Informacje ogólne

Lombok jest miejscem dla prawdziwych koneserów. Idylliczne białe plaże kontrastują tu z zapierającą dech w piersiach górzystą scenerią z dominującym wulkanem Rinjani oraz z bujnymi lasami tropikalnymi. Luksusowe hotele w cichych zakątkach wyspy dysponują profesjonalną infrastrukturą i SPA na najwyższym światowym poziomie. Dla żądnych autentycznych wrażeń atrakcją z pewnością będzie lokalna kultura Sasaków i ich tradycyjne wioski specjalizujące się w garncarstwie i tkactwie ikatu.

Zwiedzanie wyspy Lombok – co warto zobaczyć?

Na Lomboku, wyspie położonej w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między Bali a Sumbawą, życie płynie bez pośpiechu – doświadczycie tu świętego spokoju i ciszy, w otoczeniu spektakularnej, egzotycznej przyrody. Czekają tu na Was piękne, piaszczyste plaże, ciągnące się wzdłuż południowego i wschodniego wybrzeża, zielone pola ryżowe, żyzne niziny, na których uprawia się soję, kakao, goździki, cynamon, bawełnę, tytoń, kawę, banany, wanilię, kokosy, a wreszcie przyjaźni mieszkańcy, kultywujący odwieczne tradycje.

Pogoda na Lomboku – kiedy jechać na wczasy?

Choć na Lomboku temperatury wysokie są przez cały rok, to jednak najlepszą porą na wizytę na tej wyspie jest okres od kwietnia do października, kiedy deszcze nie dają się we znaki, a pogoda jest idealna do island-hoppingu, nurkowania, snorkelingu i relaksu na plaży. Ciekawostką jest, że między wyspami Bali i Lombok przebiega tzw. linia Wallace’a, która oddziela odrębne typy klimatu, stąd Lombok ma bardziej australijski klimat, a Bali – azjatycki. Temperatury powietrza w dzień przez cały rok utrzymują się na poziomie 27°C–30°C, w nocy 22°C–24°C, wyjątkowo przyjemna do pływania jest też woda w oceanie – jej temperatura nie spada poniżej 26°C. Decydując się na wakacje na Lomboku między majem i październikiem liczyć możecie nawet na 29 dni słonecznych w miesiącu, a słońce świecić będzie około 11 godzin dziennie. Wysoka wilgotność powietrza może być pewną niedogodnością dla wrażliwszych osób, dlatego jeśli źle znosicie takie warunki, najlepsza dla Was pogoda na Lomboku przypadnie na lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy też opady są najmniejsze.

Lotnisko na Lomboku

Na Lomboku znajduje się międzynarodowe lotnisko Bandar Udara Internasional Lombok, na które przylecieć można z wielu miast Indonezji, np. z sąsiedniego Bali, lub też z Singapuru czy Kuala Lumpur. Na Lombok można też dostać się łodzią z pobliskich wysp, m.in. z Bali czy Gili.

Atrakcje, zabytki na Lomboku – przewodnik wakacyjny

Wulkan Rinjani

Trekking na Lomboku to niezapomniana przygoda, a wspinaczka na aktywny wulkan Rinjani, który, z wysokością prawie 4 000 m n.p.m., jest drugim co do wielkości wulkanem Indonezji, jest jedną z najpiękniejszych tras na archipelagu! Wędrówka przez tropikalny las, zejście na dno krateru, księżycowy krajobraz popiołów i kamieni zapewnią niezapomniane wrażenia. Wewnątrz gigantycznej kaldery znajduje się jezioro Segara Anak, a na jego środku niewielki stożek wulkaniczny, który powstał w wyniku aktywności Rinjani w 1995 i 1996 roku. Wulkan jest dla wyznawców hinduizmu świętą górą.

Wyspy Gili

Nieopodal Lomboku leżą trzy maleńkie wysepki Gili, zwane szczęśliwymi. I nic w tym dziwnego, bo otaczające je wody mają lazurowy kolor, a plaże są naprawdę rajskie. Cicha i spokojna, nieskażona masową turystyką Gili Meno to najmniejsza z nich, Gili Trawangan jest najbardziej rozwinięta i imprezowa, a Gili Air zachęca pięknymi plażami i knajpkami z pysznym jedzeniem. Na każdej z nich panują wyborne warunki do snorkelingu, dlatego wybierając się na wakacje na Lombok, koniecznie zabierzcie ze sobą maskę i rurkę! Na Gili dostaniecie się promem odpływającym z portu Bangsal, do którego najlepiej dotrzeć busikiem bemo lub taksówką.

