-
Historia
Wyspy zamieszkiwali pierwotnie Indianie Ciboney, Arawakowie, Karaibowie. Pierwszym Europejczykiem, który tu przybył, był Krzysztof Kolumb podczas swej podróży do Ameryki w 1498 roku. Tereny te próbowali podporządkować sobie zarówno Brytyjczycy, jak i Holendrzy, jednak to Francuzi jako pierwsi skolonizowali wyspę Saint Vincent, zakładając na początku XVIII wieku miasto Barrouallie na jej zachodnim wybrzeżu. Sprowadzili tu afrykańskich niewolników, którzy pracowali na plantacjach cukru, kawy, tytoniu czy bawełny. Jednak terytoria dzisiejszego Saint Vincent i Grenadyny, podobnie jak wiele innych dotychczasowych francuskich kolonii, już w 1763 roku, na mocy traktatu paryskiego kończącego wojnę siedmioletnią, przeszły z rąk francuskich pod panowanie Wielkiej Brytanii. Brytyjskie rządy doprowadziły do buntu wśród rdzennych mieszkańców i w rezultacie do dwóch wojen, które ostatecznie wygrali kolonizatorzy, wypędzając w 1797 roku około 5000 buntowników. Po tych wydarzeniach wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać zyski z tutejszych żyznych, wulkanicznych ziem, jednak abolicja niewolnictwa (co pociągnęło za sobą brak rąk do pracy), dwie erupcje wulkanu La Soufrière i kilka mocniejszych huraganów pokrzyżowało te plany. Brytyjscy właściciele większych plantacji byli zmuszeni podzielić swe ziemie i oddać je w zarząd wcześniejszym niewolnikom.
Saint Vincent i Grenadyny uzyskały ostatecznie pełną niepodległość 27 października 1797 roku, pozostając jednak częścią brytyjskiej Wspólnoty Narodów, z królową brytyjską jako głową państwa, reprezentowaną przez gubernatora generalnego.
-
Geografia
Saint Vincent i Grenadyny to wyspiarski kraj położony na Wyspach Zawietrznych, które oddzielają Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Składa się z największej wyspy Saint Vincent i położonych na południe od niej wysepek wchodzących w skład archipelagu Grenadyny (pozostałe należą do Grenady). Spośród 32 wysp zamieszkanych jest tylko 9: Saint Vincent, Young Island, Bequia, Mustique, Canouan, Union Island, Mayreau, Petit St. Vincent i Palm Island. Wszystkie wyspy mają pochodzenie wulkaniczne i są mniej lub bardziej górzyste oraz otoczone rafami koralowymi. Najbardziej wysunięta na północ i sąsiadująca z Saint Lucią wyspa Saint Vincent składa się w większości z wzniesień, z których najwyższy to czynny wulkan La Soufrière o wysokości 1234 metrów n.p.m. (ostatnia erupcja miała miejsce w 1979 roku).
Przybrzeżne wody zamieszkuje prawdziwe bogactwo gatunków: żółwie, mureny, skalary, barakudy, ośmiornice, rekiny wąsate, delfiny i wiele innych. Na lądzie fauna jest zdecydowanie uboższa, aczkolwiek w lasach równikowych (które porastają 36% powierzchni kraju) można spotkać między innymi oposy czy aguti – spore gryzonie, które z pewnością zauważycie też podczas pobytu na Young Island. Warto wypatrywać także amazonki królewskiej, papugi zwanej często Saint Vincentian Parrot – ptaka endemicznego dla wyspy Saint Vincent, z zielono-niebiesko-żółtym ubarwieniem piór.
-
Kultura i religia
Większość dzisiejszych mieszkańców Saint Vincent i Grenadyn to potomkowie niewolników sprowadzonych z Afryki (66%). 19% ludności ma pochodzenie mieszane, a tylko 4% – europejskie. Dominującym wyznaniem jest chrześcijaństwo różnych obrządków, wśród których przeważa anglikanizm (17,8%).
Kultura Saint Vincent i Grenadyn to mieszanka wpływów indiańskich, europejskich i afrykańskich. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w ciągu roku jest tzw. Vincy Mas na Saint Vincent – uliczny karnawał, który trwa 12 dni, a rozpoczyna się pod koniec czerwca. Na jego obchody składają się uliczne parady w kolorowych strojach przy dźwiękach muzyki i tańcu, uczty i konkursy – jak wybór „króla calypso” (gatunku muzycznego) czy króla i królowej karnawału. Dwie największe parady odbywają się w przedostatni i ostatni dzień obchodów. Inne ważniejsze festiwale na Saint Vincent to dwudniowy, marcowy Rhythm & Blues Festival oraz kwietniowy Gospel Fest. Na Union Island odbywa się z kolei festiwal zapoczątkowany przez sprowadzanych z Afryki niewolników, zwany Maroon, związany z obrządkiem zbioru plonów. Trwa jeden majowy dzień i polega na śpiewaniu i tańczeniu przy wtórze bębnów. Odrębną kategorią są festiwale związane z morzem, jak na przykład mająca miejsce w wielkanocny weekend Bequia Regatta – wyścigi łodzi, połączone z muzyczną oprawą. Jak widać, muzyka odgrywa w tutejszej kulturze ogromną rolę. Królują gatunki charakterystyczne dla Karaibów, jak soca, calypso, chutney czy big drum.