Best in Asia – pomysły na zwiedzanie największych atrakcji Azji

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Best in Asia – pomysły na zwiedzanie największych atrakcji Azji

Azja jest jednym z najbardziej popularnych celów wycieczek na świecie, zarówno budżetowych, jak i z wyższej półki cenowej. Podróżników mało wymagających przyciągają niskie ceny łatwo dostępnego i wspaniałego jedzenia. W wielu azjatyckich krajach bowiem, popularna jest kultura tzw. street food’u, a na powszechnych targach codziennie niedrogo można zaopatrzyć się w świeże lokalne produkty. Szeroki wybór miejsc noclegowych o najróżniejszym standardzie, pozwala tu także cieszyć się wakacjami wymagającym turystom, ceniącym sobie luksus i wysoką jakość serwisów i usług hotelowych. Azja, zwłaszcza południowo-zachodnia, kojarzy się także z rajskimi plażami i egzotyczną dla przybyszy kulturą. Możecie ją poznawać wielorako, także aktywnie. Podobnie z resztą, rzecz ma się z walorami przyrodniczymi kontynentu. Odkrywać i podziwiać możecie je w niebanalny sposób.

Poniżej przedstawiamy Wam propozycje wybranych wycieczek do różnych miejsc w Azji, które ciekawie i nieszablonowo zorganizowane, stanowią atrakcję  samą w sobie.

Jedna z największy atrakcji Kambodży – kompleks Angkor. Najlepiej zwiedzać na rowerze!

WYCIECZKA ROWEROWA PO ANGKORZE

 W bliskiej okolicy miasta Siem Reap, położonego w północno-zachodniej Kambodży, znajduje się jeden z siedmiu cudów średniowiecznej architektury, stolica khmerskiego imperium –   Angkor, a dokładnie pozostały po niej kompleks miejski. Będąc w tej części kraju po prostu nie można pominąć tego wspaniałego miejsca. Ruiny niegdysiejszej metropolii to absolutne „must see” podczas wycieczki do Kambodży.

Między IX a XV w.n.e., Angkor stanowił wielkie centrum kulturowe i polityczne państwa Khmerów, którego powierzchnia pierwotnie wynosiła ok. 1000 km2, a liczba ludności – 1 milion. W skład obecnego zabytkowego kompleksu o powierzchni 400 km2 wchodzi Park Archeologiczny zajmujący 120  km2 jego obszaru. Do dziś, w większości najlepiej zachowały się tu kamienne budynki sakralne. Poszczególne jego części, w tym największy, pałacowy zespół zabudowań – Angkor Thom, są od siebie na tyle oddalone, że przemieszczanie się między nimi najwygodniej pokonywać środkiem lokomocji. Polecamy zdecydowanie wycieczkę rowerową. Dwa kółka wypożyczycie w Siem Reap. Po drodze możecie odwiedzić  Muzeum Narodowe Angkoru, gdzie, zanim dotrzecie świątyń, wstępnie poznacie wiele faktów na temat Khmerów i ich imperium. Przejażdżka z centrum miasta do najbliżej położonej i najważniejszej świątyni, Angkor Wat, zajmie Wam ok. 40 minut.

Rejs po Zatoce Ha Long

REJS PO ZATOCE HA LONG

Kolejny, nowy cud świata na azjatyckiej mapie znajduje się w Wietnamie. To niezwykle malownicza Zatoka Ha Long, czyli Zatoka Lądującego Smoka. Tajemnicza nazwa wywodzi się z legendy o smokach nurkujących w tutejszych wodach i uderzających w ich taflę swoimi ogonami z siłą, która spowodowała wypiętrzenie się, wysoko ponad lustro wody, dwóch tysięcy skalistych wysp i wysepek.

Zatokę, naszym zadaniem, zdecydowanie najlepiej poznawać z pokładu luksusowego statku. Polecamy np. dwudniowy rejs, dzięki któremu nie tylko wypoczniecie, ale będziecie mieć okazje, by odwiedzić jej najciekawsze zakątki i docenić uroki okolicznej przyrody. Po drodze będziecie mijać brzegi porośnięte lasem deszczowym, wielkie groty i jeziora wapienne. Bogactwo i mnogość żyjącej tu flory (1850 gatunków) i fauny (500 gatunków), zachwycająca sceneria i piękno krajobrazu nie bez powodu zostało docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas tej wyjątkowej wycieczki czeka Was także wiele przeróżnych atrakcji, pływanie kajakami, zwiedzanie jaskini Thien Canh Son, sesja Tai Chi, lekcja przygotowywania tradycyjnych sajgonek, czy wizyta w pływającej wiosce rybackiej Vung Vieng. Dodatkowo na pokładzie można korzystać z aktywności takich jak np. połowy kałamarnic lub skorzystać z relaksującego masażu.

