Zmierz się z wulkanem Batur! Wysokość tego balijskiego giganta wynosi 1717 m n.p.m. Trekking po czynnym wulkanie to z pewnością niezapomniane wrażenia jakich przywieziesz niemało z wycieczki po Indonezji! Zastanawiało Cię kiedyś jak smakują jajka usmażone na gorącej wulkanicznej skale? Udając się na wulkan Batur możesz rozwiać swoje wątpliwości i zjeść śniadanie z widokiem na wschód słońca… Brzmi inspirująco? To jeszcze nie wszystko. Podczas wędrówki podziwiać będziesz jezioro Batur, tarasowe pola ryżowe i soczystą zieleń kaskadowo ułożonych dolin. Wulkan Batur to paleta wrażeń różnej maści. Warto dodać, że na terenie wulkanu znajdują się dwie balijskie świątynie, a na wytrwałych wędrowców czekają gorące źródła i niezapomniany w nich odpoczynek. To z pewnością bardzo interesująca opcja dla osób lubiących aktywną formę relaksu. Na koniec przygody z wulkanem Batur czeka Cię wycieczka rowerowa. Nie martw się! To lekka trasa z niezapomnianymi widokami, wiodąca przez balijskie wioski. Będziesz pod opieką przewodnika, który oczaruje Cię licznymi opowiastkami. Wdrap się na Batur i poczuj siłę drzemiącego demona Indonezji.
Wulkan Batur na Bali – jak zaplanować wyprawę?
Podstawowe pytania, jakie nasuwają się przed trekkingiem na wulkan Batur, dotyczą odzieży i sprzętu. W zależności od pory dnia i wysokości temperatura będzie się zmieniać, dlatego warto zaopatrzyć się na każdą okoliczność. Na pewno podstawą są wygodne buty turystyczne z grubszą podeszwą, dzięki którym nie poślizgniesz się i nie będą boleć Cię stopy od marszu po kamieniach. Załóż też komfortowe legginsy lub spodnie z odpinanymi nogawkami, zabierz sweter lub bluzę z kapturem na chłodniejsze chwile wędrówki, prawdopodobnie na początku i na szczycie, a także wodoodporną kurtkę, zwłaszcza jeśli wybierasz się na trekking w porze deszczowej. Do niewielkiego plecaczka zapakuj butelkę wody, przekąski, kilka kanapek i czołówkę – wprawdzie przewodnik powinien dać Ci latarkę, ale posiadanie małej latarki czołowej znacznie ułatwia wędrówkę, szczególnie pod koniec, gdy dobrze mieć wolne ręce podczas wspinaczki po kamienistej ścieżce.
Wulkan Batur – kiedy warto odwiedzić?
Najlepszy okres na zdobycie Gunung Batur na Bali to pora sucha, czyli od maja do sierpnia, kiedy klimat jest przyjemny, a opady niemal nie zdarzają się. Nie polecamy trekkingu na Batur w deszczowych miesiącach, od września do marca, ponieważ w górzystym regionie Kintamani występują ulewne deszcze, droga może być niebezpieczna, a widoki mało imponujące. Jeśli chcesz podziwiać wschód słońca ze szczytu, powinieneś przybyć tu około szóstej rano, zachód natomiast przypada mniej więcej na szóstą wieczorem, a ponieważ wędrówka zajmuje co najmniej dwie godziny, musisz wyruszyć o czwartej rano lub wieczór.
Trekking na wulkan Batur – jak się przygotować?
Czy wybierając się na podbój wulkanu Indonezji trzeba specjalnie się przygotować? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, spokojnie możesz je porzucić! Wędrówka na szczyt zajmuje około dwóch godzin, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by robić częstsze postoje i dzięki temu lepiej rozłożyć siły. Żeby poczuć się pewniej, możesz zabrać ze sobą kijki trekkingowe, przydatne podczas schodzenia. Przed trekkingiem nie musisz specjalnie trenować, wystarczy mieć przynajmniej przeciętną kondycję. Pamiętaj jednak, że podczas wyprawy towarzyszyć Ci musi przewodnik; jednak nie musisz się martwić o jego wynajęcie – to do Planet Escape należy zorganizowanie kompleksowej wycieczki na Bali tak, żebyś nie musiał niczym się przejmować!
Wyjątkowe miejsca w okolicy wulkanu Batur
Na środkową część wulkanu składają się dwie wielkie kaldery, natomiast po wschodniej stronie leży duże jezioro, zajmujące powierzchnię około 17 km, które mieszkańcy tego rejonu jest darzoną wielką czcią. Tereny wewnątrz kraterów są niezwykle żyzne i przynoszą wiele plonów, dlatego też większość lokalnej ludności zajmuje się tam rolnictwem i coraz częściej turystyką.
Na szczycie zewnętrznej kaldery po zachodniej stronie wulkanu położona jest wioska Kintamani, z której roztacza się wspaniała panorama szczytów, lasów i jeziora, świetna baza wypadowa na trekkingi i wycieczki po zboczach Batur. Są tam hotele, restauracje i sklepiki, dzięki czemu można się odprężyć i odpocząć po górskich wędrówkach. Wioska pierwotnie znajdowała się wewnątrz krateru, jednak po dwóch erupcjach, w 1917 i 1926 roku, odbudowano ją wyżej, na obrzeżu wulkanu. Jest tam też świątynia Pura Ulun Danu Batur, druga co do ważności świątynia na Bali, poświęcona bogini rzek i jezior Dewi Danau.
Co warto wiedzieć przed wejściem na wulkan Batur – obowiązkowy przewodnik
Wschód słońca na szczycie Gunung Batur jest naprawdę oszałamiający, pamiętaj więc koniecznie, aby zabrać ze sobą aparat fotograficzny, GoPro czy telefon, o ile jednak nie jesteś profesjonalistą, statyw możesz zostawić w domu – wnoszenie go na górę jest uciążliwe. Dobrym pomysłem będzie też zapakowanie prowiantu, bo jakkolwiek Twój przewodnik będzie mieć ze sobą drobne przekąski, to na pewno rześkie powietrze zaostrzy Ci apetyt. Na szczycie spędzisz około godziny, jeśli więc chcesz bez przeszkód rozkoszować się widokiem wschodzącego lub zachodzącego słońca, możesz do plecaka włożyć niewielką matę, na której wygodnie się rozsiądziesz. Gdy już nasycisz oczy widokami, powędruj wokół krateru wulkanu, zobaczyć małpy bawiące się w świątyni na szczycie i znaleźć miejsca, w których gorący dym wydobywa się z wulkanu.