Wiedza
-
Historia
Ludem zamieszkującym wyspy co najmniej już 3000 lat temu byli Indianie Ciboney. Pierwszym Europejczykiem, który tu przybył, był Krzysztof Kolumb podczas swej drugiej podróży do Ameryki w 1493 roku. W 1623 roku na Saint Kitts zaczęli osiedlać się Anglicy, a dwa lata później – Francuzi. Podzielili między sobą wyspę, zwalczając jednocześnie rdzennych mieszkańców i dopuszczając się ludobójstwa – zabili jednocześnie ponad 2000 tubylców. Po tej pacyfikacji rozpoczęli uprawę trzciny cukrowej, sprowadzając do pracy afrykańskich niewolników. Wyspy Saint Kitts i Nevis stały się wkrótce bazą wypadową do podporządkowania sobie przez Anglię i Francję innych krajów na Karaibach. W XVII wieku oba te mocarstwa toczyły serię wojen o panowanie nad wyspami; ostatecznie Francja zrzekła się ich na rzecz przeciwników podczas pokoju utrechckiego w 1713 roku. Wkrótce Saint Kitts i Nevis stały się najbardziej dochodową brytyjską kolonią na Karaibach, czerpiąc zyski z uprawy trzciny cukrowej. W 1882 roku Saint Kitts i Nevis zostały połączone z pobliską wyspą Anguilla. Federacja Anguilli z Saint Kitts i Nevis trwała – z niewielkimi przerwami w historii – aż do roku 1971.
Wyspy uzyskały niepodległość w 1983 roku, wchodząc w skład Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zostając monarchią konstytucyjną. Przedstawicielem brytyjskiej królowej jest gubernator generalny.
-
Geografia
Saint Kitts i Nevis leży w Ameryce Środkowej, na Wyspach Zawietrznych – wchodzących w skład Małych Antyli, które oddzielają Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Kraj składa się z dwóch głównych wysp – zachodniej Saint Kitts ze stolicą kraju, Basseterre, i południowo-wschodniej Nevis – które dzieli cieśnina Narrows o szerokości około 3 kilometrów. Obie wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, z centralnymi wzniesieniami, pokrytymi lasami deszczowymi i nizinnymi obszarami nadbrzeżnymi, gdzie żyje większość mieszkańców. Na St. Kitts znajduje się kilka łańcuchów górskich (North West Range, Central Range i South-West Range) z najwyższym szczytem, wulkanem Liamuiga, o wysokości 1156 m n.p.m. Południowo-wschodnia część wyspy jest wyraźnie zwężona, tworząc półwysep, na którym znajduje się największe w państwie słone jezioro. Nad mniejszą z wysp, Nevis, góruje wzniesienie o tej samej nazwie (985 m n.p.m.). Na obu wyspach z gór wypływają rzeki, które są źródłem wody pitnej dla mieszkańców.
Wyspy są otoczone rafami koralowymi. Zamieszkuje je 176 gatunków ptaków; ssaków jest tu niewiele, nie licząc małp i gryzoni.
-
Kultura i religia
Tutejsza kultura została w głównej mierze ukształtowana przez sprowadzanych z Afryki niewolników, którzy do dzisiaj stanowią większość ludności kraju – aż 92,5%. Tutejsi mieszkańcy są znani z hucznego obchodzenia licznych festiwali i karnawału. Karnawał rozpoczyna się 17 grudnia i trwa do 3 stycznia, z ulicznymi obchodami, którym towarzyszy muzyka i kolorowe stroje. Najpopularniejsze są wówczas wybory miss nastolatek (Miss Caribbean Talented Teen Pageant), wybory miss karnawału (National Carnival Queen Pageant) i Junior Calypso Show (calypso to gatunek rytmicznej, afrokaraibskiej muzyki). Ważnym elementem są także bale przebierańców i występy klaunów. Na wyspie Nevis corocznie na przełomie lipca i sierpnia obchodzi się także pięciodniowy festiwal Culturama, który zorganizowano po raz pierwszy w 1974 roku, by kultywować rodzimą kulturę i zwyczaje. Składa się z muzyki, tańców, koncertów, konkursów oraz ulicznego przemarszu przez stolicę Nevis – Charlestown. Pod koniec czerwca odbywa się również trzydniowy, międzynarodowy festiwal muzyczny – St. Kitts Music Festival.
Najpopularniejszym sportem w kraju jest krykiet. W stolicy znajduje się stadion, zwany Warner Park, a drużyna narodowa – St. Kitts and Nevis Patriots – bierze udział w rozgrywkach karaibskiej ligi. Popularne są także wyścigi konne, zwłaszcza na Nevis, gdzie odbywają się co miesiąc, połączone ze świętowaniem z muzyką i jedzeniem na świeżym powietrzu. Tradycyjnym, najczęściej uprawianym rzemiosłem jest garncarstwo – naczynia wyrabia się zarówno z czerwonej gliny, jak i emalii. Mieszkańcy plotą także dywany oraz rzeźbią w drewnie.
Najczęściej wyznawaną religią jest chrześcijaństwo (82%), głównie anglikanizm i inne wyznania protestanckie. Wielu mieszkańców jest bardzo religijnych, a około połowa ludności – praktykująca.