W trakcie wakacji w Tajlandii warto wybrać się do Chiang Mai

KURS GOTOWANIA PO TAJSKU W CHIANG MAI

O wspaniałości i bogactwie smaków kuchni tajskiej chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Połączenie wpływów chińskich i indyjskich, malezyjskich, indonezyjskich, laoskich i birmańskich, a nawet portugalskich, oryginalne składniki i aromatyczne przyprawy stanowią o jej wyjątkowości. Natomiast kosztowanie potraw z ulicznych stoisk to prawdziwa przygoda, ich mnogość potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Jeśli macie w swoich wakacyjnych planach podróż na północ Tajlandii, to zdecydowanie polecamy skorzystać tam z możliwości wzięcia udziału w lekcjach gotowania po tajsku. Najlepszym miejscem do poznania kulinarnych receptur i spróbowania własnych sił w sztuce przygotowywania tradycyjnych dań, jest naszym zdaniem, miasto Chiang Mai. Znajdują się tam bardzo dobre szkoły gotowania, w których można odbyć np. kurs jedno- lub pół-dniowy. W jego ramach uczestnicy zazwyczaj odwiedzają najpierw lokalny targ w poszukiwaniu potrzebnych składników, by następnie usłyszeć o tajskich przyprawach, ziołach, warzywach i owocach, zobaczyć jak rosną i wreszcie własnoręcznie nauczyć się przyrządzania typowych potraw. Po powrocie z podróży po Tajlandii, będzie czym popisać się przed znajomymi.

Borneo – Centrum Rehabilitacji Orangutanów

TREKKING PO DŻUNGLI NA BORNEO

Północna część wyspy Borneo to, dla wybierających się w podróż po Malezji, świetna okazja do bliskiego obcowania z naturą. Porośnięta równikowymi lasami deszczowymi daje możliwość spotkania setek gatunków fauny i flory (ziół, pnączy, krzewów), w tym wielu endemitów. Wśród zwierząt największą atrakcją są zdecydowanie orangutany i zagrożone wyginięciem słonie karłowate. Wśród roślin, warto wypatrywać mięsożernych dzbaneczników i największego kwiatu świata, choć odradzamy jego wąchanie, zapach delikatnie mówiąc rozczarowuje.

Dżunglę można przemierzać i poznawać na co najmniej dwa sposoby; poruszając się po wyznaczonych ścieżkach i szlakach oznaczonych na mapkach lub wybierając inną perspektywę, z poziomu koron drzew. W poszczególnych parkach spacerować będziecie po wiszących kładkach,  wyskokach wieżach i linowych drabinkach. Nie lada gratką jest także nocna eksploracja lasu deszczowego. W lasach prowincji Sabah polecamy skorzystać z oferty rzecznych rejsów wśród mangrowców i odwiedzenie słynnych jaskiń, z których pozyskuje się jadalne gniazda z jaskółczej śliny, prawdziwy rarytas przeznaczony do przygotowywania napojów i zupy. Potężne jaskinie i wapienne formacje skalne występują natomiast w parku Mulu w Sarawak. Duszne i wilgotne lasy zamieszkują m.in. małpy; gibony borneańskie, zagrożone nosacze, makaki, dzioborożce; warany i inne gady, nosorożce, chronione i rzadkie  niedźwiedzie malajskie, świnie brodate, lamparty, niezliczona ilość ptactwa. Zwierzyna najaktywniejsza jest wczesnym rankiem. Szczególnym doświadczeniem jest zakwaterowanie w prostych, ekologicznych, drewnianych domkach w otoczeniu bujnej roślinności i zasypianie przy odgłosach dżungli. Przy czym widok pożytecznej jaszczurki polującej na owady, która jest na wyciągnięcie ręki, nie powinien tu nikogo dziwić.  Wyjątkowym będzie natomiast spotkanie ze słoniem karłowatym, gdyż Borneo jest jedynym na świecie miejscem występowania tego ssaka. Symbol Borneo – orangutany z pewnością natomiast zobaczyć można w dwóch ośrodkach ich rehabilitacji: w Sepilok i mniej popularnym, w Kuching. W obu najlepiej zjawić w się w porach karmienia małp. Zobaczycie je naprawdę z bardzo bliska. Jeśli dopisze Wam szczęście, spotkacie je nawet w lesie w okolicy Sepilok. Powodzenia!

Park Narodowy Komodo

REJS PO ARCHIPELAGU KOMODO

 Słyszeliście o słynnych smokach z Komodo? Te gigantyczne warany nie występują nigdzie indziej na świecie! Tylko odwiedzając Park Narodowy Komodo spotkacie te wielkie gady.  Jeśli podczas wakacji w Indonezji zatrzymacie się na wyspie Flores, koniecznie udajcie się w trzydniowy rejs na okoliczne wyspy: Rinca, Komodo i Padar, największe wchodzące w skład Parku oraz te maleńkie jak Kanawa, Kalong czy Kelor.

Przyroda tych wulkanicznych wysp to kontrastowe zestawienie poszarpanych górskich szczytów i suchej roślinności z błękitem otaczających je wód pełnych raf koralowych i piaszczystych plaż. Warto podkreślić, że na Komodo znajduje się różowa plaża (Pink Beach). Skąd taki kolor? Mają w tym swój udział mikroskopijne stworzenia o nazwie foraminifera, które produkują czerwony pigment pokrywający rafę koralową. Gdy drobne fragmenty rafy zostaną wyrzucone na brzeg, mieszając się z piaskiem i kamyczkami, nadają im różową barwę. Archipelag to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Wśród koralowców mieszka wiele podwodnych gatunków, jak: manty, delfiny, diugonie, żółwie morskie, rekiny i wieloryby. Polecamy wysepki Kanawa, Rinca, wody przy Pink Beach. Wysepka Kalong słynie z kolei z chmar „latających lisów”, czyli nietoperzy zwanych rudawkami malajskimi, natomiast spotkanie z największymi  jaszczurkami świata, osiągającymi do 2-3 metrów długości, czeka Was podczas trekkingu z przewodnikiem po wyspach Rinca i Komodo. Inne występujące na terenie Parku zwierzęta to m.in. nogal zmienny i sambar sundajski. Pocztówkowe widoki na Park Narodowy Komodo można podziwiać po lekkich trekkingach ze szczytów wzgórz na wysepkach Kelor oraz Padar. Na tej ostatniej przeżyjecie niezapomniany zachód słońca.

Island hopping na Palawanie

ISLAND HOPPING NA PALAWANIE

Palawan, wyspa archipelagu filipińskiego ciągnąca się na północny-zachód w kierunku Borneo, jako najmniej zaludniona część Filipin, kusi dziewiczą, dziką przyrodą i gwarancją niczym niezmąconego relaksu na łonie natury, pośród wzgórz porośniętych zielonym lasem deszczowym zamieszkanym przez endemiczną faunę, jaskiń, wapiennych skał i wspaniałych, białych plaż. Jeśli dodatkowo jesteście miłośnikami bajkowych widoków, nurkowania i snorkelowania, to zdecydowanie polecamy skorzystać z opcji aktywnego wypoczynku w formie rejsu między urokliwymi zatoczkami i wysepkami.

Proponowany przez nas island hopping, czyli całodniowa wycieczka łodzią wokół Palawanu, pozwoli Wam jednocześnie zrelaksować się i zażyć trochę ruchu, pływając w okolicznych wodach.  Podczas wycieczki odwiedzicie małe wysepki, urocze zakątki pięknych lagun i rajskie plaże. Bogactwo podwodnego, kolorowego świata oszałamia i odkrywa sekrety setek gatunków żyjących tu ryb, koralowców, czy małż perłopławów. Kto wie, może i Wy zostaniecie kolejnymi szczęściarzami, którzy odnajdą u wybrzeży Palawanu prawdziwą perłę. Jeśli nie nurkujecie, możecie spróbować swoich sił w snorkelingu, albo po prostu wskoczyć do wody i swobodnie popływać. Warto także uważnie rozglądać się wokół i wypatrywać z pokładu łódki wielorybów, delfinów czy rekinów. Polecamy!

Lot balonem nad Baganem

LOT BALONEM NAD BAGANEM

Tysiące antycznych birmańskich świątyń i pagód,  przebijających się  swymi wieżyczkami ponad oplatające ich podstawy gęste mgły. Budzące się powoli do życia wioski Baganu, pierwsi rolnicy przemierzający pola i wiejskie drogi wozami ciągniętymi przez bydło. A to wszystko zatopione w purpurze i oranżu wschodzącego słońca.

