedzy sobą jedną lornetką. Upewnijcie się także, że zabezpieczyliście wartościowe rzeczy, a najlepiej, że w ogóle nie trzymacie ich na widoku, gdyż bardzo łatwo je tutaj stracić. Niejeden gość parku Yala wśród wspomnień zabranych do domu ma widok małpy-złodziejki umykającej na drzewo z jego telefonem, portfelem czy chociażby torbą z lunchem.
Kiedy jechać?
Galeria