Wiedza
-
Historia
Pierwszym Europejczykiem na terenach dzisiejszej Grenady był Krzysztof Kolumb, który w roku 1498 wraz ze swoją załogą dopłynął do tych ziem i został uznany za ich odkrywcę dla Starego Kontynentu. Sto lat później Anglicy podjęli próbę osiedlenia się na wyspach, jednak rdzenni mieszkańcy udaremnili owe plany, nie pozwalając osadnikom przejąć swoich majątków. Dopiero pół wieku później francuscy mieszkańcy Martyniki zawarli z Indianami porozumienie i wykupili prawa do ich ziem, jednak już w 1762 roku wsypę przejęła Wielka Brytania. W roku 1887 Grenada zyskała status kolonii. Brytyjczycy wykorzystywali żyzne ziemie i z powodzeniem uprawiali tu trzcinę cukrową. W 1958 roku ziemie grenadyjskie zostały wcielone do Federacji Indii Zachodnich, następnie od 1967 roku Grenada stała się państwem stowarzyszonym z Wielką Brytanią, a niepodległość uzyskała w roku 1974. Pierwszym premierem wolnego państwa został Eric Gairy, wkrótce jednak został oskarżony o dążenie do dyktatury i liczne nadużycia finansowe. Do władzy doszedł lewicowy polityk Maurice Bishop, który planował radykalne reformy, m.in. współpracę z blokiem wschodnim. W 1983 roku doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego nowy premier został zamordowany. Ów mord stał się pretekstem do wkroczenia na tereny Grenady armii Stanów Zjednoczonych. Pod wpływem nacisków międzynarodowych inwazja USA zakończyła się w 1985 roku, a zabójca premiera został skazany na karę śmierci, którą następnie zmieniono na dożywotni pobyt w więzieniu.
-
Geografia
Grenada jest jednym z najmniejszych państw na półkuli zachodniej – zajmuje kilka wysp w południowej części Morza Karaibskiego, z których największe są Grenada, Carriacou, Ronde Island i Mała Martynika. Większość mieszkańców kraju żyje na największej wyspie – Grenadzie – w stolicy kraju i w kilku mniejszych miejscowościach.
Wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, dlatego ziemie tu są żyzne i dobrze nadają się do uprawy bananowców, kakaowców, palm kokosowych i aromatycznych przypraw – aż 75% powierzchni kraju znajduje się pod uprawą. Krajobraz Grenady jest górzysty z licznymi wodospadami, kaskadami i pokraterowymi jeziorami. Podczas odkrywania wysp z pewnością traficie także na wąwozy i doliny, nizinne wybrzeże morskie, a nawet wieczne zielone lasy tropikalne w głębi wyspy. Tak bujna przyroda daje schronienie różnorakim gatunkom egzotycznych zwierząt, m. in. małpom, żółwiom, aguti, licznym skorupiakom oraz ptakom, z których najmniejszy jest koliber.
-
Kultura i religia
Grenada zamieszkiwana jest przez ponad sto tysięcy osób, z których 80% ma pochodzenie afrykańskie, pozostałe zaś 20% populacji stanowią Hindusi i potomkowie rdzennych mieszkańców Karibów oraz Europejczyków – głównie Francuzów i Brytyjczyków. Duża różnorodność narodowa i etniczna żyjąca na małej powierzchni sprawiła, że dzisiejsza kultura i religia państwa stanowi ciekawą mieszankę wpływów zarówno afrykańskich, jak i indyjskich i europejskich. Większa część kraju deklaruje wyznanie chrześcijańskie (ponad 50% katolików i około 30% protestantów), ale chrześcijaństwo to jest często połączone z ludowymi wierzeniami. Duża część populacji dalej wierzy choćby w obeah, czyli białą magię. Gazety od czasu do czasu donoszą o dobrym duchu, który nawiedza jakąś część wyspy. Święta kościelne obchodzi się tu hucznie i z rozmachem, nierzadko inaczej niż w Europie – np. pogrzeb jest okazją do uczczenia pamięci zmarłego przez biesiadowanie przy dobrej strawie i napojach. Grenadyjczycy są zresztą narodem wesołym, czego wyrazem jest wszechobecna na wyspach muzyka, szczególnie ta, która ma swoje korzenie na Czarnym Lądzie, jak Soca. W sierpniu, w czasie karnawału, cały kraj kipi od kolorowych przebrań i tanecznych rytmów indyjskich i afrykańskich – wszyscy bawią się wyśmienicie. Bawią się także słowem, bo rodowici wyspiarze lubią opowiadać historie, baśnie i legendy. Tzw. storytelling to często mieszanka mitów afrykańskich i starofrancuskich. Usłyszeć można więc o afrykańskim bogu oszuście zwanym Anansi oraz o Ligaroo, czyli wilkołaku. Cała zresztą kultura Grenady jest taka jak jej opowieści – jednocześnie egzotyczna i znajoma.