Taki naprawdę wzruszający widok wart jest wstania przed świtem i udania się na szczyt jednej, najlepiej mniej obleganej przez całe wycieczki turystów, buddyjskich świątyń. Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca, ciszę przerywają śpiewy mnichów i odgłosy palników podgrzewających powietrze. To setki balonów wznoszących się pod niebo w tej niesamowitej scenerii. Taki widok zapiera dech w piersiach, ale zdecydowanie polecamy podziwianie panoramy stanowiska archeologicznego i jego okolicy z lotu ptaka, na pokładzie jednego z wielu podniebnych statków powietrznych. Jeśli wybieracie się w podróż po Birmie i planujecie pobyt w Baganie, koniecznie skorzystajcie z takiej okazji i wybierzcie jedną z wielu ofert lokalnych biur organizujących loty balonem. Na miejsce startu zostaniecie zawiezieni samochodem, a szczęśliwe lądowanie uczcicie z pilotem i współtowarzyszami lotu lampką szampana. Gwarantujemy niezapomniane przeżycia i wspomnienia na długie lata.

TREKKING NA ADAM’S PEAK

Dawny Cejlon oferuje wiele atrakcji, a jedną z nich, szczególnie wartą rozważenia podczas wakacji na Sri Lance, jest wyprawa na świętą górę Adam’s Peak wyrastającą majestatycznie wśród zielonych herbacianych pól. Szczyt o wysokości 2243 m.n.p.m. nie jest co prawda najwyższy, ale możecie być pewni, że jego zdobycie wiąże się z niezapomnianymi wrażeniami.

Sri Pada (jedna z kilku imion szczytu) jest celem tysięcy pielgrzymów, nie tylko buddystów, ale i wyznawców innych religii. W sezonie od grudnia do maja nieprzerwany strumień ludzi płynie tam ramię w ramię krocząc po ponad 5 tysiącach kamiennych schodów. Na szczycie znajduje się sanktuarium i dzwonnica, a przede wszystkim odcisk stopy na kamiennej tablicy, który dla każdej religii jest śladem kogo innego: dla  buddystów  – rzecz jasna – buddy, który postawił tu ostatni krok na Ziemi przed osiągnięciem nirwany, dla hindusów – shivy, dla muzułman i chrześcijan to Adam postawił tu z kolei swój pierwszy krok na Ziemi po wygnaniu z Raju. Stąd też angielska nazwa góry, którą nadali brytyjscy kolonizatorzy. Niektórzy wierzą też, że to odcisk św. Tomasza, wczesnego apostoła Indii. Na szczyt prowadzi sześć szlaków, wybierając ten z Hatton, po drodze miniecie wiele stup i świątyń, a podczas wspinaczki na szczyt liczne stoiska z napojami i jedzeniem oraz toalety. Chcąc uniknąć największych tłumów w sezonie, lepiej omijać weekendy oraz święta, pełnie księżyca  (Poya) oraz nowy rok, miesiące styczeń i luty oraz kwiecień. Przy czym w tym miesiącu najlepiej prezentuje się magiczne zjawisko, idealnie trójkątnego cienia rzucanego przez górę o świtaniu i zmniejszającego się wraz ze wschodem słońca. Sam wschód słońca obserwowany ze szczytu to niesamowicie piękny widok. Aby zwiększyć swoje szanse na jego doświadczenie, polecamy start trekkingu o północy, najpóźniej o 2:00 nad ranem. Wyjście i zejście trwa średnio 3 godz., ale w szczycie sezonu może się znacznie wydłużyć. Z drugiej strony, to właśnie w sezonie pogoda jest najlepsza i nie pada deszcz. Nocne wyjścia najkorzystniej planować w drugiej części sezonu. Kamienne schody są oświetlone, co nie tylko jest wygodne i bezpieczne, ale nadaje górze magiczny wygląd nocą, który możecie zobaczyć poza dniem trekkingu.

 

Agnieszka

Agnieszka

Wszędzie mnie pełno. W podróży zdecydowanie wolę intensywne zwiedzanie niż leżenie na plaży. Poza dalekim światem, coraz bardziej doceniam odkrywanie piękna Polski. Na bieżąco śledzę kalendarz wydarzeń w mieście, bywam to tu, to tam i aktywnie uczestniczę w eventach wszelakich. Kocham muzykę, góry, trochę fotografuję, nałogowo oglądam filmy, czytuję książki i zdrowo się odżywiam, eksperymentując w kuchni i odkrywając eko żywność na mapie Krakowa. Uważam, że w życiu warto próbować nowych rzeczy i uczyć się języków obcych. Po kilkunastu latach pracy w mediach trafiłam do Planet Escape, gdzie zainteresowanie podróżami łączę z doświadczeniem dziennikarskim.

!
Ta strona używa plików cookies.