Świątynie na Lomboku

Zwiedzając Lombok w Indonezji nie sposób ominąć wznoszących się tu, imponujących świątyń. Najsłynniejszą z nich jest Pura Lingsar (pura w języku indonezyjskim znaczy właśnie świątynia), pięknie położona wśród bujnych pól ryżowych, 6 km na wschód od stolicy wyspy, Mataram. Swoistą atrakcją tego miejsca jest porośnięty liliami staw, zamieszkiwany przez święte węgorze, które wywabić można z legowiska... jajkami na twardo, dostępnymi na straganach. Karmienie ich podobno przynosi szczęście. Największą świątynią na Lomboku jest Pura Meru, zbudowana w 1720 roku i poświęcona Brahmie, Wisznu i Sziwie. Na wewnętrznym dziedzińcu znajdują się 33 mniejsze i trzy większe meru (wielopoziomowe kapliczki) z drewna tekowego. Największa z nich, centralnie położona jedenastopoziomowa, należy do Sziwy, dziewięciopoziomowa na północy do Wisznu i taka sama na południu – do Brahmy. Z kolei Pura Batu Bolong jest szczególnie urocza o zachodzie słońca, dlatego warto wybrać się tu wieczorem i dołączyć do składających ofiary.

Plaże na wyspie Lombok

Pantai Mawan

Perełka na mapie wyspy! Zatoczka w kształcie półksiężyca, położona niedaleko Kuty, to nieskazitelnie czysta plaża, na której woda zachwyca przejrzystością, a piasek jest miękki w dotyku. Ta plaża na Lomboku jest prawdziwym rajem dla wszystkich, którzy uwielbiają kąpiele wodne i słoneczne. Nie znajdziecie tu ani zbyt wielu ludzi, ani też rozwiniętej infrastruktury, jedynie parking i kilka skromnych kawiarni.

Tanjung Aan

Prawdziwa kwintesencja rajskiej plaży – biały piasek, lazurowa woda, zieleniejące wzgórza dookoła.... Gdy już znuży Was wylegiwanie się na piasku, polecamy wspiąć się na cypel Bukit Merese, leżący na zachodnim skraju plaży, aby zachwycić się panoramą zatoki z góry, szczególnie o zachodzie słońca.

Pantai Selong Blanak

Szeroka, biała plaża z wodą o tysiącu odcieni błękitu, idealna do pływania, przy której możecie wypożyczyć deski surfingowe, popularna wśród mieszkańców, dzięki czemu otacza ją wiele bambusowych warungów, gdzie zjecie pyszne, świeżo przyrządzone indonezyjskie specjały.

Pantai Mawi

Świetna plaża dla amatorów surfingu, z falami załamującymi się na ukrytej pod taflą wody rafie koralowej. Z białej, piaszczystej plaży roztacza się piękna panorama na otaczające góry, dzięki czemu można tam spędzić bardzo relaksujący dzień przy szumie morskich fal.

Wyjątkowe miejsca na wyspie Lombok

Tradycyjna wioska Sade

Wycieczka do Sade Traditional Village prawie jak podróż w czasie! Sasakowie, pierwsze plemię zamieszkujące Lombok, wiodą tu tubylczy byt, wciąż podtrzymując tradycje i uprawiając lokalną sztukę. We wsi żyje około 700 osób, mieszkających w domach w trzech rodzajach, różniących się funkcją: Bale Bonter przeznaczone są dla wiejskich urzędników, Bale Kodong dla osób starszych lub nowożeńców, którzy nie mają gdzie mieszkać, zaś Bale Tani – przede wszystkim dla rolników. Co ciekawe, te bardzo proste domy o ścianach z plecionego bambusa i dachach z suchej trzciny są wyjątkowo odporne na trzęsienia ziemi, a ich gliniane podłogi regularnie pokrywane są... bawolim łajnem. Ten zaskakujący zwyczaj ma na celu oczyszczenie podłogi z kurzu i wzmocnienie jej oraz zapobiega przedostawaniu się do domu insektów, zwłaszcza komarów. Także tutaj możecie zobaczyć, jak dziewczęta tkają sarongi, które zdecydowanie warto kupić na pamiątkę.

