Informacje ogólne

Wulkan Bromo wraz z otaczającymi go wulkanami tworzy najbardziej widowiskową panoramę wschodniej Indonezji. Mierzący 2329 m wulkan jest z łatwością rozpoznawalny z daleka, dzięki ogromnemu kraterowi stale wyrzucającemu siarkowe wyziewy. Słynnie przede wszystkim ze spektakularnych wschodów słońca, które są głównym celem wycieczek turystycznych. Widok jest nie z tego świata – to wystarczający powód, by pojechać w to miejsce. Szczególnie warto wybrać się na wulkan Bromo w czasie sierpniowego festiwalu Kesodo, podczas którego tysiące ludzi wędruje na szczyt wulkanicznego krateru, by złożyć tam ofiary z ryżu, owoców, kwiatów i zwierząt chcąc wyprosić u bogów błogosławieństwo na kolejny rok.

Wulkan Bromo na Jawie – jak zaplanować wyprawę?

Wulkan Bromo znajduje we wschodniej części indonezyjskiej wyspy Jawa, w kompleksie wulkanicznym Tengger, na terenie Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru. To jeden z najczynniejszych, ale także najniższych wulkanów w całej Indonezji! Warto wybrać się na wschód słońca nad wulkanem, by podziwiać niesamowity spektakl, który będzie miał miejsce nad kraterem wulkanu (jego średnica to aż 800 m!). Bromo często otoczony jest gęstą mgłą, co dodaje mu tajemniczego i magicznego charakteru. By dotrzeć do wulkanu można skorzystać z usług lokalnych przewodników lub wypożyczyć samochód terenowy. Bardziej doświadczeni trekkingowo turyści mogą oczywiście zdecydować się na pieszą wędrówkę, natomiast muszą pamiętać o ryzyku związanym z aktywnością wulkaniczną i sprawdzać na bieżąco ostrzeżenia oraz zalecenia lokalnych władz. Wulkan Bromo to fascynujące miejsce, które wśród mieszkańców uznawane jest za święte, dlatego nierzadko organizują oni tam ceremonie!

Wulkan Bromo – kiedy warto odwiedzić?

Wulkan Bromo najlepiej odwiedzić w okresie od maja do października, kiedy prawdopodobieństwo opadów jest mniejsze, dzięki czemu widoczność będzie lepsza. Aktywność wulkaniczna jest jednak nieprzewidywalna, dlatego gdy ryzyko erupcji będzie podwyższone, dostęp do niektórych obszarów parku może być ograniczony. Wędrówkę lepiej podjąć także w tygodniu, by uniknąć tłumów turystów, którzy swoje trekkingi zaplanowali na weekend.

Trekking na wulkan Bromo – jak się przygotować?

Dobre przygotowanie do trekkingu zwiększa bezpieczeństwo, dlatego jest ono tak bardzo istotne. Przed wyprawą należy upewnić się, co do warunków pogodowych – oczywiście dobra prognoza nie jest gwarancją bezchmurnego nieba, ale jest spore prawdopodobieństwo, że przy odrobinie szczęścia się ona sprawdzi. Jeśli mowa o odzieży, najlepiej ubrać się warstwowo, aby dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych. Porządne buty trekkingowe to podstawa! Do plecaka warto spakować latarkę, mapę, śpiwór oraz prowiant i duży zapas wody. Przed wyprawą należy także zadbać o swoją kondycję fizyczną i stopniowo zwiększać intensywność swoich przygotowawczych treningów.

Wyjątkowe miejsca w okolicy wulkanu Bromo

Oprócz fantastycznego wulkanu Bromo, okolica Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru oferuje wiele innych wyjątkowych atrakcji. Turyści mogą wspiąć się na punkt widokowy Penanjakan i podziwiać z niego wschód słońca i mgły unoszące się nad doliną. Wulkan Bromo otaczają tzw. Whispering Sands, czyli piaszczysta równina z wydmami, po której można się przespacerować lub przejechać jeepem. Interesującym miejscem może okazać się także świątynia hinduistyczna Luhur Poten, która położona jest na zboczu Bromo, ale także wodospady Madakaripura.

Co warto wiedzieć przed wejściem na wulkan Bromo – obowiązkowy przewodnik

Przed wspinaczką na wulkan Bromo należy uzyskać zezwolenie na wejście w Biurze Zarządu Parku Narodowego Bromo Tengger oraz uiścić odpowiednią opłatę (w weekendy ok. 90 zł, w dni powszednie ok. 60 zł). Formalności możecie dopełnić w jednym z punktów kontrolnych, np. w Cemoro Lawang lub w Ngadisari. Należy także zdecydować się na trasę – trekking można zacząć na Whispering Sands lub wyjść po schodach znajdujących się na zboczu wulkanu. Odpowiedni ekwipunek i wygodne buty trekkingowe to podstawa! Nie można zapomnieć także o kremie z filtrem UV, słońce nawet za mgłą może okazać się zdradliwe. Przestrzeganie zakazów oraz wydawanych przez władze ograniczeń to również podstawa bezpieczeństwa – wulkan jest aktywny, dlatego bezwzględnie należy się do nich stosować.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII