-
Historia
Długa i burzliwa historia Syrii sięga już osadnictwa okresu paleolitu. Warto wiedzieć, że od czasów rzymskich aż do 1918 roku nazwa Syria odnosiła się do znacznie większego obszaru, rozciągającego się między Eufratem a Morzem Śródziemnym oraz półwyspem Synaj a górami południowej Anatolii, czyli terenu, na którym obecnie leży Syria, Liban, Izrael i Jordania. Pierwszym wymienionym w piśmiennictwie ważnym ośrodkiem na terenie współczesnej Syrii była Ebla, wzmiankowana ok. 2500–2400 roku p.n.e. Starożytne dzieje Syrii, z powodu jej dogodnego położenia na szlakach handlowych oraz bogactw naturalnych, były burzliwe i powikłane – tereny te przechodziły z rąk do rąk, należąc m.in. do Hetytów, Egipcjan, Asyrii, Medów, Babilonii, Persji czy Rzymowi. W VII wieku n.e. Syria została podbita przez Arabów, a Damaszek stał się stolicą kalifatu Umajjadów, stając się tym samym centrum kulturalnym świata islamu, jednak już w IX wieku ziemie te przyłączone zostały do Egiptu, pod którego rządami pozostawały aż do 1517 roku, kiedy to Syrię przyłączono do tureckiego Imperium Osmańskiego. XI i XII wiek to czasy wojen krzyżowych, które przetoczyły się przez teren Syrii, a także rządów jednego z najwybitniejszych władców tego kraju – Nur ed-Dina, oraz jego następcy, wielkiego Saladyna.
I wojna światowa przyniosła koniec panowania tureckiego na tych ziemiach. Wbrew brytyjskim zapewnieniom o utworzeniu niepodległego państwa arabskiego, tereny zamieszkane przez Arabów podzielono na francuskie i brytyjskie terytoria mandatowe, a w roku 1920 Francja otrzymała mandat nad Syrią i Libanem. W marcu tego roku Arabowie syryjscy proklamowali powstanie niepodległego Królestwa Wielkiej Syrii, obejmującego także Liban i Palestynę, z emirem Fajsalem jako królem, lecz jego panowanie trwało zaledwie kilka miesięcy – już w lipcu do Damaszku wkroczyły wojska francuskie.
W 1946 roku Syria oficjalnie ogłosiła niepodległość, zaś cztery lata później ogłoszono konstytucję, w której za religię państwową uznano islam oraz stwierdzono przynależność obywateli do narodu arabskiego. W następnych dziesięcioleciach, jakkolwiek kraj z sukcesem rozwijał się gospodarczo, to jednak życie polityczne było bardzo niestabilne, punktowane kolejnymi przewrotami oraz konfliktami zbrojnymi z Izraelem. W 1963 roku socjalistyczna i panarabska partia Baas dokonała zamachu stanu, w wyniku którego Syrię określono mianem demokratycznej republiki socjalistycznej, dokonano nacjonalizacji zasobów ropy naftowej, banków i większych majątków ziemskich. Po IV wojnie izraelsko-arabskiej w 1973 roku Syria odzyskała część utraconych wcześniej Wzgórz Golan, które jednak Izrael formalnie zajął w 1981 roku. W roku 2000 władzę przejął Baszszar al-Asad. W styczniu 2011 rozpoczęły się protesty przeciw jego rządom, które przerodziły się w trwającą do dziś wojnę domową, a choć obecnie nie są prowadzone działania na dużą skalę, to wciąż dochodzi do potyczek. Przez 10 lat wojny domowej w Syrii, do kwietnia 2021 roku zginęło ponad 300 tys. cywilów, z liczącego w 2011 roku ok. 22,5 mln mieszkańców kraju uciekło 6,6 mln osób, a kolejne 6,7 mln stało się wewnętrznymi uchodźcami.
-
Geografia
Syryjska Republika Arabska, położona na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego i na północnym krańcu Rowu Afrykańskiego, graniczy z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Występuje tu kilka różnych stref klimatycznych: klimat podzwrotnikowy, dzielący się na morski w rejonie nadmorskim na zachodzie i suchy w pozostałej części kraju, oraz zwrotnikowy suchy na terenach południowo-wschodnich. Równina zachodniego wybrzeża to wąskie, żyzne pasmo, najbardziej wilgotny obszar kraju, z łagodniejszymi zimami i latami niż w pozostałej części. Na wschód w dolinie rzeki Orontes, północnym przedłużeniu szczeliny afroazjatyckiej, znajduje się bogaty obszar rolniczy, ciągnący się do doliny Bekaa na południu, zaś na wschód od doliny Orontes zaczyna się region pustynny.
Największe miasta Syrii, Damaszek, Homs i Aleppo, znajdują się po wschodniej stronie grzbietu górskiego utworzonego przez ryft. Dalej na wschód rozciąga się Pustynia Syryjska ze starożytną oazą-miastem Palmyra. Na północnym wschodzie góry Anatolii stanowią naturalną barierę między Syrią a Turcją oraz między Syrią a Irakiem. Rozciąga się tu nawadniana przez rzekę Eufrat Jazira Valley, zwana spichlerzem Syrii.
Największą rzeką Syrii jest Eufrat, którego źródła znajdują się we wschodniej części Gór Pontyjskich, w północnej Turcji. Wpadają do niego dwa duże lewobrzeżne dopływy; prawobrzeżne natomiast są wyłącznie okresowe. Flora dzieli się na dwie strefy, zachodnią, gdzie występują przede wszystkim krzewy, i wschodnią, gdzie dominuje roślinność pustynna i półpustynna. Świat zwierząt Syrii reprezentują jelenie, sarny, dziki i żbiki, lamparty, karakale i szakale złociste. Spotkać tu można też kuraki i ptaki drapieżne, węże i jaszczurki.
-
Kultura i religia
Syryjczycy są niezwykle otwarci na gości odwiedzających ich kraj, dzielą się uśmiechem i gościnnością, pomimo że sami mają trudności z podróżami poza region Bliskiego Wschodu. Będąc przyjezdnym można spodziewać się pytań o życie na Zachodzie i porównań do przedstawianego życia z filmów amerykańskich. Syryjczycy posiadają poczucie humoru, lubią rozmawiać i wymieniać własne poglądy. Panuje przekonanie, że są leniwi, jednak często pracują ponad określone normy, aby utrzymać rodziny, wokół których skupia się ich całe życie.
Syria to kraj, w którym większość mieszkańców wyznaje islam (ponad 90%), a pozostali są chrześcijanami różnych odłamów. Najważniejszymi świętami dla muzułmanów jest Ramadan, święto Eid al-Fitr oraz Eid al-Adha. Syryjczycy są pobożni i poświęcają dużo uwagi zasadom swojej wiary. Cechuje ich tolerancja wobec turystów, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad – jak skromny, nie wyróżniający i zakrywający ciało ubiór wśród kobiet i mężczyzn. Dodatkowo nie powinno dopytywać się o wyznanie naszego rozmówcy, zanim dobrze go nie poznamy, ponieważ uznawane jest to za niekulturalne.
Od wczesnych lat religia chrześcijańska miała wyznawców na obszarze Syrii, jednak na kartach historii zapisał się Złoty Wiek. Rozpoczął się on na początku VI wieku, kiedy to na obszar Syrii przybyli Arabowie. Utworzyli oni wielkie imperium arabskie, wprowadzając nową religię wśród mieszkańców, a cały obszar był w pełnym rozkwicie kulturowym. Pozostałością po tym okresie jest zachwycający Meczet Umajjadów w Damaszku z relikwiami św. Jana Chrzciciela. Meczet ten to jedna z czterech najważniejszych świątyń wyznawców islamu i punkt pielgrzymek muzułmanów po Mecce, Medynie i Jerozolimie. Zarówno islam, jak i chrześcijaństwo są uznawane w Syrii jako równe.