Sukarara

Jeśli macie ochotę poznać wszystkie tajniki tradycyjnego tkactwa, wybierzcie się do wioski Sukarara, której prawie wszystkie mieszkanki są wykwalifikowanymi tkaczkami – między innymi dlatego, że dopóki nie opanują tej umiejętności, nie mogą wyjść za mąż. Produkowana tu tkanina nazywa się songket, a wykonuje się ją z starannie wyselekcjonowanej przędzy o dużej wytrzymałości, przeplatanej złotymi lub srebrnymi nićmi, a także koralikami, muszelkami czy nawet monetami. Niech Was nie zdziwią stosunkowo wysokie ceny tych tkanin – w zależności od wielkości, tkaczka poświęcić musi na jej wykonanie od tygodnia do nawet miesiąca! Jeśli chcecie przywieźć z wakacji na Lomboku nieco tańszą pamiątkę, wybierzcie ikat, czyli rodzaj batiku – wykonanie 3 metrów ikatu zajmuje tylko jeden dzień.

Pola golfowe na Lomboku

Jeśli w czasie urlopu na Lomboku macie ochotę na nieco aktywności, możecie skorzystać z oferty dwóch pól golfowych: GEC Rinjani of Golong Country Club i Lombok Kosaido Golf Club. Pierwsze z nich, u podnóża wzgórza Golong w Sedau Village, leży na wysokości 500 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu będziecie mieć zagwarantowane wspaniałe widoki. 18-dołkowe pole, zaprojektowane przez Jacka Nicklausa, jest odpowiednie dla golfistów na każdym poziomie zaawansowania. Lombok Golf Kosaido Country Club z kolei znajduje się w Tanjung Sire, w północno-zachodniej części wyspy Lombok, zaledwie 40 minut od plaży Senggigi. Na golfistów, prócz pięknej scenerii, czekają też nieco większe wyzwania – część dołków skierowanych jest w stronę wody, a część – w góry.

Kuchnia na Lomboku – co warto zjeść na wyjeździe?

Co jeść na Lomboku? Propozycji na pewno nie zabraknie! Tutejsza kuchnia stoi ryżem, jednak jest różnorodna, raczej pikantna, ale stosunkowo lekka, a duża liczba warungów, czyli lokalnych restauracji gwarantuje, że na pewno znajdziecie coś dla siebie. Skosztujcie np. sate bulayak, rodzaju szaszłyka przygotowywanego z połączenia kurczaka, podrobów i wołowiny, podawanego z pikantnym sosem orzechowym zmieszanym z mlekiem kokosowym i przyprawami oraz kleistym ciastem ryżowym. Ciekawą potrawą jest też sajur ares, pierwotnie tradycyjna żywność plemienia Sasan, czyli fragment bananowca gotowany z mlekiem kokosowym i przyprawami, do której miejscowi często dodają mięso. Jeśli lubicie pikantną kuchnię, na pewno przypadnie Wam do gustu beberuk terong, sałatka z surowych warzyw z dodatkiem małych, okrągłych bakłażanów i z sosem pomidorowym. Preferujecie mięsne dania? Skosztujcie bebalung, gęstej zupy z wołowych żeberek i ogona, z dodatkiem czosnku, szalotki, pasty z krewetek, imbiru, młodego tamaryndowca i czerwonego chili. A co na deser? Jeśli Wasz wyjazd na Lombok przypadnie na czas Ramadanu, będziecie mogli zjeść kue bantal, czyli przypominające poduszeczkę ciasto z lepkiego ryżu z dodatkiem bananów, natomiast o każdej porze roku kupicie kue keciput, nieduże kuleczki ryżowe. Tradycyjną przekąską, którą możecie zabrać do domu z wakacji na Lomboku, jest dodol rumput laut, rodzaj toffi z cukru palmowego, z dodatkami wodorostów, banana, durianu, melona, arbuza, kukurydzy, mango, marchewki, ananasa, imbiru i kuminu.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII